Kiedy decydujemy się dzielić swój dom z kotem, zwykle przygarniamy malucha o puszystej sierści i rozczulającym spojrzeniu. Jest aktywny, ciekawy każdego zakamarka, a smukła sylwetka i zwinne ruchy pomagają mu poznawać otoczenie. Pomimo iż będzie on rósł i zmieniał się, zadbajmy, by jego waga nigdy nie wzrosła do niebezpiecznego poziomu. Od nadwagi niewielki krok do otyłości, dlatego warto w porę zdać sobie sprawę z problemu i rozpocząć pracę nad stopniową poprawą sylwetki naszego czworonoga. Jak to zrobić?
Nie jest to łatwe. Tak samo u ludzi jak i u zwierząt, na drodze stoi wiele czynników, które skutecznie przeszkadzają w odchudzaniu kota.
Musimy mieć świadomość, że robimy to dla zdrowia zwierzęcia – nie tylko poprawiamy jego sprawność, ale również zmniejszamy ryzyko powstania groźnych chorób, takich jak cukrzyca, zmiany zwyrodnieniowe stawów, choroby serca i wiele innych. Konsekwencja i jasno określony cel mogą pomóc nam w osiągnięciu sukcesu.
Co jest przyczyną naszych problemów?
Koty to zwierzęta, które z natury pobierają jedzenie małymi porcjami, za to dosyć często. Ich przewód pokarmowy jest dostosowany właśnie do takiego sposobu żywienia. Aby nie działać wbrew naturalnym potrzebom zwierzęcia, powinniśmy kilka razy dziennie podawać niewielkie ilości karmy. Producenci diet zawsze opisują na opakowaniu dobowe dawki jedzenia dla kota o określonej masie ciała. Jest to oczywiście tylko wskazówka, jednak nie powinniśmy przekraczać zalecanych dawek.
Problem w tym, iż bardzo wiele osób, swoją miłość do zwierzęcia okazuje przez jedzenie. Małe ilości pokarmu jakie pobierają koty, wywołują różne reakcje wśród właścicieli – dla jednych jest to naturalne, dla innych – niepokojące. Bywa, że proponują kotu smakołyki lub podają wiele karm o różnych smakach w kilku miseczkach. Dodatkowo obecny styl życia, nie pozwala wielu z nas na poświęcanie czasu, by zachęcić domowego kota do aktywności.
Dni mijają bardzo szybko, mieszkając z kotem na co dzień, nie sposób dostrzec dyskretnych zmian w jego wyglądzie. Jednak pewnego dnia na profilaktycznej wizycie w gabinecie weterynaryjnym, może okazać się, że nasze zwierzę ma nadwagę. Jeżeli w porę nie zareagujemy i nie zmienimy sposobu żywienia zwierzęcia – konsekwencje mogą być poważne.
Czy tylko zaniedbania?
Zdarzają się również przypadki, kiedy otyłość jest problemem wtórnym do bardzo poważnych chorób. Czasem kot tyje przez zmiany hormonalne w organizmie (np. cukrzyca, choroby tarczycy, nadnerczy), czasem dlatego, że ma problem z poruszaniem się przez męczące bóle stawowe, a czasem wygląda jak otyły, a tak naprawdę ma brzuch wzdęty lub wypełniony płynem.
Właśnie te zaburzenia są powodem, dla którego warto wszelkie wątpliwości rozwiewać w gabinecie weterynaryjnym. U starszych kotów natomiast profilaktyczne badanie krwi oraz kontrola pracy serca, to wręcz konieczność.
Jaka jest prawidłowa waga kota?
Każdy kot jest inny. Zwierzęta różnią się między sobą już od pierwszych dni. To co je wyróżnia, to nie tylko rasa, płeć i postura, ale również chęć i gotowość do aktywności. Przyczynia się to do faktu, iż nie możemy oceniać wszystkich kotów jedną miarą. Możemy jednak patrząc na sylwetkę kota, określić, czy jest ona prawidłowa.
Zaczynamy od oceny położenia linii brzucha względem klatki piersiowej – najlepiej, kiedy brzuch jest lekko wcięty. Następnie oglądamy i lekko, wyprostowaną dłonią dotykamy okolice żeber i kręgosłupa – nie powinniśmy widzieć, ani też wyczuwać kości. Jednak już lekko omacując te miejsca opuszkami palców, powinniśmy je bez problemu wyróżnić.
Ważne też by zwrócić uwagę na sposób poruszania się kota – prawidłowo chód jest miękki i sprężysty, dodatkowo u pupili z krótszą sierścią, powinniśmy widzieć zarysowane łopatki i kości biodrowe.
Wygląd i waga kota a jego wiek
Tylko naprawdę młode kociaki są puszystymi kuleczkami. Kiedy odłączają się od matki, mają już smukłą i zwinną sylwetkę. Jeżeli koty są domowe, to my przejmujemy odpowiedzialność za ich właściwe żywienie. Początkowo nie jest to trudne, gdyż młode koty są niezwykle aktywne. Przy jedzeniu również, większość z nich jest bardzo zdyscyplinowana.
Przełomem może być zabieg kastracji/sterylizacji. Kiedy wykluczamy aktywność hormonów płciowych, apetyt kota może się zwiększyć, natomiast jego zapotrzebowanie energetyczne nieznacznie obniża się – w efekcie powinniśmy podawać kotu około 30% energii mniej.
Czy to robimy? To zależy od naszych i kota przyzwyczajeń z okresu przed zabiegiem. Kot, który kiedyś pobierał niewielkie ilości jedzenia, może po zabiegu dopominać się coraz większych porcji. Jeżeli nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni i podajemy karmę „bez ograniczeń” lub ulegniemy prośbom o ciągłe uzupełnianie miski – możemy spodziewać się wzrostu masy ciała pupila.
Zdrowy kot o zachowanej aktywności i dostosowanych do niej porcji pokarmu, nawet w późniejszym wieku będzie miał właściwą wagę. Jednak jeżeli przez lata żywiliśmy go „na oko”, może okazać się, że czeka nas teraz praca przy odchudzaniu czworonoga.
Kiedy zacząć odchudzanie kota?
Jeżeli chcemy dbać o właściwą sylwetkę kota, najlepszym co możemy robić, jest regularne ważenie go na tej samej wadze. Tylko wtedy nie przeoczymy wzrostu masy ciała i będziemy mogli zareagować we właściwym momencie. Kiedy waga nieznacznie i systematycznie wzrasta, jest to najlepszy czas na wdrożenie zmian by ją obniżyć. Jeżeli przeoczyliśmy ten moment, będziemy mieli dużo cięższą pracę do wykonania.
Dodatkowo wykorzystajmy wiedzę na temat wyglądu kota, by móc ustalić wzrost ilości tkanki tłuszczowej. Kot z nadwagą będzie miał brzuch na linii prostej z klatką piersiową, a żebra będą trudno wyczuwalne. Kolejnym etapem jest otyłość – tutaj linia brzuch znajdzie się poniżej linii klatki piersiowej, żebra i kości kręgosłupa będą niewyczuwalne, a łopatki niewidoczne.
Jak pomóc kotu w odchudzaniu?
Odchudzanie kota to powolny proces i nigdy nie należy go na siłę przyspieszać. Zupełnie nie wchodzi w grę głodzenie zwierzęcia, gdyż dla kotów jest to niebezpieczne i może być przyczyną poważnych zmian wątroby.
Jeżeli zastanawiamy się jak odchudzić kota, musimy przemyśleć dwie kwestie: czy właściwie żywimy naszego pupila i jak dużo aktywności mu zapewniamy.
Zmiany w żywieniu u otyłego kota
Wiemy już, że należy podawać często małe ilości pokarmu i trzymać się zalecanych dawek, jednak czasem nawet to nie pomaga i zwierzę nadal przybiera na wadze. W takim przypadku możemy przestawić pupila na diety dla otyłych kotów. Jest ich na rynku bardzo wiele.
Musimy jednak zwrócić uwagę, aby przy określaniu dawki pokarmowej spojrzeć w tabeli na docelową masę ciała zwierzęcia – a nie na aktualną. Pamiętajmy też, by ograniczyć przekąski. Kot ma naprawdę mały żołądek – jeżeli dodajemy smakołyk lub nawet niewielką ilość mięsa – musimy adekwatnie obniżyć ilość podawanej karmy.
Czy coś jeszcze możemy zrobić?
Jedzenie to nie wszystko – otyły kot potrzebuje stopniowego zwiększania aktywności fizycznej, by łatwiej było mu pozbywać się nadmiaru energii. Przede wszystkim ważna jest codzienna zabawa – wędki, piłeczki – użyjmy tego co interesuje naszego czworonoga, by zachęcić go do aktywności.
W przypadku kiedy zwierzę większą część dnia przebywa samo w domu, możemy przypuszczać, że sporo czasu poświęca na sen i odpoczynek lub po prostu się nudzi. Jeżeli zapewnimy mu tor zabaw, półki i przeróżne skrytki, możemy liczyć na to, że zainteresuje się i zacznie z nich korzystać. Zainteresowanie możemy zwiększyć przez przyczepienie wędek i powkładanie zabawek w różne zakamarki.
Koty uwielbiają się wspinać i obserwować otoczenie z wysokości, dlatego półki to świetny pomysł. Aby połączyć jedzenie z aktywnością, możemy kupić „kulę smakową” lub labirynt na karmę. Kot musi się wtedy sporo natrudzić, zanim dostanie się do pożywienia.
Otyłość jest coraz częściej spotykanym problemem, szczególnie wśród kotów domowych, u których ruch jest znacznie ograniczony. Regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, pomogą na bieżąco kontrolować nie tylko stan zdrowia, ale także masę ciała naszego pupila. Dzięki temu zawsze możemy skorygować sposób i jakość jego żywienia. Natomiast jeżeli kot gorzej się czuje, takie wizyty są wręcz koniecznością. Są przecież sytuacje, w których to nie odchudzaniem kota powinniśmy się zająć, a jego leczeniem.
Otyłość może wynikać z niektórych chorób, ale też przyczyniać się do powstania przeróżnych zaburzeń. Warto dbać, o utrzymanie właściwej sylwetki naszego czworonoga, tak by nie przeszkadzała mu w codziennej aktywności. Dzięki temu jego sprawność będzie zawsze zachowana na odpowiednim poziomie, a jedzenie będzie zdrową przyjemnością.