Notice: Undefined offset: 1 in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259 Notice: Trying to get property 'parent' of non-object in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259

Tęczowy most – gdzie odchodzą zwierzęta? Cmentarze dla zwierząt w Polsce

Zwierzęta są fantastycznymi towarzyszami życia człowieka. Są wierne, oddane i pełne miłości. Dotrzymują towarzystwa, poprawiają humor i zapewniają fantastyczne chwile pełne miłości. Niestety – żyją krócej od ludzi. Możliwe, że w swoim życiu pożegnałeś już swojego przyjaciela, który odszedł za tęczowy most. To zawsze przeżycie smutne i zmuszające do przemyśleń o kruchości życia. Jak jednak godnie pożegnać swojego pupila? Cmentarze dla zwierząt w Polsce nie należą do najpopularniejszych, jednak jest ich już kilkanaście. Co warto wiedzieć o cmentarzach dla zwierząt? Czy trzeba rezerwować na nich miejsce? Dowiedz się.

cmentarze-dla-zwierzat-w-polsce-

Cmentarze dla zwierząt na świecie

Śmierć zwierzęcia potrafi być bardzo trudnym doświadczeniem. Często bywa praktycznie tym samym, co żałoba związana z utratą członka rodziny. Może być jednak o wiele trudniejsza do przeżycia, bo często można spotkać się z brakiem zrozumienia, czy lekceważącymi stwierdzeniami „to tylko zwierzę”, które wcale nie pomagają uporać się ze stratą.

Zwierzęcy cmentarz na świecie nie jest zjawiskiem nieznanym. W końcu już w Starożytnym Egipcie mumifikowano i chowano zwierzęta. Istnieją też grobowce zwierząt, które znaleziono na Syberii czy na terytorium dzisiejszego Izraela – te miejsca pochówku liczą sobie tysiące lat. 

cmentarze dla zwierząt w Polsce

Cmentarze dla zwierząt są szczególnie popularne w Kanadzie i w USA, ale można się z nimi spotkać wszędzie tam, gdzie do zwierząt ma się szczególny stosunek, a ich pochówek jest częścią ceremoniału. Dzięki temu rozwiewają się wątpliwości, gdzie pochować psa, gdy przyjdzie już na niego pora i przekroczy tęczowy most. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce na pochówek zwierząt domowych i poprosić o pomoc ludzi, którzy się tym zajmują. To pozwala łatwiej przeżyć żałobę, pogodzić się ze stratą i zapewnić sobie spokój ducha po śmierci ukochanego zwierzaka.

Cmentarze dla zwierząt w Polsce

Cmentarze dla zwierząt w Polsce nadal uważane są za pewną egzotykę. Najczęściej bowiem można się  takim pojęciem spotkać tylko w kontekście filmów, seriali i popkultury, która napływa do nas spoza granic kraju. Cmentarze dla zwierząt w Polsce jednak istnieją. Obecnie jest ich kilkanaście, a miejsca pochówku znajdziemy w: Gdańsku, Słupsku, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Toruniu, Pile, Bytomiu, Rybniku, Halinowie, Szymanowie, Rzędzianach, Kątach Wrocławskich, Rakszawie, Ropczycach, Sicienku i Koniku Nowym.

Cmentarz dla psów i innych zwierząt w Koniku Nowym jest najstarszym w Polsce, bo powstał w 1991 roku. Teraz ten cmentarz dla zwierząt domowych jest miejscem cichym, pełnym zadumy i przepięknych pomników – odnajdziesz tutaj pomniki w kształcie serc, zwierząt, ich ulubionych zabawek czy przysmaków. Ludzie starają się ukoić swój ból i starają się zapewnić zwierzakowi godne miejsce pochówku, gdy zwierzak odejdzie już za tęczowy most. Psy to przecież najlepsi przyjaciele człowieka i zasługują na to, by traktować ich godnie, także po śmierci. 

Po to właśnie powstał każdy cmentarz dla zwierząt. Polska coraz bardziej się do tego typu rozwiązań przekonuje i pochówek zwierząt domowych nie jest abstrakcją. Na cmentarzu w Koniku Nowym pochowane są nawet zwierzęta dyplomatów, którzy zabrali je ze sobą na placówkę i tutaj właśnie pożegnały się one z życiem. Dlatego poza polskimi napisami na pomnikach możesz tam znaleźć wiele języków obcych.

cmentarze dla zwierząt

Formalności – czym musisz się zająć?

Zastanawiasz się, gdzie pochować kota, psa lub inne zwierzę? Właściwie to wcale nie takie proste, jak Ci się wydaje. Jeszcze w latach 2000. powszechne był pochówek zwierząt domowych po prostu we własnych, przydomowych ogrodach lub w lasach. Teraz prawo już tego zabrania, a jeśli ktoś Cię na tym złapie – grozi Ci mandat do 5000 złotych, a zwierzaka i tak trzeba ekshumować.  W takim razie, co się dzieje ze zwierzętami po śmierci?

Niestety, w świetle przepisów uważane są za odpad medyczny i podlegają utylizacji. Zostają spalone, a ich prochy lądują na wysypisku śmieci. Cmentarze dla zwierząt – w polskim prawie zwane oficjalnie „grzebowiskami” pozwalają na godny pochówek zwierzęcego przyjaciela.

Cmentarz dla zwierząt to miejsce, gdzie nie musisz rezerwować miejsca za życia zwierzaka, musisz jednak opłacić miejsce na cmentarzu, gdy nadejdzie na to pora. Opłacasz je z góry na okres kilku lat i potem z biegiem czasu opłatę ponawiasz. Możesz postawić zwierzakowi właściwie dowolny pomnik – zakazany jest tylko symbol krzyża. Pochować w ten sposób można także prochy zwierzęcia poddanego procesowi kremacji.

cmentarze dla zwierząt

Cmentarze dla zwierząt – podsumowanie

Każde zwierzę odejdzie w końcu za tęczowy most – koty, psy, króliki, świnki morskie – bez znaczenia. Wszystkie je możesz też godnie pochować na specjalnym cmentarzu dla zwierząt.

To wszystko inicjatywy prywatne – nie ma takiego cmentarza komunalnego, ale to doskonały pomysł na to, by poradzić sobie ze stratą zwierząt domowych. W innym wypadku należy poddać zwierzę utylizacji dokładnie tak samo, jak odpady medyczne. Wiele osób buntuje się na myśl o potraktowaniu tak stworzenia, które było członkiem rodziny, dlatego cmentarz dla zwierząt domowych zyskuje na popularności.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Historie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.