5+ rośliny trujące dla kota! Czy masz je w domu?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że rośliny niebezpieczne dla kota znajdują się niemal w każdym domu. Większość z nich jest bardzo popularna i mogłoby się wydawać, że nieszkodliwa dla futrzastych domowników. Niestety, z toksycznymi roślinami nie ma żartów i trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie zagrażają zdrowiu, albo nawet życiu kociego domownika.

Czy rośliny trujące dla kota są niebezpieczne?

Zarówno młody, jak i dorosły kot lubi podgryzać zielone rośliny. Wie, że w ten sposób oczyści przewód pokarmowy. Jest to dla niego zdrowe, jeśli tylko nie natrafi na trujący gatunek kwiatka. Niestety koty nie mają zdolności rozróżniania roślin, które są dla nich neutralne i tych, które są niebezpieczne dla ich zdrowia. Kiedy widzą zielone liście, obwąchują je i podgryzają w większych bądź mniejszych ilościach. Jeśli natrafią na rośliny trujące dla kota, konsekwencje tej niewinnej przegryzki mogą być czasem tragiczne w skutkach.

Czy lista roślin trujących dla kotów jest długa i bardzo ogranicza ilość bezpiecznych domowych kwiatów? Niekoniecznie. Zdecydowanie warto jednak zapoznać się z najbardziej toksycznymi roślinami, które mogą spowodować komplikacje zdrowotne, a nawet śmierć dorosłego kota.

Krótka lista roślin trujących dla kotów

1. Lilia – piękna i niezwykle toksyczna

Trujące dla kota

Jednym z najbardziej toksycznych dla kotów kwiatów jest lilia. Dla wielu jest ona idealną ozdobą domu, jednak trzeba być świadomym jak tragiczne w skutkach może być jej działanie na małego i dorosłego kota. Kontakt z pręcikami lilii, z pyłkiem lub z liśćmi może powodować silne biegunki, drgawki, a także niewydolność nerek, która prowadzi do śmierci. Objawy zatrucia mogą pojawiać się dopiero po upływie 24 godzin, dlatego, jeśli podejrzewasz kontakt kota z trującą rośliną, bacznie go obserwuj i przy pierwszych niepokojącym objawie zawieź go do lekarza, który poda mu odpowiednie antidotum.

2. Aloes – lecznicze właściwości i trujące substancje

jakie rośliny są szkodliwe dla kota?

Oprócz ciętych kwiatów istnieją także rośliny doniczkowe trujące dla kota, które bardzo często znajdują się w każdym domu. Przykładem jest aloes, który pomimo swoich leczniczych właściwości, posiada także toksyczne substancje, które bardzo negatywnie wpływają na kocie osobniki. Jeśli więc w domu przebywa kot, to nie powinien znajdować się w nim doniczkowy aloes. Trujący sok znajdujący się w liściach uaktywnia się zazwyczaj po 6-12 godzinach. Objawami zatrucia może być biegunka, wymioty, drgawki i brak apetytu. Jeśli zauważysz którekolwiek z nich, natychmiast zabierz kota do lekarza weterynarii.

3. Konwalia – delikatna i niebezpieczna

Nie podawaj tego kotu

Jeśli uwielbiasz delikatny zapach konwalii, zapamiętaj, że potrafią być one bardzo trujące dla kocich domowników. Każdy nawet niewielki fragment tej rośliny może powodować zdrowotne komplikacje, a spożyty w większych ilościach przyczynić się nawet do śmierci kociaka. Należy więc uważać zarówno na ciętą konwalię, jak i na konwalię rosnącą w ogródku.

4. Azalia – ozdoba i zagrożenie w jednym

niebezpieczne dla kota

Azalia, która również może występować w formie doniczkowej oraz ogrodowej, jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia Twojego kota. Już jeden listek potrafi wywołać nieprzyjemne objawy, jak biegunka, wymioty, ślinienie się, osłabienie i paraliż, a w niektórych przypadkach może także dojść do zatrzymania akcji serca. Dlatego, jeśli w domu przebywa kot, najbezpieczniej jest całkowicie zrezygnować z tej odmiany roślin.

5. Dracena – roślina domowa o trujących liściach

na to kot musi uważać

Kolejnym bardzo pospolitym, ale też bardzo trującym kwiatkiem jet dracena. Kot niestety uwielbia jej długie i wąskie liście i z przyjemnością obgryza je, nie bacząc na konsekwencje. Te konsekwencje mogą być jednak tragiczne, bo dracena posiada trujące dla kota toksyny, powodujące silne ślinienie się, rozszerzenie źrenic oraz czasem krwawe wymioty.

6. Narcyz – uważaj na wszystkie odmiany

nie wolno trzymać z kotem

Narcyz to ostatni na naszej liście silnie toksyczny kwiat, niebezpieczny dla zdrowia kotów. Należy uważać na wszystkie jego odmiany, bo podobnie jak wcześniej wymienione kwiaty może powodować nieprzyjemne objawy i komplikacje. Wymioty, biegunka, ślinienie się i niepokój należą do najczęstszych z nich.

Rośliny niebezpieczne dla kota — liczy się szybka reakcja

Każdy właściciel kota powinien więc zwrócić szczególną uwagę na rośliny trujące dla kotów. Niestety jest ich całkiem sporo, nierzadko są to piękne kwiaty, które często kupuje się do ozdoby domu. Jednak ostatecznie dużo ważniejsze niż dekoracja jest zdrowie i życie kocich towarzyszy, które są szczególnie wrażliwe na roślinne toksyny. Jeśli zauważysz u swojego kota którykolwiek z wymienionych objawów po zjedzeniu domowej lub ogrodowej rośliny, nie zwlekaj i zabierz go lekarza weterynarii, ponieważ każda godzina może zaważyć na jego życiu.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
1 komentarz do “5+ rośliny trujące dla kota! Czy masz je w domu?
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.