Psy słyną z zamiłowania do podkradania ze stołu tego, co jedzą ich właściciele. Jednak w przeciwieństwie do człowieka nie wiedzą, co jest dla nich zdrowe, a co może im zaszkodzić. Kiedy są głodne, szukają pożywienia wszędzie i może się zdarzyć, że zjedzą coś, co niekoniecznie powinno znaleźć się w ich codziennej diecie. Wbrew pozorom chleb dla psa jest dosyć kuszącą przekąską. To właśnie dlatego zwierzak często sam sięga po niepilnowany kawałek chleba na talerzu lub jest nim karmiony przez właściciela. Jednak czy pies może jeść chleb bez żadnych konsekwencji dla zdrowia?
Czy pies może jeść chleb? Jak reagować, kiedy zwierzę zjadło pieczywo?
Reakcji właścicieli na zjedzenie chleba przez ich pupili mogą przyjmować skrajne formy. Jedni nie zwracają uwagi na to, co podjada pies między posiłkami, inni za to pędzą do weterynarza w obawie przed toksycznym działaniem chleba. Jak to często bywa, obie reakcje są przesadzone – warto w tym przypadku zachować zdrowy rozsądek.
Przede wszystkim chleb nie posiada substancji toksycznych, które mogą w jakikolwiek sposób zatruć organizm Twojego pupila. Trzeba jednak pamiętać, że w pieczywie znajduje się sól, której pies nie jest w stanie wydalić na zewnątrz, ponieważ się nie poci. Kumuluje się ona wewnątrz organizmu i z czasem truje. Również pieczywo z dodatkiem rodzynek lub czosnku jest szkodliwe dla czworonoga. Jeśli jednak Twój pupil nie przesadził z ilością zjedzonego pieczywa, nie musisz od razu iść do lekarza weterynarii.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zwierzę jest uczulone na zboża, które znajdują się w chlebie lub bułkach. W takiej sytuacji rzeczywiście ten rodzaj pokarmu może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, dlatego należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Czy chleb dla psa jest ciężkostrawny?
Jeśli Twój pies nie jest alergikiem, nie ma powodów do paniki. Chleb dla psa nie jest może i najlepszym pożywieniem i zdecydowanie nie powinien znaleźć się w jego codziennej diecie. Jednak jeśli zdarzy mu się okazyjnie porwać kilka kawałków chleba ze stołu, nie powinno wydarzyć się nic złego.
Według niektórych źródeł chleb jest dla psa ciężkostrawny i może przez długi czas zalegać w żołądku, doprowadzając do trudności z trawieniem i pozbywaniem się pokarmu. Jest to częściowo prawda – chleb z racji tego, że zawiera dużo węglowodanów, jest ciężkostrawny, jednak zdrowy pies nie ma problemów z jego trawieniem. Mimo to kiedy właściciel dostarcza pieczywo zwierzęciu w każdym posiłku, może to doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych oraz otyłości.
Białe pieczywo a zdrowie Twojego psa
Najbardziej „niebezpiecznym” chlebem dla zdrowia Twojego pupila jest ten sam rodzaj chleba, który nie jest wskazany do codziennego spożywania przez człowieka. Białe pieczywo, chleb tostowy oraz wszelkiego rodzaju drożdżówki i rogaliki nie cieszą się dobrą opinią wśród dietetyków. Dotyczy to zarówno posiłku dla ludzi, jak i dla psów.
Białe pieczywo posiada więcej kalorii i znikome ilości witamin i składników mineralnych. Dodatkowo pieczywo kupowane w sklepie czy w piekarniach zazwyczaj posiada sporą ilość konserwantów, które tak jak i dla człowieka, również nie są wskazane dla dobrej kondycji zdrowotnej psiaka. Jeśli chodzi o pożywienie to dieta zwierząt i ludzi cechuje się tymi samymi zasadami: sztuczne dodatki i kaloryczne produkty powinny być wykluczone z jadłospisu.
Zdrowsza alternatywa
Niektóre rodzaje chleba będą jednak pozytywnie wpływały na zdrowie Twojego psa. Jak wiadomo, chleb z prawdziwego zdarzenia przygotowywany jest na bazie zbóż i nasion, a te przecież bogate są w błonnik, który znacznie ułatwia trawienie. Zboża same w sobie nie stanowią zagrożenia dla psa, o ile nie jest on alergikiem oraz gdy nie są podawane w zbyt dużych ilościach.
Jeśli więc widzisz, że Twój pupil bardzo przepada za tego typu przekąską, zapewnij mu chleb w zdrowszym, mniej szkodliwym wydaniu bez dodatku soli. Domowy chleb to najlepsze rozwiązanie dla psów, które nie mogą powstrzymać się od podjadania pieczywa.
Jest pozbawiony konserwantów, a dodatkowo to Ty decydujesz, co powinno się w nim znaleźć i w jakich proporcjach. Możesz dodać do niego nietypowe składniki, jak banan, czy marchewka, które posiadają sporą ilość witamin, a które również lubi podjadać Twój pies. Chleb domowy jest znacznie zdrowszy od kupnego, jednak trzeba uważać na odpowiednie wypieczenie go w piekarniku.
Surowe ciasto może stanowić dużo poważniejsze zagrożenie dla Twojego psa niż zwykły chleb z piekarni. Uważaj również na świeżo wypieczone, gorące pieczywo, które absolutnie nie jest wskazane dla Twojego pupila.
Czy pies może jeść chleb z masłem?
A co w przypadku chleba z dodatkami? Czy pies może jeść chleb z masłem, czy jednak może mu ono poważnie zaszkodzić? Na szczęście masło również nie należy do toksycznych produktów. Trzeba jednak uważać z jego ilością, ponieważ tak samo, jak u człowieka, spożyte w większych ilościach może wywołać komplikacje żołądkowe.
Masło to produkt mleczny, a psy mogą nie trawić laktozy. Co więcej, masło to bardzo kaloryczny produkt z dużą ilością tłuszczu oraz zawartością soli, dlatego nie jest wskazany w diecie Twojego zwierzaka. W tym wypadku również obowiązuje racjonalne podejście, czyli nie należy panikować, jeśli pies porwał kawałek chleba z masłem, ale nie należy też podawać mu go z własnej woli.
Podobnie ma się kwestia z suchym pieczywem. Suchy chleb dla psa nie zmienia swoich właściwości i działa na jego organizm tak samo, jak świeże pieczywo. Rozmiękczanie chleba wodą, czy mlekiem również nie jest wskazane, a niestety często praktykowane w wiejskich gospodarstwach domowych.
Pies, chleb i domowe wypieki
Chleb w żadnej postaci nie powinien stanowić głównego składnika psiej diety. W niewielkich ilościach spożyty okazjonalnie nie zaszkodzi Twojemu psu, jeśli oczywiście nie jest on uczulony na zboża, ale nigdy nie zastąpi on pełnowartościowej karmy dedykowanej rasie lub wiekowi psa. Jeśli Twój pupil lubi przekąski, a codzienne pożywienie wyraźnie mu się znudziło, może warto pomyśleć o upieczeniu specjalnych smakołyków, które są i zdrowsze i zapewne też smaczniejsze dla podniebienia zwierzaka.
Domowe ciasteczka dla psa z masłem orzechowym, marchewką lub wątróbką z pewnością są dużo lepszym rozwiązaniem niż kupny chleb. Pamiętaj jednak, że ciasteczka to smakołyki i powinny być podawane w racjonalnej ilości, najlepiej w formie nagrody za dobre zachowanie.
Jak to więc jest: czy psy mogą jeść chleb? Jeśli nie są uczulone na składniki zbożowe, to chleb w niewielkich ilościach nie spowoduje komplikacji zdrowotnych. Lepiej jednak podawać psom domowe wypieki, albo w formie specjalnego chleba opartego o zdrowe składniki, albo w formie ciasteczek. Pamiętaj, że chleb nie powinien często gościć w diecie Twojego zwierzaka i nigdy nie zastąpi on pełnowartościowej karmy.
Mój pies uwielbia chleb i daje mu go kilka razy w tygodniu. Znam psy, które jedzą nawet surowe ziemniaki bo lubią. Gdyby tak podchodzić do tematu, to ludzie nie powinni jeść 90% tego co jedzą, a już na pewno gdy kupują w Lidlu albo Kauflandzie…
A co zrobić jak pies nie akceptuje żadnej karmy zjada tylko to co jego pan a najlepiej jak pan przeżuje i poda pieskowi z ust do mordki pieska
Mój piesek zjadł kawałek chleba z
dżemem truskawkowym porwał czy mam się martwić?
Generalnie takie produkty nie są polecane dla psów do jedzenia na co dzień – warto trzymać je poza zasięgiem pupila. Jeśli jednak była to niewielka ilość, nic nie powinno stać się pieskowi. W razie wystąpienia niepokojących objawów takich, jak biegunka, wymioty – należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii.