Rybki dla kota – czy i które wprowadzić do diety? Czy kot i ryby to dobre połączenie?

Koty i ryby – czy jest połączenie, które nasuwa się na myśl bardziej? Na pewno w Twoim umyśle też istnieje obraz kotów, które z niecierpliwością czekają na ryby, by je ze smakiem zjeść. Czy jednak faktycznie powinny je jeść?

Ryby powszechnie uważane są za zdrowe i wartościowe źródło białka i innych składników odżywczych. Wśród ludzi moda na jedzenie ryb uważana jest za niezwykle zdrową. Czy tam samo jest wśród kotów? Czy rybki dla kota są odpowiednim pożywieniem? Odpowiedź na to pytanie jak zwykle nie jest jednoznaczna i brzmi – to zależy! Od czego? Przekonaj się.

jakie ryby dla kota?

Co kryją w sobie ryby?

Koty z reguły lubią ryby. Są kojarzone z rybami. Czy zastanawiałeś się jednak, dlaczego tak się dzieje? Tak działa koci instynkt! Koty są mięsożerne. Ryby są doskonałym źródłem zwierzęcego białka i tłuszczy. Tłuszcze są szczególnie ważne w diecie kota. Dostarczają kotu energii, a kwasy tłuszczowe doskonale wpływają na kocią skórę, sierść czy proces gojenia się ran.

Szczególną rolę w kociej diecie odgrywają też kwasy omega 3 i omega 6, których niedobór jest bardzo groźny dla zdrowia. Nie da się przecenić wartości rybiego oleju w kociej diecie. Dobrze wpływa na przykład na wzrok, stawy, mózg czy układ nerwowy kota.

Ten szereg zalety jednoznacznie wskazuje jak ważna w kociej diecie jest ryba. Kot powinien ją jeść. Czy jednak to wyczerpuje temat? Niekoniecznie! Po raz kolejny: wszystko zależy od ryby i formy jej podania. Niektóre ryby kot może jeść na surowo, inne lepiej poddać obróbce termicznej.

Rybki dla kota – zobacz, które Twój kot może jeść na surowo

Kot jedzący surowe ryby – to najczęstsze wyobrażenie kota. Przyczyniła się do tego też sztuka, zwłaszcza popkultura. Bardzo upowszechnił się przecież filmowy obraz – kotów, które oczekują w portach na powrót rybaków.

Jaka ryba dla kota będzie odpowiednia w wersji surowej? Przede wszystkim ta, która nie zawiera tiaminazy i tlenku trójmetyloaminy, o których dowiesz się więcej nieco później, gdy będzie mowa o rybach, których Twój kot nie może jeść w wersji surowej.

Z powodzeniem możesz podawać kotu surowe ryby takie jak: dorsz, łosoś, pstrąg, flądra, węgorz, szczupak, halibut czy okoń. One nie zawierają szkodliwych składników i nie ma potrzeby poddawania ich obróbce termicznej przed podaniem. Będą bardzo smacznym i zdrowym źródłem białka dla Twojego kota. Przekonaj się, która ryba przypadnie mu do gustu najbardziej.

czy kot może jeść surowe ryby?

Tych surowych ryb nie podawaj swojemu kotu

Wbrew pozorom nie każda surowa ryba dla kota jest odpowiednia. Niektóre gatunki ryb mają w sobie dwa niebezpieczne składniki: tiaminazę i tlenek trójmetyloaminy.

Tiaminaza to antywitamina. Oznacza to, że niszczy witaminę, w tym przypadku chodzi o witaminę B1, zwaną inaczej tiaminą. Tiamina jest dla kota niezwykle ważna, a jej niedobór może doprowadzić do nieszczęścia. To ona odpowiada za przemianę materii, dba o prawidłowe funkcjonowanie serca, mięśni i układu nerwowego. Jej niedobór prowadzi do osłabienia kociego organizmu, może spowodować porażenie kończyn, problemy z sercem i układem nerwowym, a także brak apetytu i problemy z mięśniami.

Tlenek trójmetyloaminy z kolei bardzo niekorzystnie działa na żelazo, kolejny ważny składnik w prawidłowym funkcjonowaniu kociego organizmu. Sprawia, że żelazo z przyswajalnego, zmienia się w nieprzyswajalne. To może bardzo mocno osłabić kota, a nawet wywołać u niego anemię.


Źródłem tlenku trójmetyloaminy i tiaminazy są pewne gatunki ryb słodkowodnych, morskich i oceanicznych. Na szczęście jednak tych niepożądanych związków w rybach możesz się bardzo łatwo pozbyć. Wystarczy, że poddasz ryby obróbce termicznej. To w zupełności wystarczy, by wyeliminować zagrożenie.

Jakie ryby dla kota nie powinny być serwowane z tego powodu na surowo? Karp, leszcz, mintaj, makrela, sardela, łupacz, sum, szprot, śledź oceaniczny, płoć, morszczuk, czernik – te ryby przed podaniem Twojemu kotu zawsze poddaj obróbce termicznej. Ugotuj ją lub podduś.

 jak podawać kotu ryby?

Jakich ryb Twój kot nie powinien jeść w ogóle?

Czy są ryby, które do miski Twojego kota zdecydowanie nie powinny trafić? Na pewno Twój kot nie powinien jeść ryb wędzonych. Nie daj się zwieść pozorom. Częstym widokiem w przydomowych wędzarniach są koty, które mniej lub bardziej cierpliwie czekają na kawałek rybki. Jeśli ryba nie jest z tych, których nie wolno dawać na surowo – podanie jej w tej formie będzie bezpieczniejsze.

Dlaczego kot nie powinien jeść wędzonych ryb? To z powodu dużej ilości soli, która w takiej rybie się wskazuje. Sól obciąża kocie serce i może doprowadzić do nadciśnienia, które z kolei może powodować uszkodzenie nerek.

Twój kot nie powinien też jeść ryb, które wcześniej były mrożone. Nie wiadomo jak długi czas przeleżały w tej formie i jak były wcześniej składowane. Zawsze lepiej unikać mięsa z niepewnych źródeł i informacji na temat daty czy formy przechowywania.

Na pewno w misce Twojego kota nie powinny też znaleźć się ryby z ościami. Ości są bardzo niebezpieczne dla delikatnego układu pokarmowego kota. Mogą go pokaleczyć, wbić się w niego i utknąć. Dlatego zawsze podawaj kotu ryby bez ości lub mięso ryb bardzo dobrze zmielone. Tak, by wyeliminować ryzyko uduszenia lub pokaleczenia.

Kotu nie podawaj także tuńczyka. Ryba ta zawiera sporo rtęci! Powinna być zatem maksymalnie ograniczona w diecie Twojego pupila.

jakie ryby dla kotów?

Jakie ryby dla kota? Podsumowanie

Twój kot lubi ryby? Świetnie, w takim razie nie musisz mu ich zabraniać. Jeśli zaś do tej pory nie miał okazji, by ich spróbować, nadrób to i podaj mu smaczną, zdrową rybkę. Jakie ryby dla kota będą odpowiednie? Surowe czy podane obróbce termicznej? Wszystko zależy od samego gatunku ryby. Jeśli nie jesteś pewien, sprawdź, czy dany gatunek ma w sobie tiaminazę lub tlenek trójmetyloaminy.

Jeśli tak – nie podawaj tych ryb na surowo. Jeśli nie – zachowaj szczególną ostrożność. Podawanie surowych ryb niesie ze sobą ryzyko przeniesienia pasożytów czy chorób bakteryjnych. Co więcej, lekarze weterynarii nie zalecają podawania kotom surowej ryby – a to z powodu wspomnianych pasożytów ryb. W takiej sytuacji poleca się poddanie ryb obróbce termicznej, chyba że źródło jest pewne.

Przez dużą ilość soli nie podawaj też kotu ryb wędzonych. Ze względów bezpieczeństwa podawaj raczej filety lub zmielone rybie mięso, tak, by kot nie pokaleczył się ościami. Nie podawaj też kotu ryb z puszek i konserw. Zawierają one sól, metale ciężkie i substancje konserwujące.

Warto mieć też na uwadze, że niektóre ryby mogą zawierać metale ciężkie (głównie rtęć) oraz dioksyny, czyli po prostu silnie trujące substancje. Nie można pozbyć się ich np. podczas gotowania, z tego też powodu ryby należy podawać z ogromnym wyczuciem.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.