Czy pies może pić mleko? Najlepsze mleko dla psa i szczeniąt

W głowach wielu z nas nadal żywe jest stwierdzenie, że ssaki lubią mleko przez całe swoje życie. Dotyczy to nie tylko kotów, które istnieją w świadomości jako istoty, które wręcz nie mogą żyć bez mleka. Taka sama opinia dotyczy też psów. Jak jest faktycznie?

Mleko dla psa jawi się jako doskonały pomysł: to świetny sposób na ugaszenie pragnienia, a także wzbogacenia psiej diety o wapń. Czy tak jest w istocie? Tak, to prawda, jednak to nie wszystko. Wystarczy przecież pomyśleć o naturalnej diecie wilków, dzikich przodków psów – one, jako dorosłe nie piją mleka.

Dlatego czy psy mogą pić mleko? Czy w ogóle warto im je podawać, a może lepiej zupełnie z niego zrezygnować? Faktycznie, w wielu przypadkach, podawanie go psu może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Mleko matki – idealne dla szczeniąt 

Najlepiej zacząć od samego początku. Nie da się zaprzeczyć – psy to ssaki, a więc w pierwszych tygodniach życia naprawdę potrzebują mleka. Najlepsze mleko dla szczeniąt to oczywiście to naturalne, prosto od ich matki. To ono dostarcza im wszystkich niezbędnych do życia składników, dodaje sił i pomaga w rozwoju. Tego mleka absolutnie nie wolno szczeniaków pozbawiać, dlatego nie należy rozdzielać maluchów i karmiącej mamy.

Co jednak w sytuacji, gdy psia mama nie chce lub nie może karmić swoich dzieci? W takim wypadku wielu psich opiekunów w pierwszej kolejności szuka dla nich matki zastępczej. Innej suczki w okresie laktacji, która wykarmi pozbawioną maminego mleka głodne szczenięta. Nie zawsze jest to jednak możliwe natychmiast, czasami nie jest możliwe zupełnie, co wtedy?

Najlepszym pomysłem jest sięgnięcie po specjalne mieszanki mleka zastępczego dla psów – jest ono najbardziej zbliżone do tego, którym naturalnie odżywiają się maluchy. Sięganie natomiast po mleko krowie lub kozie w zastępstwie może mieć opłakane skutki – jest niedostosowane do potrzeb tak malutkich brzuszków, jest mniej energetyczne, ma inne proporcje aminokwasów, mniej białka i więcej laktozy.

czy pies może jeść mleko gdy dorośnie?

Czy pies może pić mleko, gdy dorośnie? 

Bezsprzecznie szczeniaczek potrzebuje mleka w diecie, ale co potem? Gdy psiak dorasta jego zapotrzebowanie na mleko kurczy się. Jego dieta zaczyna obejmować pokarmy stałe i chociaż nadal różni się od diety dorosłego osobnika – karmy komercyjne przeznaczone dla szczeniąt mają większą kaloryczność i nieco inny skład mineralno-witaminowy – mleko odgrywa coraz mniejszą rolę.

A czy pies może pić mleko krowie? U części psów po spożyciu mleka zaczynają się pojawiać problemy. Mogą wynikać z dwóch źródeł, a rozwiązaniem problemów zawsze okazuje się wykluczenie mleka krowiego i każdego innego z diety psa. Co może być przyczyną problemów zdrowotnych?

Nietolerancja pokarmowa 

Nietolerancja laktozy może pojawić się około drugiego miesiąca życia psa. Odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest zanikający enzym, laktaza. To właśnie on pozwalał trawić laktozę, a jego niedobór powoduje właśnie nietolerancję. Nietolerancja laktozy objawia się bólami brzucha, wzdęciami, biegunką i ogólnym osłabieniem organizmu. Część z tych objawów dzieli z alergią, ale nie należy mylić tych dwóch przypadłości.

Alergia 

Alergia na białko mleka może dotknąć każdego psa. Dla niewprawnego oka może być mylona z nietolerancją laktozy. Objawia się jednak nieco inaczej. Poza biegunkami, wzdęciami i bólami brzucha, bardzo częsty jest też uporczywy świąd i podrażniona, zaczerwieniona skóra.

jakie mleko dla psa?

Napoje dla psa – czy mleko to dobry pomysł?

Psy odczuwają pragnienie i bardzo chętnie je ugaszą. Może jednak niekoniecznie mlekiem, bo to, czy pies może pić mleko, dla wielu hodowców i lekarzy weterynarii nadal jest sprawą mocno dyskusyjną. Teoretycznie, jeśli pies nie ma nietolerancji laktozy ani uczulenia na białko mleka, od czasu do czasu może go trochę dostać. Mleko nadal uważane jest za doskonałe źródło wapnia, jednak to mit. Nie wchłania się on wcale tak dobrze, jak kiedyś myślano.

Dla psa dużo lepszym źródłem wapnia będą zbilansowane karmy, mączka kostna – jajka i produkty mleczne, ale te poddane fermentacji, czyli na przykład jogurty i sery. Mleko pasteryzowane, zwłaszcza to UHT – a takie przecież kupujesz najczęściej w sklepie – nie sprawdzi się najlepiej w tej roli. Jeśli chcesz podawać psu mleko właśnie z powodów zdrowotnych, możesz z tego spokojnie zrezygnować.

Jeśli Twój pies bardzo lubi mleko i nie ma po nim problemów zdrowotnych, możesz mu je podać. Rób to jednak rzadko, to nie powinien być składnik jego codziennej diety.

Jakie jeszcze napoje nadają się dla psa? Woda jest tutaj dość oczywistą odpowiedzią – dostęp do świeżej wody jest bardzo ważny. O konieczności podawania jej psu nikogo nie trzeba przekonywać. A co poza wodą? Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by pies od czasu do czasu dostał nieco soku – jeśli lubisz.

Pod warunkiem, że będzie to sok świeżo wyciśnięty przez Ciebie, a nie sklepowy z kartonu – ten często jest dosładzany i nie do końca tak naprawdę musi być sokiem. Jeśli zdecydujesz się wycisnąć psu nieco soku, dopilnuj, by zawsze był on z owoców, które Twój pies może jeść bez przeszkód – nie są dla niego trujące, szkodliwe lub nie ma na nie żadnej alergii.

mleko dla psa

Mleko dla psa – podsumowanie

Mit o tym, że mleko jest dobre dla psa w wielu przypadkach jest bardzo szkodliwy. Czy szczeniaki mogą pić mleko? Oczywiście, nawet muszą. Z tym, że najlepsze dla nich jest mleko ich mamy, a w drugiej kolejności specjalne preparaty zastępcze, mleko krowie nadal nie jest tu dobrym i pożądanym rozwiązaniem. Około drugiego miesiąca życia może u psa zacząć zanikać laktaza, enzym, który odpowiada za trawienie laktozy. Taki stan rzeczy doprowadza do nietolerancji laktozy.

Niektóre psy zachowują zdolność jej trawienia do końca życia – w takim wypadku nadal mogą od czasu do czasu pić mleko, chyba że są na nie uczulone. Alergia na białko mleka też może być przyczyną problemów. Uczulenie, w odróżnieniu od nietolerancji, cechuje się, poza, występującymi też przy nietolerancji, bólami brzucha, biegunką i wymiotami, także świądem i podrażnieniem skóry.

Dla psa dużo lepsze niż mleko są produkty jego fermentacji – jogurty i sery, choć, jeśli po mleku nie występują żadne problemy zdrowotne, od czasu do czasu można je podać psu.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.