Myksomatoza u królików i inne choroby. Jak je rozpoznać i leczyć?

Królik to obok chomika i kawii domowej najpopularniejsze zwierzę klatkowe. Zdrowy królik cechuje się dosyć sporą żywotnością i temperamentem – jest skory do zabaw. Jego futro jest gęste, a oczy lśnią. Niestety nierzadko zdarzają się także choroby królików domowych, które wymagają natychmiastowego leczenia. Jak je rozpoznać i jakie kroki podjąć w dalszej kolejności?

Króliki nie należą do bardzo chorowitych zwierząt i w większości przypadków potrafią się szybko regenerować. Niewielkie rany czy stłuczenia nie goją się długo. Istnieją jednak choroby, które wymagają bardziej specjalistycznej opieki.


Pierwszym krokiem do pokonania choroby królika jest szybkie zauważenie symptomów, a następnie konsultacja z lekarzem weterynarii, który zaleci odpowiednie leczenie

co to Myksomatoza?
krolik na rekach

Myksomatoza u królików – jak ją rozpoznać?

Do jednej z najpopularniejszych chorób należy myksomatoza. U królików występuje dosyć często i ze względu na niebezpieczne skutki dla zdrowia zwierzęcia jest uważana za jedną z groźniejszych chorób. Myksomatoza jest chorobą wirusową, bardzo zaraźliwą, dlatego należy szybko ją zdiagnozować, zwłaszcza jeśli w domu przebywają także inne króliki. Jest przenoszona przez owady krwiopijne jak komary, pchły czy kleszcze

Jak wyglądają pierwsze objawy zarażenia? Należą do nich przede wszystkim obrzęki na głowie i powiekach królika, a także wysoka temperatura. Następnie pojawiają się obrzęki dookoła uszu, nosa i narządów płciowych. Kolejnym objawem jest duszność. Na ciele królika mogą pojawić się także guzowate zmiany, na których z czasem można dostrzec strupy – to najbardziej charakterystyczna postać tej choroby. Myksomatoza powoli doprowadza do zmniejszenia apetytu oraz całkowitego wyniszczenia organizmu zwierzęcia.

Myksomatoza objawy

Myksomatoza u królików – to musisz wiedzieć

Niestety, śmiertelność przy tym wirusie jest bardzo duża, dlatego tak ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie próby leczenia – a właściwie złagodzenia objawów. Leczenie myksomatozy ma charakter objawowy i polega przede wszystkim na zapewnieniu królikowi możliwie największego komfortu i zapobieganiu dodatkowym infekcjom. Zgłoszenie chorego królika do lekarza jest również istotne z jednego powodu – w Polsce, zgodnie z obowiązującym prawem, wykryta myksomatoza powinna zostać zgłoszona do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Choroby oczu u królika i choroby grzybicze

Choroby oczu u królika również należą do częstych przypadłości tych zwierząt. Zapalenie spojówek (które może występować samo lub być objawem innej, poważniejszej choroby), zablokowanie kanałów łzowych, owrzodzenie rogówki czy jaskra również wymagają szybkiej interwencji lekarza. Owrzodzenie rogówki, czyli podrażnienie zewnętrznej części oka, objawia się częstym mruganiem i zaczerwienieniem w okolicy spojówki. Zapalenie spojówek może pojawić się przy obecności ciała obcego lub w wyniku działania bakterii.

Inne choroby królika domowego to między innymi grzybica oraz pasożyty zewnętrzne. Mogą pojawić się w wyniku braku odpowiedniej higieny w klatce oraz zanieczyszczeń w miejscu, gdzie królik się załatwia i je. Na skórze królika pojawia się miejscowe łysienie, świąd lub łupież. Królik rozdrapuje zakażone miejsca, na których po kilku dniach tworzą się strupy. Grzybica, łupież czy pasożyty powinny zostać jak najszybciej wyleczone.

Zapalenie spojówek u królików zazwyczaj wymaga podania antybiotyku, dlatego wizyta u lekarza weterynarii jest niezbędna. Zablokowanie kanałów łzowych z kolei może wystąpić przy problemach z zębami lub przy pojawieniu się stanu zapalnego. Zablokowany kanał łzowy u królików objawia się mokrą powierzchnią pod okiem. Przy blokadzie kanałów łzowych może także dojść do podrażnienia spojówek.

Myksomatoza leczenie

Choroby królika – nigdy ich nie bagatelizuj

Najczęstsze choroby królików to przede wszystkim myksomatoza (stanowiąca jednocześnie największe zagrożenie dla królika), grzybica czy podrażnienie spojówki. W każdym przypadku niezbędne jest szybkie zdiagnozowanie objawów oraz niezwłoczna wizyta u lekarza weterynarii, który zaleci dalsze postępowanie i leczenie. Należy pamiętać, że nawet niewielkie objawy mogą być początkiem innej, poważnej dla zdrowia królika choroby. Dlatego też nigdy nie można ich ignorować i bagatelizować.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.