Wyprawka dla kota od A do Z

Decyzja o przyjęciu kota pod swój dach jest bardzo poważna i wymaga starannych przygotowań. Oczywiście, czasami kotek pojawia się pod wpływem impulsu i ze szlachetnego odruchu serca, który każe uratować zwierzaka, ale nie znaczy to, że nie potrzebuje on doskonałych warunków do życia w nowym domu. Z czego powinna się składać wyprawka dla kota? Co jest najważniejsze, by czuł się w Twoim domu jak najlepiej? Przekonaj się!

czego potrzebuje kot?

Wyprawka dla kota – co jest potrzebne Twojemu kotu? 

Kot, jak każde żywe stworzenie, potrzebuje odpowiednich warunków do rozwoju. Zapewnienie mu ich to Twoje zadanie – Twój kot to w końcu stworzenie zależne od Ciebie i od poziomu opieki, jaką mu zapewnisz. Zwłaszcza, jeśli to kot niewychodzący, czyli taki, który wszystko niezbędne do życia musi znaleźć w czterech ścianach. A taki kot jest przecież najbezpieczniejszy, bo nie jest narażony na wszystkie zagrożenia ze strony świata zewnętrznego.

Co powinna zawierać wyprawka dla kota, by zwierzak mógł się zaaklimatyzować w nowym domu jak najszybciej i najlepiej?

Kuweta i żwirek 

Twój kot musi gdzieś załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne – jeśli nie zapewnisz mu odpowiedniej kuwety, znajdzie sobie inne miejsce i będzie zanieczyszczał Twój dom. Lepiej tego uniknąć. Sama kuweta nie rozwiąże sytuacji, kociak będzie musiał się jeszcze nauczyć z niej korzystać, ale będzie już krokiem w dobrą stronę.

Do wyboru masz kuwety różnych wielkości i rodzajów – odkryte i zakryte. Zakryte pozwalają kotu schować się przed wzrokiem innym i trzymają kuwetę poza wzrokiem osób postronnych, odkryte natomiast mogą szybciej zachęcić kota, by z nich korzystał, proces nauki korzystania z nich też może być łatwiejszy, a przez to szybszy. Dobierz też odpowiedni rozmiar kuwety – zbyt mała może sprawiać, że kot nie da rady komfortowo załatwiać swoich potrzeb, zbyt duża jednak może nie dawać kotu tak potrzebnego w takich momentach poczucia bezpieczeństwa.

Także żwirek ma duże znaczenie. Możesz sięgnąć po żwirek naturalny lub zapachowy. Dostępne są też żwirki zbrylające i dobrze chłonące wilgoć – to sprawia, że są one bardziej ekonomiczne, bo wystarczają na dłużej. Łatwiej też posprzątać w kuwecie.

Zabawki 

Wyposażenie dla kota nie będzie pełne, jeśli nie znajdą się w nim zabawki. Koty to zwierzęta energiczne i chętne do zabawy. Zwłaszcza małe kociaki muszą gdzieś rozładować swoją energię, ale kot dorosły też doceni zabawki. One pozwolą mu nie tylko zająć sobie czas, ale też rozwijać się prawidłowo i stymulować jego umysł. Do wyboru masz wiele rodzajów zabawek – wędki z piórkami, laserowe wskaźniki, za którymi kot będzie biegał, nakręcane myszki.

Zabawki z dzwoneczkami, czy w inny sposób wydające dźwięki pobudzą jego instynkty łowieckie i zachęcą do bardziej wytężonej zabawy. Obserwuj swojego zwierzaka, w ten sposób szybko określić jakie zabawki i jaki rodzaj zabawy najbardziej przypadł mu do gustu.

Drapak 

Wyprawka dla kociaka obowiązkowo musi zawierać drapak. W innym wypadku kot może zacząć niszczyć meble i drapać wszystko dookoła. Możesz kupić drapak, który jednocześnie będzie dla kota siedziskiem lub miejscem do zabawy – w ten sposób od razu zaspokoisz dwie jego potrzeby.

Koty mają dużą potrzebę drapania – w ten sposób radzą sobie z rosnącymi pazurami. Dobry drapak pomoże im dbać o siebie bez obaw, że coś zniszczą lub zrobią sobie krzywdę przez drapanie niewłaściwych przedmiotów.

Miski 

Miski to absolutna podstawa. W końcu każdy lubi jeść wygodnie i higienicznie. Do wyboru masz wiele rodzajów misek – wybierz z nich te, których kot nie zniszczy i nie pogryzie. Dobrze, by były stabilne i nie przewracały się. Zwróć też uwagę na swoją wygodę – sięgnij po takie miski, które szybko i dokładnie umyjesz. To zmniejszy nakład Twojej pracy, ale zwiększy higieniczność kocich posiłków.

Posłanie 

Wyprawka dla małego kota powinna zawierać również posłanie. Faktycznie, koty mają to do siebie, że lubią kłaść się gdziekolwiek. Coś w tym stwierdzeniu faktycznie jest, nie znaczy to jednak, że koty nie docenią własnego legowiska. Możesz kupić najróżniejsze posłanka, a także domki i kryjówki, do których kotek może wejść, gdy poczuje się zmęczony.

To da mu poczucie bezpieczeństwa. Poza tym każdy potrzebuje miejsca dla siebie, a legowisko spełni tę potrzebę izolacji u kota.

Transporter 

Transporter dla kota to jedna z tych rzeczy, które mogą nie wydawać się najpotrzebniejsze. Jednak kotka trzeba jakoś transportować. Dzięki transporterowi bezpiecznie i wygodnie zabierzesz go do siebie do domu, a podróż minie mu trochę lepiej. Transporter też będzie niezbędny, jeśli będziesz chciał zabrać kota do weterynarza, czy po prostu wziąć ze sobą na wakacje – kot też może podróżować, ale najważniejsze jest to, by robił to w sposób komfortowy i bezpieczny.  

Zabezpieczenie okien 

Zabezpieczenie okien to niezupełnie akcesoria dla kotów. W końcu to nie kot będzie z nich korzystał. Nadal jednak są niezbędne do tego, by zapewnić kotu tak ważne bezpieczeństwo. Nawet najbardziej rozleniwiony mruczek jest w głębi ducha drapieżnikiem i może poczuć się zainteresowany czymś, co znajduje się na zewnątrz – na przykład ptakami. Nieotwieranie okien wydaje się pomysłem niedorzecznym i niemożliwym do spełnienia.

Nie musisz też wcale decydować się na tak radykalne rozwiązanie – wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie zabezpieczenie okien. Siatki pozwolą Ci otwierać okno lub balkon, a nawet na to, by kot mógł sobie po balkonie spacerować. A wszystko to bez obaw, że stanie mu się jakaś krzywda.

Wyposażenie dla kota – podsumowanie

Akcesoria dla kotów mają duże znaczenie dla Twojego pupila – zabawki dostarczą im rozrywki, posłanko da miejsce na odpoczynek, a drapak zadba o stan pazurków zwierzaka i Twoich mebli, a transporter pozwoli im na bezpieczne podróżowanie. Nadal jednak najważniejsze dla Twojego kota będą Twoja troska i zaangażowanie.

Zadbaj o bezpieczeństwo i komfort swojego pupila – wybieraj zawsze produkty wysokiej jakości – ale pamiętaj, że te wszystkie rzeczy nie zastąpią mu Ciebie i czasu spędzonego z Tobą na wspólnej zabawie, pieszczotach czy pielęgnacji.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.