Przebywając na co dzień z psem, jesteśmy w stanie bez trudu rozpoznać jego nastrój. Pierwsze objawy choroby natychmiast zwiększają naszą czujność. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, który narząd naszego pupila niedomaga. Po czym poznać, że przyczyną złego samopoczucia niewydolność nerek u psa? W przypadku tej choroby czas jej rozpoznania i rozpoczęcia leczenia jest niezwykle istotny. Jak postępować z psem w przypadku wykrycia tej choroby?
Czym jest niewydolność nerek u psa?
O niewydolności nerek możemy mówić w przypadku, kiedy 75% ich struktury jest uszkodzone. Oznacza to, że wyłączona z działania jest większa część nerek, dlatego nasze postępowanie musi być szybkie i skuteczne, by ochronić pozostałą część narządu przed zniszczeniami. Choroba może występować w postaci ostrej lub przewlekłej.
Przewlekła niewydolność nerek potrafi rozwijać się niezauważona miesiącami, a nawet latami. Jest to niezwykle niebezpieczne, gdyż pies w żaden sposób nie pokazuje nam, że coś jest nie w porządku, a nasza czujność jest uśpiona. Z kolei ostra niewydolność nerek u psa to objawy, które szybko się pojawiają i szybko postępują.
Chore nerki u psa – co może je powodować?
Wyjątkowo niebezpieczne jest przyjęcie szkodliwych substancji. Wbrew pozorom nie są to wcale rzadkie przypadki. Psy sporą część czasu przeznaczają na węszenie. Zdarza się, że gdy tylko coś znajdą, natychmiast chcą to polizać lub zjeść. Niestety w przypadku wielu substancji chemicznych, taki nawyk może być zgubny. Większość środków chemicznych może spowodować niewydolność nerek u psa. Należy uważać, by w miejscu, gdzie pies swobodnie się porusza, nie były pozostawione pojemniki z rozpuszczalnikami, środkami ochrony roślin lub np. płynem do chłodnic.
Polizanie takich substancji może w szybkim tempie uszkodzić nerki naszego czworonoga. Podobne konsekwencje ma przyjęcie niektórych leków. Działanie takie ma m.in. ibuprofen – składnik bardzo popularnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dla ludzi.
Przyczyną ostrej niewydolności nerek może być też np. pokąsanie przez jadowite węże lub żmije, ale nie tylko. Niebezpieczne jest również zmniejszenie przepływu krwi przez nerki. Do takiego stanu może doprowadzić np. odwodnienie, wstrząs, udar cieplny, oparzenie, czy krwotok. To jedynie przykłady czynników, które zagrażają prawidłowej pracy nerek i mogą wywołać ich ostrą niewydolność.
Zupełnie inne są przyczyny wystąpienia przewlekłej niewydolności nerek. Tutaj wpływ mogą mieć choroby układowe (jak np. toczeń rumieniowy, czy zapalenie naczyń), zatrzymanie odpływu moczu z pęcherza moczowego, amyloidoza nerek, kamica nerek, nowotwory lub choroby zakaźne (m.in. leptospiroza, babeszioza). Nie można zapomnieć o zaburzeniach rozwojowych, takich jak torbiele nerek, dysplazja nerek lub też ich niedorozwój.
Niewydolność nerek u psa – objawy
Jeśli chodzi o chore nerki u psa, objawy są niespecyficzne. Najczęściej jest to niechęć do jedzenia, posmutnienie, a nawet wymioty, czy biegunka, jednak mogą się one pojawić w przypadku wielu dolegliwości. Co innego, jeżeli zaobserwujemy owrzodzenia w jamie ustnej naszego pupila lub poczujemy charakterystyczny mocznicowy oddech – wtedy choroba nerek jest pierwszą, jaka przychodzi nam na myśl.
Kolejną rzeczą, jaką możemy zaobserwować, jest znaczne osłabienie psa i rozjaśnienie jego śluzówek – jest to znak świadczący o obniżeniu ilości czerwonych krwinek. Tym samym organizm nie jest właściwie natleniony, a zwierzę jest słabe. Jeżeli taki stan potwierdzi się w morfologii, jest to informacja dla lekarza o stopniu zaawansowania choroby i konieczności wprowadzenia dodatkowego leczenia.
W przypadku przewlekłej niewydolności nerek gorsze samopoczucie psa narasta stopniowo, a objawy nie zawsze naprowadzają nas od razu na problemy z nerkami. Inaczej jest w przypadku ich ostrej niewydolności – tu objawy pojawiają się szybko i są intensywne.
Badania dodatkowe
Podejrzewasz niewydolność nerek u psa? Leczenie rozpocznij od konsultacji w gabinecie weterynaryjnym. Ponieważ nie u każdego psa wszystkie objawy będą wyrażone, a do tego są one mało specyficzne, jedynie badania dodatkowe pomogą w ustaleniu pewnego rozpoznania.
Najbardziej specyficzne jest badanie krwi. Można zbadać kilka różnych parametrów, które pokażą nam, czy mamy do czynienia z chorymi nerkami u psa. Podczas badania krwi możemy wykonać morfologię, a także uwzględnić wiele parametrów biochemicznych, dzięki czemu uzyskujemy szeroki obraz funkcjonowania organizmu i wiemy, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę podczas leczenia.
Lekarz może również zlecić badanie moczu psa. Takie badanie pokazuje nie tylko zdolność do jego zagęszczania (co jest niezwykle istotne przy ocenie stopnia zaawansowania choroby), ale również poznajemy jego skład. Wiele komórek pojawiających się w moczu, może naprowadzić lekarza na przyczynę złego samopoczucia psa. Warto wiedzieć, że w tym badaniu możemy wykryć komórki pochodzenia nerkowego (których nie powinno być w moczu zdrowego zwierzęcia), ale również komórki świadczące o zapaleniu pęcherza lub też kryształy, które mogą stanowić pierwotną przyczynę choroby nerek.
Kolejnym badanie pomocnym w diagnostyce chorób nerek jest USG jamy brzusznej. Takie badanie odpowie lekarzowi na pytanie, jak duże są nerki, czy są podobnej wielkości i jaka jest ich struktura wewnętrzna. Badanie to jest o tyle pomocne, że wynik uzyskujemy od razu, dzięki temu nie opóźniamy wprowadzenia prawidłowego leczenia zwierzęcia. Łatwiej też jest lekarzowi określić rokowanie.
Co można zrobić, kiedy choroba jest potwierdzona?
Ostra, czy przewlekła – w przypadku niewydolności nerek u psa, leczenie powinno być wprowadzone jak najprędzej. Przede wszystkim, jeżeli wiemy, że nerki zostały uszkodzone środkami chemicznymi, należy starać się je zneutralizować lub spowodować zmniejszenie ich wchłaniania. Oczywiście wszystko zależy od czasu, jaki minął od przyjęcia niebezpiecznej substancji. Jeśli choroba nerek została spowodowana innym zaburzeniem, konieczne jest jego leczenie – w innym wypadku leczenie samych nerek nie będzie efektywne.
Nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć chore nerki u psa. Ważne jest jednak podjęcie jak najszybszych działań, by odciążyć organizm i ochronić pozostałą, sprawnie funkcjonującą część narządu. Wydłuży to życie psa i poprawi jego komfort. Podczas leczenia istotne jest usunięcie nadmiaru mocznika i kreatyniny z organizmu, a także wyrównanie zaburzeń elektrolitowych. W wielu przypadkach, leczenie chorych nerek opiera się na podawaniu odpowiednich płynów dożylnie. Równie istotne jest poprawienie przepływu krwi przez nerki. Można to osiągnąć poprzez podawanie odpowiednich preparatów, które rozszerzają naczynia krwionośne i tym samym korygują zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Ważne jest też stosowanie leków łagodzących nieprzyjemne objawy u psa. Leki przeciwwymiotne lub obniżające kwasowość żołądka mogą być niezbędne, by poprawić komfort zwierzęcia i przywrócić mu apetyt. Jeżeli morfologia wskazuje na obniżenie ilości czerwonych krwinek, istotne jest podawanie leków stymulujących ich powstawanie oraz regularne kontrole ich ilości.
Kiedy pies dojdzie do siebie na tyle, by przyjmować pokarm, warto do leczenia włączyć suplementy, mające za zadanie poprawę kondycji nerek. Wtedy też należy rozpocząć kontrolę przyjmowania fosforu przez zwierzę. Można to osiągnąć przez zmniejszenie jego ilości w pokarmie lub stosując środki wiążące fosfor w jelitach.
Jeżeli stan czworonoga jest poważny, a leczenie nie przynosi spodziewanych efektów, lekarz może zaproponować dializę. Jest to leczenie możliwe tylko w wybranych ośrodkach, po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Nie każdy zwierzak kwalifikuje się do takiej terapii, warto jednak zasięgnąć opinii specjalisty, by inną metodą spróbować walczyć z chorobą nerek u psa.
Co podawać do jedzenia?
Dobierając dietę dla chorego psa, musimy mieć na uwadze nie tylko zapewnienie mu odpowiedniej ilości kalorii, ale również właściwej proporcji składników. W przypadku niewydolności nerek ważne jest ograniczenie ilości przyjmowanych białek. Pokarm powinien zawierać 2 – 3,3 g białka/kg/dzień. Istotne jest również stosowanie dodatków, które mają za zadanie wiązanie fosforu w jelitach.
Na rynku jest wiele karm z oznaczeniem Renal, w których proporcje składników odżywczych są właściwe. Jednak najczęściej chory pies jest bardziej zainteresowany domowym jedzeniem. Nie stanowi to problemu. Istnieje wiele przepisów na diety niskobiałkowe dla psów, które można skomponować samodzielnie z użyciem prostych i łatwo dostępnych składników. Lekarz weterynarii pomoże wybrać najbardziej odpowiedni.
Ja zbyt późno zorientowałam się że moja sunia jest chora…myślałam że starość ją obezwładnia. Byłam ciągle zajęta ..praca, nadgodziny ..szkoła po pracy …niedobry czas na takie rzeczy gdy piesek potrzebował mojego zainteresowania bardziej niż zwykle… nie usprawiedliwiam się…nie zasługuje na usprawiedliwienie… Gdy pojęłam leczenie było za późno . Umarła…. na moich oczach ..w domu…była to choroba nerek…zbagatelizowałam objawy… Proszę przeczytajcie jakie one są i nie popełnijcie mojego błędu. Jeszcze trwam w traumie i tak będzie….kochałam ją…
Bardzo Ci wspolczuje 😭, mój piesek właśnie tez ma zdiagnozowane nerki, też nie wiem czy czegoś nie mogłam wcześniej zrobić.
Jolanta.
Bardzo proszę o pomoc dla mojej suczki. Gdzie można kupić azodyl?
Jeśli ktoś wie, to proszę o pomoc.
pozdrawiam
sprowadzilismy azodyl z Rumuni – koszt ok. 700 zl byl w ciagu 24 godzin
Witam czy Jest jakaś poprawa ? Mam yorka 17- letniego kreatynina 364 🥲
Przestala jeść i pić.. chciałabym jej jakoś pomoc
moj york tez tyle mial miesiac temu 🙁 juz jest lepiej – codzienne kroplowki a jak zylki wysiadly to wlewy podskorne do tego leki renal vet i amyladol i dieta i mam szczesliwego pieska 🙂
A kto i jak często wykonywał te kroplówki?
Czy jest możliwość się tego nauczyć w domu by wykonywać samemu?
proszę o pomoc jak można sprowadzić azodyl z Rumunii
Dzień dobry,
Mam pytanie w jaki sposób komuś z Państwa udało się sprowadzić lek Azodyl?
Też mam chorego piesełka
Można zakupic w SPEC VET w Warszawie
Witam serdecznie czy może Pa i podać namiary na firmę która to sprzedaje , mam w ciężkim stanie swoją mała sznaucerkę. Pozdrawiam serdecznie Bogdan
Ja podaje renal vet kroplowki I nie chce jesc co mam robic moj york ma dopiero 10 lat blagam o pomoc
witam
My z niewydolnością nerek 16-letniego bolończyka walczymy już 3 miesiące.
Kropówki stawiają na nogi, a ich ciągnięcie w nieskończoność nie ma sensu (pokłute żyły w łapkach…). Wyniki wahały się przez te kilkanaście tygodni. Kreatynina od 4,3 do 6,3, mocznik od 210 do 280. Miesiąc temu zaczęliśmy podawać azodyl. Jest to probiotyk produkowany w USA, jego działanie polega na tym, że zawiera bakterie rozkładające mocznik w przewodzie pokarmowym. Najlepsze efekty są u małych psów. Tydzień temu (po trzech tygodniach podania ) wyniki badania były takie: mocznik 155, kreatynina 2,3. Nasza wet nie mogła uwierzyć że są tak dobre!
Pies czuje się dobrze, jest aktywny. Oczywiście jest cała masa problemów ale to są drobiazgi w porównaniu z tym co było. Wcześniej bez tego leku kroplówki pomagały na dwa-trzy tygodnie i przychodziła kolejna zapaść. W efekcie kilku weterynarzy chciało już ją uśpić.
Co do jedzenia – to jest tragedia jeżeli chodzi o wybredność :-). I tu trzeba walczyć i kombinować, bo inaczej pies mimo dobrych wyników leczenia zdechnie z głodu. Jeżeli Pani york chce jeść co tylko mu Pani da to znaczy że jeszcze nie jest wcale tak źle!
pozdrawiam
Krzysztof
Witam Panie Krzysztofie,
Dzisiaj badania wykazały niewydolność nerek u mojej suczki 😪 chciałam zapytać gdzie kupuje pan azodyl. Sprawdzałam w internecie i niestety jest on tylko dostępny w Ameryce.
Pozdrawiam
Dzień dobry . Jak podawales azodyl swojej suczce ? Jakie są efekty leczenia na 01.04.2022 jeśli możesz napisać . Mam 17 letnia suczkę bolonczyka . 21.04 .2022 została zdiagnozowana u niej ta choroba . Jak zaczęłam czytać to po objawach , ktore nie były z tym wkazane trwa już z
6 miesięcy . W tej chwili ma kroplówki i dostaje steryd . Brak apetytu jak u Twojej . Schudła 1,5 kg. Proszę o odpowiedz .
Witam czy Jest jakaś poprawa ? Mam yorka 17- letniego kreatynina 364 🥲
Przestala jeść i pić.. chciałabym jej jakoś pomoc
Dzień dobry. U mojego 13-letniego kundelka wet na podstawie morfologii stwierdził mocznicę. 5 dni był na kroplówkach wypłukujących , poczuł się lepiej ale jeść dalej nie chce. Próbuję podawać peritol na apetyt. Z różnym skutkiem. Wodę pije i sika. Ale wczoraj wymiotował kilka razy. Dalej nie je. Oblizuje tylko suplementy RenalVet i Nefrkrill. Już nie wiem co dalej . Do weta na kroplówki?
Tak, koniecznie wróć do weterynarza na kroplówki i dalszą diagnostykę, zwłaszcza że wymioty się utrzymują, a pies nadal nie je.
Bardzo dziekuje za ten wpis
Witam Panie Krzysztofie,
mam 7 miesięczną suczkę z niewydolnością nerek, proszę o podpowiedź co można jej podawać domowego do jedzenia. Karmy nie chce jeść,
Anna
Prosiłabym o namiary skąd zakupić ten Azodyl? I jak wykonywaliście kroplówki? U weterynarza? Czy można samemu się nauczyć?
Dzien dobry proszę o pomoc okazało się że nasz 10 letni york ma chorobę nerek i mocznik jest cały czas wysoki ze 240 spadł do 140. Ważył 2.80kg teraz niestety tylko 1.70kg .Je parę razy na dzień karmę Renal i suchą. Podajemy mu bardzo małe ilości gotowanego indyka z marchewka i pietruszka i ryżu weterynarz mówi żeby dać mu trochę mięsa bo bez tego pies jest głodny i czy może jeść ryby np. Dorsza lub inne rybki .Proszę o odp. co można mu podawać.Piesek leżał już i był w stanie takim że nie wychodził z legowiska i myśleliśmy że to koniec. Nie jadł nic i nie pił. W tym momencie jest lepiej po wielu dniach podawania kroplówek postawiliśmy go na nogi.Tylko co podawać mu jeść żeby mu nie zaszkodzić .
Proszę mi podać co można podawać psowi do jedzenia przy nie wydolności nrek, sposoby domowe aby poruszyć funkcjonowanie nerek
Czy coś się dowiedziała pani na ten temat? Sama mam problem taki i pieska i chętnie bym się dowiedziała.
Daruj sobie wyzywanie kogoś od debili bo nie używa poprawnej polszczyzny. Ta kobieta ma chorego psa i przechodzi trudny czas. Próbuje ratować kochanego psa, więc odpuść sobie. Twoje zachowanie swiadczy o twoim braku empatii i kultury.
Życzę wszystkim, ktorzy mają chore pieski aby udało się je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. Ja walczylam razem z moim ukochanym Brunem 2 lata aby jego jedyna nereczka jeszcze pozwoliła mu żyć. Niestety po 2 latach musialam podjąć najgorszą decyzję w zyciu i moje kochanie odeszło 4 dni temu. Weci juz nie bardzo mogli nam pomóc bo mial tez chore serduszko i inne problemy, ktore wykluczyły kroplówki dozylne, a te podskórne juz nie pomagaly. Dbajcie i kochajcie swoje psiaki bo potem zostaje tylko ból i pustka 🙁
Dzień dobry Pani mój Piesek też ma nie wydolność
Nerek i to tylko może dializy u Weterynarza
Tylko bo na to nie mam pomocy innej
Że można z pieskiem jechać do kliniki na przyszczep
Nerki
Dzien dobry proszę o pomoc okazało się że nasz 10 letni york ma chorobę nerek i mocznik jest cały czas wysoki ze 240 spadł do 140. Ważył 2.80kg teraz niestety tylko 1.70kg .Je parę razy na dzień karmę Renal i suchą. Podajemy mu bardzo małe ilości gotowanego indyka z marchewka i pietruszka i ryżu weterynarz mówi żeby dać mu trochę mięsa bo bez tego pies jest głodny i czy może jeść ryby np. Dorsza lub inne rybki .Proszę o odp. co można mu podawać.Piesek leżał już i był w stanie takim że nie wychodził z legowiska i myśleliśmy że to koniec. Nie jadł nic i nie pił. W tym momencie jest lepiej po wielu dniach podawania kroplówek postawiliśmy go na nogi.Tylko co podawać mu jeść żeby mu nie zaszkodzić .
Przez stwierdzenie postawiliśmy go na nogi rozumiem ze pies nie chodził . Pytam bo mam problem z 14 letnim Jackiem russelem ktory dostalbjakiegos porażenia i nie moze utrzymać sie na nogach i przewraca sie . Nie moze nawet utrzymać sie na łapkach zeby oddac mocz . Czy jest to objaw związany z choroba netekbczy przyplątało sie jeszcze cos dodatkowo .
Przykro, mi słyszeć o problemach zdrowotnych Twojego Jacka Russella. 🙁 Wiek 14 lat to już dość zaawansowany wiek dla psa, a problemy z utrzymaniem równowagi i trudności z poruszaniem się 🐾🔍 mogą być spowodowane różnymi czynnikami:
– Zaburzenia neurologiczne: 🧠 Problemy z układem nerwowym, takie jak udar mózgu czy guzy mózgu, mogą powodować paraliż i trudności w poruszaniu się.
– Zwyrodnienie stawów: 🦴 W wieku 14 lat zwyrodnienie stawów jest dość powszechne u psów. Może to powodować ból i trudności w poruszaniu się.
– Zapalenie dysków międzykręgowych: 💉 To stan, w którym dyski między kręgami w kręgosłupie psa ulegają zapaleniu, co może prowadzić do bólu i trudności w poruszaniu się.
– Ogólna słabość mięśni: 💪 Ze względu na wiek, ogólna słabość mięśniowa może również być przyczyną.
– Inne schorzenia: 🚑 Inne stany zdrowotne, takie jak choroby serca, cukrzyca czy problemy z tarczycą, mogą również wpływać na zdolność psa do poruszania się.
Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. 🩺 Lekarz będzie w stanie dokładnie zbadać Twojego psa, zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie. Może to obejmować leki, rehabilitację czy inne metody wspierające ruchliwość i komfort życia Twojego psa.
Pamiętaj, że wsparcie i troska są teraz dla Twojego psa bardzo ważne. 🤗💕 Trzymam kciuki za szybkie wyzdrowienie Twojego pupila. 🍀🐶
Ta Pani uzyla jedynie niepoprawnej polszczyzny, a Ty wykazalas się wyjątkowym chamstwem
Ten komentarz nie powinien się tu znaleźć, tacy ludzie powinni być zablokowani !!!!! Tutaj ludzie piszą bo są zdesperowani i szukają ratunku, sama tak robię … BRAK KULTURY OSOBISTEJ U PISZĄCEGO !!!!!!