Kiedy podejmujemy decyzję o opiece nad psem i przynosimy go pierwszy raz do domu, mamy w głowie mnóstwo pytań i wątpliwości. Posiłki, spacery, zabawy, szczepienia – to sprawy, o których myśli każdy właściciel czworonoga. Niemniej ważne jest utrzymanie higieny psiaka, w tym kąpiel. Kiedy można kąpać szczeniaka i czy jest to konieczne?
Jak dbać o higienę szczeniąt?
Przez pierwsze tygodnie życia malucha, to matka dba o jego czystość. W pewnym momencie zwierzak przestaje być od niej zależny i jest to czas, kiedy może udać się do nowego domu. Od tej pory to opiekunowie powinni zapewnić mu odpowiednie pożywienie, przestrzeń do zabawy i snu, a także właściwą pielęgnację. Różne rasy psów mają różne potrzeby – czasem konieczne jest zadbanie o uszy, czasem o oczy, niezbędne może też okazać się czesanie lub trymowanie, natomiast większość psów wymaga regularnej korekty pazurów.
Zabiegów pielęgnacyjnych jest sporo, choć większość z nich wykonujemy dopiero u trochę starszych szczeniąt. Ważne jednak, by uczyć zwierzę, że czasem konieczne jest przytrzymanie, dotknięcie lub przemycie różnych części ciała. Z tego też powodu od początku warto np. czesać psiaka, przemywać mu powieki lub nos, zajrzeć do uszu, pyska albo przytrzymać łapkę. Szczeniak nauczony, że takie czynności są czymś normalnym i niegroźnym, powinien w przyszłości być bardziej skory do współpracy przy zabiegach pielęgnacyjnych.
Kiedy szczeniak potrzebuje naszej interwencji?
Młode psiaki są jeszcze nieporadne, nie zawsze są w stanie np. czysto zjeść posiłek. Również w zabawie często zdarza im się ubrudzić. Z kolei szczenięta, które mogą już wychodzić na podwórko, zaczynają poznawać wszystkie uroki trawników, łąk i lasów – po powrocie z takich spacerów zwykle wyglądają zupełnie inaczej niż przed wyjściem.
W takich właśnie momentach konieczna jest nasza pomoc – przemycie pyszczka, łap, brzuszka lub okolicy odbytu po wypróżnieniu to konieczność. W wielu przypadkach zwierzak nie ma możliwości uporania się samemu z problemem. Jeżeli nie przyjdziemy mu z pomocą, zasychające na sierści pyszczka jedzenie lub kał w okolicy odbytu, będzie sprawiał mu ból i dyskomfort.
Dodatkowo u wielu ras psów pojawia się problem nadmiernego wypływu z worków spojówkowych. Taką wydzielinę należy regularnie przemywać i usuwać. Jeżeli tego nie zrobimy, zacznie ona zasychać i tworzyć bolesne odparzenia.
Z kolei u psów krótkoczaszkowych, konieczne jest regularne i staranne oczyszczanie fałdek na pyszczku, a często też tych na szyi i przy ogonie, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego.
A co z kąpielą szczeniaka?
Kiedy przygarniamy psiaka do swojego domu, z reguły ma on 7 – 9 tygodni. Zmiana miejsca zamieszkania, opiekunów, nierzadko obecność innych zwierząt w domu, inaczej podawane jedzenie i mnóstwo nowych zapachów – to wszystko olbrzymi stres dla takiego malucha. Problemem jest też spora podatność na choroby.
Jeżeli szczeniak pił mleko mamy, to odporność, jaką mu przekazała, stopniowo już zanika, natomiast szczepienia ochronne nie są jeszcze zakończone. Stąd też istnieje dużo większe niż u starszych psiaków ryzyko rozwoju infekcji. Z tych właśnie powodów powinniśmy wstrzymać się z pierwszą kąpielą szczeniaka do czasu, aż będzie trochę starszy i bardziej odporny.
Zupełnie inna jest sytuacja u nieco starszych zwierząt. Kiedy psiak zadomowił się już u nas i czuje się pewnie w swoim nowym domu, kiedy szczepienia ochronne i odrobaczenia są zakończone, wtedy właśnie jest odpowiedni moment na przeprowadzenie kąpieli. Pytanie tylko, czy jest ona konieczna?
Kiedy można kąpać szczeniaka?
Zadbany maluch z dobrej hodowli z reguły nie wymaga kąpieli w tak młodym wieku. Samo podmywanie i czesanie w zupełności wystarcza. Inaczej ma się sprawa ze zwierzętami zaniedbanymi, które mają skołtunioną sierść lub problemy skórne. Tu zdecydowanie kąpiel jest wskazana, jednak jeżeli skłaniają nas do niej choroby skóry – lepiej najpierw odwiedzić lekarza weterynarii.
Pamiętajmy też, by unikać częstych kąpieli nie tylko w przypadku szczeniąt, ale również psów dorosłych. Skóra psiaków wytwarza filtr ochronny, który jest konieczny dla właściwego jej nawilżenia. Jest to też bariera ochronna przed drobnoustrojami, które znajdują się w środowisku naturalnym. Stosując środki myjące, usuwamy film skórny i tym samym zmuszamy skórę do bardziej wytężonej pracy.
Pierwsza kąpiel szczeniaka – przygotowania
Pierwsza kąpiel szczeniaka to nie lada wyzwanie. Pies może okazać się z niej bardzo zadowolony, ale może też wystraszyć się, a nawet chcieć uciekać. Z tego też powodu, wszystko powinniśmy mieć wcześniej przygotowane, by sama kąpiel była przeprowadzona sprawnie.
Kiedy wybieramy szampon dla pupila, zwróćmy uwagę, by był on delikatny, najlepiej hipoalergiczny, dostosowany do delikatnej skóry szczeniąt. Na pewno nie jest to czas na szampony ze składnikami np. wybielającymi sierść lub pozostawiającymi na niej intensywny zapach. Nie stosujmy też odżywek ułatwiających rozczesywanie – na to wszystko przyjdzie jeszcze czas.
Miejsce, gdzie przeprowadzana jest kąpiel szczeniaka, musi być ciepłe. Unikajmy też przeciągów, zarówno w trakcie, jak i po kąpieli.
O czym pamiętać w trakcie kąpieli?
Przede wszystkim nie róbmy niczego na siłę. Początki bywają trudne i warto najpierw zapoznać zwierzę z wodą. Można do tego wykorzystać zabawę lub niewielką ilość przysmaków.
Pamiętajmy też, że sierść psiaków schnie bardzo długo. Kiedy kąpać szczeniaka? Najlepiej po wieczornym spacerze. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych przeziębień.
Podczas kąpieli koniecznie zadbajmy, by woda nie dostała się do uszu zwierzęcia, a piana szamponu nie miała kontaktu z oczami czy z nosem. Uszy można dodatkowo zabezpieczyć, wkładając delikatnie do nich np. gazik wielkością dostosowany do uszu naszego czworonoga. Oczywiście gazik powinien być ułożony powierzchownie w kanale słuchowym i musi być na tyle duży, by bez problemów można go było usunąć.
Czy można kąpać szczeniaka z problemami skórnymi?
Jeśli szczenię ma wysypkę, jego skóra jest zaczerwieniona lub ma widoczne zmiany, psiak się drapie i gryzie, to znak, że należy udać się z nim na konsultację do lekarza weterynarii. W takich sytuacjach nigdy na własną rękę nie wybierajmy szamponu i nie przeprowadzajmy kąpieli „na wszelki wypadek”. Takie postępowanie może pogorszyć objawy, a dodatkowo zaciera ślady i utrudnia lekarzowi diagnostykę.
Przyczyn zmian skórnych jest naprawdę wiele. Stany zapalne, pasożyty, grzybice i alergie to tylko część z możliwych do wykrycia problemów. W przypadku każdej zmiany zalecenia pielęgnacyjne mogą być zupełnie inne. Kąpiel bywa konieczna, ale może też zaszkodzić szczeniakowi. Lekarz po diagnozie da nam odpowiednie zalecenia, a w razie konieczności wykonywania kąpieli, wskaże szampon lub płukankę o najlepszych właściwościach
Szczenięta, szczególnie te najmłodsze, są bardzo delikatne. Mimo to, od momentu, kiedy nie są już pod opieką matki, niektóre zabiegi pielęgnacyjne muszą być przez nas regularnie wykonywane. Kiedy można wykąpać szczeniaka? Poza nielicznymi wyjątkami, należy wstrzymać się do czasu, aż zwierzę trochę podrośnie. Kiedy to nastąpi należy wykonywać ją bardzo delikatnie i przy użyciu łagodnych środków myjących. Z kolei w przypadku wystąpienia zmian skórnych, zawsze należy udać się do lekarza. Należy mieć pewność, że preparaty, które używamy są bezpieczne dla naszego pupila.
Witam mam 3 miesięcznego szczeniaka stafford / cane corso on sie kladzie w błocie sika na leżąco umyć go by sie naprawde przydało tylko nie wiem czy to może jeszcze nie zawczesnie ?
Dzień dobry Marto,
To prawdopodobnie normalne zachowanie dla młodego szczeniaka, zwłaszcza jeśli nie nauczył się jeszcze, jak kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Umycie go nie zaszkodzi, ale upewnij się, że używasz delikatnego szamponu dla psów, aby nie podrażnić jego skóry. 🐶💦
Witam . Mam 5 miesiecznego foksteriera krotkowlosego , kiedy moge go wykąpac ?
Nie zaleca się kąpania 5 miesięcznego malucha. W ostateczności jeśli piesek bardzo się ubrudzi to jak najdelikatniej.
Dzień dobry mój Reksio jest rasy szits-su z mieszańcem (przepraszam jak jest błąd). Czy mogę go kąpać jak jest z października 2023? PS:JAK SPRUBOWAŁAM GO TAK GĄBKA PRZEMOCZYĆ (BO W BŁOTO WBIEGŁ 🤣) TO POKOCHAŁ MIEJSCE TAKIE JAK WANNA!
Tak, możesz kąpać Reksia, jeśli jest z października 2023. Ważne, by używać szczenięcego szamponu i dbać, aby woda nie była zbyt gorąca. Skoro lubi wannę, to super 🛁! Pamiętaj, by delikatnie osuszyć go ręcznikiem po kąpieli i również nie rób tego zbyt często! 🧖♂️🐶
Witam mam 2miesiecznego szczeniaka chce go wykąpać ponieważ przebywał w kojcu z innymi pieskami i strasznie się drapie czy kąpiel jest wskazana dziekuje za odpowiedzi
Drapanie występuje bardzo często na tle nerwowym. Nowe otoczenie , zabrany od reszty a tym bardziej gdy ma dopiero 2 miesiące. Lęk separacyjny – o tym poczytaj.
Witam. Czy po kąpaniu mojego 4 miesięcznego buldoga francuskiego muszę go odpchlic?
Nie, po kąpieli nie musisz odpchlić psa, chyba że ma pchły.
Witam mam szczeniaka 3 miesięcznego pomerian czy mogę już go wykompac
Tak, możesz wykąpać 3-miesięcznego szczeniaka pomeranian, jeśli jest zdrowy i lekarz weterynarii nie wyraził nie ma przeciwwskazań. Użyj szamponu przeznaczonego dla szczeniąt, zadbaj o ciepłą wodę i unikaj przeciągów po kąpieli.
Mój szczeniak ma 13 tygodni, to owczarek australijski. Ma juz wszystkie szczepienia. Od kilku dni zaczął strasznie śmierdzieć, czy moge juz go wykąpać ? Dziękuje za odpowiedź.
Raczej może ale delikatnie 🙂
Witam. Czy moge kąpiel psa Jack Russell ma 7tygodnia
Nie powinno się kapać takiego malucha, chyba ze się bardzo ubrudzi to jak najdelikatniej bo posiada bariery naturalne ochronne w swojej skórze. Kąpiel zalecana jest dopiero po wszystkich szczepieniach.