Losy kotów w całej kociej historii były najróżniejsze – wielbiono je lub tępiono, zależnie od czasów, czy kultury w jakiej przyszło im żyć. Koty syjamskie miały to szczęście, że były niezwykle cenione w swojej ojczyźnie – otaczane były niemalże boską czcią. Dlaczego? Czemu zawdzięczają swoją sławę? Jakie właściwie są te zwierzaki? Jak się nimi odpowiednio zajmować i z kim będą najszczęśliwsze? Przekonaj się! W niniejszym artykule opisaliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie.
- 1. Rasa kot syjamski wśród różnych organizacji felinologicznych
- 2. Królewski kot Syjamu – historia rasy, podstawowe informacje
- 3. Kot syjamski utrwalony w legendach. Ciekawostki o rasie
- 4. Orientalne piękności, czyli jak wyglądają koty syjamskie?
- 5. Pielęgnacja kota syjamskiego – jak o niego zadbać?
- 6. Żywioł w kocim ciele – charakter kota syjamskiego. Opis rasy
- 7. Wychowanie kota syjamskiego
- 8. Hodowla kota syjamskiego
- 9. Zdrowie syjama – na co trzeba uważać?
- 10. Żywienie kota syjamskiego
- 11. Ile kosztują koty syjamskie? Cena w hodowli i wydatki dodatkowe
- 12. Kot syjamski – podsumowanie
Rasa kot syjamski wśród różnych organizacji felinologicznych
Kot syjamski przynależy do wielu różnych organizacji felinologicznych, w tym Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe), w której został przypisany mu kod EMS (to kod, który został stworzony w celu szybkiej i łatwej identyfikacji kotów rasowych) o oznaczeniu SIA. Syjam zaklasyfikowany został do IV grupy kotów syjamskich i orientalnych. Inne organizacje uznające kota syjamskiego to:
- American Cat Fanciers Association (ACFA),
- International Association Cynology and Felinology (ACF),
- Cat Fanciers’ Association (CFA),
- Governing Council of the Cat Fancy (GCCF),
- The International Cat Association (TICA),
- World Cat Federation (WCF).
Królewski kot Syjamu – historia rasy, podstawowe informacje
Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem fakt, że koty syjamskie pochodzą z Dalekiego Wschodu, a konkretniej właśnie z Syjamu, czyli terytorium dzisiejszej Tajlandii. Prawdopodobnie ich przodkami były koty bengalskie, nubijskie i inne rasy kotów azjatyckich. Pierwsze wzmianki na temat tych kotów znajdziesz w książce z 1350 – „Książka z wierszami o kotach” zawiera opis kota, który bardzo przypomina właśnie dzisiejszego syjama, co może świadczyć o tym, że koty syjamskie są jedną z najstarszych kocich ras. Nazywane były królewskimi kotami Syjamu, bo od zawsze związane były z dworem i świątyniami.
Były poważane, traktowane z szacunkiem i żyły w ogromnym luksusie. To sprawiło, że utrwalił się w nich gen długowieczności. Były traktowane na równi ze skarbem narodowym, dlatego przez wiele stuleci można było je spotkać tylko w Syjamie. Świat poznał syjamskie koty dopiero pod koniec wieku XIX, gdy władca syjamu podarował parkę kotów o imionach Pho i Mia brytyjskiemu konsulowi sir Edwardowi Blencowe Gouldowi, a ten oddał je pod opiekę swojej siostrze, która zaprezentowała je podczas wystawy w Crystal Palace. Nie cieszyły się tam zbyt wielkim poważaniem. Zostały uznane za brzydkie i nieciekawe.
Pierwsze koty syjamskie zostały przywiezione do Europy pod koniec XIX wieku. Najczęściej można było je spotkać w ogrodach zoologicznych, ale, niestety, przez niewłaściwe traktowanie, szybko umierały. Proces ich właściwej hodowli rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych. I to właśnie od tamtej chwili rozpoczęła się ich ogromna popularność. Pierwszy wzorzec rasy został ustalony w 1892 roku. Podczas programu celowej hodowli doszło do pewnego rozłamu.
Obecnie koty, które są najbardziej podobne do swoich przodków nazywa się kotami tajskimi lub syjamskimi tradycyjnymi, a te o bardziej smukłej sylwetce, większej gamie umaszczenia i bardziej spiczastym pyszczku, nazywa się kotami syjamskimi modern. Niektórzy felinolodzy starają się o uznanie odmiany „tradycyjnej” za oddzielną rasę.
Kot syjamski utrwalony w legendach. Ciekawostki o rasie
Z kotami syjamskimi wiąże się też wiele legend. Według jednej z nich koty syjamskie były naczyniami na dusze zmarłych. Po śmierci – zwyczaj kogoś z wyższych warstw społecznych – wybierano kota, w którego miała wejść dusza zmarłego. Następnie taki kot trafiał do świątyni, w której wiódł życie w luksusie i spokojnie dożywał do sędziwej starości.
Druga tłumaczy zeza i złamany ogon syjamów – dzisiaj są to wady eliminowane w procesie celowej hodowli, niegdyś były jednak częstą cechą tych kotów. Zgodnie z legendą jeden z kotów świątynnych dostał polecenie strzeżenia cennej wazy. Tak przejął się swoim zadaniem, że dostał zeza od wpatrywania się w nią, a ogon załamał mu się od ciągłego oplatania cennego przedmiotu.
Koty miały też pełnić funkcje stróżów ostrzegających mnichów o nadchodzących obcych.
Orientalne piękności, czyli jak wyglądają koty syjamskie?
Syjamy przez XIX-wiecznych Brytyjczyków były uznawane za mało urodziwe koty. Dzisiaj są doceniane za swoją ciekawą, orientalną urodę. Podpowiemy, czym kot syjamski wyróżnia się spośród kotów innych ras.
Wygląd kota syjamskiego – informacje ogólne
Dawniej kot syjamski był dość masywny, dziś zachwyca smukłą sylwetką oraz wydłużonym tułowiem i kończynami. Jest zgrabny, pełen gracji i elegancji. Oczy ma zawsze skośne i niebieskie, w migdałowatym kształcie. Jego uszy są dość duże i spiczaste, przypominają dwa sterczące trójkąty. Ogon syjama jest długi, zwęża się ku końcowi, czasami bywa załamany.
Wzrost i waga kota syjamskiego
Syjam to kot średniej wielkości. Samce są zazwyczaj większe i lepiej umięśnione. Ważą ok. 3,5-4,5 kg, mogą mierzyć zaś maksymalnie do 30 cm. Natomiast waga samic może wynosić ok. 2,5-3,5 kg, przy wzroście ok. 25 cm w kłębie.
Umaszczenie kota syjamskiego
Sierść kota syjamskiego jest pozbawiona podszerstka, delikatna, gładko przylegająca do ciała, miękka i krótka. Syjam posiada umaszczenie typu point – ma charakterystyczną, ciemniejszą maskę na twarzy, ciemniejsze są też jego uszy, łapy i ogon. Reszta ciała jest jasna, bardzo ważny jest kontrast między ciemnymi, a jasnymi częściami. Ciemne znaczenia mogą występować też na mosznie kocurów. Najbardziej pożądany jest kolor ciemnobrązowy, choć dopuszczalne są też inne barwy. Dozwolonymi maściami są: czekoladowy, cynamonowy, płowy, kremowy, liliowy, rudy, niebieski, szylkretowy. W przypadku kota syjamskiego dopuszczalne jest też umaszczenie tabby pointed – prążkowane znaczenia.
Wszystkie kocięta rodzą się białe, zaczynają wybarwiać się kilka dni po urodzeniu. Im kot syjamski jest starszy, tym ciemniejsze są jego znaczenia.
Pielęgnacja kota syjamskiego – jak o niego zadbać?
Właściwa pielęgnacja kota syjamskiego nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł.
Jak wygląda pielęgnacja sierści syjama?
Syjamy należą do kotów krótkowłosych, w związku z tym ich sierść jest bardzo łatwa w pielęgnacji – wystarczy, że raz na jakiś czas będziesz wyczesywać martwą sierść gęstym grzebieniem i wygładzać futro miękką szczotką. Warto też przecierać je delikatną ściereczką.
Czy kota syjamskiego trzeba kąpać?
Kot syjamski zazwyczaj myje się sam, więc nie trzeba go kąpać. Zwłaszcza, że ta czynność wywołuje u mruczka duży stres. Jednak w niektórych przypadkach kąpiel jest wskazana, np. wtedy gdy mruczek ubrudzi się na tyle, że nie jest w stanie wyczyścić się sam lub jego ciało zaatakują pasożyty. Pamiętaj, by zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym kąpany jest kot, by się nie wyziębił. Do jego umycia użyj specjalnego szamponu dla kotów.
Pielęgnacja kota syjamskiego – o czym jeszcze warto pamiętać?
Regularnie sprawdzaj uszy i oczy kota. W razie konieczności możesz je wyczyścić przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. Nie zapominaj także o przycinaniu pazurów, jeśli kot nie ściera ich samoistnie, zaczną się rozdwajać.
Żywioł w kocim ciele – charakter kota syjamskiego. Opis rasy
Niegdyś na pewno nie były cenione za wygląd. Za co doceniano więc koty syjamskie? Ich charakter szybko podbił serca ludzi, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie przecież rozpoczęła się ich celowa hodowla. Opowiemy trochę więcej o usposobieniu kotów tej rasy.
Kot syjamski wobec bliskich
Kot syjamski to rasa bardzo towarzyska – zazwyczaj wybiera sobie jednego członka rodziny, którego wielbi i kocha nade wszystko. Całą resztę toleruje, chętnie spędza z domownikami czas, ale nigdy wszyscy nie będą dla niego tak ważni jak jedna, wybrana osoba. Wymaga traktowania z szacunkiem, dlatego przed kontaktem z dziećmi należy nauczyć pociechy stosownego obchodzenia się ze zwierzętami.
Syjam wśród innych kotów i psów
Syjam jest w stanie dogadać się z innymi kotami w domu, ale tylko pod warunkiem, że zaakceptują one jego nadrzędną pozycję i przywództwo, w innym wypadku może między kotami dochodzić do walk. Ważne jest odpowiednie zapoznanie ze sobą zwierząt, czyli tzw. socjalizacja z izolacją. Jeśli kot syjamski będzie od małego wychowywał się z psami, bez problemu może się z nimi zaprzyjaźnić.
Ulubione zajęcia kota syjamskiego
Koty syjamskie odznaczają się żywiołowym charakterem, który de facto zupełnie nie współgra z ich delikatnym, arystokratycznym wyglądem. Chcą pozostawać ciągle w ruchu, bawić się i poznawać świat. Opiekunowie tego uroczego mruczka są zobowiązani dostarczyć mu wystarczającą ilość rozrywki w ciągu dnia – zadanie z pewnością ułatwią piłeczki, nakręcane myszki i wędki.
Wychowanie kota syjamskiego
Koty syjamskie są niezwykle inteligentne. Przy odrobinie wysiłku można nauczyć je pożądanych zachowań. Pamiętajmy, by kot był posłuszny, musi być szczęśliwy. Powinniśmy zatem zapewnić mu godziwe warunki i zadbać o jego rozwój. Opowiemy trochę o tym, co ważne w wychowaniu kota syjamskiego.
Potrzeby i warunki do życia dla kota syjamskiego
Kot syjamski może mieszkać zarówno w mieszkaniu, jak i domu z ogrodem – dla jego bezpieczeństwa lepiej zabezpieczyć okna i drzwi przed ucieczką. Pamiętaj, że syjam nienawidzi samotności. Nie decyduj się na niego, jeśli często wychodzisz, długo pracujesz i prawie nigdy nie ma Cię w domu. To nie jest kot, który poradzi sobie z samotnością. Pozostawiony sam sobie na dłuższy czas będzie nieszczęśliwy, może bardzo głośno krzyczeć i irytować sąsiadów, a także drapać i niszczyć rzeczy. Jest kotem bardzo uczuciowym i zaborczym – zawsze chce przebywać przy swoim człowieku.
Nie decyduj się też na kota syjamskiego, jeśli nie lubisz zbyt głośnych kotów. Jego zakres wydawania dźwięków jest naprawdę niesamowity i kot na pewno będzie często z tej umiejętności korzystał, by dać znać, że czegoś potrzebuje, albo po prostu chce wyrazić swoje uczucia.
Syjam jest stworzeniem bardzo terytorialnym. Kocury do czasu kastracji będą bardzo mocno znaczać teren, by podkreślić swoją obecność. Nie widzą w ciemności zbyt dobrze, dlatego ich ogromna aktywność w nocy spada – co też czyni ich wyjątkowym przedstawicielami swojego gatunku.
Akcesoria dla kota syjamskiego
Kot syjamski jest niezwykle aktywny. Ma w sobie mnóstwo energii, która musi znaleźć ujście, inaczej znudzony syjam będzie niszczył rzeczy podczas samodzielnego poszukiwania rozrywek. Kot ten uwielbia się bawić z ludźmi, chce przebywać ciągle przy swoim ulubionym, wybranym człowieku i potrafi być bardzo zaborczy. Kot syjamski potrzebuje głaskania i pieszczot – jeśli poczuje, że nie dostaje uwagi, której pragnie, będzie się o nią głośno domagać. Jego umiejętności do wokalizacji czynią go kotem tysiącu głosów. Musimy zatem poświęcać mu dużo uwagi. Pamiętajmy, że nasz syjam będzie najszczęśliwszy, jeśli zapewnimy mu wystarczającą dawkę ruchu i stymulacji umysłowej. Możemy do tego celu użyć tradycyjnych zabawek, takich jak myszki, wędki i piłeczki lub zaproponować kotu zabawki interaktywne, które z pewnością pobudzą go do działania.
Koty syjamskie lubią się wspinać, w związku z tym w naszym domu nie może zabraknąć rozbudowanych drapaków z dużą ilością półek, skąd nasz syjam będzie mógł swobodnie obserwować teren. Dobrym pomysłem może okazać się także zakup smyczy, która umożliwi mruczkowi bezpieczną eksplorację otoczenia.
Hodowla kota syjamskiego
Koty syjamskie to piękne, żywiołowe zwierzęta o bogatej historii. Nic więc dziwnego, że szturmem podbiły serca miłośników kotów – również w Polsce. Rasa ta w naszym kraju jest dość znana i lubiana. W związku z tym bez problemu znajdziemy u nas hodowle kota syjamskiego.
Dokumenty w hodowli
Rodowód kota to dokument zawierający informacje o jego przodkach, pochodzeniu i genetyce. Jest to oficjalny dokument, który potwierdza rasowość zwierzęcia i pochodzenie z zarejestrowanej hodowli. Rodowód jest ważny dla hodowców i właścicieli kota, którzy chcą mieć pewność co do jego pochodzenia, cech rasy i potencjalnych dziedzicznych problemów zdrowotnych. Metryka natomiast jest dokumentem wydanym przez hodowcę lub organizację hodowlaną, zawiera podstawowe informacje o kocie.
Oba dokumenty są kluczowe dla potwierdzenia autentyczności, rasowości i zdrowia kota, zwłaszcza gdy ma być on wykorzystywany w profesjonalnej hodowli lub wystawiany na różnego rodzaju pokazach i wystawach.
O czym warto pamiętać przed nabyciem kota syjamskiego?
Zanim zdecydujemy się nabyć kota syjamskiego, powinniśmy nieco dowiedzieć się o charakterze i upodobaniach rasy, by przekonać się, czy syjam będzie pasował do naszego stylu życia. Warto wcześniej zakupić stosowną wyprawkę, aby zapewnić mruczkowi wszystkiego, czego potrzebuje. Do jej podstawowych elementów zalicza się: miska, drapak, kuweta i oczywiście karma oraz żwirek.
Syjam to towarzyski mruczek, który z pewnością wniesie do naszego życia dużo energii i radości. Pamiętajmy jednak, że posiadanie kota wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Musimy zadbać o jego odpowiednią dietę, higienę, dostarczyć wystarczającą ilość rozrywki oraz uwagi, a w razie konieczności zabrać do lekarza weterynarii. Nie zapominajmy także o odpowiedniej socjalizacji i nauce właściwych zachowań.
Po czym poznać dobrego hodowcę?
Wśród gąszczu ofert łatwo można natrafić na pseudohodowców, warto więc poznać najważniejsze cechy dobrego, odpowiedzialnego hodowcy. Przede wszystkim posiada on wiedzę na temat specyfiki rasy i ciągle stara się ją pogłębiać. Taka osoba podchodzi rozsądnie do rozmnażania zwierząt – nie paruje ze sobą kotów obciążonych wadami genetycznymi. Poza tym do kociaków, które ma pod opieką podchodzi z troską i miłością. Dba o ich prawidłowy rozwój, socjalizację, a także zapewnia odpowiednią dietę i opiekę weterynaryjną.
Zdrowie syjama – na co trzeba uważać?
Zastanawiasz się, ile żyją koty syjamskie? Mają w sobie gen długowieczności, który wykształcił się i utrwalił na przestrzeni wieków, dzięki królewskiemu traktowaniu. Dobrze traktowane mogą dożyć nawet 20 lat!
Choroby typowe dla syjamów
Kot syjamski niestety ma skłonność do dziedziczenia niektórych chorób. Najczęściej są to wady wzroku. Co ciekawe – koty syjamskie rodzą się z zezem, jednak zanika on z wiekiem. Mogą być narażone także na oczopląs, który jednak nie wpływa na jakość widzenia, a jedynie na estetykę. Poważniejszymi wadami jest zwyrodnienie siatkówki (niestety to choroba nieuleczalna i prowadzi do całkowitej ślepoty) i jaskra (zazwyczaj skutkuje interwencją chirurgiczną).
Poza tym kot syjamski może być narażony na:
- kardiomiopatię przerostowa – to najczęstsza choroba serca u kotów,
- amyloidozę – choroba związana z nadmiernym nagromadzeniem białka amyloidu w organach, zwłaszcza w wątrobie,
- gangliozydozę – to rzadka dziedziczna choroba, która powoduje problemy neurologiczne,
- wielotorbielowatość nerek – to dziedziczna choroba charakteryzująca się formowaniem torbieli w nerkach,
- zwyrodnienie stawów – zwyrodnienie stawów u kotów syjamskich to stan, w którym chrząstka stawowa ulega stopniowej degeneracji, prowadząc do bólu i ograniczenia ruchomości.
Dodatkowo u kotów syjamskich mogą występować alergie i rozszczep podniebienia. Mogą mieć także problemy z uzębieniem, dlatego warto dbać o ich higienę jamy ustnej. Syjamy należy przebadać pod kątem schorzeń oczu i podniebienia. Przydadzą się też badania na występowania kardiomiopatii przerostowej, a także FeLV i FIV. Oczywiście nie zapominajmy także o odpowiedniej diecie i regularnych wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii.
Żywienie kota syjamskiego
Koty syjamskie podobnie jak koty innych ras, potrzebują zbilansowanej, pełnowartościowej diety. To zwierzęta z ogromnym apetytem, dlatego mają duże skłonności do nadwagi – mogłyby jeść praktycznie bez końca. Dlatego karmienie ich wymaga wprawy i silnego charakteru – zwłaszcza by nie ulec prośbom kota, który potrafi bardzo się przymilać, by dostać nadprogramowy kąsek. Mają też tendencje do zjadania wełny – nie można im na to pozwalać, bo doprowadzi to do problemów z układem pokarmowym. Opowiemy o tym, co ważne w żywieniu kotów syjamskich.
Karma komercyjna czy dieta BARF?
Wybór sposobu żywienia naszego kota to bardzo ważna kwestia. Uwarunkowana jest wieloma czynnikami, m.in. preferencjami naszego syjama, jego stanem zdrowia oraz naszej wiedzy i stylu życia. Niewątpliwie karma komercyjna jest szybka i łatwa w podaniu. Poza tym łatwo ją przechowywać – nie musimy więc obawiać się, że zaszkodzi kotu. Dodatkowo jest dostępna w różnych smakach i rodzajach, możemy serwować naszemu pupilowi to, co lubi najbardziej.
Najpopularniejszymi rodzajami karm jest sucha i mokra. Karma sucha jest wydajna i bardziej kaloryczna – może zatem starczyć na dłużej. Pamiętajmy, by wybierać takie o niskiej zawartości zbóż i konserwantów. Mokra karma natomiast jest bardziej aromatyczna, a także dobrze nawadnia organizm naszego kota.
Za to dieta BARF jest bardzo naturalna. Składa się z surowego mięsa, kości i podrobów. Dodatkowo jest uzupełnienia wybranymi owocami i warzywami. Możemy w pełni dostosować ją do aktualnych potrzeb kota, bez obaw, że zawiera sztuczne barwniki i konserwanty. Mamy pełną kontrolę nad tym, co je nasz kot. Musimy jednak posiadać wiedzę na temat umiejętnego stosowania tego rodzaju diety – w przeciwnym razie możemy zaszkodzić naszemu mruczkowi.
Jakich składników odżywczych potrzebuje kot syjamski w diecie?
Kluczowym składnikiem diety naszego kota jest mięso, które zawiera białko, niezbędne do budowy mięśni, regeneracji komórek i produkcji enzymów. Niemniej ważne są tłuszcze. Dostarczają energii, wspierają zdrową skórę i sierść, są niezbędne do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Szczególnie ważne są kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które znajdziemy w rybach.
W pożywieniu naszego syjama nie może zabraknąć również tauryny – to cenny aminokwas, który jest niezbędny dla zdrowia serca, wzroku i funkcji rozrodczych. Natomiast witaminy i minerały wspierają różne funkcje organizmu, w tym odporność, wzrost i metabolizm.
Jak karmić kota syjamskiego?
Musimy pamiętać, że aby dostarczać swojemu kotu zbilansowaną dietę, musimy uwzględnić jego indywidualne potrzeby, czyli: wiek, wagę, poziom aktywności fizycznej, stan zdrowia. Młode koty (mniej więcej od 6 do 12 miesiąca życia) powinny dostawać posiłki ok. 2-4 razy dziennie, ponieważ rosną szybko i potrzebują większej ilości energii. Dorosłym kotom możemy zmniejszyć tę ilość do 2 razy dziennie. Niektórzy opiekunowie decydują się na serwowanie pożywienia swoim pupilom kilkanaście razy dziennie – małymi porcjami, to również dobra metoda. Ważne, by karmienie odbywało się o stałych porach, ponieważ ma to korzystny wpływ na układ trawienny kota. Porcje warto dostosować do wagi kota, można zasugerować się zaleceniami podanymi przez producenta na opakowaniu produktu.
Nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu naszego kota. Obok miski z jedzeniem zawsze powinna stać miska z czystą wodą. Pokarm również musi być świeży, podany w umytej misce – inaczej kot go nie zje, a poza tym zepsute jedzenie może mu zaszkodzić. Niezjedzone resztki zawsze można odłożyć do lodówki i podgrzać je później.
Ile kosztują koty syjamskie? Cena w hodowli i wydatki dodatkowe
Cena kota syjamskiego może wynosić mniej więcej od 2000 do 5000 tysięcy złotych. Dużo zależy od renomy hodowli, linii genetycznej kota oraz od tego czy jest przeznaczony do wystaw. Na tym jednak wydatki niestety się nie kończą. Opowiemy o nich więcej.
Wydatki w ujęciu miesięcznym
W ciągu miesiąca najszybciej skończy nam się karma, przysmaki i koci żwirek. W związku z tym, nie licząc nieprzewidywalnych wydatków zdrowotnych i początkowych kosztów związanych z zakupem akcesoriów, w przybliżeniu na kota syjamskiego wydamy ok. 250-300 zł.
Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim
Niektóre produkty wyprawkowe dla syjama zużywają się znacznie wolniej, musimy kupować je jedynie raz na jakiś czas. A są to akcesoria i zabawki, czyli: miski na wodę i jedzenie, zabawki, drapak, kuweta, legowisko, transporter, smycz, obroża; oraz artykuły higieniczne, takie jak: szczotka, szampon, obroże przeciwpasożytnicze, preparaty do uszu i oczu, szczoteczka i pasta dla kotów. Za to wszystko zapłacimy ok. 300-500 zł.
Powinniśmy także doliczyć opiekę zdrowotną, czyli wizyty u lekarza weterynarii, które standardowo obejmują szczepienia, odrobaczanie, kastrację/sterylizację. Nie zapominajmy o wydatkach dodatkowych, takich jak np. konsultacje z dietetykiem. W tym przypadku cena jest zmienna i zależy od wielu czynników.
Kot syjamski – podsumowanie
W niniejszym artykule przedstawiliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o kocie syjamskim. Opowiedzieliśmy o jego historii, wyglądzie i pielęgnacji. Udzieliliśmy także cennych wskazówek odnośnie żywienia i wychowania syjama. U nas znajdziesz także informacje na temat hodowli oraz wydatków związanych z posiadaniem kota syjamskiego. To rasa, która z pewnością zachwyci osoby aktywne i towarzyskie. Syjamy to niezwykle piękne koty, które potrzebują naszej miłości i uwagi, z pewnością będą oddanymi towarzyszami domu. Musimy jednak wiedzieć, jak należycie się nim zająć, by mogły cieszyć się długim, szczęśliwym życiem. Mamy nadzieję, że nasz wpis dostarczył Wam solidną dawkę wiedzy na temat wychowania i pielęgnacji kota syjamskiego.