Kot bengalski – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Nie można przejść obojętnie koło kota bengalskiego. Przyciąga wzrok swoim niespotykanym wyglądem i podbija serce zachowaniem. To urocze, inteligentne i niezwykle aktywne stworzenie, które zajrzy w każdy kąt, byle tylko zaspokoić swoją ciekawość. Wygląda jak lampart, ale lata hodowli sprawiły, że jest bardzo łagodny, czuły i łatwo przywiązuje się do człowieka. Skąd się wziął kot bengalski? Jaki ma charakter? Jak się nim opiekować, by był zdrowy, piękny i szczęśliwy? Dowiedz się tego!

Kot bengalski w różnych organizacjach felinologicznych

Kot bengalski jako rasa został uznany przez FIFe w 1999 roku. Za pierwszą idealną przedstawicielkę tej rasy uważa się kotkę Millwood Penny Ante. Przez lata bengalskie koty były rozwijane pod kątem zachowania jak najpiękniejszego, najbardziej dzikiego wyglądu, a przy tym pozbawienia ich agresji i dzikich zachowań ich nieudomowionych przodków. Kot bengalski według Międzynarodowej Organizacji Felinologicznej (FIFe) zaliczany jest do III grupy kotów orientalnych.

Kot bengalski uznawany jest przez wiele innych organizacji kynologicznych, m.in.:

 • The International Cat Association (TICA),
 • Governing Council of the Cat Fancy (GCCF),
 • American Association Of Cat Enthusiasts (AACE),
 • American Cat Fanciers Association (ACFA),
 • The Australian Cat Federation (ACF),
 • Canadian Cat Association (CCA).

Historia kota bengalskiego

Kot bengalski, jakiego znamy dziś, powstał z połączenia dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. Kto przyczynił się do rozwoju bengala? Opowiemy trochę o historii rasy.

Skąd się wziął kot bengalski („domowy lampart”)?

Wszystko rozpoczęło się stosunkowo niedawno, bo w 1961 roku. Wtedy właśnie Jean Sugden (w późniejszym okresie Jean Mill) zafascynował dziki kot bengalski. Kobieta była młodą, ambitną biolożką, dlatego postanowiła rozpocząć pracę nad hodowlą nowej rasy kotów. Skrzyżowała jednego z przedstawicieli tej rasy z kotem domowym o maści czarnej. Udało jej się osiągnąć sukces, z tego miotu urodziły się pierwsze koty bengalskie. Później zdarzyło się jednak coś, co sprawiło, że kobieta zdecydowała o przerwaniu procesu hodowli – zmarł jej pierwszy mąż.

Wydawałoby się, że projekt poszedł już całkowicie w zapomnienie, do idei powrócono jednak na początku lat 70. XX wieku. Stało się to za sprawą Willarda Centerwalla, który jednak nie chciał stworzyć nowej rasy. Zauważył on jedynie, że dzikie koty bengalskie są odporne na białaczkę (w przeciwieństwie do kotów domowych), bo nie posiadają genu, który odpowiedzialnego za jej powstanie. Centerwall prowadził swoje badania pod kątem możliwości leczenia tej groźnej choroby w przypadku ludzi. Postanowił sprawdzić, jak będzie przebiegać ona, jeśli skrzyżuje się oba te gatunki (kota domowego z dzikim kotem bengalskim). W ten sposób udało mu się stworzyć pierwsze pokolenie potomne F1 (kiedy skrzyżuje się kocięta powstałe w pokoleniu F1 z kotem domowym, powstaje pokolenie F2, itd.).

Niebagatelny wpływ na powstanie i rozwój rasy miał też William Engler, prywatnie ogromny miłośnik dzikich kotów. Dzięki jego pieczołowicie prowadzonym pracom hodowlanym, w 1970 roku udało się wyhodować trzecie pokolenie (F3). Ustalił również obowiązującą nazwę rasy.

Centerwall w toku swoich badań uzyskał kilka kociąt, które następnie przekazał Jean Mill. Miało to miejsce w 1980 roku. Biolożka także wróciła do porzuconych wcześniej badań i prób hodowli. Zauważyła, że koty w pierwszym pokoleniu często są bezpłodne, płochliwe lub agresywne. W kolejnych pokoleniach udało jej się wyeliminować te cechy. Mill w 1982 roku do hodowli włączyła domieszkę krwi amerykańskich kotów krótkowłosych, kotów abisyńskich i egipskich mau. W efekcie powstał „idealny kot bengalski” o pięknym, lśniącym futrze i przyjaznym usposobieniu. Koty bengalskie dopiero od czwartego pokolenia są uważane za koty domowe i można prezentować je na wystawach.

Kot bengalski w Polsce

Kot bengalski to stosunkowo nowa rasa. Przez swoją ogromną, egzotyczną urodę i wspaniały, łagodny charakter w dość krótkim czasie zaczęła cieszyć się dużą popularnością. Rasa kotów bengalskich nadal uważana jest w Polsce za egzotyczną, choć istnieje kilka hodowli, w których legalnie można nabyć rodowodowe kocięta bengalskie.

kot bengalski cena

Kot domowy czy lampart? Wygląd kota bengalskiego

Kot bengalski wyglądem przypomina egzotycznego lamparta. Wszystko za sprawą wyjątkowego umaszczenia. Chcesz wiedzieć dokładnie, jak wygląda kot bengalski? Opowiemy nieco o jego egzotycznej aparycji.

Kot bengalski – wygląd ogólny

Bengal posiada dość smukłą i dobrze umięśnioną sylwetkę. Głowa kota bengalskiego jest trójkątna i mała w porównaniu z resztą ciała, ma zaokrąglone kontury. Uwagę zwraca wyraz pyszczka – właśnie przez nią kotek bengalski może wyglądać bardzo groźne, co kłóci się z jego charakterem. Posiada on wyraźnie zarysowany podbródek i wysoko uniesione kości policzkowe, a także wydatne poduszeczki wąsów. Oczy są owalne, nieco skośne i duże, ale nie mogą być wyłupiaste. Uszy u kotów bengalskich są szerokie u nasady i węższe przy czubku, mają średnią wielkość. Nos jest długi i szeroki, czasami występuje bardzo charakterystyczny stop, czyli niewielkie wklęśnięcie. Najbardziej pożądanymi i wartościowymi egzemplarzami tych kotów są jednak te, które są tej cechy pozbawione. Ogon jest osadzony dość nisko, a kończyny kotów bengalskich są mocne i umięśnione, tylne dłuższe od przednich.

Waga i wzrost kota bengalskiego

Kot bengalski jest duży. Samice ważą około 3 do 6 kilogramów, waga samców czasem dochodzi nawet do 10 kilogramów. Maksymalna wysokość typowych przedstawicieli tej rasy może wynosić ok. 35 centymetrów.

Umaszczenie kota bengalskiego

Cechą charakterystyczną kota bengalskiego jest piękna sierść. Może być krótka lub średnia (u kociąt bywa zazwyczaj nieco dłuższa, młody bengal osiąga ostateczny wygląd po ukończeniu pół roku). Jest lśniąca, bardzo delikatna, miękka i jedwabista w dotyku. Dodatkowo występuje niewielka ilość podszerstka.

Bengalski kot ma niezwykle charakterystyczną maść. W języku angielskim określana jest ona mianem „tabby”. Chodzi o bardzo interesujące pręgowanie, które może przyjąć formę klasyczną, czyli marmurkową lub cętkowaną. Wzór marmurkowy charakteryzuje się dużymi, nieregularnymi plamami lub prążkami. Bardzo przypomina wzór występujący na marmurze, stąd jego nazwa. W przypadku cętek są one duże i przyjmują kształt rozetek lub grotów. Niezależnie od rodzaju wzoru, kontrast kolorystyczny między nimi a barwą podstawową sierści musi być bardzo wyraźny. U bengali występują charakterystyczne paski na policzkach i szyi.

Dozwolonymi barwami są:

 • czarny cętkowany,
 • czarny klasycznie pręgowany,
 • śnieżnie cętkowany,
 • śnieżnie klasycznie pręgowany,
 • sepiowy cętkowany,
 • cętkowany klasycznie pręgowany.

Najlepiej jeśli tylna część uszu jest w barwie oceli.

kot bengalski hodowla w Polsce

Jakiej pielęgnacji wymaga kot bengalski?

Pielęgnacja kota bengalskiego nie powinna nastręczać większych problemów. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy nie mają zbyt wielkiego doświadczenia w tej kwestii. Chcesz wiedzieć, jak dbać o wygląd bengala? Dowiesz się więcej na temat jego pielęgnacji w dalszej części wpisu.

Pielęgnacja sierści krótkowłosego kota domowego

Sierść kota bengalskiego nie wymaga stosowania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Bengala wystarczy delikatnie wyczesać raz w tygodniu. Wręcz niewskazane jest robienie tego częściej, by nie zniszczyć jego delikatnej sierści. Warto czesać go specjalnymi szczotkami dla kotów. Najlepiej wybrać taką z miękkim włosiem, można użyć również gumowej rękawicy z wypustkami. Jeśli regularnie będziemy wyczesywać jego futerko, będzie pięknie lśniło i zachowa zdrowy wygląd.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne dla kota bengalskiego

Zabiegi pielęgnacyjne kota bengalskiego obejmują regularną kontrolę zębów i pazurów. By pozbyć się kamienia nazębnego, należy szczotkować zęby mruczka za pomocą pasty i szczoteczki dla kotów. Długie rozdwajające się pazury trzeba przycinać cążkami lub nożyczkami dla kotów. Warto również sprawić bengalowi drapak (dzięki niemu sam może skracać swoje pazurki). Raz na jakiś czas trzeba oczywiście sprawdzić uszy. W razie potrzeby należy usunąć nadmiar woskowiny specjalnymi preparatami do czyszczenia uszu. 

Charakter kota bengalskiego – opis rasy

Temperament kota bengalskiego potrafi zachwycić tak samo, jak jego wygląd. Mogłoby się wydawać, że jest dziki i nieokiełznany, ale to tylko pozory, które powoduje jego charakterystyczny wyraz pyszczka. To koty niezwykle czułe, łagodne, delikatne i przyjazne. Wymagało to sporo pracy od hodowców, by wyplenić dzikie i niepożądane cechy z tych domowych pupili, ale udało się to zrobić. Zastanawiasz się, jaki jest kot bengalski? Opowiemy trochę o jego charakterze.

Kot bengalski w stosunku do ludzi

Kot tej rasy jest nieufny w stosunku do obcych. Samo budowanie więzi między nim a opiekunem to proces złożony i czasochłonny, łatwo go naruszyć, dlatego musi być przeprowadzony na zasadach i w tempie, które narzuca bengalski kot, by go nie spłoszyć i nie urazić w żaden sposób. To stworzenie nadal dość niezależne, choć nie można go określić mianem samotnika.

Gdy już się przywiąże, będzie chciał przebywać w towarzystwie człowieka. Nie oznacza to, że będzie pozwalał się nosić na rękach, ciągle przytulać lub spać razem z człowiekiem. Może dojść do wniosku, że samo przebywanie w pobliżu opiekuna zaspokaja jego potrzeby towarzystwa. Rasa kota bengalskiego nadaje się jako towarzysz dziecięcych zabaw, ale musisz nauczyć dziecko jak obchodzić się z kotem.

Kot bengalski wśród innych zwierząt

Rasa kotów bengalskich nie należy do zwierząt konfliktowych i może dogadać się z innymi kotami, a nawet psami. Mimo wszystko jest też zwierzęciem terytorialnym, dlatego jeśli wyczuje intruza, będzie chciał go przepędzić. Może się zdarzyć, że górę weźmie natura po dzikich przodkach i zwierzak będzie miał bardziej dominujące podejście, co też należy brać pod uwagę.

Aktywności dla bengala

Koty bengalskie uwielbiają wodę, w upalne dni warto zorganizować im płytkie miejsce do pływania, w którym mogłyby się ochłodzić i przy okazji pochwalić doskonałymi umiejętnościami pływackimi. Bengale generalnie są zwinne i bardzo aktywne. Warto zaproponować im zabawy ruchowe, które zaspokoją ich instynkt łowiecki.

kot bengalski ile żyje

Kot bengalski – wszystko o wychowaniu

Kot bengalski cechuje się dużą inteligencją. Odpowiednio zmotywowany i wyszkolony, może nauczyć się różnych sztuczek. W pierwszej kolejności warto jednak zadbać o jego właściwe wychowanie, czyli utrwalanie pożądanych zachowań i eliminowanie tych negatywnych. Podpowiemy, co i dlaczego jest ważne w wychowaniu kota bengalskiego.

W jakim domu bengal będzie najszczęśliwszy?

Kot bengalski jest piękny, czuły i łagodny. Mogłoby się wydawać, że idealnie nada się do każdego domu. To niezupełnie prawda. Nie decyduj się na niego, jeśli chcesz mieć kota typowo kanapowego, który będzie wiódł spokojne, leniwe życie. To zwierzak szalenie aktywny, a przy tym pomysłowy, dlatego może skakać po półkach, czy zrzucać przedmioty. Będzie biegał, bawił się i zaglądał wszędzie, nawet tam, gdzie nie wyobrażasz sobie, że byłby w stanie zajrzeć. By w domu był spokojny, musisz zaspokoić jego zapotrzebowanie na ruch.

Kot bengalski bardzo mocno przywiązuje się do opiekunów i potrafi domagać się uwagi. Lubi towarzystwo ludzi i mimo kociej, niezależnej natury, źle znosi długie godziny spędzone w samotności. Warto poświęcić mu swój czas na budowanie silnych więzi, które mogą się przydać podczas szkolenia. A szczęśliwy i spełniony kot, to grzeczny kot.

Pamiętajmy, że bengal jest towarzyski, ale ceni sobie swobodę, nie jest więc typowym pieszczochem. Jeśli będzie miał ochotę na przytulanie i głaskanie, sam o nie poprosi. My, jako opiekunowie powinniśmy szanować jego niezależność.

Kot bengalski może mieszkać w domu z ogrodem lub mieszkaniu w bloku, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, ciekawska natura bengala sprawia, że chętnie udaje się na samotne wyprawy poza teren posesji. Dla jego bezpieczeństwa lepiej zamontować specjalne siatki na okna, które uniemożliwiają ucieczkę. Poza tym kot bengalski to rasa dość głośna. Oznacza to, że lubi prowadzić „rozmowy” ze swoim opiekunem, co może przeszkadzać sąsiadom. Na koniec warto dodać, że bengal nie lubi gwałtownych zmian i nie nadaje się dla osób, które dużo podróżują i często zmieniają miejsce zamieszkania.

Akcesoria pomocne w wychowaniu bengala

Kotu bengalskiemu oczywiście trzeba zapewnić podstawowe akcesoria, takie jak:

 • miska – by miał z czego jeść i pić,
 • kuweta – to miejsce, w którym bengal załatwia swoje potrzeby fizjologiczne,
 • drapak – dzięki niemu kot może ostrzyć swoje pazury.

Dodatkowo możemy zapewnić bengalowi:

 • smycz i szelki – dzięki nim będziemy mogli wychodzić na spacery ze swoim kotem bengalskim i nie musimy się martwić o jego bezpieczeństwo,
 • legowisko – to wygodne miejsce do relaksu. Kot bengalski będzie mógł w nim odpocząć po całodniowych harcach, by w mig być gotowy do dalszej zabawy i treningu,
 • zabawki – aktywnemu bengalowi warto proponować różne zabawy, które pobudzą jego umysł i ciało. Oprócz standardowych piłeczek, wędek, czy nakręcanych myszek, można zaproponować mu gry interaktywne dla kotów, bądź samodzielnie zbudować mu tor przeszkód.
Legowiska maty i budki dla kota - Sklep Zoologiczny Zooart

Hodowla kota bengalskiego

Kot bengalski jest podobny do swoich dzikich przodków. Na szczęście tylko z wyglądu, to łagodne zwierzę, które lubi towarzystwo ludzi – w przeciwieństwie do egzotycznego lamparta. Jeśli, więc podobają nam się dzikie koty, dobrą alternatywą jest nabycie bengala. Znajdziesz tu najważniejsze informacje na temat hodowli kota bengalskiego.

Czy kot rasowy musi mieć rodowód?

Warto wybierać renomowane hodowle, ponieważ muszą być zrzeszone w konkretnej organizacji felinologicznej. Zadaniem takiej organizacji m.in. jest kontrola warunków hodowlanych. Hodowcy nie dopuszczają do rozmnażania zwierząt, które są obciążone wadami genetycznymi. Ponadto są zobowiązani do wydania rodowodu, czyli dokumentu, który potwierdza przynależność kota do danej rasy. Dzięki temu mamy pewność, że wybrane przez nas kocie posiada cechy zgodne z obowiązującym standardem.

Jak mądrze wybrać hodowlę?

Pamiętajmy, że posiadanie kota bengalskiego to zobowiązanie na całe życie, dlatego dokładnie powinniśmy przemyśleć swoją decyzję. Jeśli jesteśmy w stanie należycie się nim zaopiekować, nic nie stoi na przeszkodzie, by stał się nowym członkiem naszej rodziny.

Dobry hodowca zapewnia kotom dobre warunki rozwoju, dba o ich zdrowie i właściwą socjalizację. Chętnie odpowie na każde nasze pytanie i udzieli wskazówek na temat opieki nad rasą. Zaopatrzy także kociaka w małą wyprawkę, może się w niej znaleźć: miska na wodę i pożywienie, mały worek karmy, obroża oraz zabawka.

kot bengalski cena z rodowodem

Zdrowie bengala. Czy jest się czym martwić?

Kot rasy bengalskiej słynie z dobrego, mocnego zdrowia. Może żyć nawet piętnaście lat i więcej. To bardzo młoda rasa, jak na razie nie zaobserwowano u niej schorzeń o podłożu genetycznym. W związku z tym nie istnieją choroby typowe dla kotów bengalskich.

Dobre zdrowie to zasługa genów odziedziczonych po dzikich przodkach – tam działała selekcja naturalna. Największe szanse na przeżycie miały najzdrowsze i najsilniejsze osobniki. Takie też były krzyżowane z kotami domowymi w celu uzyskania rasy.

Bengale nie chorują częściej niż inne koty. Mogą być jednak narażone na próchnicę zębów i choroby dziąseł, dlatego jeśli masz takiego zwierzaka, dbaj szczególnie o jego uzębienie.

U kotów bengalskich sporadycznie może wystąpić niedobór kinazy lub postępująca degeneracja siatkówki, która jest wadą genetyczną. Dlatego warto regularnie badać kocich pupili i wybierać sprawdzone hodowle. Kiedy tylko zauważymy u swojego kota niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o chorobie, powinniśmy jak najszybciej udać się do gabinetu weterynaryjnego.

Pielęgnacja oczu i uszu u kotów - Sklep Zoologiczny Zooart

Kot bengalski – żywienie w pigułce

Bengal to aktywny kot, którego potrzeby żywieniowe jest w stanie zaspokoić zbilansowany, pełnowartościowy posiłek. Oczywiście musi być dopasowany do wieku, wagi, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej zwierzaka. Jak i czym powinniśmy karmić swojego kota bengalskiego? Podpowiadamy.

Popularne sposoby żywienia kota bengalskiego

Kot bengalski może być odżywiany karmami gotowymi albo dietą BARF – to dwie, bardzo popularne metody żywienia, które są cenione przez miłośników kotów na całym świecie. Karmy komercyjne dzielą się na suche i mokre, do wyboru mamy wiele smaków, w zależności od tego, co naszemu mruczkowi smakuje najbardziej. Najlepiej wybierajmy karmy, które mają dobry skład, nie powinny się w nim znaleźć sztuczne konserwanty.

Dieta BARF to również dobra opcja żywienia kotów, ponieważ jej głównym składnikiem jest mięso. Podawane jest na surowo, dodaje się do niego podroby oraz niektóre owoce i warzywa. By kot był utrzymany w dobrym zdrowiu i kondycji poszczególne produkty występujące w diecie muszą być dawane kotu we właściwych proporcjach. W tym celu najlepiej spytać się o radę specjalisty, który pomoże w ułożeniu planu żywieniowego, dostosowanego indywidualne do danego kota.

Jakie składniki odżywcze są ważne w diecie kota?

Kot to zwierzę mięsożerne, więc karma dla bengala musi charakteryzować się wysoką zawartością białka, które jest cennym źródłem aminokwasów, takich jak tauryna. Niemniej ważne są również tłuszcze, które dostarczają energii, a aktywny bengal potrzebuje jej naprawdę dużo. Oprócz tego w diecie kota bengalskiego powinny znaleźć się witaminy (np. A i E) i składniki mineralne, ważne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju.

Drobiazgi, o których warto pamiętać przy karmieniu kota

Żywienie kota bengalskiego przeważnie nie różni się od odżywiania każdego innego kota. Powinien być on karmiony kilkoma małymi posiłkami w ciągu dnia. W przypadku wybrednych osobników można podawać dwa rodzaje karmy (np. rano suchą, wieczorem mokrą). Pamiętajmy, że jeśli miska będzie brudna, kot z niej nie zje. Po każdym posiłku warto resztki odłożyć na później i umyć miskę. Karmę po wyjęciu z lodówki można lekko podgrzać, dzięki temu będzie smaczniejsza. Suchą karmę można odkładać do specjalnych pojemników, dzięki temu nie zwietrzeje.

Cena i koszty utrzymania kota bengalskiego

Kot bengalski może kosztować od ok. 3 do 7 tysięcy złotych. A ile będziemy musieli wydać na wyprawkę bengala? Podpowiadamy.

Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym

Dla kota bengalskiego niezbędne będą takie artykuły, jak karma i żwirek. Opcjonalnie możemy zdecydować się także na zakup kocich przysmaków. Produkty te szybko się kończą, dlatego możemy wliczyć je w miesięczne wydatki. Mogą kosztować ok. 200-300 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Pamiętajmy o zakupie niezbędnych akcesoriów dla kota bengalskiego, są to:

 • miski,
 • legowisko,
 • transporter,
 • zabawki,
 • drapak,
 • kuweta,
 • obroża z adresówką,
 • smycz szelki (jeśli chcemy wyprowadzać kota na spacery)

Nie zapominajmy o artykułach higienicznych, czyli:

 • szczotce,
 • szamponie dla kota,
 • preparatach do pielęgnacji uszu i oczu.

Za wszystko zapłacimy ok. 400-500 zł.

Kot bengalski – podsumowanie

W powyższym wpisie opowiedzieliśmy trochę o historii powstania oraz usposobieniu kota bengalskiego. Dzięki celowej hodowli i krzyżówkom kotów dzikich z domowymi uzyskano nową rasę kota o wyglądzie niewielkich lampartów oraz charakterze łagodnego i zrównoważonego mruczka.

Koty bengalskie są niezwykle ciekawskie i aktywne, dlatego potrzebują sporo ruchu i zabawy. Przywiązują się do swoich opiekunów mocno, ale proces nawiązywania więzi bywa bardzo czasochłonny. Teraz już wiesz, jak zaskarbić sobie sympatię bengala. W artykule zawarliśmy najważniejsze informacje odnośnie jego wychowania. Omówiliśmy także kwestie związane z żywieniem, zdrowiem i hodowlą. Tu każdy zafascynowany tą rasą kota będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Rasy kotów
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Kot bengalski – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!
 • Avatar

  Moje koty wychodzą na podwórko . Mają 12arów z drzewami do swojej dyspozycji . Widać , że są szczęśliwe . Jeden z nich bardzo wyraźnie woła mnie po imieniu. ‘ADAM”. Nawet jak jest na podwórku .Odnoszę wrażenie, że wołając zmusza mnie do przyjścia .Przeważnie podchodzę

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.