Mysz – choroby. Co robić, gdy zauważysz objawy i kiedy udać się do lekarza?

Myszki to lubiane i chętnie wybierane zwierzątka domowe. Stosunkowo często kupowane są jako pierwsze pupile dla dzieci, bo uważane są za niekłopotliwe. Są tanie, także w utrzymaniu, nie zajmują dużo miejsca, a ich dieta nie wymaga zbyt wielu przygotowań, wszystkie produkty dostaniesz bez żadnych problemów. Z jakimi problemami możesz się jednak spotkać, jeśli hodujesz mysz? Choroby także mogą dotknąć Twoją mysz. Z jakimi możesz się spotkać w swojej domowej hodowli? Dowiedz się!

Mysz – choroby, które mogą dokuczać Twojemu pupilowi

Uważana za niekłopotliwą, zajmującą mało miejsca i tanią w utrzymaniu, także pod względem żywieniowym – taka właśnie jest mysz. Choroby jednak mogą jej dotknąć, to w końcu istota żywa i jak każda ma swoje potrzeby. Myszy też są dość powszechnie uważane za dość słabe pod względem genetycznym – przez rozmnażanie w niekontrolowany sposób – dlatego musisz się liczyć z tym, że w przypadku domowej hodowli mogą pojawić się rozmaite choroby.

Najważniejsze jest to, by obserwować zwierzątko i zareagować w razie potrzeby – w wielu przypadkach wizyta u lekarza weterynarii będzie nieodzowna, by pomóc Twojemu niewielkiemu pupilowi. Na co może cierpieć mysz domowa? Choroby mogą wystąpić w każdym wieku i mieć rozmaite podłoże. Poznaj kilka z nich.

Zapalenie nosa i zatok 

Wszystkie małe i średnie gryzonie, w tym właśnie myszy, są narażone na zapalenie nosa i zatok. Choroba powodowana jest przez różnego rodzaju bakterie Mycoplasma sp, Klebsiella sp, Bordatella sp, Streptococcus sp i inne. Najbardziej narażone na atak tych bakterii i zapalenie nosa i zatok są te myszki, u których doszło do jakichś urazów mechanicznych okolic noska – to bardzo sprzyja wszelkiego rodzaju infekcjom. Objawami choroby są duszności, głośne oddychanie, ciągłe i nerwowe popiskiwanie.

W przypadku zapalenia nosa i zatok pojawia się także katar, ciągłe ataki kichania, rzężenie przy oddychaniu. Myszka może nie mieć apetytu, a z jej oczu mogą też zacząć płynąć czerwone łzy. Chora myszka może też bardzo wykręcać główkę. W leczeniu myszki i zapobieganiu nawrotom choroby bardzo ważne jest poprawienie jej warunków bytowych – zwiększenie poziomu higieny w jej otoczeniu.

Ważne jest także to, by ograniczyć zużycie pylącego rodzaju ściółek w terrarium, a także poprawienie wentylacji. Lekarz weterynarii może zlecić też antybiotykoterapię i podawanie myszce lekarstw, które mają na celu ułatwienie jej oddychania i pozbycie się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Choroba Tyzzera 

To choroba bakteryjna, którą powodują bakterie z gatunku Clostridium piliforme. Rozwojowi choroby sprzyjają niewłaściwe warunki środowiskowe – zanieczyszczona przetrwalnikami bakterii, które przenoszą się wraz z kałem karma lub ściółka, zbyt dużo myszy w obrębie jednego terrarium, czy zbyt wysoka temperatura. Choroba objawia się silnym osłabieniem zwierzęcia, które zaczyna cierpieć na biegunkę, co może też doprowadzić do odwodnienia.

Lekarz weterynarii może zalecić leczenie za pomocą antybiotyków. W chorobie podawane są też preparaty na wzmocnienie. Bardzo ważne jest też nawodnienie organizmu – odwodnienie jest dla myszek bardzo groźne. Przy chorobie ważne jest też oddzielenie chorego osobnika od zdrowych, by infekcja bakteryjna nie zaatakowała też innych myszek. W przypadku tej choroby konieczne też będzie gruntowne oczyszczenie i dezynfekcja tych pomieszczeń, w których przebywały myszy.

Zapalenie oskrzeli i płuc 

Do zapalenia oskrzeli i płuc może dojść z powodu bakterii – zwłaszcza przez pozbawioną ścian komórkowych i atypową bakterię z rodzaju Mycoplasma. Może być jednak powodowana przez inne bakterie, w tym te z rodzajów Bordatella czy Pasteurella. Zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc mogą mieć jednak podłoże wirusowe albo wystąpić z powodów mieszanych – zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Chora mysz zaczyna mieć duszności. Problemy z oddychaniem mogą doprowadzić do tego, że pojawi się oddychanie przez jamę ustną, które jest charakterystyczne dla innych gatunków zwierząt.

Myszka może oddychać w sposób bardzo głośny – bardzo przy tym rzęzić czy w dość charakterystyczny sposób „trzeszczeć”. Do innych charakterystycznych objawów należy zasinienie błon śluzowych, a także katar i kichanie. Może pojawić się również zapalenie spojówek. Podobnie jak przy zapaleniu nosa i zatok, mogą pojawić się tak charakterystyczne czerwone łzy czy skręcanie głowy. Może dojść także do powiększenia węzłów chłonnych.

Przyniesienie myszki do nowego domu to bardzo ważny moment. Podróż, nowe terrarium, ściółka, pokarm i zupełnie inne towarzystwo, są dla niej olbrzymim stresem. Może wtedy dojść do rozwinięcia się chorób różnego tła. Starajmy się zapewnić zwierzęciu dobre, spokojne i stabilne warunki. Pamiętajmy też, że myszka potrzebuje czasu na aklimatyzację. Jeżeli mamy większą ilość zwierząt, warto te dni trzymać nowego domownika w izolacji.

lek. wet. Hanna Pietruszka

Chora myszka jest też apatyczna, nie ma apetytu, szybko traci na wadze i jest bardzo słaba. Jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy, zabierz myszkę do lekarza weterynarii. To on zadecyduje o wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Często stosowana jest w takich przypadkach antybiotykoterapia. Podaje się też leki, które mają na celu ułatwienie oddychania czy pozbycie się wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych.

Lekarz weterynarii może też podać myszce leki przeciwzapalne. W przypadku chorej myszki bardzo ważne jest odizolowanie jej od zdrowych osobników i poprawa warunków higienicznych. Pomóc może też zmniejszenie poziomu wilgotności, czy wybór takich ściółek, które nie są pylące. Jeśli na małym obszarze przebywa za dużo myszy, konieczne będzie też ich rozdzielenie lub powiększenie im terrarium.

Zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego

Ta choroba może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe. Może też rozwinąć się przy innych infekcjach układu oddechowego, jeśli nie są one leczone we właściwy sposób. Myszka dotknięta tą chorobą jest osłabiona. Może mieć problemy z zachowaniem równowagi lub kręcić się dookoła własnej osi. Przy tym może wystąpić brak apetytu lub poważne problemy związane z możliwościami pobierania wody i jedzenia ze swojego otoczenia – myszka może próbować jeść, ale nie być w stanie tego zrobić.

Jeśli podejrzewasz, że choroba ta dotknęła Twoją myszkę, natychmiast zabierz ją do lekarza weterynarii – to on zaleci odpowiednią terapię. W przypadku zapalania mózgu i rdzenia kręgowego może konieczna być nie tylko terapia za pomocą antybiotyków, ale też sterydoterapia. Leczenie zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego jest długotrwałe.

Salmonelloza 

Salmonellozę mogą wywołać bakterie z rodzaju Salmonella. Do rozwoju choroby  mogą przyczynić się złe warunki środowiskowe – niewłaściwy poziom higieny, zbyt wysoka wilgotność czy zbyt wysoka temperatura w otoczeniu myszek. Wpływa na nią też zbyt duża liczba myszek na stosunkowo niewielkim terytorium. Chora mysz cierpi z powodu silnej, ostrej biegunki. To doprowadza do osłabienia i silnego odwodnienia organizmu. Myszka nie ma też apetytu i jest osowiała.

Choroba ta jest groźna nie tylko dla myszy, bo może przenieść się nie tylko na inne myszy czy zwierzęta, ale zaatakować także ludzi. Ryzyko istnieje także w przypadku ozdrowieńców, dlatego bardzo często leczenie nie jest stosowane. W przypadku myszek cennych i rasowych, lekarz weterynarii może zadecydować o wdrożeniu terapii. Polega ona na podawaniu antybiotyków, terapii wzmacniającej organizm. Ważne jest także uzupełnianie płynów, by myszka się nie odwodniła.

Zaburzenia funkcji skóry i okrywy włosowej 

Najczęstszym powodem wystąpienia zapalenia skóry dochodzi w przypadku niewłaściwych warunków środowiskowych i higienicznych. Zaburzenie może mieć podłoże bakteryjne, pasożytnicze lub grzybicze. choroby skóry objawiają się najczęściej zmianami miejscowymi na skórze – zaczerwienienia, utrata sierści czy uciążliwego świądu. Często pojawia się też łupież, a mysz drapie się tak intensywnie, że sama się rani.

Chora mysz jest też nerwowa i pobudzona. Może pojawić się także anemia. Leczenie zależy od czynnika, który wywołuje infekcje. Lekarz weterynarii dobiera do tego odpowiednią terapię. W przypadku choroby wywołanej przez pasożyty bardzo ważne jest skuteczne pozbycie się ich, poprzez kilkukrotne stosowanie odpowiednich środków przeciwpasożytniczych. Bardzo ważna jest też poprawa warunków higienicznych, w których żyje myszka.

Choroby myszy – podsumowanie 

Choroby myszy mogą dotknąć każdej myszki – nawet jeśli zapewnisz jej wspaniałe warunki, może zachorować, bo – na przykład – zaraziła się czymś w hodowli. Najważniejsze w takich sytuacjach jest szybkie działanie, by móc jak najszybciej reagować, gdy zachowanie myszki zaczyna odbiegać od normy. To może świadczyć o chorobie.

Dlatego obserwuj swojego pupila i jeśli zauważysz coś, co Cię niepokoi – udaj się do lekarza weterynarii. Myszki to bardzo wrażliwe i delikatne stworzonka – szybka reakcja i wdrożenie leczenia mogą pomóc im szybciej dojść do zdrowia i cieszyć się zdrowym, pozbawionym bólu życiem. Zdrowa myszka będzie Twoim bardzo oddanym zwierzęcym towarzyszem.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
10 komentarzy do “Mysz – choroby. Co robić, gdy zauważysz objawy i kiedy udać się do lekarza?
  • Avatar

    Kupiłam niedawno 3 myszki w tym jedna myszkę która była w ciąży( nic mi o tym nie było wiadomo) Sam poród i rozwój maluchów przebiegał bardzo dobrze do czasu aż jedna zaczęła się po prostu czołgać . Myślałam że jest osłabiona bądź ma problem z tylnymi łapkami. Gdy myszki zaczęły jeść odseparowałam je od mamy tak jak kazano, lecz tą jedną zostawiłam razem z mamą by nabrała sił. Wszytko było dobrze, zaczęła normalnie chodzić i jeść aż do dzisiaj, zauważyłam że mysz ( ma dopiero troszkę ponad miesiąc) leżała za miseczka z wodą bez ruchu dotknęłam ją lekko palcem to ruszyła się ale widać że nie jest w stanie chodzić tylnimi łapkami. To paraliż? Jakaś choroba ? Czy może udać się z myszką do weterynarza ?
    Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź 🥺

  • Avatar

    szkoda ze nie wiedzialam o tym wczesniej dzisiaj zdechala moja mysz internet podpowiedzial ze tak probuje przetrwac upaly niestety prawdopodobnie byla chora.

  • Avatar

    Niestety w mojej miejscowości nie ma weterynarza specjalizującego się w leczeniu gryzoni mimo że za takich się uważają. Myszka mojej córki na owrzodzoną skórkę. Miejscami nie ma sierści. Jest już staruszkiem bo ma rok i 7 miesięcy. Myszki bardzo szybko się starzeją. Lekarz zaaplikowała maść. Skasowała za wizytę 80 zł. Kazała przyjść za tydzień Maść nic nie dała. Dała mi do słoiczka tej maści żeby smarować co 2 dzień. Zapłaciłam 40 zł. Nie poszłam na wizytę kontrolną. Łapkę tylną też na z taką zrogowaciałą skórą. Dodatkowo jest spuchnięta i utyka. Robię okłady z zimnej wody

  • Avatar

    Witam,
    Ja mam to samo. Mój kotek jest łownym kotkiem. Upoluje i przynosi. Zabieram od jakiegoś czasu, bo może nabawić się chorób jak tasiemiec. Ostatnio bawił się myszą nie chciałam na to już patrzeć bo mysz uciekała on łapał podnosił bawił się i tak w kółko. Mysz uratowana trzymałam przez dzień z dala od kota kiedy doszła do siebie wypuściłam i za jakiś czas znowu pojawiła się to jest mysz polna z charakterystycznym paskiem czarnym. Kot znowu złapał w domu i przyniósł do mnie i rozpoczą swoją zabawę. Zabrałam się a mysz schowała się za mebel i od tej pory tam po prostu mieszka. I teraz obserwuję jak kot codziennie próbuje ją złapać, ale mysz już jest na tyle sprytna, że się nie daje złapać. 1 nocy wyszła i kilka razy w nocy łaziła mi nawet po głowie dlaczego? I tylko raz tak zrobiła cały czas siedzi za meblem czasem słyszę ją na początku wychodziła by coś zjeść bo widziałam że orzechy znikaly bo przy meblu położyłam jedzenie i wodę. Teraz ma domek za tym meblem i tam wrzucam jedzenie. Kot próbuje złapać początki były dla niego flustrujace, że się nie udaje, a teraz już spokojniej potrafi czychac na nią i znudzony przestaje. Zastanawiam się czy ja zostawić czy wynieść do lasu bo już jest ciepło wiosna jest. Mógłby ktoś doradzić z tym fantem co zrobić. Z jednej to ciekawe obserwacja behavior myszy i kota. Wydaje mi się, że rozumie że ja od kota 2 razy uratowałam. Jak ma zostać to powinna dostać jakiś lek na odrobaczenie czy coś w tym stylu jak dla kota się podaje. Więc jeśli ktoś zna się na tym to proszę o wskazówke jak się odrobacza myszy i czy można, bo czytałam że mogą roznosić groźne choroby z odchodów czy jakoś tak?
    Jestem też ciekawa czy jak ją przeniosę do klatki po chomiku i dokarmiana czy się oswoi kiedyś. Ale rozważam złapanie i wypuszczenie. Nie wiem jeszcze.. .

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.