Gupik – odmiany, które Cię zachwycą! Gupik Endlera, pawie oczko, moskiewski i inne

Gupiki to jedne z najchętniej wybieranych rybek akwariowych. Doceniają je wszyscy – zarówno początkujący akwaryści, jak też ci doświadczeni. Gupiki zachwycają bogactwem odmian i kolorów. A przy tym są to rybki dość niekłopotliwe w hodowli. Jaki jest gupik? Odmiany tej rybki potrafią naprawdę zachwycić i sprawić, że akwarium będzie prezentować się znakomicie! Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj bliżej te rybki.

jaki to gupik?

Dlaczego gupiki są tak lubianymi rybkami akwarystycznymi? 

Ryba pawie oczko – to inna nazwa gupików, która oddaje ich wielką urodę i mnogość kolorów. Te niewielkie rybki cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także dlatego, że nie są zbyt wymagające pod względem hodowli. Dodatkowo są też bardzo odporne, dlatego są w stanie wytrzymać nawet w przypadku popełnienia niewielkich błędów w hodowli – oczywiście, pod warunkiem, że te błędy zostaną szybko skorygowane.  

Gupiki występują powszechnie w Ameryce Południowej, a stamtąd rozpowszechniły się na cały świat – w dużej mierze stało się tak po wypuszczeniu rybek z hodowli na wolność. Gupiki szybko zaadaptowały się do nowych warunków i szybko rozprzestrzeniły. Teraz już każdy wie, jaką rybką jest gupik. Odmiany tej rybki nadal jednak potrafią budzić zdziwienie i fascynację – wszystko przez niespotykane kolory czy interesujący kształt płetw.

Gupik – odmiany godne uwagi 

Jakie jest pawie oczko? Ryba ta występuje w tylu wariantach, że praktycznie niemożliwe jest odpowiedzenie na to pytanie w kilku zdaniach. Warto jednak przyjrzeć się tym rybkom bliżej – być może właśnie one pozwolą Ci się bliżej zainteresować akwarystyką lub uzupełnić swoje akwarium o te piękne rybki. Z jakimi odmianami gupików możesz się spotkać?  

Gupik pawie oczko

Gupik pawie oczko to najbardziej podstawowa odmiana gupika. Wśród tych rybek występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są zdecydowanie bardziej kolorowe i mają okazalsze płetwy niż samice. Samice są dość niepozorne – większe od samców, ale z mniejszymi płetwami ogonowymi. Występują w kolorze szaro-oliwkowym, gdy dojrzeją płciowo występuje też „plama brzemienna”.   Samce występują w najróżniejszych kolorach i z różnym rozkładem plam. Ich płetwy są bardzo rozwinięte i prezentują się naprawdę imponująco. Rodzaj gupika w dużej mierze zależny jest właśnie od tego, jaki kształt przybierze płetwa.   

Najczęściej są to:
igiełka – wydłużona płetwa ma kształt igły,
proporczyk – płetwa przybiera kształt zaokrąglonego, wydłużonego prostokąta,
lira – płetwa ma kształt liry,
górny miecz – płetwa w takim wypadku jest owalna, a jej górne części wydłużone w kształcie, który przypomina miecz,
dolny miecz – podobnie jak w przypadku górnego miecza, z tym, że wydłużone mieczowato są dolne promienie płetwy,
welon – w tym przypadku płetwa ogonowa jest długa, z dolną i górną krawędzią wygiętymi łukowato, a dolną krawędzią charakterystycznie wklęsłą,
rakietka – płetwa ma bardzo charakterystyczny kształt rakietki ping-pongowej,
triangel – płetwa w kształcie bardzo charakterystycznego szerokiego trójkąta o odpowiednim kącie,
płomyk – płetwa przypomina kształtem płomień świecy,
dwumiecz – płetwa wydłużona z górnymi i dolnymi krawędziami w kształcie mieczy,
łopatka – charakterystyczny kształt płetwy przypomina saperkę,
wachlarz – płetwa w kształcie trójkąta, która przypomina właśnie wachlarz.

Gupik moskiewski 

Gupik moskiewski to rodzaj szczególnie ubarwionych samców gupika. W tej odmianie przyjmują kolor atramentowy. Nazwa „gupik moskiewski” odnosi się do „barwy moskiewskiej” tak z kolei barwę tych rybek określali Niemcy. Działo się tak prawdopodobnie dlatego, że to właśnie moskiewskim hodowcom zawdzięcza się tę konkretną, „atramentową” odmianę gupików.

Gupiki moskiewskie mają niebywałą zdolność do zmieniania natężenia barwy – często może zmienić się ona od bardzo jasnej do bardzo ciemnej i na odwrót. Nie muszą też wcale występować w jednolitym ubarwieniu. Zdarzają się osobniki, które atramentową barwę mają tylko od pyska do połowy ciała lub od pyska do pierwszej ćwiartki ciała. Zdarzają się też osobniki, które atramentową barwę mają jedynie do połowy ciała, a od połowy mają charakterystyczne ubarwienie, które przypomina skórę węża.

Wszystko to sprawia, że gupiki moskiewskie to bardzo różnorodna grupa rybek, która nadal jeszcze ekspertom sprawia sporo problemów w klasyfikacji – zwłaszcza podczas całkiem popularnych konkursów gupików.

Gupik Endlera 

Gupik Endlera to bardzo efektowny rodzaj gupików. Samce są mniejsze od samic i mierzą około 2,5 cm, podczas gdy samice około 4,5 cm. Samice są ubarwione jednolicie – są srebrne bądź złotawe. Samce jednak naprawdę zwracają uwagę swoim wyglądem. Wszystko przez bardzo interesujący rozkład wielobarwnych plam, które znajdują się na jego ciele, a także przy górnej i dolnej części charakterystycznie wydłużonej płetwy. Jakie kolory może mieć gupik Endlera? 

Odmiany barwne są bardzo różnorodne. Możesz się spotkać z gupikiem Endlera o plamach w kolorze: pomarańczowym, niebieskim, czarnym, srebrnym, żółtym, fioletowym, zielonym, czerwonym, białymczy fioletowym. W toku kolejnych krzyżówek wyhodowano nawet sztucznie charakterystyczną odmianę albino – w takim wypadku ciało gupika jest białe. Nadal mogą występować na nim kolorowe plamy.

Rodzaje gupików – podsumowanie

Gupiki to bardzo lubiane przez akwarystów, niewielkie i wszystkożerne rybki. Występują praktycznie na całym świecie. Ich ojczyzną jest Ameryka Południowa, ale wypuszczane z hodowli w różnych częściach świata, szybko adaptowały się do nowych warunków bytowych i teraz można je spotkać w wielu innych regionach świata.  

Te rybki swoją popularność wśród akwarystów zawdzięczają kilku kwestiom: są tanie i łatwe w hodowli, nawet dla bardzo początkujących, a także są bardzo urodziwe. Występują też w wielu rozmaitych odmianach barwnych, przez co akwarium z gupikami może prezentować się naprawdę kolorowo.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Gupik – odmiany, które Cię zachwycą! Gupik Endlera, pawie oczko, moskiewski i inne
  • Avatar

    Piekne odmiany ale co z tego jak wydelikacone ,padliwe te gupiki .Trzeba patrzec tez na zdrowie a nie tylko na wyglad bo potem tak sie to konczy ze nikt nie chce kupowac gupikow w sklepach z uwagi na powyzsze .
    A normalne gupiki to bardzo odporne wytrzymale rybki
    I co zrobiliscie ? To samo robicie z innymi zwierzakami
    Zal .pl po prostu

    • Avatar

      Bardzo ciekawy komentarz…jestem osobą, która od 20 lat hoduje gupiki i w przeciwieństwie do hodowców „profesjonalnych ” dbam o to, żeby zawsze potomstwo było efektem doboru naturalnego. Mam kilka akwariów z równolegle mnożącymi się gupikami, co jakiś czas mieszam ryby pomiędzy akwariami, ryby są bardzo silne, żyją bardzo długo, nie chorują…i jak samce zaczynają się wybarwiać zaczynają się emocje, bo nigdy nie wiadomo jak do końca będzie wyglądał osobnik dorosły. Oczywiście wybarwienia się powtarzają, ale czasem pojawia się rarytas o mocno odmiennych cechach wybarwienia…Polecam takie podejście do tematu.

      • Avatar

        Mam 62lata,jak kupię grupy w sklepie to samcen żyją Ok 1 m ca a samice 2tyg.30lat temu trzymałem gupiki w słoju i żyły długo a do tego się rozmnaża.cosie stało z tym gatunkiem m

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.