Co jedzą kraby? Idealna dieta skorupiaków

Kraby to zwierzęta jeszcze mało znane – dopiero zyskują swoją popularność wśród hodowców. Głównie przez swój interesujący wygląd i bardzo małe wymagania, również te żywieniowe. Właściwie przy odrobinie chęci i zaangażowania każdy poradzi sobie z ich hodowlą. Co jedzą kraby? W jaki sposób prawidłowo dbać o ich dietę? Kiedy najlepiej je karmić? Dowiedz się!

Co jedzą kraby?

Kraby są coraz częściej wybierane jako zwierzęta wodne do hodowli domowej. Kolorowe i wciąć jeszcze uważane za bardzo egzotyczne, przyciągają wzrok i prezentują się w akwarium bardzo efektownie. Są cenione też przez fakt, że raczej nie należą do najbardziej wybrednych stworzeń, dlatego opieka nad nimi, choć wymaga pewnej wiedzy, nie należy do najtrudniejszych i wbrew pozorom może sobie z nią poradzić też niekoniecznie bardzo doświadczony akwarysta. 

Co jedzą kraby? Kraby z natury są wszystkożerne. Zdarza się też, że polują na inne wodne stworzenia, ale nade wszystko cenią sobie padlinę. Są też zwierzętami bardzo terytorialnymi – zbyt duża liczba osobników na zbyt małym terenie doprowadzi do bratobójczych walk, a nawet aktów kanibalizmu, które w takich warunkach zdarzają się bardzo często. Jak żywić kraba, by nie dochodziło do takich sytuacji, a zwierzę rozwijało się w akwarium prawidłowo?

Mięso 

To bardzo ważna część jego diety. Krab nie pogardzi surowym mięsem – możesz podawać mu kawałki filetu z kurczaka, drobiowe lub indycze serca i wątroby, a także ryby – wyłącznie surowe, nie mogą być wędzone ani poddane jakiejkolwiek innej obróbce termicznej – a także krewetki. Raczej nie trzymaj krabów razem z rybkami, ślimakami czy innymi mieszkańcami akwarium – istnieje duża szansa, że będzie na nie polował.

Zwłaszcza po wylince, gdy kraby przejawiają bardzo duży apetyt lub gdy poczuje się bardzo głodny. Krab zje też dżdżownice, a nawet mysiego oseska, jeśli go dostanie. Możesz podawać mu też żywe rybki, ale na ogół nie ma takiej potrzeby – jako z natury padlinożerca będzie jednak preferował martwy pokarm.

Owoce 

Choć mięso jest istotnym punktem krabiej diety, to jednak nie wszystko, co je krab. Jako stworzenie wszystkożerne, potrzebuje też składników pochodzenia roślinnego, w tym owoców. Nie pogardzi jabłkami, ananasami, awokado, arbuzami, gruszkami, daktylami, figami, truskawkami, a nawet kokosami, migdałami czy papajami i mnóstwem innych owoców.

Lepiej jednak nie podawać owoców codziennie – raz na jakiś czas wystarczy. Warto, by dodatek roślinny zawsze gościł w diecie kraba, ale można go zastąpić warzywami lub innymi roślinami zielonymi.

Warzywa 

Warzywa też są istotną częścią wyżywienia kraba. Te zwierzęta w naturze odżywiają się bardzo różnorodnie, co ma związek z ich kompletnym brakiem wybredności – właściwie zjedzą praktycznie wszystko. Dlatego bez obaw możesz im podawać wiele różnych warzyw.

Co je krab tęczowy? Bez problemu zje na przykład cząstki dyni, fasolę, groch, kukurydzę, paprykę, marchewkę, pietruszkę czy seler. Nie podawaj im jednak świeżej sałaty ani szczawiu – w nich znajdują się duże ilości szczawianów, a te są odpowiedzialne za wiązanie wapnia i mogą powodować jego niedobór.

Rośliny 

W diecie krabów bardzo silnie obecne są też inne rośliny – zarówno te lądowe, jak i wodne. To drugie sprawia, że krab może mieć tendencję do zjadania roślin, które zasadzisz w akwarium, dlatego tworzenie ozdobnych kompozycji roślinnych w akwarium z krabem jest raczej niemożliwe.

Krab nie pogardzi strzałką wodną, rzęsą wodną, wywłócznikiem czy niezapominajką polną, stokrotką pospolitą, makiem, melisą, lucerną, powojem polnym, rdestem wężownikiem, krwawnikiem pospolitym i wieloma innymi gatunkami.

Suplementy diety 

Przy planowaniu właściwiej diety dla kraba nie możesz zapominać o odpowiedniej suplementacji składników odżywczych. Bardzo ważne jest wapno – jego niedobór może spowodować nieprawidłowości w rozwoju. Możesz kupić suplement wapnia przeznaczony dla krabów w sklepie lub podawać skorupkę jajka kurzego, a nawet szkolną kredę.

Kraby zjadają też swoją wylinkę i w ten sposób w naturalny sposób dostarczają sobie wapna. Samo dawanie suplementów jest też uważane za dość dyskusyjne, bo trudno określić ile krab ich potrzebuje.

Kraby dorosłe a młode – jak i kiedy je karmić?

Większość krabów hodowanych w domach pochodzi po prostu z ich odłowu. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że to zwierzę wciąż bardzo rzadko spotykane w domowych hodowlach, ale też dlatego, że w takich domowych warunkach rozmnożenie krabów jest ekstremalnie wręcz trudne, przez co niezwykle ciężko byłoby nabyć takiego kraba prosto od hodowcy, który powiększył swoją hodowlę w ten sposób.

Te zwierzęta natychmiast po wykluciu, już od pierwszych chwil swojego życia są absolutnie samodzielne – przychodzą na świat na lądzie i najczęściej pierwszy przypływ zabiera je do morza, gdzie radzą sobie już same. Już sam krab jest bardzo rzadki w akwariach, jeszcze rzadszy jest jednak niedojrzały krab tęczowy.

Co je takie młode? Jego dieta nie różni się od diety dorosłego osobnika. Jest samodzielny, samowystarczalny i tak samo mało wybredny – jako głównie padlinożerca i wszystkożerca zje praktycznie wszystko. Karmienie krabów też nie nastręcza problemów, niezależnie od ich wieku, choć, najpewniej, w Twoim akwarium zagości od razu dorosły osobnik. To stworzenia, które największą aktywność przejawiają w nocy, dlatego najlepszym pomysłem jest karmienie ich o zmierzchu – wtedy pokarm nie będzie długo zalegał, bo zwierzę bardzo szybko się nim zainteresuje.

Trudno powiedzieć ile właściwie powinien jeść krab, ale hodowcy przyjmują proste rozeznanie: jeśli rano nie zostało absolutnie nic z wieczornego posiłku, porcja była za mała. Dlatego należy ją zwiększyć, a to, co zostanie, następnego dnia usunąć, by nie doszło do procesów gnilnych, które mogą okazać się groźne także dla kraba.

czym żywią się kraby?

Dieta krabów – podsumowanie 

Kraby nie są zwierzętami wybrednymi i jako wszystkożercy nie pogardzą tak mięsem, jak i warzywami, owocami czy innymi roślinami. Są padlinożercami, ale w okresie głodu lub zwiększonego apetytu – co zdarza się zwłaszcza po wylince – mogą zacząć polować. Najczęściej spotykany w hodowlanych akwariach jest krab tęczowy.

Jak często karmić takiego kraba? Raz dziennie, w porze wieczornej – wtedy te zwierzęta są najbardziej aktywne. Ilość jedzenia trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb kraba – najlepiej, gdy jest go tyle, że rano jeszcze zostaje – wtedy będziesz mieć pewność, że jest najedzony.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Co jedzą kraby? Idealna dieta skorupiaków
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.