Ziarno dla ary – i co jeszcze, czyli co je papuga ara?

Ptaki należące do rodzaju ara, mają kilku przedstawicieli. W hodowli przydomowej najczęściej możesz spotkać ary zwyczajne, żółtobrzuche, zielonoskrzydłe lub żółtoskrzydłe, choć nie wyczerpuje to gatunków papug, które kryją się pod zbiorczym określeniem „ara”. Czym je żywić? Jakie ziarno dla ary będzie odpowiednie i czy powinno one stanowić podstawę ich wyżywienia? Jak wygląda i z czego składa się idealna dieta tych papug? Dowiedz się!

Ziarno dla ary i nie tylko – czym żywić arę?

W naturze pożywienie papugi ary jest bardzo różnorodne. Choć występują w wielu gatunkach, z reguły nie konkurują ze sobą o pożywienie, dlatego na wolności nie są swoimi wrogami, bez problemu mogą współżyć na jednym terytorium ze stadami ar innego rodzaju. Te papugi żyją przyjaźni, bo, choć ich miejsce bytowania jest to samo, wszystkie papugi ary trzymają się raczej koron drzew. Ogrom pożywienia do wyboru sprawia, że papugi te mogą mieszkać właściwie obok siebie, ale ich diety będą się diametralnie różnić.

Jak wobec tego karmić arę w domu? Czy ziarno dla ary jest faktycznie podstawą jej wyżywienia, a może tylko dodatkiem? Co chce jeść Twoja papuga?

Orzechy

Ary to zwierzęta dość wymagające w kwestiach żywieniowych. Ich dieta wymaga pokarmów wysokotłuszczowych, choć nie oznacza to, że każdy tłuszcz jest dla nich dobry. Najlepszy jest pokarm bogaty w nasycone tłuszcze pochodzenia roślinnego, a najlepszym ich źródłem są właśnie orzechy.

Papuga ara (ararauna) chętnie zje orzechy brazylijskie, pecan, czy macadamia. Orzechy pecan są odpowiednie również dla młodych ptaków, bo ich skorupka jest miękka i nie porani zwierzęcia. Brazylijskie z kolei są dla ar bardzo dobre, ale tylko pod warunkiem, że podajesz im te orzechy świeże. To dość łatwo sprawdzić, bo z reguły bywa tak, że sprzedawane w sklepach stare orzechy brazylijskie nie mają już skorupki.

To właśnie te orzechy powinny być podstawą diety ar. Możesz im też podawać jeszcze nerkowce, orzechy laskowe, cedrowe i migdały w łupince. Orzechy włoskie mogą stanowić bardzo niewielki procent ich diety, bo w dużej ilości mogą być obciążające dla trzustki papugi. Możesz też bez żalu i żadnych problemów z nich zrezygnować i nie podawać ich zwierzęciu w ogóle.

Co jedzą Ary?

Ziarno

Gdy zastanawiasz się, co je papuga ara ararauna, ziarno jest prawdopodobnie jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą Ci na myśl. Faktycznie, ary chętnie pożywiają się w ten sposób. W ich jadłospisie może znaleźć się proso, ryż paddy, sorgo czerwone i białe, gryka, kukurydza, a także jęczmień, bezłuskowy owies czy pestki dyni.  

Ary chętnie zjedzą też słonecznik, ale z nim musisz postępować ostrożnie. To ziarno oleiste, a więc tłuste. I chociaż tłuszcz jest bardzo ważny w diecie ar, to ten zawarty w słoneczniku tłuszcz należy do tłuszczy wielonienasyconych, dlatego nie należy do najbardziej wartościowych, a w dużych ilościach może być wręcz szkodliwy.

Owoce

Owoce są bardzo ważnym punktem wyżywienia. Jednym z najbardziej wartościowych dla ar jest kokos, który wbrew pozorom nie jest orzechem. Niestety, w Polsce dostępne są głównie kokosy słabej jakości, dlatego warto najpierw znaleźć ich sprawdzone źródło. Papuga ara skorzysta zarówno na samych owocach, jak i na wodzie kokosowej.

Sam owoc to cenne źródło tłuszczy nasyconych i manganu. Z kolei w wodzie kokosowej kryją się kwasy kaprynowe i laurynowe, a one działają przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowo. Ary nie potrafią samodzielnie rozłupywać skorup, dlatego – jeśli się zdecydujesz na podawanie im tych owoców – musisz je uprzednio rozłupywać, a papudze podawać miąższ razem ze skorupą.

Ary bardzo lubią owoce egzotyczne, same bowiem należą do stworzeń bardzo egzotycznych. Dlatego chętnie zjedzą banany, liczi, daktyle, kiwi, granaty, a także cytrusy – zwłaszcza pomarańcze i mandarynki. Te przed podaniem musisz bardzo dokładnie umyć przy użyciu detergentu i wysuszyć, bo na tych owocach jest naturalny wosk, którego wcześniej należy się pozbyć. Cytrusy podawaj zawsze bez skórki. Nie tylko owoce egzotyczne zainteresują arę – w jej jadłospisie mogą pojawić się też gruszki, śliwki, maliny, borówki czy truskawki. Bardzo lubią owoce pomarańczowe lub czerwone, bo kryją w sobie wiele karotenoidów.

Warzywa i zielonki

Ary nie jedzą zbyt chętnie warzyw, bo cenią sobie bardziej słodkie smaki, ale nadal powinny znaleźć miejsce w jej jadłospisie. Ara ararauna sięgnie po bataty, buraki, paprykę, dynię czy marchew lub groch.

Jeśli masz możliwość zdobycia roślin zielonych, które nie są zanieczyszczone ani pryskane, do diety ary możesz dołączyć babkę lancetowatą, gałązki drzew liściastych, zwłaszcza gruszy, wierzby, brzozy i jabłoni, cykorię podróżnik lub mniszek lekarski.

owoce dla papugi

Białko zwierzęce

Wśród tego, co je ara ararauna, jest też białko zwierzęce, choć może się to wydawać zaskakujące. Możesz podawać im larwy mącznika, choć jeśli nie masz na to ochoty to kawałki jajka na twardo, niesolonego twarogu lub trochę jogurtu naturalnego też będzie dobre. W porównaniu do innych papug ary mają stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na białko zwierzęce, choć nadal musi ono być częścią jej codziennej diety.

Żywienie ary – jak często karmić i na co uważać

Dobrze będzie, jeśli ara ararauna będzie miała stały dostęp do pożywienia – w ten sposób będzie mogła jeść wtedy, kiedy uzna za stosowne. Ograniczaj jej dostęp do konkretnego typu pożywienia i wprowadź mniej tłuste menu tylko wtedy, jeśli zauważysz, że zwierzę ma nadwagę.

Wokół żywienia papug ar narosło wiele mitów. Najpopularniejszy z nich mówi, że mogą żywić się wyłącznie mieszankami ziaren – to nieprawda. Dobrze zbilansowana dieta ar jest różnorodna i zawiera też pokarmy świeże.

Drugim częstym mitem jest ten, że wśród mieszanki ziaren największy udział procentowy powinien mieć słonecznik – to również nie jest prawda. Choć ary muszą mieć w diecie spory udział tłuszczów, to ten zawarty w słoneczniku jest dla niej w dużych ilościach szkodliwy.

ziarna dla papug

Dieta dla ary – podsumowanie

Pokarm dla ary musi być zróżnicowany – w jej diecie muszą znaleźć się zarówno orzechy, jak i ziarna, owoce, warzywa, czy zielonki, a także białko zwierzęce. Dopiero taka dieta jest dla niej pełnowartościowa. Często konieczne okażą się też suplementy, zwłaszcza wapnia.  

Choć ary potrzebują dużo więcej tłuszczu w diecie od innych papug, nadal ograniczaj im słonecznik. Najbardziej wartościowe są tłuszcze nasycone, a ten zawarty w słoneczniku do takich nie należy. Pokarmy słodkie, na przykład owoce, najlepiej podawać im nieco później w ciągu dnia, bo podnoszą poziom glukozy. Rano jest najlepszy czas na inny rodzaj jedzenia.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.