A może kurczak dla kota? Podpowiadamy, jak przyrządzić drób dla kota!

Koty to mięsożerni drapieżcy i w naturze żywią się tym, co upolują. Również w warunkach domowych podstawą ich diety powinno zostać mięso. Czy kurczak dla kota jest dobrym pomysłem, skoro koty wolnożyjące wybierają na swoje ofiary stworzenia raczej mniejsze od kury? Czy drób to dobre źródło pożywienia dla kotów? Co się w nim kryje? W jakiej formie go podawać? Dowiedz się!

Co się kryje w mięsie drobiowym?

Mięso drobiowe uważane jest za jedno ze zdrowszych – cenione jest za to, że jest chudsze niż wołowina czy wieprzowina, z tego też powodu często gości na talerzach ludzi. Kot z pewnością też będzie nim zainteresowany, choć z innych powodów niż człowiek. Koty z natury cenią sobie mięso bardziej tłuste, pełne żył, ścięgien i przerostów. Na pewno jednak chętnie zjadłby mięso drobiowe. Co tak naprawdę się kryje w kurczaku?

Białko

Drób to doskonałe źródło białka – jest go w nim nie tylko dużo, ale jest też pełnowartościowe, a także bardzo łatwo przyswajalne przez organizm. Białko jest bardzo istotne dla kota, który ma na nie bardzo duże zapotrzebowanie. Jest ważne dla wzrostu zwierzęcia, pomaga mu też zachować dobrą kondycję, jest konieczny do budowania struktur komórkowych i pełni wiele innych istotnych funkcji.

Jego niedobór może prowadzić do wielu problemów – koty pozbawione go tracą na wadze, stają się apatyczne i łatwo się męczą. W przypadku kotów, które nadal rosną, bez dobrego źródła białka w odpowiednich ilościach, mogą pojawić się zaburzenia wzrostu.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Tłuszcz jest bardzo ważny dla kotów – to on jest dla nich źródłem energii. W dodatku to on jest niezbędny do tego, by zwierzę przyswajało witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witaminy A, D, E i K. Nie każde tłuszcze są jednak tak samo wartościowe.

W samych mięśniach jest go niewiele, większość znajduje się tuż pod skórą, jednak nadal kurczak dla kota jest bardzo dobrym źródłem tłuszczów. Dzieje się tak dlatego, że chociaż jest go relatywnie niewiele, to w drobiu znajdują się tak cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, a one dobrze wpływają między innymi na układ krwionośny czy nerwowy zwierzęcia.

Witaminy

W drobiu znajdują się też cenne dla kota witaminy, w tym witamina A, D i te z grupy B. Witamina A odpowiada za stan skóry, wzmacnia odporność, a także ma udział w prawidłowym widzeniu. Jej niedobór może doprowadzić do zahamowania procesu wzrostu, upośledzić widzenie, zwłaszcza w nocy – co jest dla kota wyjątkowo uciążliwym zjawiskiem – a także negatywnie wpłynąć na stan skóry i sierści.

Witamina D ma swój udział w regulowaniu wartości wapnia i fosforu w kocim organizmie. Pozytywnie wpływa też na nerki, kości i jelita. Jej niedobór może doprowadzić do bardzo groźnej krzywicy.

Witaminy z grupy B mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy kota, pomagają też wzmocnić kocią sierść i poprawić stan skóry. Dobrze działają też na przemianę materii, która między innymi dzięki obecności witamin z grupy B może działać aktywnie i prawidłowo.

Żelazo

Żelazo jest jednym z ważnych składników krwi, ma swój udział również w transporcie tlenu do tkanek, a także ma dobry wpływ na metabolizm. Jego niedobór może doprowadzić do tak groźnej niedokrwistości i spowodować szereg innych problemów – kot z niedoborem żelaza może być apatyczny, mniej aktywny, pogorszy się stan jego sierści, może też dojść do zaburzeń w termoregulacji.

Kurczak dla kota – tak czy nie?

Jeśli zastanawiasz się, jakie mięso podawać kotu, kurczak będzie dobrym wyborem. Pamiętaj jednak, że poza chudym mięsem drobiowym, kot nie pogardzi też drobiowymi podrobami, takimi jak wątróbką, sercem, czy żołądkiem. Są one dla niego źródłem cennych witamin i innych składników odżywczych.

Kurczak to źródło dobrze przyswajalnego białka, dlatego przysłuży się kotu. Warto podawać mu mięso wraz ze skórą, bo to w niej kryje się najwięcej tłuszczu, którego zwierzę też potrzebuje.

W jakiej formie podawać drób?

Surowy kurczak dla kota może budzić kontrowersje, bo narosło wokół niego wiele obaw i mitów. Jednym z nich jest opinia, że kot nie powinien dostawać surowego kurczaka, bo zrobi się od tego agresywny i zacznie polować. Koty polowanie mają w swojej naturze, a zjedzenie surowego mięsa wcale nie uczyni z nich stworzeń agresywnych i bojowo nastawionych do świata.

Część obaw wiąże się też z kwestiami zdrowotnymi, bo surowe mięso uważane jest za niebezpieczne – kojarzone jest jako siedlisko bakterii i pasożytów. Przemrażanie w warunkach domowych nie przynosi spodziewanych rezultatów, bo domowe zamrażarki rzadko schodzą do temperatur, w których bakterie i pasożyty po prostu giną.

Jednak jeśli masz mięso z dobrego, sprawdzonego i legalnego źródła to będzie ono przebadane przez lekarza weterynarii, dlatego raczej będzie bezpieczne dla Twojego kota.

Niektórzy jednak decydują, że gotowany kurczak dla kota będzie lepszym pomysłem – gotowane mięso traci nieco wartościowych składników odżywczych, ale je zwierzak zje równie chętnie, a przy tym będziesz mieć pewność, że jest dla niego bezpiecznym pożywieniem.

Wyłącz z jadłospisu kości – koty ich nie jedzą. Ich temat pojawia się w żywieniu BARF, ale tylko w formie zmielonej.

Drób dla kota – podsumowanie

Mięso drobiowe, nie tylko kurczak, ale też, na przykład, indyk, dla kota – to dobre źródło białka i innych cennych składników odżywczych. Pamiętaj jednak, że mięso drobiowe jest bardzo popularnym alergenem. Upewnij się, że Twój zwierzak nie ma na nie alergii. Jeśli nie –  możesz je bez obaw włączyć do kociego jadłospisu.

Mięso drobiowe jest stosunkowo chude, a najwięcej tłuszczu kryje się pod skórą, dlatego warto kotu podawać kurczaka wraz z nią. Drób to dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają odżywiać organizm i przyswajać witaminy rozpuszczalne właśnie w tłuszczach.

Surowy kurczak, jeśli pochodzi z legalnego i sprawdzonego źródła powinien być dla kota bezpieczny – na pewno też nie spowoduje wzrostu agresji zwierzęcia, zmusi do dokładnego gryzienia i dzięki temu pomoże zadbać o właściwą higienę jamy ustnej.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
2 komentarzy do “A może kurczak dla kota? Podpowiadamy, jak przyrządzić drób dla kota!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.