Co jedzą jaszczurki – hodowlane i polne? Najważniejsze informacje

Hodowla jaszczurek to zajęcie wciąż uważane za egzotyczne, choć z coraz szerszym gronem miłośników. Błędem jest nazywanie jaszczurek hodowlanych jaszczurkami domowymi – wszystkie są w gruncie rzeczy dzikimi zwierzętami, które – jak podkreślają ich hodowcy – niespecjalnie różnią się od tych, które występują na wolności.

Te hodowane w domu mają jednak ten komfort, że nie muszą same zdobywać pożywienia – jest ono im dostarczane. Z drugiej stronie na Tobie, jako hodowcy, wtedy spoczywa obowiązek odpowiedniego karmienia jaszczurki, bo bez Ciebie sobie nie poradzą. A to, co je jaszczurka, w dużej mierze wpływa na jej zdrowie, dlatego jej dieta musi być dobrze zbilansowana.

Najpopularniejsze jaszczurki hodowlane – co jedzą? 

Dobra, zbilansowana dieta to podstawa opieki nad jaszczurkami. Zamknięte w terrarium pozbawione są możliwości polowania, dlatego konieczne jest dostarczanie im tego, co same zdobyłyby w naturze. Żeby żyły długo i szczęśliwie potrzebują zbilansowanej diety, pełnej witamin i minerałów. Co je jaszczurka?

Pokarm pochodzenia zwierzęcego 

Jaszczurki hodowlane w domach to bardzo często stworzenia mięsożerne – podstawą ich diety musi być więc mięso. Nawet jeśli zdecydujesz się na hodowlę jaszczurki wszystkożernej, nadal musisz zadbać o to, by białko zwierzęce było obecne w ich diecie w odpowiednich proporcjach. Obecnie w sprzedaży dostępne są tzw. „owady karmowe” – świerszcze, mole woskowe, szarańcza, mącznik młynarek – Twoja jaszczurka bardzo ich potrzebuje.

Starsze, osłabione i bardzo młode osobniki nie powinny dostawać pokarmu z twardym pancerzem, bo mogą one spowodować problemy trawienne. Jaszczurkom nie podaje się też owadów z żądłami – os czy szerszeni, bo mogą zrobić im krzywdę. Ciężarne samice nie pogardzą też mysimi oseskami w diecie. Możesz je też podawać dorosłym samcom, ale rób to rzadko – traktuj to jako smakołyk i karmę uzupełniającą, nigdy jako podstawę diety Twojej jaszczurki.

Pokarm pochodzenia roślinnego 

W Twoim terrarium mieszka wszystkożerna lub wręcz roślinożerna jaszczurka – co je? W diecie tej pierwszej nadal musisz uwzględnić owady, bo mięso jest dużą częścią jej diety, ale pokarm roślinny też jest dla niej bardzo ważny. Wszystkożerne agamy brodate na przykład nie pogardzą figami, lucerną, trzykrotką, bazylią czy truskawkami. Równie wszystkożerne gekony orzęsione nie pogardzą również figami, ale też jabłkami, melonami, jagodami czy gruszkami.

Legwany zielone, które uznawane są za roślinożerne (choć zdarza się, że hodowcy podają im też odrobinę mięsa od czasu do czasu, ale jest to zazwyczaj krytykowane w środowisku bardziej doświadczonych terrarystów, którzy wskazują, że lepsze dla legwana jest jajko – w okresie osłabienia, wzrostu lub ciąży, a najlepiej i najbezpieczniej w ogóle zrezygnować z białka w jego diecie) za podstawę swojej diety traktują świeże rośliny liściaste – mniszek, jarmuż, kapustę sitowatą, i inne.

Zanim wprowadzisz roślinny pokarm do diety Twojej jaszczurki, sprawdź konkretne wymagania danego gatunku, to sporo ułatwi Ci dobór odpowiednich warzyw, owoców, kwiatów i ziół.

Witaminy i suplementy 

Jaszczurki żyjące w niewoli wymagają też odpowiedniej suplementacji. Pozbawione witamin wrażliwe są na awitaminozę, a brak wapnia może doprowadzić do krzywicy lub metabolicznej choroby kości. Suplementować te składniki możesz na kilka sposobów. Najlepszym z nich jest nakarmienie owadów, które potem spożyje Twoja jaszczurka, wartościowym, pełnym witamin pokarmem.

Możesz też sięgnąć po gotowe mieszanki lub wybrać posypanie owadów lub innego pokarmu Twojej jaszczurki witaminowymi proszkami. Potrzebne są też preparaty wapniowe, zawsze w stosunku 2:1 z fosforem.

co jedzą jaszczurki?

Jaszczurki polne – jakie możesz spotkać w Polsce? 

Teoretycznie w Polsce możesz spotkać cztery gatunki jaszczurek żyjących na wolności. Dlaczego teoretycznie? Bo jedna z nich, jaszczurka zielona, ma status prawdopodobnie wymarłej na naszych terenach, choć wciąż jeszcze możesz spotkać się z rzadkimi, pojedynczymi relacjami na temat jej pojawienia się w różnych rejonach kraju. Innymi jaszczurkami są: zwinka, żyworódka i padalec. Wbrew pozorom to pocieszne, powolne stworzenie nie jest wężem – to po prostu beznoga jaszczurka, zupełnie nieszkodliwa.

Jeśli napotkasz padalca, nie bój się go i nie krzywdź – jak wszystkie dzikie jaszczurki w Polsce jest pod ścisłą ochroną. Istnieją doniesienia o pojawieniu się w Polsce kolejnego gatunku jaszczurki – murówki zwyczajnej, ale badacze przyjmują, że jest to błąd obserwującego, który pomylił ten ciepłolubny gatunek z często występującą w Polsce żyworódką. To oznacza też, że nie możesz myśleć o domowej hodowli żadnego z tych gatunków – to nielegalne. Ich miejsce jest na wolności.

A co jedzą jaszczurki polne? Jak sobie radzą ze zdobywaniem pożywienia?

dzikie jaszczurki

Co je jaszczurka polna? 

Jaszczurki polne – a zgodnie z obowiązującą oficjalną nazwą, jaszczurki właściwe, nie mogą liczyć na specjalną dietę serwowaną przez człowieka. Żywią się tym, co upolują. A co konkretnie je jaszczurka na wolności? Zależy od gatunku. Najczęściej występujące w Polsce jaszczurki zwinki jedzą głównie owady, ślimaki i pająki, choć może zdarzyć się, że w obrębie gatunku dojdzie do aktów kanibalizmu. Żyworódka z kolei żywi się także owadami, nie pogardzi również ślimakami, wijami, stonogami, pająkami, dżdżownicami i bezkręgowcami.

Co jedzą jaszczurki zielone? Te są głównie owadożerne, ale mogą zjadać też małe węże i inne jaszczurki – choć to dotyczy najbardziej tych największych przedstawicieli tego gatunku. Zostały jeszcze padalce – są bardzo wolne i raczej nie są najlepiej polującymi jaszczurkami. Zadowalają się dżdżownicami i ślimakami nagimi.

Żywienie jaszczurek – podsumowanie 

Dieta Twojej jaszczurki hodowlanej musi być jak najbardziej zbliżona do diety tych, które żyją na wolności. Co jedzą małe jaszczurki? Na ogół to samo, co duże – nie zmienia się sam pokarm, jedynie proporcje i częstotliwość jego podawania. Małym lepiej też nie podawać owadów z twardym pancerzem – mogą mieć przez to problemy z trawieniem i zaparciami. Najważniejsza jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostosowana jest do konkretnego gatunku Twojej jaszczurki.

Nie zapominaj o suplementacji witamin i minerałów – to zapewni im zdrowe życie. Uwzględniaj też naturalne skłonności Twojej jaszczurki – tej wszystkożernej dla jej dobra lepiej nie karmić wyłącznie mięsem, w jej diecie muszą znaleźć się też rośliny.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Co jedzą jaszczurki – hodowlane i polne? Najważniejsze informacje
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.