Uśpienie psa – kiedy jest konieczne i kiedy się na nie zdecydować?

Eutanazja psa to bardzo trudny temat dla każdego opiekuna czworonoga, domowników, ale także dla lekarza weterynarii. Wiąże się z utratą nadziei na pomoc i lepsze życie zwierzaka. Decyzję zawsze warto rozważyć w gronie najbliższych. Jej moment chciałoby się odłożyć w czasie i nigdy do niego nie wracać, niestety czasem każde spojrzenie psa przypomina nam o jej konieczności. Kiedy zdecydować się na uśpienie psa?

Kiedy przygarniamy psa do naszego domu, myślimy o jego potrzebach, wychowaniu i jak najpełniejszym wykorzystaniu wspólnych chwil. Chcielibyśmy, żeby pupil towarzyszył nam jak najdłużej i nie w głowie nam jego odejście.

Niestety życie pisze różne scenariusze. Choroby, wypadki, a czasem po prostu niedomaganie związane ze starością, doprowadza nas do punktu, w którym normalne funkcjonowanie psa przestaje już być możliwe. Kiedy różne sposoby terapii nie przynoszą spodziewanego efektu i pies niezmiennie odczuwa intensywny ból, nie może się poruszać lub jeść, warto zastanowić się, jaki jest poziom komfortu jego życia i czy istnieje szansa na jego poprawę. W pewnym momencie należy odsunąć myśl o naszym przywiązaniu do psa i obiektywnie ocenić jego stan zdrowia.

uśpienie psa

W jakich momentach zabieg jest konieczny?

Eutanazję wykonuje się u zwierząt w różnym wieku i z bardzo wielu przyczyn. To, co łączy psiaki jej poddawane to ból, cierpienie i brak możliwości przyniesienia im ulgi. Najczęściej przyczyną podjęcia decyzji o uśpieniu psa jest przełom w chorobach przewlekłych.

Wraz z wiekiem u zwierzęcia mogą ujawnić się przeróżne choroby narządów wewnętrznych. Nie zawsze jednak wiążą się one ze starością – czasem znacznie wcześniej okazuje się, że nasz pupil nie domaga. Leczenie często przynosi ulgę, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie trwale pozbyć się choroby. Dysfunkcje pewnych narządów mogą pozostać ze zwierzakiem na całe jego życie. Niektóre z nich mają charakter postępujący i nieuchronnie prowadzą do momentu, w którym stosowane leki, zabiegi operacyjne, czy leczenie szpitalne, nie jest w stanie uwolnić psiaka od bólu i cierpienia.

ile kosztuje uśpienie psa

Czasami na taką chwilę właściciel psa ma czas się przygotować, niestety część chorób rozwija się w ukryciu i nie daje o sobie znać, a pogorszenie kondycji zwierzęcia przychodzi gwałtownie.

Zdarza się również, że konieczność zadecydowania o eutanazji spada na nas niespodziewanie. Przyczyną może być np. wypadek komunikacyjny, dotkliwe pogryzienie przez psa, lub innego rodzaju poważny uraz. W każdym przypadku oczywiście pomagamy zwierzęciu, staramy się zatamować krwawienie, pielęgnować rany lub przeprowadzić konieczne zabiegi operacyjne. W niektórych jednak przypadkach nasze starania nie przynoszą spodziewanego efektu, a jakość życia zwierzęcia drastycznie się pogarsza.

W wielu sytuacjach zarówno pies, jak i jego opiekun, mogą nauczyć się innego funkcjonowania – przykładem może być brak jednej z kończyn, ślepota lub rozległe rany, które wymagają troskliwej pielęgnacji. Są jednak przypadki, w których uszkodzenia nie da się w pełni wyleczyć, a zaistniałe zmiany wiążą się z uporczywym bólem i niemożnością samodzielnego zaspokajania potrzeb fizjologicznych.

Stan zdrowia każdego czworonoga musi być oceniany indywidualnie, wpływ na decyzję o eutanazji ma wiele czynników i każdy z nich należy starannie przeanalizować.

Czym jest eutanazja?

Zabieg ten wykonywany jest przez lekarza weterynarii jedynie w koniecznych przypadkach, po dokładnej analizie kondycji zwierzęcia i rokowania co do jego powrotu do zdrowia.

Decyzję podejmuje właściciel, jednak lekarz może nie wyrazić na nią zgody, jeżeli widzi szansę na pomoc psiakowi. Nie ma więc możliwości, by np. odbyło się uśpienie starego psa tylko dlatego, że jest stary. Pamiętajmy, że dla lekarza nie jest to po prostu „kolejny zastrzyk”.

Podjęcie decyzji o eutanazji, to dla właściciela psiaka duży trud i jednocześnie odpowiedzialność. Wszystkie wspólnie spędzone chwile – te dobre i złe, bardzo nas wiążą z czworonogami, stąd emocje towarzyszące eutanazji są również silne. Jest to zrozumiałe, dlatego lekarze weterynarii starają się znaleźć specjalny czas i pomieszczenie dla takiego pacjenta. Wszystko po to, by nikt nie zakłócał tych ostatnich chwil spędzonych z pupilem.

eutanazja psa

Jak wygląda uśpienie psa?

Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie weterynaryjnym. Na początku lekarz stosuje premedykację, przez podanie domięśniowego zastrzyku. Może to wiązać się z chwilowym, ale niezbyt intensywnym bólem. Zwierzę w ciągu 5-10 minut stopniowo uspokaja się i jest mniej podatne na bodźce zewnętrzne. Zdecydowanie zmniejsza się jego niepokój, strach i ból, jaki odczuwa. Kiedy zwierzak jest rozluźniony, a jego świadomość ograniczona, lekarz zakłada wejście dożylne, by tą drogą podać właściwy lek usypiający. Dzięki dożylnej drodze podania leku pies zasypia w sposób spokojny i bezbolesny.

Reakcja organizmu – czy dzieje się coś złego?

Niektórzy właściciele bardzo chcą pozostać przy zwierzęciu do samego końca. Dużo lepiej znoszą rozstanie, wiedząc, że towarzyszyli psiakowi w tych ostatnich chwilach. W takich sytuacjach ważne, by zdawać sobie sprawę z fizjologicznych reakcji organizmu na podawane leki.

Niezwykle rzadko po podaniu leków do premedykacji dochodzi do odruchu wymiotnego.  Jeszcze do niedawna leki te doprowadzały do wymiotów w bardzo wielu przypadkach, jednak nowej generacji leki pozwalają tego uniknąć. W momencie podawania leku usypiającego, mięśnie zwierzęcia mogą słabiej lub mocniej drżeć. Wynika to z impulsów nerwowych, które są jeszcze uwalniane i zupełnie nie ma związku ze świadomością, czy cierpieniem zwierzęcia. Czasami zdarzają się również ruchy całych kończyn – podobnie jak w poprzednim przypadku – wykonywane są poza świadomością zwierzęcia.

Pamiętajmy, że w momencie śmierci dochodzi do rozluźnienia mięśni – również zwieraczy – dlatego też, może zdarzyć się mimowolne oddanie moczu lub kału przez psa.

Pomimo tego, że reakcje te zdarzają się sporadycznie i w zdecydowanej większości przypadków pies zasypia zupełnie spokojnie, to jednak dobrze zapamiętać inny obraz pupila. Dlatego też warto przystać na propozycję personelu i opuścić gabinet po premedykacji zwierzęcia.

jak wygląda uśpienie psa

Co potem?

Wielu opiekunów zastanawia się, co dalej dzieje się z jego zwierzakiem. Ciała zwierząt zawsze traktowane są z należnym szacunkiem. Początkowo trafiają do chłodni, następnie odbierane są przez zakład kremujący zwłoki.

Należy pamiętać, że w Polsce niedozwolone jest zakopywanie ciał zwierząt w ziemi. Stąd też działka czy ogród  to miejsca, których od strony prawnej nie możemy brać pod uwagę. Jedynie wcześniej przeprowadzona kremacja umożliwi nam takie postępowanie.

Dziś już coraz większa ilość firm zajmuje się kremacją oraz pochówkiem zwierząt. Dzięki temu opiekun psiaka może zdecydować np. o indywidualnej kremacji jego pupila. W takim właśnie przypadku istnieje możliwość otrzymania urny z prochami zwierzaka. Od niedawna powstają także cmentarze dla zwierząt. Dają one opiekunowi szansę na pożegnanie się i odwiedzanie miejsca pochówku pupila.

Przeczytaj także: Tęczowy most – gdzie odchodzą zwierzęta? Cmentarze dla zwierząt w Polsce

Koszty związane z eutanazją

Zabiegi wykonywane w lecznictwie weterynaryjnym są płatne. Również eutanazja. Ceny są różne i zależą przede wszystkim od wielkości psa. Koszty zawsze wynikają z ilości leków, jakie są podawane zwierzęciu. Z tego też powodu, ciężko jest przed zabiegiem jednoznacznie określić, ile kosztuje uśpienie psa. Lekarz weterynarii z pewnością udzieli informacji o przewidywanym zakresie cenowym.

Kolejne koszty związane są z kremacją. Tu ceny wyznaczone są przez firmy, które się tym zajmują. W wielu przypadkach lecznica weterynaryjna zajmuje się przekazaniem zwierzaka takiej firmie, dzięki czemu właściciel nie musi ponosić dodatkowego trudu, a wszystkie opłaty uiszcza w gabinecie. W przypadku chęci kremacji indywidualnej, transportu zwierzaka, czy skorzystania z pochówku na cmentarzu dla zwierząt – ceny wyznacza firma i to z nią rozlicza się opiekun.

uśpienie starego psa

Jak radzić sobie po stracie zwierzaka?

Opiekunowie psiaków w różny sposób radzą sobie z emocjami po ich utracie. Wielu decyduje się na kolejnego pieska, który pomaga im uporać się z powstałą pustką. Inni wręcz przeciwnie – przez długi czas nie chcą czworonoga. Takie osoby potrzebują czasu, by powspominać pupila, a w niektórych przypadkach – odpocząć od obowiązków. Czas pozwala im wszystko sobie poukładać.

Krytyczny stan zdrowia zwierzaka zawsze rodzi wiele pytań. Właściciele czują się w obowiązku przynieść mu ulgę, jednak pomimo najszczerszych chęci, nie zawsze jest to możliwe. Zastanawiając się kiedy uśpić psa, warto przemyśleć, czy odczuwa on ból, strach, czy może spokojnie spać, jeść i czy czerpie z życia radość. Choć eutanazja jest sporym obciążeniem psychicznym, to jednak czasem jest jedynym sposobem na zabranie czworonogowi cierpienia.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.