Natura wyposażyła koty w doskonałą broń – komplet ostrych, mocnych i zagiętych pazurów, służących między innymi do chwytania i przytrzymywania zdobyczy. Ofiara, która dostanie się w pazury kota, nie ma najmniejszych szans ucieczki. To drapieżnik – czy w takim razie obcinanie pazurów u kota ma sens? Jak dbać o pazury o naszego pupila i jak obciąć kotu pazury, gdy będzie taka konieczność?
- 1. Pazury kota – podstawowe informacje
- 2. Czy wszystkie koty chowają pazury?
- 3. Czy powinno się obcinać pazurki kotom?
- 4. Jak dbać o kocie pazury?
- 5. Czy obcinać kotu pazury?
- 6. Jak często obcinać kotu pazury?
- 7. Szalona moda na usuwanie pazurów i kocie tipsy
- 8. Czy i jak obciąć pazury kotu? – podsumowanie
Pazury kota – podstawowe informacje
Dzięki specyficznej budowie i ułożeniu kości palców koty mogą chować i wystawiać pazury w zależności od potrzeby. Kocięta rodzą się z bardzo słabymi mięśniami palców, dopiero po jakimś czasie uczą się, że pazurki, za pomocą specjalnych mięśni, można schować. Schowane pazury powodują, że kot praktycznie bezszelestnie może podkraść się do swojej ofiary.
Kot ma pięć palców u przednich łap i cztery u tylnych, a każdy palec wyposażony jest w pazur. Pazury to po prostu rogowe twory naskórka, których zadaniem jest ochrona delikatnych koniuszków palców. Pazur kota, podobnie jak każdego innego ssaka, składa się z dwóch blaszek, czyli warstw o różnej twardości. Zewnętrzna (naskórkowa) jest twardsza, natomiast wewnętrzna (skórna) miękka.
Czy wszystkie koty chowają pazury?
Umiejętność wciągania i wyciągania pazurów to cecha charakterystyczna dla kotów. A jednak w przyrodzie występują aż cztery gatunki kotowatych, które pazurów nie potrafią chować. Trzy z nich należą do rodzaju Prionailurus, małych kotów zamieszkujących kontynent azjatycki: to kot kusy, kot z Iriomote i taraj.
Najbardziej znanym gatunkiem, którego przedstawiciele stracili zdolność do wciągania pazurów, jest gepard. Chowanie pazurów nie jest im do niczego potrzebne, gdyż korzystają z zupełnie innej techniki łowieckiej niż większość kotów, które zaczajają się i skradają do swojej ofiary. Gepardy będące najszybszymi zwierzętami lądowymi (na krótkich dystansach osiągają szybkość około 120 km/h) są mistrzami pościgu. Wciąż wysunięte pazury zapewniają im lepszą przyczepność podczas pogoni za zdobyczą.
Czy powinno się obcinać pazurki kotom?
Zastanawiasz się, czy obcinać kotu pazury? To wszystko zależy od trybu życia kota. Jeśli kot jest wychodzący, w ogóle nie powinno się obcinać pazurków. Długie i ostre pazury pomogą w ucieczce na drzewo, jeśli pojawi się jakieś niebezpieczeństwo, a także służą do obrony własnej. Kotom przebywającym w domu nie są potrzebne długie pazury. Często nawet przeszkadzają w funkcjonowaniu i powodują, że kot się gdzieś przypadkiem zahaczy. Jest to niebezpieczne, ponieważ próbując się wydostać z opresji, kot szarpie łapką i może dojść nawet do zerwania pazura, co jest dla niego bardzo nieprzyjemne i bolesne.
Jak dbać o kocie pazury?
Obcinanie pazurów u kota nie było kiedyś potrzebne. W naturalnych warunkach koty ścierają pazury podczas chodzenia, biegania oraz polowania. Koty domowe, które nie mają styczności ze światem zewnętrznym, często znajdują sobie jedno miejsce (kanapa, ściana, drewniane krzesło), na którym ostrzą swoje pazury. Jest to sposób na ich pielęgnację. W czasie drapania zdzierane są stare łuski, a pod nimi znajdują się ostre części pazura. Dla kotów żyjących wolno drapanie drzew i innych powierzchni ma jeszcze jedno znaczenie – pozostawienie śladu zapachowego. Dlatego też oprócz regularnego obcinania pazurów powinniśmy zapewnić kotu drapak. W sklepach zoologicznych jest bardzo dużo różnych drapaków.
Można także pokusić się o zrobienie własnego. W Internecie znajdziemy bardzo dużo różnych filmików, które pokazują, jak się do tego zabrać. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup drapaka, powinniśmy dostosować jego wielkość do wielkości mieszkania. Oczywiście im większy drapak, tym bardziej atrakcyjny dla kotów.
Drapak możemy postawić w miejscu przez nas wybranym. Jeśli kot ma już swoje miejsce do ostrzenia pazurów – kanapę czy ścianę, warto w tym miejscu ulokować nowy drapak. Jeśli kot nie jest chętny do korzystania z niego, można spryskać drapak kocimiętką lub zainstalować przy nim atrakcyjne zabawki.
Czy obcinać kotu pazury?
Możemy sami w domu obcinać kocie pazury. Najważniejszym elementem obcinania pazurów jest — by zacząć to robić w miarę wcześnie, odkąd nasz pupil jest małym kocięciem. Gdy zaczniemy wcześnie, kot, dorastając, uzna obcinanie pazurów za coś naturalnego i nie będziemy mieć z tym najmniejszych problemów.
U starszych kotów wymagane jest więcej poświęcenia i pracy z naszej strony. By rozpocząć obcinanie pazurów u kota, będą potrzebne specjalne kocie obcinaczki oraz dużo przysmaków. Na początku powinniśmy przyzwyczaić naszego kota do dotyku łapek. Kocie łapy są bardzo wrażliwe i nie wszystkie koty godzą się głaskanie w tym miejscu. Dlatego też należy zacząć delikatnie głaskać kocie łapy już od małego kociaka.
Jeśli kot dzielnie znosi dotykanie łap, należy go nagrodzić przysmakiem. Potem powoli przyzwyczajamy kota do odważniejszych czynności, czyli do delikatnego naciskania opuszek łap, tak oby pojawiły się pazurki. To także nagradzamy przysmakiem. Następnie możemy przejść do obcinania pazurów, pamiętając, że obcinamy tylko samą, białą końcówkę pazura. Dalej widoczny jest różowy rdzeń, który jest silnie ukrwiony i unerwiony.
Czasem do obcinania pazurków przydatna jest jeszcze jedna osoba, która sadza kota na swoje kolana, a druga osoba po kolei delikatnie naciska opuszki, wysuwając pazur i obcina samą ostrą kocówkę pazura. Jeśli kot chowa łapki i nie pozwala sobie na takie manewry, nie zmuszajmy go. Dajmy mu chwilę odpoczynku i spróbujmy ponownie za jakiś czas. Czasami łatwiej jest obcinać pazury wtedy, kiedy kot jest rozespany. Spróbujmy obciąć pazury, kiedy jest tuż po drzemce. Jeśli nie radzimy sobie z obcinaniem pazurków i kosztuje nas to dużo stresu, zawsze można udać się do lekarza weterynarii, który szybko i profesjonalnie pomoże naszemu pupilowi.
Jak często obcinać kotu pazury?
Obcinanie pazurów kotu to bardzo indywidualna sprawa. Niektórym kotom trzeba obcinać pazury co 3-4 tygodnie, innym znacznie rzadziej. Niektórym tak naprawdę wcale. Trzeba po prostu kontrolować od czasu do czasu stan pazurów. Jeśli zauważymy, że kot zaczyna się zahaczać o różne przedmioty – jest to odpowiedni czas na przycięcie pazurów.
Kontrolując długość pazura u swojego kota, musimy zwrócić szczególną uwagę na boczne pazury w przednich łapach. Jako jedyne nie dotykają one podłoża i mogą ścierać się w mniejszym stopniu. Jeśli urosną zbyt długie, mogą wbić się w opuszkę palcową, co dla kota jest bardzo bolesne. Jeśli mamy starszego kota, warto częściej sprawdzać, w jakim stanie są pazury. Starsze koty mogą nie radzić sobie same z pielęgnacją, ich pazury mogą z wiekiem stawać się grubsze, a niektóre z kotów tracą zdolność ich chowania.
Szalona moda na usuwanie pazurów i kocie tipsy
W niektórych krajach nadal dozwolony jest zabieg całkowitego usuwania kocich pazurów. Mimo że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, to wyrządzamy kotom ogromną krzywdę. Koty mają bowiem zakorzenioną w swojej naturze potrzebę drapania, ścierania pazurków i zakopywania swoich odchodów. Pozbawiając je pazurów, skazujemy je na traumę związaną z niemożliwością naturalnego zachowania się. W Polsce na szczęście całkowite usuwanie pazurów jest zakazane i niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt.
Kolejną modą, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, jest zakładanie kotom kolorowych tipsów. W Internecie roi się od zdjęć „szczęśliwych i zadbanych kotów” z pięknymi, kolorowymi tipsami. Są one polecane jako niebolesne i nieszkodliwe dla kota, wykonane z nieszkodliwych dla niego materiałów. Kot naturalnie i instynktownie chowa i wyciąga swoje pazury. Posiadając takie nakładki, nie jest w stanie schować pazura, jest to dla niego bolesne, nienaturalne i frustrujące. Kot odczuwa dyskomfort, czuje się nieswojo, co może doprowadzić do apatii, czy nawet wielu chorób, których przyczyną może być długotrwały stres u kota. Musimy zastanowić się, co jest dobre dla naszego kota i nieświadomie nie robić mu krzywdy, podążając za bezmyślną modą.
Czy i jak obciąć pazury kotu? – podsumowanie
Regularnie sprawdzajmy stan pazurów naszego kota, zapewnijmy mu odpowiednie drapaki, gdzie będzie mógł sam o nie dbać. Jeśli mamy kota wychodzącego, nie obcinajmy mu pazurów, musi mieć możliwość ucieczki na drzewo. Obserwując swojego kota, będziemy wiedzieć, kiedy obcinać pazury kotu. Jeśli zauważymy coś niepokojącego – np. złamany pazur, krwawienie z pazura, ciemną wydzielinę wokół łożyska pazura skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.
Obcinam swoje paznokcie co tydzień, w przeciwnym wypadku łamią się boleśnie do krwi.
Mojej kotce co 5-7 tyg
Pozdrawiam
Kot nie da się unieruchomić do obcięcia pazurów czy mozna go chwilowo uśpić?
Nie zaleca się usypiania kota tylko do obcięcia pazurów, ponieważ narkoza zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem dla zdrowia zwierzęcia. Lepiej jest stopniowo przyzwyczajać kota do manipulacji łapami i obcinania pazurów, ewentualnie skorzystać z pomocy profesjonalisty, takiego jak weterynarz lub doświadczony groomer.
To jak uważasz ? Szczeniakom bo gryzą wszystko, co w zęby wpadnie może zacznijmy usuwać uzębienie. Zwierzętom, które linieją sprawmy depilację laserową? Przecież to jakiś absurd. Biorąc zwierzę, godzisz się na nowego domownika i na to, że jego pobyt w domu może się wiązać z jakimiś niedogodnościami. Wiadomo wszyscy kiedyś żyliśmy bliżej natury, ludzie i zwierzęta, ale okaleczenie zwierząt, traktowanie jak zabawek ( tipsy, wymyślne ubranka ) ma się nijak do tego faktu. Trzeba sobie zadać trochę trudu i zwierzaka wychować, a jeśli się nie uda to trudno 🙂
Wszystko ładnie. Natura tez dała kotom układ rozrodczy a jednak sterylizujemy i kastrujemy. Pozbawiamy prawidłowego dojrzewania i wiele innych bo kot domowy udomowiony to nie znaczy kot w domu. Tylko obecność gryzoni ich duże ilości sprawiły ze kot byli blisko siebie ze jeden drugiego nie bal się. Poza tym powinniście popierać taki zabieg tyle kotów w schroniskach większość ludzi chciałoby ale boi się , że mieszkanie zniszczy. Wiec pytam się co lepsze dla kota klatka w schronisku czy ciepły dom i tipsy. Ja uważam , że tipsy zastąpiły amputacje pazurów. Byłem w USA bez przesady. Bez pazurków kotki żyją długo i dobrze. Dalej drapią bo to natura. Trzeba patrzeć na kota jak chodzi czy próbuje się ściągnąć zębami itp. Bo nienaturalne. Nienaturalne jest mieszkanie człowieka z kotem.
7
Może i bez pazurów kot żyje długo,ale nie jest szczęśliwy .Proszę spróbować na sobie to samo zrobić co kotu i potem się wypowiedzieć