Chomiki to zwierzątka wbrew pozorom bardzo delikatne i wrażliwe na wszelkie zmiany w swoim otoczeniu. Na co może zapaść źle karmiony lub niewłaściwie utrzymywany chomik? Biegunka jest jedną z częstszych i bardziej niebezpiecznych objawów chorobowych, które mogą go dotknąć. W żadnym wypadku nie ignoruj jej ani nie lekceważ! Gdy tylko zauważysz coś, co Cię zaniepokoi, zabierz zwierzaka do lekarza weterynarii, by otrzymał fachową pomoc.
Chomik ma biegunkę! Czy trzeba się martwić?
Biegunka może nie brzmi zbyt groźnie, ale na pewno m.in. u gryzoni jest bardzo groźną dolegliwością. Dlatego jeśli zauważysz pierwsze jej oznaki u chomika lub podejrzewasz, że zwierzątko może cierpieć z tego powodu – to poważny powód do zmartwień. Chomiki słyną jako silne i odporne, a przy tym bardzo niewymagające, dlatego uważane są za doskonałe zwierzątka dla dzieci, które dopiero uczą się odpowiedzialności i opieki nad drugą istotą. To bardzo krzywdzące podejście.
Chomiki to zwierzątka niewielkie i delikatne, które potrzebują odpowiedniego poziomu opieki, właściwych warunków bytowych i szybkiej reakcji w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Biegunka u chomika przebiega bardzo szybko, dlatego równie szybko może doprowadzić do odwodnienia i w rezultacie nawet śmierci zwierzaka.
Wszystko przez to, że ma on bardzo szybki metabolizm. Jeśli zauważasz niepokojące Cię symptomy nie wahaj się i zapewnij zwierzątku fachową opiekę lekarza weterynarii.
Biegunka u chomika – poznaj jej przyczyny
To schorzenie może dotknąć chomika w każdym wieku i na każdym etapie jego życia. Nie można wskazać jednego, obiektywnego powodu, z którego występuje biegunka u chomika. Przyczyny są bardziej złożone i jest ich naprawdę wiele. Można jednak wyodrębnić te najważniejsze.
Chomiki wcale nie są tak odporne, jak się wydaje. Do biegunki może je doprowadzić na przykład stres. Twoje zwierzątko bardzo silnie przeżywa wszelkie sytuacje, które odbiegają od normy. Sam proces oswajania może być dla niego bardzo stresujący. Podobnie zadziałają na niego odwiedziny hałaśliwych gości, zbyt częste i gwałtowne branie na ręce czy nie pozwolenie mu na relaks, którego potrzebuje.
Pamiętaj, że chomik to jednak stworzenie nocne i w dzień chętnie by sobie w spokoju pospał. Inną przyczyną biegunki mogą być niewłaściwe warunki środowiskowe, w tym zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Chomiki są dość wrażliwe na temperaturę otoczenia i najlepiej się czują, gdy wynosi ona oko 21 stopni. Upał, mróz i narażenie na przeciągu może spowodować nie tylko przeziębienie, ale też mieć bardzo zły wpływ na układ trawienny i zakończyć się rozwolnieniem. Istotna jest też jakość jedzenia.
Jeśli chomik ma w swojej klatce warzywa i owoce, które są nieświeże, czy wręcz podgnite lub pleśniejące – to najprostsza droga do wielu zatruć, które mogą się skończyć właśnie biegunką. Rozwolnienie u chomika może wiązać się też z brakiem higieny w klatce. Zbyt rzadkie i niedokładne sprzątanie sprzyja rozwojowi bakterii, które mogą wywołać u chomika sensacje żołądkowe. Konieczne jest regularne i dokładne czyszczenie klatki, warto też używać specjalnych płynów do dezynfekcji.
Do biegunki może też doprowadzić nieświeża, brudna woda, nagła zmiana w sposobie żywienia lub podawanie chomikowi zbyt dużych ilości świeżych warzyw i owoców.
Objawy choroby
Biegunka u chomika to objaw, który sugeruje, że dzieje się coś złego, dlatego wymaga też szybkiego działania, by dowiedzieć się co dokładnie mu dolega i pomóc chomikowi jak najszybciej. Po czym ją rozpoznasz? Przede wszystkim odchody zwierzątka są blade, wodniste lub miękkie albo nieuformowane i pastowate.
Chomik może mieć też zabrudzone i mokre okolice ogonka i odbytu. Nigdy biegunka nie jest chorobą samą w sobie, jest symptomem innej choroby. Jej pojawienie się może sugerować na przykład chorobę mokrego ogona. Chomik podczas choroby może być też apatyczny, smutny i będzie siedział skulony w jednym miejscu.
Jego boki mogą być też zapadnięte i wyraźnie chudsze – to z powodu odwodnienia, które w przypadku chomików cierpiących na biegunkę przychodzi dość szybko. Pogorszy się też stan jego sierści.
Biegunka u chomików – jak wygląda leczenie?
Co zrobić, gdy pojawi się biegunka u chomika? Leczenie w większości wypadków wymaga zabrania zwierzaka do lekarza weterynarii. To właśnie on jest w stanie wskazać na przyczynę wystąpienia biegunki – poda odpowiednie leki i pomoże uporać się z odwodnieniem. To lekarz weterynarii ocenia stan zwierzęcia i podejmuje właściwe kroki w celu jego wyleczenia. Zaleca terapię i podaje najlepsze sposoby opieki nad chorym zwierzęciem.
To bardzo ważne – chomik w okresie choroby potrzebuje troskliwej opieki na najwyższym poziomie i wprowadzenia w życie zmian, które polepszą mu standard życia i pomogą powstrzymać chorobę. Nie zwlekaj z zabraniem chomika do lekarza weterynarii. Jego interwencja może okazać się niezbędna do uratowania życia chomika i ulżenia mu w chorobie.
„Chomiki bywają trudne w obserwacji. Ich nocny tryb życia i staranne dbanie o higienę może stać się przyczyną przeoczenia ważnych objawów. U tak małego zwierzątka postęp choroby potrafi być błyskawiczny, stąd czas naszej reakcji jest niezwykle istotny. Koniecznie każdego dnia starajmy się znaleźć chwilę na kontakt z naszym podopiecznym, by upewnić się w jakiej jest kondycji. ” – mówi nam lek. wet. Hanna Pietruszka |
Domowe metody – czy istnieją?
Nic nie zastąpi fachowej pomocy lekarza weterynarii i Twoje zwierzątko będzie najbezpieczniejsze, jeśli właśnie lekarz je obejrzy i zdecyduje o jego dalszym leczeniu. Nie znaczy to jednak, że w domu nie możesz jakoś ulżyć Twojemu pupilowi w chorobie, bo Twoje traktowanie ma znaczący wpływ na przebieg i czas trwania całej choroby.
Jeśli zauważysz u swojego chomika oznaki biegunki, pomożesz zwierzakowi, gdy przestaniesz w ogóle podawać mu owoce i warzywa. Na czas choroby najlepsza będzie dieta złożona z ziaren – możesz robić samodzielne mieszanki lub postawić na gotową karmę. Bardziej doświadczeni hodowcy radzą też, by w tym okresie dać chomikowi liście malin, które dobrze wpłyną na jego układ trawienny.
Bezwzględnie musisz też wyczyścić klatkę i dopilnować, by chomik przebywał w ciepłym (ale nie gorącym!) pomieszczeniu, w komfortowych i zupełnie higienicznych warunkach, bo to zdecydowanie ułatwi mu powrót do zdrowia. Dopilnuj też, by miał dostateczną ilość świeżej i czystej wody, którą będzie pił. To uchroni go przed bardzo groźnymi następstwami odwodnienia. To bardzo ważne, szczególnie gdy wstrzymasz się z podawaniem mu warzyw i owoców.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Nie od dziś wiadomo, że dużo lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie jesteś w stanie wyeliminować wszelkich czynników, które mogą wywołać biegunkę u Twojego chomika. Nic nie poradzisz przecież na zmianę diety tuż po przyniesieniu ze sklepu. Sam proces oswajania też może być na tyle stresujący, że może u chomika wywołać chorobę, jednak oswojenie jest w stanie zaoszczędzić mu wiele stresu w późniejszym okresie.
Możesz jednak zadbać o warunki bytowe Twojego zwierzaka. Przede wszystkim pilnuj, by jego jedzenie zawsze było świeże – nie pozwól, by w klatce chomika zalegała stara, zepsuta żywność. Często sprzątaj też klatkę. Ściółka nie może być mokra. Bardzo ważna jest też odpowiednia temperatura w pokoju, w którym stoi klatka. Nie może być ani zbyt chłodno, ani zbyt gorąco. Na ile to możliwe oszczędzaj chomikowi stresu. Sam okres oswajania na pewno będzie dla niego stresujący, ale możesz sprawić, że zwierzątko będzie czuło się bardziej komfortowo.
Dopilnuj, by zawsze miał miejsce, do którego będzie mógł się schować, jeśli poczuje się zagrożony. Zadbaj też o to, by nikt i nic nie przeszkadzało mu w relaksie.
Biegunka chomika – podsumowanie
Biegunka u chomika to groźny objaw chorobowy, która wymaga natychmiastowego działania. W wielu przypadkach nieodzowny będzie szybki kontakt z lekarzem weterynarii w celu wdrożenia prawidłowego leczenia. Rozwolnienie może wystąpić z wielu powodów, a najpopularniejszymi są stres, złe warunki bytowe i niewłaściwa dieta.
Zwierzę wymaga odpowiedniej opieki i przebywania w suchych, ciepłych, komfortowych i przede wszystkim higienicznych warunkach – biegunka to objaw choroby na tle bakteryjnym lub pasożytniczym, które w brudzie mają lepsze warunki do rozwoju. Ważna jest też jakość i świeżość podawanego mu pokarmu – również przez ryzyko zakażenia na tle bakteryjnym – gnijące jedzenie jest dla bakterii bardzo dobrą pożywką, dzięki której mogą się szybko rozwijać.
Pomocy mój chomik ma biegunkę mam go 3 dni ma czysto i sucho jak morzna zakończyć biegunkę
Ja po 3 dniu biegunki mojegonchomika udałam się do weterynarza, dostał leki na kilka dni i karmę ratunkową poniewaz nic nie cgce jeść. To chyba stres niestety. Choroba mokrego ogonka, mam nadzieję że wyjdzie z tego. Z dnia na dzień stał sie osowialy, małe oczka, skulone uszy i cały czas śpi. Polecam wizytę u weterynarza bo się odwodni i umrze.
Przykro mi słyszeć o problemach zdrowotnych Twojego chomika. Choroba mokrego ogonka, znana również jako proliferacyjne zapalenie jelit, jest poważnym stanem, który może być śmiertelny dla chomików, jeśli nie zostanie szybko leczony. Dobrze zrobiłaś, udając się do weterynarza. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Twojemu chomikowi w powrocie do zdrowia:
– Ścisłe przestrzeganie zaleceń weterynarza: Upewnij się, że podajesz wszystkie przepisane leki zgodnie z instrukcjami i kontynuujesz podawanie karmy ratunkowej, jeśli taka została zalecona.
– Zapewnienie spokojnego środowiska: Stres może pogorszyć stan zdrowia chomika. Postaraj się, aby miejsce, w którym przebywa Twój chomik, było ciche i spokojne.
– Utrzymanie higieny klatki: Choroba mokrego ogonka może być związana z niehigienicznymi warunkami życia. Regularne czyszczenie klatki pomoże zapobiec ponownemu zakażeniu.
– Monitorowanie nawodnienia: Chomiki z biegunką mogą szybko się odwodnić. Upewnij się, że Twój chomik ma stały dostęp do świeżej wody.
– Obserwacja zachowania: Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu lub stanie zdrowia Twojego chomika i niezwłocznie informuj o nich weterynarza.
– Wsparcie żywieniowe: Jeśli chomik nie chce jeść, możesz spróbować podać mu łatwo przyswajalne pokarmy, takie jak gotowane warzywa, ale tylko po konsultacji z weterynarzem.
– Regularne wizyty kontrolne: Po zakończeniu leczenia warto umówić się na kontrolną wizytę u weterynarza, aby upewnić się, że chomik całkowicie wyzdrowiał.
Pamiętaj, że szybka reakcja i odpowiednia opieka są kluczowe w leczeniu choroby mokrego ogonka. Życzę Twojemu chomikowi szybkiego powrotu do zdrowia!😋
Zapomniałam wspomnieć że jestem w procesie oswajania chomika i nie do końca wiem czy mama to kontynuować? Czy mam iść do weta?
Gdyby to nie był problem, proszę o.szybką odpowiedź.
Mój chomik ma rozwolnienie ale dziś w nocy wyprysnęła.jego guz z ropą. Co mam robić? Ja osobiście kupiłam go wczoraj więc to morze być stres no i dodatkowo ( hyba ) pogorszyłam sprawę częstym sprawdzaniem czy wszystko jest w porządku. Chomik jednak ma się dobrze i pije wodę tak ja powinien.
Nie wiem co mu dolega.😢😢😢POMOCY?!?!
Najlepiej jak najszybciej iść do weterynarza nawet. Jeśli chomik jest 1 dzień u ciebie warto skorzystać z pomocy osoby doświadczonej .❤️❤️