Ile żyje fretka? Sprawdź!

Fretka coraz częściej jest wybierana na zwierzątko domowe. Chociaż nie jest już wcale rzadkim widokiem, nadal uważana jest za egzotycznego pupila. Poza tym jest stworzeniem bardzo sympatycznym i towarzyskim, czym szybko zjednała sobie ludzi. Po raz pierwszy fretki jako pupile domowe pojawiły się w Polsce w latach 80. XX wieku. Jednak to dopiero ostatnie kilkanaście lat przyniosło tym zwierzakom prawdziwą popularność. Ile żyje fretka? Jak o nią dbać, by żyła jak najdłużej? Co powinieneś o niej wiedzieć, gdy myślisz o zakupie fretki? Przekonaj się!

Ile żyje fretka?

Fretka jako zwierzątko domowe

Fretki, zwane też tchórzofretkami, to ssaki z rodziny łasicowatych. Możliwe jest ich udomowienie. Towarzyski styl bycia tych zwierząt i w gruncie rzeczy przyjacielska natura sprawiły, że ludzie coraz chętniej wybierają je właśnie jako zwierzątka domowe.

Fretki z wyglądu przypominają nieco gronostaje lub łasice. Mają jednak nieco mniejsze łapki, a przy tym trochę dłuższy tułów. Są mięsożercami, dlatego ich zęby i pazury są przystosowane do chwytania ofiar i rozszarpywania mięsa. Występują w wielu odmianach kolorystycznych. Najpopularniejsze są czarne włosy okrywowe, kremowe puchowe oraz czarne nogi i pyszczek. Mogą być też fretki-albinosy, które są białe, ale ich włosie z czasem żółknie. Trzecim ubarwieniem jest kolor cynamonowy – czyli beżowe włosy okrywowe i kremowe puchowe. 

To zwierzęta bardzo żywe, psotliwie i temperamentne. Prowadzą bardzo aktywny tryb życia, potrzebują dużo przestrzeni, a także mnóstwa uwagi od swoich opiekunów. Najlepiej czują się w towarzystwie innej fretki, choć są to zwierzęta terytorialne. Dlatego od razu najlepiej kupić dwa zwierzaki, bo dokwaterowanie nowego zwierzaka do starego domownika może być zadaniem bardzo problematycznym.

Jak długo żyją fretki?

Fretka ma ostre zęby i pazury, potrafi się bronić, jeśli poczuje się zagrożona, dlatego nie nadaje się na towarzysza bardzo małych dzieci, a jej zabawy z tymi starszymi zawsze powinny być nadzorowane przez osoby dorosłe.

Ile żyje fretka?

Jeśli chcesz, by w Twoim domu zamieszkała fretka, długość życia tego zwierzaka powinna być pierwszą z kwestii, które weźmiesz pod uwagę. Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że to zobowiązanie długoletnie. Musisz być na to gotowy – fretka jest bowiem w stanie przeżyć od sześciu do aż dziewięciu lat.

Tak długa średnia życia możliwa jest tylko w przypadku fretek udomowionych, ich dzicy krewniacy nie mają tyle szczęścia – tryb życia sprawia, że żyją maksymalnie kilka lat – na fretki na wolności czeka mnóstwo niebezpieczeństw, a przy tym są mięsożerne, dlatego, aby żyć, muszą polować. 

Od czego zależy długość życia fretki?

Żeby Twoja fretka cieszyła się długim życiem i zdrowiem, musisz o nią odpowiednio zadbać. To, ile żyje fretka domowa, w dużej mierze zależy od Ciebie, jako jej opiekuna. Spore znaczenie mają też predyspozycje genetyczne. Dlatego jeśli już decydujesz się na zakup fretki – wybierz renomowaną, legalną hodowlę, której możesz zaufać. W innym wypadku może zdarzyć się tak, że kupisz fretkę z chowu wsobnego i obciążoną genetycznie, co znacząco wpłynie na skrócenie jej życia, a także sprawi, że mnóstwo czasu spędzisz z nią u lekarza weterynarii. Co jeszcze wpływa na średnią długość życia Twojego zwierzaka?

Ile lat żyje fretka?

Odpowiednia dieta

To, ile żyje fretka, w dużej mierze zależy od jej diety. Twój zwierzak jest mięsożerny, dlatego jego dieta musi się opierać przede wszystkim na białku zwierzęcym najlepszej jakości. Żyjące na wolności fretki żywią się na ogół małymi ptakami, gryzoniami, a także płazami, nie pogardzą również owadami.

Nie znaczy to jednak, że tak samo musisz układać jadłospis swojego domowego pupila. Możesz za to oprzeć jego dietę na dobrej jakości mięsie. Twój zwierzak chętnie zje: wołowinę, jagnięcinę, kurczaka, indyka, baraninę, czy mięso przepiórek. Możesz podawać mu też wieprzowinę. Jednak, o ile inne rodzaje mięsa, możesz podawać w formie surowej – pod warunkiem, że dokonujesz zakupów w sprawdzonym, legalnym miejscu – lub gotowanej.

Uważaj z podawaniem wątróbek – zawierają one bardzo dużo witaminy A. Jeśli zbyt często będzie ona gościć w jadłospisie Twojej fretki, może dojść do niebezpiecznej hiperwitaminozy. Bądź też ostrożny z podawaniem serc – to wartościowe podroby, ale w dużej ilości mogą doprowadzić do wypłukania fosforu z organizmu.

Dobrej jakości mięso surowe lub poddane obróbce cieplnej jest jak najbardziej wskazane i powinno być podstawą wyżywienia Twojego domowego zwierzaka. Nie znaczy to jednak, że możesz karmić go wędlinami, parówkami czy podawać kiełbaski. To rzeczy bardzo przetworzone i w dodatku takie, w których można znaleźć mnóstwo soli i innych przypraw, a także konserwantów.

Od czasu do czasu możesz podać fretce rybę, jednak nie rób tego za często. Powinny być to też tłuste ryby morskie lub ryby słodkowodne, ale unikaj tych z tiaminazą.

Fretka - długość życia

Warunki życia

Żeby Twój zwierzak był zdrowy, radosny i rozwijał się prawidłowo, musisz zapewnić mu odpowiednie ku temu warunki. Może ona mieszkać w klatce, jednak musi być ona dość spora. Twój pupil nie może też spędzać w niej całego swojego życia, bo będzie bardzo nieszczęśliwy. Najlepiej jest umożliwić mu bezpieczne i swobodne poruszanie się na większym obszarze. Zapaleni hodowcy fretek posuwają się nawet do tego, że oddają im jeden pokój, specjalnie go przystosowując do potrzeb swoich pupili. Nie musisz tego robić. Warto jednak zadbać o to, by zwierzak mógł się przemieszczać wygodnie po określonym obszarze.

Zabezpiecz dom przed fretką. Pamiętaj, że to stworzenie niezwykle ciekawskie, ruchliwe i aktywne. W dodatku może mieć tendencję do drobnych kradzieży w domu – te zwierzęta mają w zwyczaju tworzyć sobie spiżarnie w różnych niedostępnych dla innych zakamarkach w domu. Dlatego w zasięgu ich łapek nie mogą znaleźć się żadne niebezpieczne przedmioty.

Osoby, które przygarniają fretkę do swojego domu, muszą zdawać sobie sprawę z obowiązku jakiego się podejmują. Fretka nie może być traktowana jak mały kot. Ważne, by podchodzić ze zrozumieniem zarówno do jej codziennych potrzeb jak i chorób. Postępując w ten sposób, zdecydowanie przyczynimy się do wydłużenia jej życia i jednocześnie uczynimy je bardziej radosnym.

lek. wet. Hanna Pietruszka

Pielęgnacja

Jeśli chcesz, by Twoja fretka długo żyła i rozwijała się prawidłowo, musisz o nią odpowiednio zadbać. Ważna jest nie tylko dieta, ale też wysoki poziom higieny – w innych wypadkach bardzo łatwo o to, by zwierzę zostało zaatakowane przez pasożyty, czy bakterie. Dlatego zawsze dokładnie sprzątaj klatkę i rób to bardzo często. Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu kuwety.

Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, w dużej mierze fretki radzą sobie same. Kontroluj jednak długość ich pazurków, sprawdzaj czystość uszu i stan skóry, by móc zareagować, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy.

jak długo żyją fretki

Choroby

Chcesz, by w Twoim domu zamieszkała fretka? Ile żyje ten zwierzak, to na pewno pytanie, które bardzo Cię ciekawi. Długość życia zależy w ogromnej mierze od tego, czy Twojej fretce uda się unikać groźnych chorób lub od tego, czy uda się je na czas wyleczyć. Właśnie dlatego przede wszystkim sprawdź, gdzie w Twoim pobliżu przyjmuje lekarz weterynarii, który doskonale zna się na tego typu zwierzętach. Dobrze, gdyby posiadał specjalizację z zakresu leczenia tych zwierząt, bo to wciąż jeszcze egzotyczne zwierzaki.

Zawsze obserwuj swojego zwierzaka i reaguj w razie konieczności. Na jakie problemy zdrowotne jest narażony? Mogą pojawić się nietolerancje pokarmowe, rozwinąć się problemy z żołądkiem – wtedy o złym stanie zwierzaka najczęściej świadczyć będzie biegunka i wymioty.

Fretki narażone są także na wystąpienie cukrzycy, choroby układu moczowego i nerwowego, nie są wolne także od widma nowotworów, a także problemów homonalnych. Narażone bywają też ich oczy, czy uszy. Przyczyny genetyczne mogą sprawić, że rozwiną się także choroby serca. Wszystko to jest w stanie znacząco skrócić życie Twojej fretki.

jak długo żyją fretki

Jak długo żyją fretki? Podsumowanie

Jak długo żyją fretki? To zależy! Ogólnie przyjmuje się, że fretka jest w stanie przeżyć od około pięciu do nawet piętnastu lat. Znajdą się wśród nich jednak wyjątki – rekordziści są w stanie żyć nawet osiemnaście lat. Przyjmuje się jednak, że średnia życia fretki to około ośmiu lat.

Długość ich życia w dużej mierze zależy od poziomu opieki, którą im zapewnisz – ważna jest dieta, ale też odpowiednie warunki bytowe. Zawsze kupuj fretki ze sprawdzonego, legalnego źródła, by mieć większą szansę, że kupisz zwierzątko, które wolne będzie od problemów natury genetycznej, które mogłyby doprowadzić do rozwoju poważnych chorób.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.