Strach przed kotami – czym jest ailurofobia i czy można ją leczyć?

Każda fobia jest w stanie bardzo utrudnić życie. Można bać się praktycznie wszystkiego, fobia nie ma żadnych ram, bo nie jest zachowaniem z założenia rozsądnym i wpływającym z jakichkolwiek rozumnych pobudek. Strach mogą budzić nawet zwyczajne koty, które nikomu nic złego nie robią. To wszystko potrafi być bardzo paraliżujące i znacząco obniżać jakość życia. Zwłaszcza że koty to bardzo popularne zwierzęta i spotkać można je praktycznie na każdym kroku. Jak objawia się ailurofobia? Jakie są jej przyczyny? Czy da się ją leczyć? Przekonaj się!

ailurofobia - strach przed kotami

Czym jest ailurofobia?

Co to jest ailurofobia? To nic innego jak paniczny i irracjonalny lęk przed kotami. Nierzadko rozrasta się do takiego stopnia, że osoba nim dotknięta nie jest w stanie nie tylko przebywać w towarzystwie kota, ale też oglądać ich fotografii lub filmów, na których się pojawiają. Nazywana jest też gatofobią lub felinofobią. Niezależnie od nazwy chodzi jednak o to samo – o irracjonalny strach przed kotami.

Nierzadko osoba dotknięta tym lękiem zdaje sobie sprawę, że nie ma on żadnego sensu, a nerwowe reakcje są zdecydowanie nieadekwatne i niedostosowane do realnej skali zagrożenia. Ta wiedza jednak na niewiele się zdaje, bo strach nader często okazuje się znacznie silniejszy. Strach mogą wyzwalać nawet myśli o kotach.

Mówi się, że na strach przed kotami cierpiał sam Napoleon Bonaparte, istnieją także podejrzenia, że nie był wolny od niego Juliusz Cezar, a nawet Aleksander Wielki.

fobia przed kotami - co może ją powodować?

Co może spowodować strach przed kotami?

Najczęściej lęk przed kotami powodowany jest przez przykre zdarzenie z ich udziałem. Może ono dotyczyć dzieciństwa, nawet bardzo wczesnego. Osoba dotknięta lękiem mogła nawet wyprzeć to wspomnienie z pamięci i nie zdawać sobie sprawy, że coś takiego w jej życiu zaszło. Mogło to być podrapanie przez kota, pogryzienie, nagłe, groźnie brzmiące prychnięcie czy niespodziewane pojawienie się kota w polu widzenia, które spowodowało napływ strachu.

Do rozwoju lęku może przyczynić się nie tylko niewłaściwe zachowanie kota, ale też bycie świadkiem sytuacji, w której to kot pada ofiarą brutalnego ataku – ze strony psa lub innego zwierzęcia albo człowieka. Bycie świadkiem znęcania się nad zwierzęciem odbija bardzo mocne piętno, zwłaszcza na delikatnej psychice dziecka.

Także bajki i inne wytwory kultury, które dziecko przyswaja, a w których postać kota jest czarnym charakterem, mogą umacniać w nim lęk przed tymi stworzeniami.

Ailurofobia najczęściej rozwija się w dzieciństwie, ale osoba dorosła może ją w sobie rozwijać, na przykład z powodu braku wiedzy na temat kotów i błędnym odczytywaniu całkiem zwyczajnych sygnałów, które wysyła zwierzak. Każde, nawet najbardziej niewinne zachowanie, będzie odczytywane wtedy jako atak.

Objawy strachu przed kotami

Objawy tej dolegliwości są tożsame z objawami występującymi przy innych zaburzeniach lękowych. Ich natężenie zależy od indywidualnych czynników, dlatego u każdego człowieka mogą występować inne symptomy i to jak najzupełniej normalne. Nie muszą pojawić się też wszystkie typowe, charakterystyczne objawy – wszystko zależy od tego, jak dana osoba radzi sobie w takich sytuacjach.

Pojawić się może suchość w ustach, kołatanie serca, drżenie rąk i nóg, wzrost ciśnienia tętniczego, bladość, atak duszności, chęć natychmiastowej ucieczki, płacz i inne reakcje emocjonalne nieadekwatne do skali zagrożenia, a nawet może dojść do omdlenia.

Wszystko zależy od tego, jak bardzo rozwinięty jest strach przed kotami u danej osoby i czy do tej pory próbowała sobie z nim poradzić, czy też nic w tym kierunku nie robiła. Sporo zależy też od wieku i odporności psychicznej na stres konkretnej osoby.

Jak leczyć lęk przed kotami?

Leczenie strachu przed kotami – czy to możliwe?

Fobia przed kotami potrafi bardzo utrudnić życie. Koty są wszędzie i nie sposób od nich uciec. Wiele osób uważa je za słodkie i urocze stworzenia, dlatego Internet i inne media są ich pełne. W sytuacji, w której nie tylko sam zwierzak, ale też jego wizerunek powoduje napady paniki, jest to sytuacja niezwykle niekomfortowa i taka, która jest w stanie znacząco pogorszyć jakość życia.

Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że z tym strachem można sobie poradzić. Czasami najlepszą metodą jest konfrontacja ze swoim źródłem strachu. Być może przebywanie w towarzystwie grzecznego, łagodnego kota wpłynie na zachowanie osoby dotkniętej zaburzeniami lękowymi. Choć nigdy nie należy konfrontować w ten sposób osoby z fobią, bez jej wiedzy i zgody. To może wywołać prawdziwy atak paniki i tylko pogorszyć sprawę.

W takiej sytuacji ważne jest podejście do sprawy bardzo empatyczne. Liczy się też dobór odpowiedniego kota, który będzie pełnił funkcje terapeutyczne. Musi być łagodny, spokojny i mieć zrównoważony charakter.

Psychoterapia

Ciebie lub kogoś Ci bliskiego dręczy ailurofobia? Leczenie tego stanu może zająć trochę czasu, ale jest możliwe. Zdarza się, że przełamiesz strach samodzielnie, ale najczęściej przyda się pomoc psychoterapeuty. Najlepsze efekty przynosi psychoterapia utrzymana w nurcie behawioralno-poznawczym.

Pozwala ona na zrozumienie istoty problemu – uświadomienie sobie skąd bierze się strach, jest pierwszym krokiem do wyleczenia. Później osoba z zaburzeniami lękowymi uczy się zastępować niewłaściwe, wypracowane przez lata wzorce, tymi dobrymi i pożądanymi.

Często w leczeniu ailurofobii – jak i innych zaburzeń z tego obszaru – stosowane są rozmaite techniki relaksacyjne, by pomóc danej osobie zredukować poziom stresu.

Ailurofobia - jak leczyć strach przed kotami?

Ailurofobia – podsumowanie

Ailurofobia, zwana także felinofobią czy gatofobią to po prostu strach przed kotami. Wynikać może on z traumatycznego przeżycia związanego z tymi zwierzakami, które przeżyło się w okresie dzieciństwa. Z biegiem lat pamięć o nim mogła zostać wyparta, ale uczucie irracjonalnego, silnego lęku pozostało.

Osoba dotknięta tą fobią może mieć problemy nie tylko z przebywaniem w towarzystwie kota, ale też oglądania ich wizerunków. Na szczęście leczenie – choć może trochę potrwać – jest możliwe. Psychoterapia przynosi długotrwałe efekty. Nie należy lekceważyć tego problemu. Czasami strach jest tak silny, że życie człowieka jest podporządkowane temu, by unikać kotów. Może to prowadzić do zachowania nawet bardzo lekkomyślnego i groźnego, bo osoba, która się boi, nie myśli w sposób racjonalny.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.