Koty domowe, choć wszystkie należą do tego samego gatunku, nie są identyczne. Różnice między nimi wynikają nie tylko z przynależności do rasy, z wieku czy kondycji fizycznej, ale też z warunków w jakich żyją oraz trybu życia, który prowadzą. Powszechnie uważa się, że to zróżnicowanie powinno znaleźć swe odzwierciedlenie w ich pokarmie. Dieta kotów wychodzących powinna być zatem inna niż dieta kotów niewychodzących.
- 1. Koty wychodzące – zalety i wady swobodnych spacerów po dworze
- 2. Koty niewychodzące – życie w czterech ścianach mieszkania
- 3. Koty wychodzące vs. koty niewychodzące – czy potrzebują innego pożywienia?
- 4. Żywienie kotów wychodzących
- 5. Karmy dla kotów wychodzących
- 6. Żywienie kotów niewychodzących
- 7. Karmy dla kotów niewychodzących
- 8. A co z wodą dla kotów wychodzących i kotów niewychodzących?
- 9. Koty wychodzące i niewychodzące – różne, ale i podobne
Koty wychodzące – zalety i wady swobodnych spacerów po dworze
Zasięg wędrówek kotów wychodzących nie zawsze jest duży, gdyż ograniczają go różne czynniki, jak np. gęstość kociej populacji w danym rejonie. Mimo to rewir kota wychodzącego może obejmować powierzchnię o rozmiarach kilkudziesięciu hektarów. Skutkiem tego jest bardzo duża aktywność fizyczna zwierząt, które – wiedzione instynktem – zmuszone są regularnie przemierzać swoje terytoria.
Możliwość korzystania ze swobodnych spacerów niesie ze sobą wiele korzyści dla kotów. Aktywność fizyczna dobrze wpływa na zdrowie zwierząt, zaś nieograniczona liczba bodźców pozytywnie kształtuje ich psychikę. Istnieje jednak i druga strona tego medalu. Kontakt ze światem zewnętrznym to większe ryzyko rozmaitych urazów i chorób zakaźnych, a nawet śmierci.
Koty niewychodzące – życie w czterech ścianach mieszkania
Wraz z rozwojem cywilizacji coraz mniej kotów ma możliwość swobodnego wychodzenia na dwór. Wielu przedstawicieli tego gatunku nie pełni już swej pierwotniej roli strażnika chroniącego ludzkie gospodarstwa i spichlerze przed gryzoniami. Ich jedynym zadaniem jest dotrzymywanie nam towarzystwa.
Życie kotów niewychodzących – w porównaniu z ich wychodzącymi kuzynami – jest bardzo monotonne. Ich terytoria ograniczają się średnio do 35-100 m2 i zwykle niewiele się w ich obrębie zmienia. Zwierzęta nie mogą polować, nie muszą uciekać przed wrogami, a jeśli są jedynymi czworonożnymi domownikami, nie mają możliwości wchodzenia w interakcje z innym przedstawicielami swego gatunku.
Konsekwencją tego jest relatywnie mała aktywność kotów niewychodzących – zwierzęta dużo odpoczywają. Z braku innych zajęć, sporo czasu poświęcają ponadto na takie czynności jak pielęgnacja futra lub – w niektórych przypadkach – na jedzenie. Dlatego ważnym jest, by dostarczać zwierzętom dodatkowych rozrywek i zachęcać je do ruchu, bawiąc się z nimi.
Koty wychodzące vs. koty niewychodzące – czy potrzebują innego pożywienia?
Czy dieta kotów wychodzących i dieta kotów niewychodzących powinna być inna? Zgodnie z szeroko rozpowszechnionym przekonaniem, tryb życia, jaki prowadzi zwierzę, w dużym stopniu kształtuje jego potrzeby pokarmowe. Dlatego uważa się, iż warto przy doborze karmy dla kota kierować się – między innymi – tym właśnie kryterium.
Oczywiście niezależnie od prowadzonego trybu życia każdy kot wymaga w diecie tych samych składników pokarmowych, by jego organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Potrzebuje dobrze przyswajalnych białek i tłuszczy, konkretnych witamin oraz pierwiastków mineralnych. Dlatego różnice w żywieniu kotów wychodzących i kotów niewychodzących mają bardziej charakter ilościowy niż jakościowy. Oczywiście cały czas mówimy o zdrowych zwierzętach.
Żywienie kotów wychodzących
Planując posiłki naszego wychodzącego kota musimy więc przede wszystkim uwzględnić jego wrodzone potrzeby pokarmowe. Pamiętajmy, że jest on drapieżnikiem, który ewolucyjnie przystosowany jest do odżywania się innymi zwierzętami. Podstawą jego diety powinno być więc mięso oraz inne surowce pochodzenia zwierzęcego.
Właściwa ilość białek i tłuszczy zwierzęcych w pokarmie kota wychodzącego zapewni mu wystarczającą ilość energii, tak potrzebnej przy jego aktywnym trybie życia. Białko jest też podstawowym budulcem organizmu, dlatego jest niezbędne – oczywiście przy współudziale odpowiednich witamin, pierwiastków mineralnych itd. – przy leczeniu wszelkich urazów, o które w przypadku kotów wychodzących nie jest trudno.
Ze względu na wspomniane zwiększone ryzyko urazów oraz zachorowań uważa się za wskazane, by posiłki kota wychodzącego zawierały odpowiednią dawkę witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które wzmacniają system immunologiczny. Wiele gotowych diet dla kotów wychodzących jest np. bogatych w witaminę B, która wspiera zdrowie skóry i kondycję sierści – będące naturalną barierą chroniącą przed patogenami.
Karmy dla kotów wychodzących
Komponując posiłki naszego kota możemy sięgnąć po gotowe karmy, które mogą stanowić składnik lub podstawę diety zwierzęcia – najważniejsze, by były jak najlepszej jakości. Na rynku zoologicznym znajdziemy wiele takich produktów, które zaspokoją potrzeby żywieniowe naszych podopiecznych. Spośród nich powinniśmy wymienić tu przede wszystkich specjalne karmy dla kotów wychodzących, na przykład Royal Canin Outdoor.
Zadaniem karm typu outdoor jest między innymi pełne pokrywanie zwiększonego zapotrzebowania wychodzących kotów na energię. Ich zadaniem jest także wzmacnianie systemu immunologicznego zwierząt. Dzięki unikalnej kombinacji składników pokarmowych, w tym kwasów tłuszczowych EPA-DHA, produkty te mają ponadto wpierać mięśnie oraz stawy, które u kotów wychodzących bywają bardzo obciążone.
Żywienie kotów niewychodzących
Największą obawą właścicieli kotów niewychodzących jest chyba to, że ich podopieczny utyje. Oczywiście wiąże się to z względnie niską aktywnością fizyczną tych zwierząt.
Wbrew pozorom zmniejszenie dziennej dawki pokarmu nie jest dobrym sposobem, by temu zapobiec. Nie wpływa bowiem korzystnie ani na organizm zwierzęcia, ani na jego zachowanie. Lepszym rozwiązaniem jest właściwe komponowanie posiłków, które przy odpowiedniej kaloryczności, powinny zawierać właściwe ilości białka i innych składników pokarmowych.
Choć może się to wydawać paradoksem, większość kotów niewychodzących może mieć stały dostęp do suchej karmy – pod warunkiem, że wybieramy odpowiednie produkty. Nasze zwierzęta bowiem zwykle nie wykazują tendencji do przejadania się, a problemy z nadwagą są najczęściej skutkiem nieodpowiedniej diety.
Karmy dla kotów niewychodzących
Specjalne karmy dla kotów niewychodzących, które znajdziemy na rynku zoologicznym mają być przede wszystkim tak skomponowane, by przy zachowaniu wartości odżywczych, dostarczać zwierzętom mniej energii. Inną ich, często wymienianą cechą, jest zwiększona zawartość substancji, które pomagają pozbywać się kuł włosowych z przewodu pokarmowego – jak to bowiem już wspomnieliśmy, koty niewychodzące intensywniej pielęgnują futra, więc połykają więcej sierści. Przykładem karmy dla kotów niewychodzących może być Royal Canin Indoor.
A co z wodą dla kotów wychodzących i kotów niewychodzących?
Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o wodzie. Każdy kot powinien mieć do niej stały dostęp, a naszym zadaniem jest kontrolować to, ile płynów pobiera nasze zwierzę. Pamiętajmy tylko o tym, że kot wychodzący może zaspokajać pragnienie na zewnątrz, dlatego czasami nie chce przyjmować jej w domu.
Koty wychodzące i niewychodzące – różne, ale i podobne
Koty wychodzące i koty niewychodzące prowadzą nieco inny tryb życia, niemniej jednak wszystkie należą do tego samego gatunku. Ich potrzeby żywieniowe są zatem zarazem bardzo podobne, jak i nieco inne. Wybierając karmę dla swojego zwierzęcia, zwracajmy uwagę na to, czy spełnia ona zarówno jego gatunkowe, jak i osobnicze preferencje. Powinniśmy też obserwować kota, czy w odpowiedni sposób reaguje na podawany mu pokarm oraz regularnie badać jego zdrowie.