Fretki cieszą się całkiem sporą popularnością jako zwierzątka domowe. Coraz więcej osób przekonuje się do nich i chce mieć to ruchliwe i sympatyczne zwierzątko w domu. Zanim jednak to nastąpi, dobrze się do tego przygotuj. Nie ma nic gorszego niż zakup zwierzęcia bez przemyślenia, pod wpływem mody lub nacisków z zewnątrz. Każde żywe stworzenie potrzebuje odpowiednich warunków bytowych i rolą odpowiedzialnego opiekuna jest im je zapewnić. Wszystko ma znaczenie – także klatka dla fretki. Jak ją wybrać? O czym należy pamiętać, jeżeli chcesz, by w Twoim domu zamieszkała fretka? Przekonaj się!
Fretki jako zwierzątka domowe
Fretki nadal uchodzą za egzotyczne – z tym jest też powiązana swoista moda na te zwierzaki. Europejczycy zapałali prawdziwą miłością. Nie jest do końca pewne kiedy zostały udomowione, ale są przesłanki, by twierdzić, że miało to miejsce w obrębie Morza Śródziemnego.
Już od lat 80. XX wieku można było się spotkać z domowymi fretkami, choć okres ich największej popularności przypadł na ostatnią dekadę XX wieku i trwa do dzisiaj. Dzikie fretki boją się ludzi i będą unikać kontaktów z nimi, doprowadzone do ostateczności mogą nawet zacząć walczyć. Udomowione lubią ludzi i będą szukać kontaktu z nimi. Ważne jest jednak, byś decydował się zawsze na fretki z legalnych, renomowanych hodowli. Tylko to daje Ci większą szansę na to, że fretka faktycznie będzie udomowiona i nie będzie sprawiać Ci większych problemów wychowawczych.
O czym trzeba pamiętać, zanim zdecydujesz się na fretkę?
Choć z fretką jako zwierzątkiem domowym możesz spotkać się już stosunkowo często, nadal uważana jest ona za stworzonko dość egzotyczne. Jest aktywna, ciekawska, sprytna i potrafi dostać się naprawdę wszędzie, a przy tym robi sobie różnego rodzaju skrytki w najdziwniejszych miejscach, bo tego wymaga od niej instynkt – zbierania zapasów na czarną godzinę.
Jest mięsożerna i wymaga przede wszystkim diety wysokobiałkowej złożonej z różnego rodzaju mięsa, ryb, podrobów, tłuszczy i nabiału. Stworzenie urozmaiconej, zbilansowanej diety dla fretek jest trudne, dlatego warto poprosić o wsparcie – lekarza weterynarii, najlepiej takiego, który specjalizuje się właśnie w tych zwierzątkach lub bardziej doświadczonego, renomowanego hodowcę.
Zanim zdecydujesz się na fretkę, musisz też zdawać sobie sprawę z tego, że ten zwierzak wydziela dość charakterystyczny zapach piżma, który czasami może być nawet bardzo intensywny, dlatego musisz być na to gotowy.
Potrzebuje też sporo ruchu, dlatego nie może całego czasu spędzać w klatce. Sama klatka dla fretki też musi być całkiem spora, by zwierzak mógł czuć się w niej swobodnie.
Klatka dla fretki – jak ją wybrać?
Klatka dla fretki jest bardzo ważna – nawet jeśli planujesz, że Twoja fretka będzie ciągle wolno biegać po mieszkaniu. Niekiedy ludzie decydują się na to, by w ogóle nie kupować klatki, właśnie z tego powodu. Nadal jednak hodowcy zwracają uwagę na to, by się w nią wyposażyć. Dlatego, że fretki są nader ciekawskie i pozostawione same sobie w domu, pozbawione czujnego spojrzenia ich opiekunów, mogą wpaść w kłopoty i zrobić sobie krzywdę.
Klatki dla fretek są bezpiecznym sposobem na spędzanie przez nich czasu, gdy jesteś, na przykład, w pracy. To też ich prywatna przestrzeń, miejsce, w którym mogą się skryć, jeżeli czują taką potrzebę i chcą pobyć same ze sobą. Co wziąć pod uwagę przy zakupie klatki dla fretki?
Wielkość
Jakiej wielkości powinna być idealna klatka? Fretka i tak potrzebuje przebywać poza nią, by zażywać aktywności i prawdopodobnie to właśnie na zewnątrz będzie spędzać najwięcej czasu. Nadal jednak będą sytuacje, w których będzie musiała przebywać w jej wnętrzu, na przykład wtedy, gdy będziesz pracy. Dlatego, im większa klatka, tym lepiej.
Nawet jeśli zwierzątko używa jej tylko do spania podczas Twojej nieobecności, nadal musi mieć przestrzeń. Na tyle dużą, by mogło się w środku obracać bez żadnych problemów, biegać i bawić, jeżeli tylko będzie miało na to ochotę. Fretka zamknięta w zbyt małej klatce będzie smutna, osowiała i apatyczna. Jeśli to miejsce będzie im się źle kojarzyć, w ogóle nie będą chciały wchodzić do środka i mogą się zacząć przed tym bronić.
Pręty
Pręty nie mogą być zbyt szeroko rozstawione, bo może zostać to wykorzystane przez Twoje zwierzątko. Fretki słyną jako prawdziwi mistrzowie ucieczek, a ich natężenie może intensyfikować się w okresie rui. Zwierzak będzie próbował przecisnąć się przez pręty. W najlepszym wypadku ucieknie – co też jest dla niego sytuacją stosunkowo niebezpieczną, zwłaszcza jeśli nie będzie Cię w pobliżu. W najgorszym jednak zaklinuje się i może się nawet udusić albo zrobić sobie inną krzywdę.
Pręty nie powinny też być zbyt elastyczne – fretki są sprytne i uparte, dlatego, gdy tylko wyczują możliwość, będą próbowały pręty nagiąć lub nawet wyrwać, byle tylko uciec na zewnątrz.
Nie tylko klatka! Odpowiednie akcesoria
Czy wiesz, czego potrzebuje Twoja fretka? Klatka to jeszcze za mało, musisz ją jeszcze odpowiednio wyposażyć. To bardzo czyste stworzenia, dlatego tak ważna jest kuweta w klatce, by zwierzę mogło się załatwiać, gdy przebywa w jej wnętrzu. Wybierz taką, którą łatwo jest sprzątnąć i rób to często, w innym wypadku zwierzak może odmówić z jej korzystania.
Przydadzą się też zabawki, by zwierzak nie czuł się znudzony, a także miejsca do relaksu – legowisko, hamak, domek dla fretki – wszystkie miejsca, w których będzie mogła komfortowo wypocząć, są bardzo ważne. Każdy potrzebuje miejsca dla siebie, a fretka w klatce i tak głównie śpi.
Klatki dla fretek – podsumowanie
Fretki to nadal dość egzotyczne zwierzątka domowe, choć cieszą się całkiem sporą popularnością. Żeby o nie odpowiednio zadbać, konieczne będzie zdobycie odpowiedniej wiedzy na ich temat. Tylko tak zapewnisz zwierzakowi odpowiednie warunki do życia.
Jaka klatka dla fretki będzie najlepsza? Przede wszystkim duża i bezpieczna. Taka, w której zwierzak będzie mógł się swobodnie poruszać i wypoczywać, a także taka, z której nie uda mu się uciec. Dlatego weź pod uwagę też rozstawienie prętów oraz rodzaj zamknięcia drzwiczek.
Klatkę musisz też odpowiednio wyposażyć w zabawki, kryjówki i miejsca do relaksu. Pamiętaj, że nawet najlepsza klatka nie zapewni fretce wszystkiego, co potrzebuje. Dlatego większość czasu powinna spędzać poza nią.