Co jedzą pająki? Przewodnik po żywieniu dla miłośników pajęczaków

Pająki to nie tylko te małe stworzenia, które mieszkają gdzieś po kątach, czy przemykają po łazience. To też całkiem popularne wśród terrarystów i miłośników egzotyki, zwierzęta hodowlane. Hodowla pająków jednak wymaga wiedzy, zaangażowania i zapewnienia pająkom odpowiednich warunków w obrębie terrarium. Ważna jest też odpowiednia dieta. Co jedzą pająki? Jak je karmić i czy dieta małych pająków różni się od tych całkiem dorosłych? Dowiedz się!

karmówka dla pająka

Hodowla pająków

Hodowla pająków nadal nie jest najpopularniejsza, ma jednak swoje całkiem szerokie grono miłośników. Terraria z pająkami nadal budzą duże zainteresowanie i potrafią być doskonałą, bardzo egzotyczną, ozdobą domu. Pająki jednak potrzebują bardzo konkretnych warunków do życia. Jeśli chcesz zająć się ich hodowlą i odnosić na tym polu sukcesy, po pierwsze musisz zapewnić im dość przestrzeni. Pamiętaj też, że pająki są samotnikami, dlatego zmuszone do życia na małej powierzchni będą ze sobą walczyć, może dojść też do aktów kanibalizmu.

Jeśli chcesz hodować pająki, wybierz gatunek, który Cię interesuje i dowiedz się, jakie warunki musisz mu stworzyć w terrarium. Najczęściej wybierane są ptaszniki – są one, co prawda jadowite, ale to określenie dotyczy praktycznie wszystkich pająków. Jad ptaszników jednak nie jest śmiertelny, choć ich ugryzienia mogą być bardzo bolesne. Dlatego hodowla pająków to zajęcie dla kogoś, kto liczy się z tym, że pająków tak naprawdę nie da się oswoić i każdy może ugryźć.

Co je pająk i jak go karmić?

Co jedzą pająki? 

Każdy, kto choć raz widział pajęczynę, na przykład gdzieś przy oknie, wie, co jedzą pająki domowe, czy po prostu takie, które żyją sobie na wolności, poza terrarium. Nie znaczy to jednak, że powinieneś wypuszczać swojego pająka z terrarium, by sprawił sobie sieć i sam sobie szukał pożywienia. Pająkowi do terrarium musisz dostarczyć niezbędne do życia pożywienie. Co jedzą pająki? To zależy – po pierwsze od ich gatunku, a po drugie od ich wieku.

Pająki młode potrzebują innego pokarmu, niż te całkiem dorosłe. Wszystko to przez wzgląd na ich rozmiar, który wpływa na ich możliwości zdobywania pożywienia i radzenia sobie z nim. Choć istnieje gatunek pająków roślinożernych, jest to tylko wyjątek, który potwierdza regułę. Pająki z natury są drapieżnikami. Oznacza to też, że nie będą żywić się padliną, tylko żywą ofiarą, ewentualnie niedawno przez nich zabitą. Czym karmić pająka w terrarium?

Pająki młode

Małe pająki nie mają jeszcze takich możliwości zdobywania pokarmu jak te dorosłe. Nie są w stanie poradzić sobie z większą od siebie ofiarą, bo może nie udać mu się jej złapać. Dlatego należy podawać mu taki pokarm, który będzie w stanie pochwycić i zjeść bez problemów.

Co jedzą małe pająki? Małe pająki bardzo chętnie pożywią się wylęgiem świerszcza, larwami much, które możesz kupić na przykład w sklepie wędkarskim, a także muchami, w które larwy się przepoczwarzą oraz larwami mącznika. Jeśli pająk sobie nie radzi, można mu podać świeżo zabite larwy, zamiast tych żywych i zanadto ruchliwych albo przekroić larwę na pół. W miarę wzrastania pająka można rozszerzać jego jadłospis.

Gdy pająk trochę podrośnie, możesz zacząć podawać mu motyle, całkiem dorosłe muchy, mole woskowe, larwy mącznika młynarka, niewielkie świerszcze lub karaczany, na przykład karaczany szare lub karaczany zielone. Można też podawać im niewielkie ćmy, pasikoniki lub koniki polne. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, byś łapał je samodzielnie, jednak do tego potrzebujesz naprawdę dobrego, sprawdzonego i ekologicznego miejsca. Dużo lepszym jednak pomysłem jest kupowanie „karmówki” w sprawdzonych hodowlach lub samodzielna ich hodowla na cele karmienia pająków. To zapewni ci dostęp do owadów czystych i pozbawionych pasożytów.

Pająki dorosłe

Mały pająk w końcu dorasta, co rozszerza jego dietę. Co jedzą ptaszniki – jedne z najchętniej wybieranych do hodowli pająków – gdy już dorosną? Dorosłym pająkom najczęściej podaje się szarańczę pustynną, larwy drewnojadów, świerszcze czerwonogłowe, karaczany brazylijskie czy karaczany argentyńskie. Niektóre z ptaszników zjedzą też ślimaka, ale części może nie przypaść on do gustu. Dorosły ptasznik to drapieżnik, który nie pogardzi również kręgowcem – dlatego niewielkie stworzenia tego rodzaju mogą znaleźć się w jego jadłospisie.

Co im podawać? Małe ptaki, gryzonie, żaby, czy jaszczurki. Nawet małe węże bywają jedzone przez ptaszniki. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku mowa jedynie o kręgowcach hodowlanych, bo łapanie na wolności żab, jaszczurek czy węży jest niezgodne z prawem – znajdują się one pod ochroną. Uważaj też na myszy i znajdź ich dobre źródło, bo hodowcy zwracają uwagę, że zdarza się ptasznikom umrzeć od zjedzenia niewłaściwej myszy.

Bywają one bowiem zabezpieczane przeciw pasożytom zewnętrznym odpowiednimi środkami. Mysz może też poważnie zranić pająka. Pamiętaj też, że wśród pająków może pojawić się kanibalizm – zjadać się mogą małe osobniki z jednego klucia, pająki zmuszone do życia razem na niewielkiej przestrzeni, samice mogą też zjadać samców po kopulacji. 

Jak karmić pająki?

Karmienie pająków nie jest problematyczne – podawaj mu żywy pokarm, ewentualnie – w przypadku małych pająków, które mogą sobie nie radzić ze zbyt ruchliwymi pokarmem możesz  unieszkodliwiać owady karmowe przed podaniem ich pająkowi. Młodym możesz podawać karmę co dwa-trzy dni. U starszych pająków wydłużamy okresy pomiędzy podawaniem pokarmu. Pająki lubią sobie robić dłuższe głodówki i nie ma w tym nic złego.

Karmę podawaj na noc – pająki to zwierzęta nocne. Jeśli zauważysz, że u Twojego pająka zaczyna się wylinka – usuń wszelkiego rodzaju owady z jego terrarium. W tym okresie i tak nie będzie nic jadł, a podczas wylinki nie ma żadnych możliwości, by się bronić, dlatego sam może zostać uszkodzony przez niezjedzonego owada.

Żywienie pająków – podsumowanie

Żywienie pająków nie należy do najbardziej skomplikowanych. Co jedzą ptaszniki – najchętniej i najczęściej wybierane pająki hodowlane? To drapieżniki, dlatego w naturze polują i zjadają żywe lub świeżo zabite ofiary, nie są padlinożerne. Małym pająkom podawaj niewielkie, dostosowane do ich wielkości owady i larwy.

Tym dorosłym możesz, poza owadami, podawać też niewielkie kręgowce. Znajdź dobre źródło, z którego będziesz nabywał karmówkę dla pająków – to pozwoli im zachować dobrą kondycję.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.