Chomiki mają opinię zwierzątek, które bardzo dużo jedzą. W swoich workach policzkowych przechowują też żywność na później. Jedzenie to bardzo ważna część ich życia. Jako zwierzęta wszystkożerne nie pogardzą nie tylko ziarnami, warzywami, czy owocami, ale również mięsem. Nie wszystkie warzywa i owoce są dla nich odpowiednie. Niektóre mogą im bardzo zaszkodzić. Czy chomiki mogą jeść banany? A może właśnie jest to przysmak, który może im zaszkodzić?
Co się kryje w bananach?
Banany kryją w sobie całe mnóstwo witamin i wartości odżywczych. Przez swoje walory smakowe i odżywcze uprawiane są i doceniane przez ludzi już od tysięcy lat. Nic w tym dziwnego – w bananie znajdują się przecież wszystkie najważniejsze dla organizmu witaminy: A, C, E, K, a także te z grupy B. Są też doskonałym i szczególnym źródłem potasu, którego mają w sobie naprawdę dużo.
Znajdziesz w nich też błonnik – wspomagający układ pokarmowy, fosfor – odpowiedzialny między innymi za mocne kości, magnez – działający pozytywnie na układ nerwowy i wapń – to on dba o zdrowe, mocne zęby i kości. Banany są cennym i wartościowym owocem. Nieco tracą swoje właściwości odżywcze, gdy są przejrzałe, stąd zrywane są jeszcze zielone i transportowane w chłodniach – by jak najdłużej zachowały pełną świeżość i były bardzo wartościowym źródłem pożywienia. Nie tylko dla ludzi.
Wiele gatunków zwierząt też ceni sobie te zwierzęta – w tym zwierzęta hodowlane, które w naturze raczej nie mają szans na żywienie się bananami. A jak to jest z chomikami? Czy chomiki mogą jeść banany?
Dieta chomików – dlaczego jest tak istotna?
Chomiki to zwierzęta wszystkożerne – żywią się ziarnami, owocami, warzywami i różnorodną roślinnością, ale do prawidłowego rozwoju potrzebują również białka zwierzęcego – nie pogardzą gotowanym mięsem drobiowym, choć możesz podawać mu też na przykład owady mącznika. Chętnie zje też kawałki sera. Białko należy dawkować im ostrożnie, żeby z nim nie przesadzić, ale biały chudy twaróg jest bardzo dobrym zamiennikiem białka zwierzęcego.
Chomiki słyną ze swojej umiejętności przechowywania jedzenia w swoich policzkach, stąd przecież znany wszystkim termin „chomikowanie”. W naturze żywią się raczej w dość różnorodny sposób i to samo cenią sobie hodowane w warunkach domowych. Mają instynktowną potrzebę nie tylko chowania jedzenia na później, ale też przebierania i wybierania jedzenia. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im różnorodnego posiłku.
Z drugiej strony musisz uważać, by za bardzo nie rozpieścić swojego chomika – jeśli będzie miał okazję, będzie wybierał tylko swoje ulubione przysmaki, przez co może zacząć cierpieć na przykład z powodu nadwagi. Możesz samodzielnie komponować chomikowi mieszanki ziaren – podstawę jego wyżywienia – lub zdecydować się na gotowe karmy sklepowe. W obu przypadkach sprawdzaj uwagę na skład – zbyt dużo tłustych, oleistych ziaren może być źródłem problemów z nadwagą.
Jeśli decydujesz się na karmę sklepową, najlepiej wybierz taką, która jest przeznaczona dla Twojego gatunku chomika. Każdy chomik jest nieco inny i ma inne zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, dlatego jeśli kupujesz karmę w sklepie, dopilnuj, by była dla zwierzaka jak najlepsza.
Czy chomiki mogą jeść banany?
Bez wątpienia banany są bardzo wartościowym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Twój chomik z pewnością też nimi nie pogardzi choć, oczywiście, nie żywi się bananami w naturze. Czy to oznacza, że może je jeść? Czy może jego apetyt na banany może przynieść mu tylko problemy zdrowotne? Banany mają w końcu bardzo dużo składników odżywczych, witamin i minerałów. Same z siebie należą też do owoców bardzo słodkich.
Chomiki to stworzenia niewielkie i delikatne – niedobory witamin czy innych składników mineralnych mogą wyrządzić im dużo szkód. W takim razie czy chomik może zjeść banana? Na pewno nie całego naraz, to daleko poza zakresem jego możliwości. Ale ogólnie, tak, może dostawać banany – to bardzo cenne i zdrowe źródło pożywienia. W jakiej formie?
Świeże
Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jadłospisie pojawił się świeży banan dla chomika. Spora część tych zwierzątek może naprawdę mocno gustować w tych owocach, dlatego szybko mogą stać się one ich ulubionym przysmakiem. Nie oznacza to jednak, że mogą je jeść bez ograniczeń, jest wręcz przeciwnie.
Świeże banany należy chomikowi bardzo restrykcyjnie dawkować. Podawaj mu niewielkie fragmenty i tylko od czasu do czasu. Jeśli będzie je dostawał zbyt często, świeży banan może mu zaszkodzić. Jest w nim naprawdę wiele cukru, który w nadmiarze jest przecież bardzo szkodliwy.
Suszone
Nieco inaczej sprawa wygląda przy suszonych owocach. Suszony banan dla chomika to doskonała alternatywa dla dropsów i innych tego typu przekąsek. Chomik może je sobie podgryzać, a przy tym też ścierać sobie ząbki. Z jednej strony to bez wątpienia zdrowa i wartościowa przekąska.
Z drugiej natomiast zawiera więcej kalorii niż banan świeży, a te kupne często mogą być smażone na olejach, mieć w składzie dodatkowy cukier czy konserwanty, co jest już niebezpieczne dla zwierzaka. Suszone banany są też bardzo często obecne w gotowych mieszankach karm i są uważane przez dużą część chomików za wielki przysmak – dlatego też musisz obserwować zwierzaka, by nie wybierał najlepszych kąsków i nie jadł wyłącznie suszonych bananów obecnych w mieszance.
Możesz też samodzielnie suszyć banana i podawać chomikowi. Wtedy będziesz mieć całkowitą kontrolę nad tym, ile suszonego banana jest w jego diecie. Bez problemu możesz kupić też gotowe mieszanki z suszonym bananami lub same suszone banany w sklepie.
Banany w diecie chomika – podsumowanie
Banany to cenne i bardzo zdrowe owoce. Skorzysta z nich też Twój chomik. Banan jest doskonałym źródłem przede wszystkim potasu, choć znajdziesz w nim też między innymi magnez, fosfor i bardzo dużo witamin – A, C, E, K i te z grupy B. Wszystkie one mają ogromny wpływ na organizm, również Twojego chomika.
Możesz podawać zwierzęciu banana w formie suszonej lub świeżej. Choć świeże banany bezpieczniej jest mu dawkować dość skąpo – dawaj mu go dość rzadko i w małych ilościach, bo bardzo słodki banan może mu na dłuższą metę zaszkodzić. Banan nie może też za długo leżeć w klatce, bo się popsuje i będzie groźny dla chomika, który może go sobie schować na później, dlatego trzeba być ostrożnym. Najlepiej nie podawaj mu zbyt dużo świeżego pokarmu.