Co to jest kocimiętka? Jak działa na koty i gdzie ją kupić?

Twój kot dziwnie łasi się do przedmiotów spryskanych kocimiętką i wyraźnie wyczuwa w nich coś przyjemnego? Nie ma się co dziwić temu zjawisku, ponieważ wbrew pozorom Twój kot nie pała sympatią do samego przedmiotu, ale raczej wyraźnie reaguje na zapach „kociego narkotyku”. Co to jest kocimiętka i dlaczego tak mocno działa na Twojego futrzastego kociaka?

kot w fioletowych kwiatach

Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka a koty to zależność, która od dekad fascynuje człowieka. Ta niepozorna roślina potrafi działać na koty niemal jak narkotyk i zmieniać ich zachowanie. Nagle ze zdystansowanych zwierząt stają się największymi przytulasami, a te, które do tej pory i tak lubiły pieszczoty, przy użyciu kocimiętki stają się jeszcze bardziej milusińskie.

W sieci nie brakuje dowodów na to, że kocimiętka to najlepszy sposób na zapanowanie nad kotem i na sprawienie mu błogiej przyjemności. Kot i ta roślina tworzą tak dopasowany duet, że nikt nawet nie pamięta już o prawdziwej, łacińskiej nazwie kocimiętki. Nazwa tej rośliny to Nepeta i należy ona do rodziny jasnotowatych. Zaliczana jest do ziół leczniczych. Chociaż powszechnie znana jest jako „koci narkotyk” kocimiętka działa także bakteriobójczo, moczopędnie, przeciwzapalnie i relaksująco.

To ostatnie zastosowanie najlepiej widać właśnie na kotach, które rozluźniają się pod jej wpływem, przechodząc w błogi stan upojenia. Co ciekawe, kocimiętka działa także odstraszająco na niektóre owady, przede wszystkim na komary oraz muchy.

kocimiętka a koty

Kocimiętka a koty. Jak działa ta specyficzna roślina?

Jak działa kocimiętka na koty? Porównania do narkotyku nie są tutaj przypadkowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie koty posiadają receptory wrażliwe na działanie kocimiętki. Szacuje się, że około 2/3 kotów wykazuje widoczną reakcję na tę roślinę.

Na czym ona polega? Tarzanie się, łaszenie, obwąchiwanie miejsca, w który znajduje się kocimiętka, ocieranie się o meble w pobliżu kocimiętki, głośne miauczenie i mruczenie — to najczęściej spotykane reakcje kotów na działanie kocimiętki. Niektóre koty mogą nawet w wyraźny sposób domagać się pieszczot, głaskania i drapania.

Występuje u nich wzmożona chęć na pieszczoty i błogie rozluźnienie. Niektóre koty mogą nawet stracić wyczulenie na bodźce zewnętrzne i totalnie zapaść się w przyjemny stan wywołany przez kocimiętkę. Co ciekawe, na działanie tej rośliny najbardziej podatne są koty w wieku rozrodczym. Mniej dotyka ona młode kocięta oraz koty w podeszłym wieku.

jak działa na koty kocimiętka?

Kot i kocimiętka. Dlaczego koty tak ją uwielbiają?

Dlaczego kot i kocimiętka tworzą tak zgrany duet? Badania wykazały, że kocimiętka ma w sobie specjalne substancje, feromony, które z dużą siłą działają na receptory znajdujące się u większości kotów. Substancja odpowiedzialna za czasami wręcz komiczne zachowania kotów nosi nazwę nepetalakton, od łacińskiej nazwy tego zioła.


W jaki sposób koty wyczuwają nepetalakton? Oczywiście za pomocą węchu, który jest u nich szczególnie wyostrzony i zazwyczaj działa bez żadnych zastrzeżeń. Chociaż nie zostało to udowodnione, wskazuje się często na zależność pomiędzy zachowaniem płciowym kotów a specyficznym działaniem kocimiętki. Szczególna wrażliwość kotów wieku rozrodczym oraz reakcja wywołująca pewnego rodzaju podniecenie wskazuje na silny związek właśnie ze sferą płciową kotów. Nie jest to jednak teza poparta badaniami, ponieważ reakcja kotów na działanie kocimiętki nadal pozostaje tajemnicą dla naukowców i badaczy.

Skoro badania nie są kompletne, to czy kocimiętka jest dla kota w pełni bezpieczna? Co się stanie, jeśli kot nie tylko powącha, ale też zje kawałek rośliny? Z racji tego, że reakcje kotów na działanie kocimiętki mogą być różne, nie zawsze wskazane jest podawanie jej włochatym czworonogom. Niektóre koty bowiem mogą wykazywać wręcz agresywne zachowanie, zwłaszcza jeśli w domu przebywa drugi osobnik z gatunku.


Duża wrażliwość na działanie kocimiętki może nie tylko rozluźniać, ale tez podrażniać niektóre koty, dlatego należy bacznie obserwować jak pupil reaguje na styczność z tym ziołem. Oprócz agresywnego zachowania nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podawać kotu kocimiętkę. Warto jednak uważać na to, żeby kot nie zjadł jej za dużo, ponieważ może to wywołać problemy żołądkowe, które jednak nie powinny stanowić poważnego zagrożenia dla zdrowia.

jak używać kocimiętki?

Gdzie i w jakiej postaci występuje kocimiętka?

Kocimiętkę bardzo często stosuje się jako nagrodę lub pomoc przy tresowaniu kota. Za jej pomocą można nauczyć i zachęcić zwierzaka do korzystania z określonych miejsc w domu lub np. z używania drapaka zamiast skórzanej sofy. Posypanie kocimiętką nowego legowiska także zachęci Twojego pupila do błogiej drzemki w tym właśnie miejscu.

Gdzie można dostać tę roślinę? Najczęstszym wyborem jest oczywiście sklep. Kocimiętka dostępna jest w różnej formie i bez problemu znajdziesz ją w naszym sklepie internetowym. Możesz kupić ją w formie suszonej, w formie proszku lub w formie spryskiwacza. Może być także zamknięta w małym woreczku lub w formie zabawki dla kota. Wystarczy niewielka ilość kocimiętki, aby Twój kot wyczuł ją z bliskiej odległości.

Możesz aplikować ją na drapaki, legowiska oraz zabawki. Nie jest zalecane psikanie kuwety, nawet jeśli chcesz zachęcić kota do korzystania z niej, ponieważ kot może po prostu zrobić z niej sobie miejsce do przyjemnego wypoczynku w otoczeniu silnie działających feromonów. Jeśli podajesz kotu suszoną kocimiętkę, pamiętaj, aby najpierw rozetrzeć ją w dłoniach. Wtedy uwolnisz zapach i kot dużo łatwiej go wyczuje.

Kocimiętka do sadzenia w domu – jakie ma właściwości?

Kocimiętka jest także dostępna w wersji żywej rośliny, możliwej do posadzenia w doniczce. Nie wymaga szczególnej opieki i warunków. W takiej postaci kocimiętka forma działa na kota w ten sam sposób co spray, proszek, czy wersja suszona. Kocimiętka w takim wydaniu może nie tylko przysłużyć się Twojemu kotu, ale także i Tobie. Możesz wykorzystać jej właściwości lecznicze i przyrządzić napar, który korzystnie wpłynie na niektóre dolegliwości zdrowotne.


Niejednego właściciela kota nurtuje to, jak działa kocimiętka. Co to jest i dlaczego koty tak dziwnie się zachowują pod jej wpływem? Rośliny od zawsze posiadały nie tylko lecznicze, ale wręcz magiczne właściwości pobudzające, relaksujące lub poprawiające nastrój. Można przyjąć, że kocimiętka to delikatny narkotyk dla Twojego pupila, który jednak nie wyrządza mu żadnej krzywdy. Warto więc stosować ją jako nagrodę, ale niezbyt często, tak, aby nie straciła swoich magicznych właściwości.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.