Twój pies zjada swoje odchody? Jak go tego oduczyć? Porady behawiorysty

Jednym z psich zachowań, które najbardziej frustrują opiekuna, jest zjadanie przez zwierzę własnych odchodów. Co ciekawe nie jest to rzadka przypadłość. Dlaczego pies zjada odchody? Powody są różne, jednak w każdym przypadku należy zacząć działać jak najszybciej, aby to zachowanie wyeliminować, bowiem grozi to problemami zdrowotnymi zarówno u czworonoga, jak i u pozostałych domowników.

Zjadanie własnych lub cudzych odchodów określane jest jako koprofagia (copros – kał oraz phagein – jedzenie). Dla niektórych organizmów, np. żuka gnojowego, jest to normalny sposób odżywiania się z uwagi na to, że odchody zawierają dużo częściowo strawionego pożywienia. Koprofagia występuje również wśród ssaków, np. słoni i związana jest ze zwiększeniem wykorzystania pokarmu.

Jednak gdy pies zjada odchody, należy szybko zainterweniować. W przypadku domowych czworonogów takie zachowanie traktowane jest jako zaburzenie, ale jego powód trzeba ustalić indywidualnie.

pies zjada swoje odchody

Dlaczego psy jedzą odchody?

Mówi się, że pies je kupy wtedy, gdy brakuje mu składników odżywczych w diecie. I nie jest to opinia bez pokrycia w rzeczywistości. Jednak źle zbilansowana dieta i brak odpowiednich składników odżywczych w organizmie, to nie jedyna przyczyna, z powodu której pies zjada odchody. Może tak się dziać również wtedy, gdy zapewniasz swojemu czworonogowi żywienie wysokiej jakości, a cierpi on na chorobę układu pokarmowego lub zaburzenia mikroflory jelitowej.

Oczywiście nie można wykluczyć problemów natury behawioralnej. Często związane są one z określonym czasem w życiu psa, np. okresem szczenięcym lub u suk w połogu.

dlaczego psy jedzą odchody

Pies je kupy – czym to grozi?

Zjadanie odchodów przez czworonoga prędzej czy później przyniesie negatywne skutki zdrowotne. Należą do nich: biegunka, wymioty, zaburzenia łaknienia, zarażenie pasożytami jelitowymi lub innymi patogenami.

Co więcej, zwierzę podczas kontaktu z domownikami może przekazać bakterie i drobnoustroje, które spowodują rozwój choroby u człowieka. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które lubią przytulać się do pupila lub pozwalają się lizać po twarzy. Jeśli w twoim domu pojawi się ten problem, dopilnuj, aby domownicy po każdym, nawet najkrótszym kontakcie z psem, myli ręce.

Co robić, gdy pies zjada odchody z przyczyn zdrowotnych?

Zjadanie odchodów może wystąpić u psa w każdym wieku. Szczenięta, u których układ trawienny dopiero dojrzewa, mogą zacząć zjadać własne odchody, gdy poczują, że im czegoś brakuje. Dlatego tak ważna jest wysokojakościowa dieta, probiotyki, a także regularne odrobaczanie. Warto dobrać rodzaj karmy weterynaryjnej wspólnie ze specjalistą, aby jej skład odpowiadał w 100% potrzebom młodego czworonoga.

Dieta niskiej jakości, monotonna i uboga w składniki odżywcze może sprawić, że również dorosły pies będzie zjadać odchody. Zwierzęta kierują się instynktem i właśnie w ten sposób próbują uzupełnić niedobory składników odżywczych. A zatem jakich witamin brakuje psu, gdy je odchody? Przede wszystkim witamin z grupy B, ale również bakterii odpowiedzialnych za trawienie.

Z tego powodu psom zjadającym odchody zaleca się podawanie suplementów, które uzupełniają ich dietę m.in. w bromelainę (ułatwia trawienie białek), probiotyki i prebiotyki, bakterie z grupy bakterii kwasu mlekowego. Najważniejsze jest jednak, aby na co dzień dbać o zbilansowaną dietę pupila oraz regularnie wykonywać badania, które wskażą ewentualne niedobory witamin i mikroelementów w organizmie.

pies zjada odchody

Zdarza się jednak, że pies zjada odchody, mimo iż jego dieta jest wysokiej jakości. Takie zachowanie występuje, gdy organizm zwierzęcia nie produkuje odpowiedniej ilości enzymów trawiennych, przez co nie wchłania spożywanych składników odżywczych. Sytuacja ta wymaga oczywiście zdiagnozowania przez lekarza weterynarii i wdrożenia właściwego leczenia.

Koprofagia może wystąpić również po leczeniu antybiotykami. Wyjałowiony ze składników odżywczych organizm daje znać, że czegoś mu brakuje. Niestety antybiotyki niszczą dość poważnie mikroflorę bakteryjną. Dokładnie taka sama sytuacja dotyczy ludzi – przyjmowaniu antybiotyków zawsze musi towarzyszyć terapia probiotykiem, który zminimalizuje straty w układzie trawiennym.

Koprofagia a problemy behawioralne

Chociaż częściej zdarza się, że pies zjada swoje odchody z powodów zdrowotnych lub związanych z dietą, to niektóre czworonogi robią to z powodu zaburzeń behawioralnych.

W przypadku szczeniąt najczęściej problem zjadania odchodów występuje na etapie nauki czystości z dwóch powodów. Pierwszy – młody pies je kupy, ponieważ chce zaspokoić swoją ciekawość, poznać otoczenia, sprawdzić samodzielnie wszystko, co się dookoła niego dzieje. Na szczęście w wielu przypadkach ten problem można szybko wyeliminować, ucząc psa załatwiania się na dworze oraz odwracając jego uwagę po zrealizowaniu potrzeby. Najczęściej wystarczy, gdy zainteresujesz go zabawką lub atrakcyjną aktywnością.

Drugi powód to błąd wychowawczy, który polega na wsadzaniu psiego pyszczka w odchody. Przez wiele lat była to forma zniechęcania zwierzęcia do załatwiania swoich potrzeb w domu. Takim działaniem możemy jednak zrobić więcej szkody niż pożytku, ponieważ następnym razem skarcony pies zje swoje odchody, aby ukryć przewinienie. Zastosowanie pozytywnych metody nauki czystości przyniesie dużo szybsze i lepsze efekty, a jednocześnie unikniesz skutków ubocznych takich jak zjadanie kupy.

Z powodów behawioralnych swoje odchody czasami zjadają również dorosłe psy. Jest to częste zjawisko u suk w okresie połogu i karmienia. Są one wtedy bardzo wrażliwe na punkcie higieny – pielęgnują nie tylko swoje szczenięta, ale również sprzątają najbliższe otoczenie, a co za tym idzie również odchody pozostawione przez swoje dzieci. Jest to zachowanie uznane za całkowicie naturalne i nie może być traktowane w kategorii zaburzenia, a ustaje w momencie, gdy suka przestaje karmić.

Z koprofagią u dorosłego psa możesz się również spotkać w przypadku czworonoga adoptowanego ze schroniska lub przygarniętego z ulicy, który ma za sobą, być może nawet lata, traumatycznych przeżyć. Pamiętaj, że problemy natury psychicznej, np. długotrwały, silny stres, często powodują zaburzenia trawienia. W takiej sytuacji pies zjada odchody, ponieważ są one siedliskiej bakterii pokarmowych, które usprawniają proces trawienia. W przypadku pupila z takimi problemami doraźnie stosuj kaganiec podczas spacerów, ale koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który przyjrzy się bliżej zachowaniu twojego psa.

pies je kupy

Jak oduczyć psa jedzenia odchodów?

Istotą walki z koprofagią jest znalezienie przyczyny takiego zachowania. Może się jednak okazać, że w przypadku zaburzeń układu trawiennego, poprawa stanu zdrowia zwierzęcia będzie procesem długofalowym. Warto zatem wdrożyć rozwiązania, które nie dotyczą stricte problemu zjadania odchodów, ale będą w tym przypadku bardzo przydatne.

Oczywiście najłatwiej byłoby zastosować kaganiec, jednak pies nieprzyzwyczajony do niego zrobi wszystko, aby mu go nie założyć. Zakładanie kagańca bez uprzedniego przyzwyczajenia czworonoga, to również dodatkowy stres.    

Dlatego warto wcześnie zacząć uczyć psa podstawowych komend. W takim przypadku przyda się polecenie „nie” lub „zostaw”. Jeśli zwierzę nauczy się respektować tę komendę bez względu na okoliczności, będziesz w stanie zapobiec niepożądanemu zjadaniu odchodów podczas spacerów. Nauczenie zwierzęcia komendy „nie”, „zostaw” przyda Ci się również wtedy, gdy twój pies jest łakomczuchem i lubi zjadać na dworze wyrzucone resztki jedzenia.

dlaczego pies zjada odchody

Śmierdzący problem całej rodziny

Nie da się ukryć, że gdy pies zjada swoje odchody, problem ma cała rodzina. Podczas wspólnych zabaw i czułości pupil może przenieść na człowieka bakterie, które mogą wywołać poważne choroby, szczególnie u dzieci. Ciężko jest również przełamać swój wstręt, a to może powodować ochłodzenie relacji na linii człowiek-pies i zaprzepaścić pracę włożoną w wychowanie i szkolenie czworonoga. Dlatego działaj, gdy tylko zauważysz problem – podczas spacerów używaj kagańca, a równocześnie eliminuj powód takiego zachowania.

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
13 komentarzy do “Twój pies zjada swoje odchody? Jak go tego oduczyć? Porady behawiorysty
  • Avatar

    Ratunku mój szczeniak york suczka ma 2 miesiące i zauważyłam że zjada kupkę co mam zrobić piesek sam zostaję na kilka godzin czy jak zgłoszę się do biohawiorysty czy mi pomoże ?

    • Moderator ZooArt

      Zjadanie odchodów przez młodego szczeniaka, choć może wydawać się niepokojące, jest dość powszechnym zachowaniem u psów, szczególnie u szczeniąt. 🐕🌀 Oto kilka kroków, które możesz podjąć:
      – Sprzątanie po szczeniaku: 🧹 Regularne sprzątanie odchodów może zapobiec zjadaniu ich przez szczeniaka. Im szybciej usuniesz kupki, tym mniejsza szansa, że piesek je zje.
      – Zdrowa dieta: 🥘 Upewnij się, że Twój szczeniak otrzymuje zbilansowaną dietę. Czasami zjadanie odchodów może być spowodowane brakami w diecie.
      – Zaburzenia behawioralne: 🧠 Chociaż zjadanie odchodów jest często normalnym zachowaniem, może również wskazywać na problem behawioralny. Behawiorysta może pomóc zrozumieć przyczyny tego zachowania i doradzić, jak je zmienić.
      – Zabawa i zajęcie: 🎾 Zapewnij szczeniakowi dużo zabawek i aktywności, aby był zajęty i mniej skłonny do zjadania odchodów.
      – Trening i nadzór: 👀 Regularny trening i nadzorowanie szczeniaka, gdy jest na zewnątrz, mogą pomóc w kontroli tego zachowania.
      – Konsultacja z weterynarzem: 🩺 Warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że zjadanie odchodów nie jest wynikiem problemów zdrowotnych.
      – Cierpliwość i konsekwencja: ⏳ Bądź cierpliwa i konsekwentna w swoich działaniach. Szczenięta uczą się i adaptują, ale potrzebują czasu i cierpliwości ze strony opiekunów.

      Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc podejście, które działa dla jednego, może nie działać dla drugiego. 🌟💭 Trzymam kciuki za sukces w wychowywaniu Twojego szczeniaka! 🐾🍀

  • Avatar

    Ale co mam robić jak mój 4 letni pinczer zjada swoje kupki jak ja nie widzę jak jestem z nim to odchodzi i ja wtedy sprzątam, zimą jest ok gorzej latem bo siedzi na ogrodzie i nikt go nie pilnuję nie wiem kiedy zrobi kupę, już nie mam siły, nie wiem co robić 😒pomocy

  • Avatar

    Z takim podejściem do zwierząt to lepiej żeby się nie wypowiadały, WSTYD, i oby żadne zwierzaki do takich ludzi bez uczuć nigdy nie trafiły

  • Avatar

    Witam, mam szczeniaczka 2 miesięcznego, i problem polega w tym ze zjada własne odchody, i to co przeczytałam w artykule, mnie troszke wystraszyło, jutro mamy pierwsza wizytę u weterynarza ponieważ psinka jest z nami dopiero od tygodnia na pewno poinformuje o tym panią doktor, problem polega tez w tym ze nie załatwi tej drugiej sprawy na dworze tylko właśnie w domu i w nie których przypadkach nie jestem w stanie szybko zareagować i sprzątnąć.. komendy „nie” „nie wolno” „zostaw” w żadnym przypadku nie działają, oczywiście rozumiem ze to jeszcze szczeniak jest mądra bo potrafi już inne komendy, No ale nie chce żeby psinka nam chorowała…

  • Avatar

    Witam mam psa jest to owczarek niemiecki prawdopodobnie 5 letni wzięłam go ze schroniska wczesniej ktoś mial go do pilnowania pola na wsi tak po krótce. Teraz się oszczeniła jednak sprawia nam tyle klopotu ostatnio sika nam do łóżka i nie tylko nie wiemy co robić jest niegrzeczna sprzątamy itd to nic nie daje nie mamy pomysłu. Pomóżcie co mam robic jakie kroki na początek prosze bardzo o odpowiedź.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.