Jak nauczyć psa komend? Poradnik behawiorysty

Podczas spacerów podziwiasz psy, które błyskawicznie reagują na polecenie wydawane przez opiekuna? Ty i Twój pupil również możecie stanowić taki zgrany duet. Jeśli zastosujesz szkolenie metodami pozytywnymi, to gwarantuję, że nauka nowych umiejętności będzie dla czworonoga ogromną przyjemnością, a efekty przyjdą bardzo szybko.

Czworonogi, które mają opanowany system podstawowych komend, są dużo bardziej zrównoważone w życiu codziennym. Rozumieją i wykonują to, czego w danym momencie wymaga od nich opiekun, dzięki czemu obie strony potrafią szybko opanować emocje np. w sytuacji zagrożenia.

Z drugiej strony, jeśli szkolenie przebiega prawidłowo, Ty jako osoba wydająca komendy uczysz się komunikować z psem w przejrzysty sposób. To wszystko sprawia, że pogłębia się łącząca Was więź, a także zaufanie, którym obdarza Cię czworonożny przyjaciel. Dowiedz się jak uczyć psa komend i w jakich sytuacjach mogą się przydać.

podstawowe komendy jak ich nauczyć?

Podstawowe komendy dla psa

Zacznijmy od tego, że wielu opiekunów psów marzy o tym, aby zwierzę podawało im gazetę, szczekało na zawołanie czy przewracało się na bok na hasło „zdechł pies”. Nie ma w tym złego. Uczenie się sztuczek to dla pupila wspaniała rozrywka, która pomaga Wam stać się duetem idealnym. Zanim jednak przystąpisz do uczenia czworonoga sztuczek, niech pozna komendy, które przydadzą się na co dzień.  

Podstawowe komendy dla psa to siad, zostań, do mnie, leżeć (lub waruj) oraz zostaw. Decydując się na rozpoczęcie treningów, pamiętaj, że każde zwierzę robi postępy w indywidualnym tempie. Polecenia wypowiadaj dobitnie, unikając powtarzania tego samego słowa. Wtedy pies usłyszy jedynie zbitek dźwięków. Pojedynczy trening nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wysiłku umysłowego to dla czworonoga taki wysiłek jak długi spacer. Przejdźmy zatem do konkretów, jak nauczyć psa komend.

Jak nauczyć psa siadać? 

Można powiedzieć, że komenda „siad” to królowa wszystkich psich poleceń. Stanowi punkt wyjścia do nauki innych komend czy sztuczek, a także przydaje się w wielu sytuacjach na co dzień. Pozwala skupić emocje na wykonaniu zadania, a jednocześnie odwrócić uwagę np. od przebiegającego w pobliżu kota. Tzw. zachowanie zastępcze możesz zastosować w wielu sytuacjach, m.in. wtedy, gdy Twój pupil skacze na osoby wchodzące do domu lub zbyt mocno ekscytuje się wychodzeniem na spacer.

Odpowiedzmy zatem jak nauczyć psa komendy siad. Jeśli w domu pojawił się szczeniak lub dorosły pies, który nie potrafi wykonać tej komendy, pilnie go obserwuj. Hasło „siad” wypowiedz wyraźnie w momencie, gdy zobaczysz, że właśnie siada. Ważne jest, aby zrobić to zanim usiądzie. Gdy już to zrobi, pochwal go. Następnie przejdź do cyklicznych, powtarzanych regularnie treningów.

Na początku po prostu weź smakołyk dla psa do ręki i, trzymając go nad nosem czworonoga, przesuń powoli rękę w kierunku jego głowy. Jeżeli usiądzie, pochwal go i daj smakołyk. Twoim celem jest, aby pies skojarzył gest z zachowaniem, które jest nagradzane. Po jakimś czasie spróbuj wykonać ten sam ruch, ale bez jedzenia nad głową czworonoga. Gdy pupil opanuje idealnie reakcję na gest, dołącz komendę ustną. Później możesz ćwiczyć naprzemiennie.

Ostatnim krokiem realizacji planu jak nauczyć psa siadać, jest wprowadzenie treningów poza domem, np. na spacerze, podczas którego dochodzą bodźce rozpraszające. Możesz również wprowadzić sesje treningowe z rozproszeniem w domu, jeśli Twój pupil bardzo emocjonalnie reaguje na gości. Zapraszaj do domu inne osoby i pracuj nad odwracaniem uwagi psa poprzez zastosowanie komendy.

Przywołanie do opiekuna 

Jedną z podstawowych zasad, które powinieneś wypracować ze swoim pupilem, jest bezwzględne przychodzenie na komendę. Być może nigdy nie staniecie w obliczu niebezpiecznej sytuacji, ale lepiej dmuchać na zimne. Tak naprawdę dopóki nie będziesz pewien, że Twój pies wróci do Ciebie natychmiast, nie powinieneś spuszczać go ze smyczy. Zapewne słyszałeś o wielu sytuacjach, gdy zrozpaczony opiekun poszukiwał swojego czworonoga, który nie zareagował na przywołanie, bo np. mocno się wystraszył.  

Jak nauczyć psa komendy: do mnie? Tak naprawdę możesz zacząć ćwiczyć w domu. Zacznij od nauki prawidłowego kojarzenia. Pokaż psu przysmak, następnie cofnij się kilka kroków, a gdy pies podąży za Tobą, wypowiedz komendę i nagrodź go jednocześnie. W kolejnym etapie ćwiczeń domowych komenda niech poprzedza nagrodę. Następnie przejdź do ćwiczenia polecenia z odległości. Zawołaj psa będąc w drugim pokoju, a gdy przybiegnie do Ciebie i usiądzie, pochwal go i daj smakołyk.  Po serii ćwiczeń w domu przejdź do nauki na spacerach.

Możesz wykorzystać nie tylko smycz, ale i długą linkę treningową. Na dworze dochodzą zawsze dodatkowe bodźce, które mogą być atrakcyjniejsze dla psa niż przywołanie opiekuna, dlatego, dopóki co nauczy się komendy perfekcyjnie, nie rezygnuj ze wspomagania linką. Warto również stosować najbardziej smakowite kąski, aby pokazać pupilowi, że powrót do Ciebie bardzo mu się opłaca.  

Pamiętaj, aby nagrodzić psa dopiero wtedy, gdy wróci do Ciebie na taką odległość, abyś mógł chwycić za obrożę. Częstym błędem jest chwalenie za samo podbiegniecie w kierunku opiekuna. W efekcie w sytuacji zagrożenia, gdy będziesz musiał zapiąć psa na smycz, nie podejdzie od na tyle blisko, abyś mógł zareagować.

Jak nauczyć psa komendy „zostań”? 

Z jednej strony nauczenie pupila pozostawania w miejscu na sygnał nie jest trudne, z drugiej ruch leży w psiej naturze. Dlatego nie nadużywaj tej komendy, a pierwsze sesje treningowe ograniczaj do kilku minut na jedno podejście.

Ważne jest, aby pies umiał już siadać na sygnał. Posadź go obok siebie, a następnie stać przed zwierzęciem. Jeśli się nie ruszy, wypowiedz komendę zostań i nagrodź go smakołykiem. Kolejne etapy związane są tak naprawdę jedynie ze zwiększaniem odległości. Stopniowo rób coraz więcej kroków do tyłu. Początkowo utrzymuj kontakt wzrokowy z pupilem, następnie zacznij trenować odchodzenie od niego bez patrzenia.

Czujny odpoczynek 

Komenda „leżeć” również doskonale sprawdza się jako zachowanie zastępcze, ale również wtedy, gdy chcesz spędzić z psem czas w miejscu publicznym. Jeśli pupil nauczy się leżeć spokojnie przez dłuższy czas w towarzystwie innych osób lub zwierząt, nie będziesz musiał zostawiać go samego w domu. Naukę komendy zacznij od nakierowania psa na ruch gestem. Weź w rękę smakołyk i przesuń go w dół między łapami zwierzęcia. Pupil powinien co najmniej ugiąć przednie łapy niczym w ukłonie.

Początkowo możesz go nagrodzić nawet za to, jednak Twoim celem jest całkowite położenie psa. Gdy już pupil opanuje kładzenie się na widok ręki opadającej w kierunku ziemi ze smakołykiem, zacznij ćwiczyć ten sam gest, ale bez jedzenia. Nagrodę miej jednak w drugiej dłoni. Kolejnym etapem jest nauczenie psa reakcji na samo pokazanie psu ręki skierowanej w dół (bez pochylania całego ciała).

Jeśli zwierzę opanowało już niewerbalną komendę „leżeć”, czas wprowadzić polecenie głosowe. Jeśli zechcesz, możesz zamiast hasła „leżeć” użyć również słowa „waruj”. Oczywiście na początku komenda głosowa musi towarzyszyć gestowi. Dopiero po jakimś czasie spróbuj przećwiczyć samo polecenie głosowe. W ten sposób upewnisz się, że pies zareaguje na obie formy równie dobrze.

Jak nauczyć psa komendy „zostaw”? 

Zazwyczaj wydajesz polecenie, gdy chcesz, aby pies wykonał konkretną czynność. Wyjątkiem od reguły jest komenda „zostaw”, której celem jest rezygnacja np. z zamiaru zjedzenia czegoś z ziemi podczas spaceru. Możesz ją wykorzystać również wtedy, gdy pupil ma tendencję do podkradania ze stołu lub chcesz, aby na dworze ignorował inne zwierzę np. kota. W przypadku hasła „zostaw” kluczowy będzie Twój refleks.

Komenda musi być wypowiedziana zanim pies zacznie działać. Ubiegając jego zamiary, nauczysz go samokontroli. Wiele psów z czasem po prostu przyswaja, że dane zachowanie jest niepożądane i komenda nie jest już potrzebna. Naukę zacznij od ćwiczeń skojarzeniowych. Pokaż czworonogowi smakołyk na dłoni, a wypowiadając komendę „zostaw”, zaciśnij pięść. Początkowo z pewnością będzie próbował dostać się do jedzenia. W momencie, gdy przestanie szturchać Twoją dłoń i spojrzy na Ciebie, pochwal go i nagrodź przygotowanym obok smaczkiem.

Dodatkową zachętą może być nagradzanie smakołykiem, który jest bardziej atrakcyjny niż ten treningowy. Kolejnym etapem jest ćwiczenie komendy, gdy jedzenie leży na ziemi. Pozostań w siadzie, połóż smakołyk i wydaj polecenie „zostaw”, a następnie nakryj go dłonią. Twoim celem jest to, żeby pies nie spokojnie czekał i nie próbował wydostać smakołyka spod ręki.

Czas na następny poziom trudności, czyli kontrolowane zrzucanie jedzenia na ziemię. Rób to tak, aby móc szybko zakryć smakołyk stopą. Gdy pies zauważy jedzenie, wydaj komendę „zostaw”. Nagrodź go, jeśli skupi uwagę na Tobie, a nie na tym, co kryje się pod stopą. 

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Jak nauczyć psa komend? Poradnik behawiorysty
  • Avatar

    Witam. Ten artykul jest swietnie opisany aczkolwiek mam jedno pytanie, trening uczenia jednego polecenia jesli bedzie trwal 15min to zapewne do perfekcji trening trzeba powtarzac przez kilka dni… to nie zapomni o poprzednim wyuczonym poleceniu??? Zielona jestem nigdy nie mialam psa a bede miec za 3miesiace dobermana suczke
    Bede wdzieczna za kazda podpowiedz
    Pozdrawiam

    • Moderator ZooArt

      Nie, nie zapomni. Ważne jest, aby treningi były regularne, ale krótkie, trwające około 10-15 minut, i odbywały się codziennie. Możesz trenować różne polecenia na przemian, aby utrzymać uwagę psa i wzmacniać wcześniejsze umiejętności. Dobrze jest powtarzać wyuczone polecenia podczas codziennych sytuacji, aby utrwalić je w praktyce.

      Powodzenia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.