Rybki w akwarium należą do jednych z najpopularniejszych zwierząt domowych. Zadbane akwarium może stanowić niemałą ozdobę pomieszczenia i zapewniać rozrywkę – obserwowanie podwodnego świata. Jednak co w sytuacji, kiedy pojawi się zielona lub mętna woda w akwarium? Przywrócenie ładnego wyglądu akwarium i, co najważniejsze, stworzenie bezpiecznego miejsca dla życia rybek i innych podwodnych stworzeń jest jednak możliwe.
Ten, kto posiada akwarium, wie jak trudnym i wymagającym zadaniem jest utrzymanie poprawnej jakości wody w akwarium. Pojawienie się zmętnienia, czy zielonej barwy nie tylko zaburza wygląd pomieszczenia, ale przede wszystkim jest znakiem, że środowisko i życie rybek jest zagrożone.
Brudna woda to jasny sygnał, że akwarysta popełnił błąd w utrzymaniu prawidłowego pH wody lub zaburzył jego naturalną florę bakteryjną. Objawy w postaci zmętniałej wody są ostatecznym ostrzeżeniem przed sytuacją, w której rybki i inne zwierzątka zaczną wymierać z powodu nieodpowiednich warunków do życia.
Jak wyklarować wodę w akwarium, aby uniknąć przykrych konsekwencji często nieświadomego zaniedbania?
Co oznacza mętna woda w nowym akwarium?
Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że akwarium to pojemnik, który ma zapewnić rybkom podobne warunki, do tych, które panują w środowisku naturalnym. O ile przestrzeń jest znacznie mniejsza, niż w oceanach, to inne czynniki mogą pozostać bardzo zbliżone do tych, do których przyzwyczajone są zwierzęta wodne.
Woda w akwarium jest dla rybek jak powietrze dla ludzi. Jeśli zostaje ono zaburzone, skażone lub zatrute, konsekwencje są bardzo dramatyczne. Rybki oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie, dlatego tak ważne jest zadbanie o jej czystość.
Doświadczony akwarysta wie, że najważniejszy jest odpowiedni stan bakterii w akwarium. Co to oznacza? Oznacza to, że woda w rzekach, oceanach czy morzach nie jest nigdy przejrzyście czysta. Nawet najczystsza woda posiada swoją własną florę bakteryjną, która wbrew pozorom chroni żyjątka przed niebezpiecznymi pierwotniakami i glonami.
Kiedy pojawia się więc mętna woda w nowym akwarium, może to oznaczać, że nie wykształciły się w niej jeszcze odpowiednie warunki do życia rybek. Odczekaj kilka dni, aż w akwarium rozgoszczą się mikro bakterie, które przywracają równowagę w środowisku wodnym. Nie wszystkie bakterie należy usuwać, zwłaszcza w środowisku wodnym. Na filtrze oraz na gąbce rozmnażają się te, które chronią akwarium przed glonami oraz innymi organizmami niebezpiecznymi dla rybek.
Częsta wymiana wody, czyszczenie lub wyparzanie filtra nie jest więc czynnością, która sprzyja dobrym warunkom w akwarium. Należy pozwolić na swobodny rozwój i zakwit bakterii w wodzie i świeża woda przestanie być mętna.
Mleczna woda w akwarium — skąd się bierze?
Czasami jednak woda w akwarium przybiera bardziej intensywny odcień i z mętnej zamienia się w mleczną. Uniemożliwia dostrzeżenie roślin oraz rybek wewnątrz w akwarium i jednocześnie stanowi spore zagrożenie dla życia wodnych organizmów. Mleczna woda w akwarium może oznaczać zwiększony rozwój pierwotniaków, które pojawiają się albo w młodym, albo też w dojrzałym akwarium.
W pierwszym przypadku przyczyną może być zbyt częste czyszczenie filtra, wymiana zbyt dużej ilości wody i uniemożliwienie zakwitu oczyszczających bakterii. W drugim przypadku jednak kiedy akwarium jest dojrzałe i z pewnością pojawiły się w nim już „dobre” bakterie, przyczyna mlecznej wody może leżeć gdzie indziej.
Jak walczyć z pierwotniakami w akwarium
Często zdarza się, że do powstawania mlecznej wody przyczyniają się zanieczyszczenia. Zbyt rzadko czyszczona woda i filtr sprzyja rozwojowi „złych” bakterii, w tym właśnie pierwotniaków. Drugą przyczyną może być podawanie zbyt dużej ilości pokarmu, który zamiast zostać zjedzony przez rybki, opada na dno i tam ulega rozkładowi, zanieczyszczając przy tym środowisko wodne. Zanieczyszczenia oraz zbyt duża ilość pierwotniaków bardzo niekorzystnie wpływają na życie akwarium.
Pierwotniaki zabierają rybkom tlen, co może prowadzić do śmierci niektórych osobników, a zanieczyszczenia ograniczają roślinom dostęp do światła, co skutkuje ich obumieraniem i skutkują jeszcze większym zanieczyszczeniem wody w akwarium. Dlatego też filtr, czyścik oraz podmiana części wody stanowią nieodłączne elementy dbania o prawidłowe warunki w akwarium.
Pierwotniaki można usunąć, stosując napowietrzanie akwarium, podmianę części wody oraz wprowadzając „dobre” bakterie zakupione w sklepie zoologicznym.
Zielona woda w akwarium, czyli zakwit wody w akwarium domowym
Kolejnym problemem akwarysty jest zielona woda w akwarium. Co oznacza? Nic innego jak zwiększoną ilość glonów, czyli tak zwany zakwit wody w akwarium. Podobnie jak pierwotniaki, glony mogą intensywnie się rozmnażać w niedojrzałym akwarium, w którym brakuje odpowiedniej ilości bakterii. Inną częstą przyczyną zakwitu akwarium jest przerybienie zbiornika, czyli zbyt duża ilość rybek, która prowadzi do dużego stężenia amoniaku i zanieczyszczenia akwarium.
Odpowiednia ilość rybek jest niezbędna do bezpiecznego życia, zapewnienia odpowiedniej dawki tlenu, miejsca oraz zapobieganiu mętnienia czy zazielenienia wody. Zielona woda może być także skutkiem zbyt rzadkiej podmiany wody lub zatkanego filtra, który uniemożliwia dostateczne oczyszczanie wody. Czyszczenie filtra ma spore znaczenie w dbaniu o środowisko wodne rybek domowych. Nie należy czyścić go czystą, chlorowaną lub gorącą wodą, bo te wypłukują z niego życzliwe dla rybek bakterie.
Najlepiej więc czyścić go wodą z akwarium, którą potem podmieniamy na czystą, oczywiście zachowując odpowiednie proporcje starej i nowej wody. Zielona woda w akwarium może być także spowodowaną zbyt intensywną fotosyntezą roślin, na przykład wtedy, kiedy akwarium stoi zbyt blisko naturalnego źródła światła.
Jak widać życie w akwarium to system naczyń połączonych i dlatego bardzo trzeba dbać o to, aby zapewnić dogodne warunki do życia rybek oraz roślin, które się w nim znajdują. Dobre filtry oraz regularne sprawdzanie jakości wody przy użyciu testów dostępnych w sklepie mają ogromne znaczenie dla życia Twoich rybek i estetycznego wyglądu domowego akwarium.
Proszę mi powiedzieć co mam zrobić z mętną wodą daje środki które kupiła i nic gilt filtruje dobrze 500l/h już nie wiem co mam zrobić
Dzień dobry,
Najpierw powinna Pani zrobić podmianę wody (około 30%). Następnie warto dokładnie wyczyść filtr i dno akwarium z wszelkich resztek. Przez najbliższy tydzień należy ograniczyć karmienie ryb. Musi Pani sprawdzić również, czy w akwarium nie ma zbyt dużo ryb.
przyczyną mogą być chyba rośliny lub za słaby filter po zmianie wody
Cholera wie
Mam pytanie jak długo krab tęczowy nosi młode?
Rok