Barbet (ang. French water dog) to pies z zacięciem do polowania. Doskonale radzi sobie w wodzie, dużą frajdę sprawia mu także aportowanie. Świetnie odnajdzie się jako towarzysz osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Poza tym jego efektownie pofalowana okrywa włosowa (zupełnie jak pudla, chociaż barbet de facto z pudlem ma niewiele wspólnego) sprawia, że pies przykuwa spojrzenia na spacerach. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat charakteru, pochodzenia psa tej rasy oraz poznać tajniki jego pielęgnacji? Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu!
- 1. Barbet – wzorce rasy, FCI i nie tylko…
- 2. Barbet – francuski pies dowodny. Historia rasy
- 3. Barbet – wygląd francuskiej rasy
- 4. Pielęgnacja barbeta
- 5. Barbet – temperament francuskiego psa wodnego
- 6. Pies barbet – jak wychować psa myśliwskiego?
- 7. Szkolenie rasy barbet – psa do polowania na ptactwo
- 8. Barbet, hodowla psa tej rasy od A do Z
- 9. Barbet – zdrowie tej rasy psa
- 10. Barbet – żywienie. Czym i jak karmić psa tej rasy?
- 11. Barbet – cena i koszty utrzymania
- 12. Barbet (francuski pies wodny) – podsumowanie
Barbet – wzorce rasy, FCI i nie tylko…
Standard rasy przedstawia wygląd psa idealnego oraz wyodrębnia jego najważniejsze cechy, ważne dla pracy, do której został przeznaczony. Pierwszy pre-wzorzec barbeta powstał w 1886 roku i opisywał psa w typie gryfona. Barbet bowiem był niegdyś uważany za odmianę gryfona i należał do grupy wyżłów i psów gończych. Sytuacja jednak zmieniła się na przestrzeni lat. Obecnie barbet przynależy, do rożnych organizacji kynologicznych, które mają opracowane własne standardy rasy.
Według Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej barbet został zaklasyfikowany do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych i sekcji 3 psów dowodnych. Jego numer wzorca to 105.
Poza tym barbet został zaklasyfikowany do takich organizacji kynologicznych, jak:
- American Kennel Club (AKC) – psy sportowe,
- Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 3 psy myśliwskie,
- World Kennel Union (WKU) – psy myśliwskie,
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy aportujące,
- Canadian Kennel Club (CKC) – grupa I psy sportowe,
- United Kennel Club (UKC) – psy sportowe.
Barbet – francuski pies dowodny. Historia rasy
Nazwa rasy barbet pochodzi od francuskiego słowa barbe, które oznacza brodę (stanowi jedną z cech rozpoznawczych tego psa). Pochodzenie tych psów nie jest do końca jasne. Historia barbeta sięga XIX wieku. Jest dość długa i zawiła, dlatego specjalnie dla Was zgromadziliśmy najważniejsze informacje w pigułce.
Skąd pochodzi Barbet?
W XIX we Francji słowem „barbet” określano wszystkie psy o obfitej sierści i charakterystycznej brodzie. W innych krajach Europy ten sam typ psa był nazywany pudlem. Rasa zaczęła kształtować się dopiero w drugiej połowie XIX wieku.
Na przełomie XIX i XX wieku dokonał się istotny rozwój i podział ras psów w wyniku selekcji hodowlanej we Francji. Z grupy psów ogólnie określanych jako „barbety” lub „pudle” wyodrębniły się różne rasy psów (w tym rasy psów w typie wyżła, takich jak Gryfon Korthalsa, Gryfon Bouleta i rasa barbet) o specyficznych cechach morfologicznych i charakterystycznych zachowaniach, które były odpowiednie do różnych zastosowań, w tym myśliwskich i towarzyszących.
Barbet to rasa, która była wynikiem krzyżowania różnych ras, a konkretny rodowód barbeta jest często trudny do ustalenia. Mówi się, że w wyniku hodowli psy te były kojarzone z różnymi rasami myśliwskimi i pasterskimi (między innymi z irlandzkim spanielem wodnym).
Użytkowość psa rasy barbet
Barbety początkowo były to psy myśliwskie wykorzystywane do polowań na ptactwo wodne, zwłaszcza kaczki. Ich zadaniem było wyszukiwanie, wypłaszanie oraz aportowanie zastrzelonego ptaka. Szczególnie ceniono je za zdolność do pracy w wodzie. Futro dawnych barbetów było krótkie, w porównaniu do dzisiejszych psów tej rasy, ale wciąż skutecznie chroniło przed zimnem i wilgocią.
Barbety obecnie uważa się za rasę psa towarzyszącego i rodzinnego. Są przyjazne, inteligentne, lojalne i aktywne. Mogą uprawiać różne psie sporty, niektóre osobniki świetnie sprawdzają się w dogoterapii, jako psy terapeutyczne.
Barbet – kraje największej popularności
Druga wojna światowa spowodowała zatrzymanie prac hodowlanych, co niemal doprowadziło do wymarcia rasy. Na szczęście udało się ją odtworzyć i mimo że barbet nie jest zbyt popularny poza Francją, to zainteresowanie nim z roku na rok zaczyna wzrastać.
Barbet – wygląd francuskiej rasy
W obrębie rasy barbet możemy wyróżnić dwa typy. „Vieux Barbet”, czyli barbet starego typu, pochodzi od tradycyjnych i historycznych francuskich hodowli barbetów. „Linia nowoczesna” wywodzi się z wprowadzenia nowych psów do rasy w latach 80-tych. Obecnie barbety nieco różnią się wyglądem od swoich przodków. Chcesz wiedzieć, jak współcześnie wygląda ten pies? Zapraszamy!
Opis ogólny wyglądu barbeta
Barbet to pies o mocnym grzbiecie i szerokiej klatce piersiowej. Posiada duży, czarny nos oraz okrągłe oczy, które zazwyczaj występują w ciemnobrązowym kolorze. Jego uszy są zwisające i dość płaskie, nisko osadzone. Małżowina sięga minimalnie poza kącik warg. Ogon barbeta jest osadzony dość nisko. Natomiast kończyny psa są mocne i dobrze umięśnione.
Wzrost i waga barbeta
Barbet jest rasą średniej wielkości. Psy mogą mieć ok. 58 do 65 cm wysokości w kłębie. Suki natomiast od 53 do 61 cm. Z tolerancją jednego centymetra w górę lub w dół. Standard nie określa konkretnego przedziału wagowego dla psów tej rasy, ale oczywiście nie powinny być otyłe, ani ociężałe.
Szata oraz umaszczenie psa barbet
Wełnista i kędzierzawa sierść barbeta równomiernie pokrywa całe ciało. Głowa również obficie porośnięta jest sierścią, włos opada aż na grzbiet nosa. Na brodzie możemy zauważyć długi, opadający włos, przypominający brodę, która stanowi główny atrybut psa tej rasy.
Barbet jest psem, u którego dopuszcza się następujące kolory sierści:
- czarna,
- biała,
- czekoladowa,
- szara,
- płowa,
- łaciata.
W przypadku psa tej rasy na całym ciele musi występować jednolity odcień.
Pielęgnacja barbeta
Pierwsze, co rzuca się w oczy, kiedy widzimy barbeta jest jego piękny, długi włos – może być mniej lub bardziej kręcony. Jeśli chodzi o pielęgnację, poziom trudności zależy od skrętu sierści. Bardzo ważna jest również nasza regularność. Jak odpowiednio dbać o sierść barbeta i nie tylko? Opowiemy.
Pielęgnacja sierści barberta
Barbet ma długą sierść i pozbawiony jest podszerstka, więc nie linieje bardzo mocno. Jego gęsta sierść stanowi dobrą warstwę termoizolacyjną, chroni psa przed działaniem niskich temperatur i nie powinna być zbyt ciężka w pielęgnacji. Oczywiście im bardziej kręcona sierść, tym trzeba jej poświęcić więcej uwagi. Standardowo barbeta możemy czesać mniej więcej raz na dwa tygodnie (wszystko zależy od jego indywidualnych potrzeb). Najlepiej robić to przy użyciu szczotki pudlówki oraz grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami – przyda się do rozczesywania trudno dostępnych miejsc, czyli okolic pachwin, uszu i pyska. Do usuwania martwych włosów przyda się furminator.
Wszystko o kąpieli barbeta
W gęstą sierść barbeta, podczas spacerów, mogą wplątywać się drobne gałązki i liście. Z reguły wystarczy je po prostu wyczesać, jednak wyraźnie widoczne ślady brudu trzeba usuwać. Warto użyć szamponu dla psów, który ułatwia rozczesywanie, można skorzystać również z takiego, który jest przeznaczony do wzmacniania danej barwy sierści. Warto użyć odżywki, która zregeneruje suchą, matową sierść. Pamiętajmy, że gęsta sierść barbeta schnie dość długo, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i dokładnie wysuszyć pupila, by się nie przeziębił.
O jakich zabiegach pielęgnacyjnych jeszcze warto pamiętać?
Sierść barbeta stale rośnie, by była łatwiejsza w pielęgnacji warto przycinać ją raz lub dwa razy w roku. Poza tym warto usunąć ciemne, zniszczone końcówki, żeby pies wyglądał estetycznie. Najlepiej udać się do profesjonalnego psiego groomera, który dokładnie będzie wiedział, jak obciąć barbeta. Pamiętajmy, że niezbędną cechą rasy jest jej naturalny wygląd. Modelowanie włosa jest dopuszczalne, pod warunkiem że nie przeszkadza psu w pracy.
Nie zapominajmy o pielęgnacji łap. Zbyt długie pazury, które nie ścierają się naturalnie, trzeba przyciąć cążkami dla psów. Warto wycinać także zbyt długie włosy między palcami.
Warto zwracać również uwagę na stan uszu barbeta. Są one zwisające i mocno porośnięte sierścią, nie mają zapewnionej odpowiedniej termoizolacji, co może być przyczyną infekcji. Po kąpieli należy osuszać jego uszy, a w razie potrzeby usuwać nadmiar woskowiny przy pomocy specjalnych preparatów.
Barbet – temperament francuskiego psa wodnego
Barbet kiedyś głównie spełniał się w roli psa użytkowego, obecnie jest doceniany również za swoje przyjazne usposobienie. Chcesz poznać najważniejsze cechy charakteru barbeta? Opisaliśmy je poniżej.
Barbet wobec bliskich
Barbet to pies wesoły, żywiołowy i posłuszny. Idealnie sprawdzi się w jako pomocnik myśliwych oraz towarzysz rodzin. Jest bardzo oddany członkom swojej rodziny, mocno się do niej przywiązuje – dużą frajdę sprawia mu wspólne spędzanie czasu. Niektóre barbety ze względu na swój łagodny temperament mogą pełnić rolę psich terapeutów w dogoterapii. W stosunku do dzieci wykazuje dużo cierpliwości i lubi się z nimi bawić. Maluchy muszą jednak traktować psa z należytym szacunkiem.
Jak barbet zachowuje się wśród innych psów i kotów?
Barbet ze względu na swój towarzyski charakter nie będzie miał problemów z zaakceptowaniem w domu psów swojej oraz innej rasy, ani nawet kotów. Kluczową rolę odgrywa tu odpowiednia socjalizacja. Powinniśmy oswajać szczeniaka z nowymi miejscami, sytuacjami i zwierzętami, by w przyszłości nie miał problemu z ich akceptacją.
Ulubione zajęcia barbeta
Barbet z reguły lubi aktywnie spędzać czas. Musimy zapewnić psu odpowiednią dawkę wysiłku zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Dużą frajdę sprawia mu pływanie, aportowanie i ćwiczenia z tropienia. Dobrze wyszkolone barbety mogą brać udział w psich sportach.
Pies barbet – jak wychować psa myśliwskiego?
Barbet to generalnie zrównoważony pies. Oczywiście musimy zadbać o jego właściwe wychowanie. Pierwszym do tego ważnym krokiem jest zrozumienie potrzeb naszego pupila. W tej części opowiemy co nieco o wychowaniu francuskiego psa wodnego.
Barbet w domu czy w bloku?
Barbet potrafi dostosować się do różnych warunków. Jeśli mieszkamy w bloku i zdecydujemy się nabyć barbeta, musimy pamiętać, by zapewnić mu odpowiednią stymulację fizyczną i umysłową, żeby w domu był spokojny i nie niszczył przedmiotów. Niemniej jednak pies ten bardzo dobrze będzie czuł się na wsi, w otoczeniu natury.
Legowisko dla barbeta
Barbet nie jest psem, którego można trzymać w kojcu, odseparowanego od rodziny. Uwielbia on przebywać w otoczeniu ukochanych opiekunów. Można zatem kupić mu legowisko (dostosowane do rozmiarów barbeta), w którym mógłby odpocząć po wysiłku. Najlepiej, by było umieszczone w miejscu często odwiedzanym przez domowników. Warto wybierać legowiska z solidnymi oparciami – pies może wygodnie oprzeć na nich głowę.
Dlaczego budowanie silnych więzi jest ważne w wychowaniu psa?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, barbet nie lubi samotności. Separacja może prowadzić do poważnych problemów behawioralnych. Ważne jest budowanie ze swoim pupilem silnych więzi, które później przełożą się na pozytywne efekty szkolenia. Pies będzie bardziej słuchał się osoby, którą dobrze zna i szanuje. Dlatego musimy spędzać dużo czasu ze swoim barbetem – bawić się z nim, wychodzić na spacery i kochać bezwarunkowo, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Możemy kupić, np. maty węchowe, piłeczki, gryzaki i inne akcesoria do zabawy ze swoim pupilem.
Szkolenie rasy barbet – psa do polowania na ptactwo
Barbet idealnie sprawdza się, jako pies myśliwski. Jego szkolenie nie jest trudne, ale by odniosło zamierzone efekty, musimy pamiętać o kilku prostych zasadach. Poniżej znajdziemy najważniejsze informacje na temat szkolenia barbeta.
Nauka posłuszeństwa barbeta
Barbet to inteligentny pies, który szybko zrozumie, czego konkretnie od niego chcemy i w mig nauczy się różnych komend – od tych podstawowych, po bardziej zaawansowane. Jeśli jednak zostanie nieodpowiednio poprowadzony, jego wrodzona inteligencja może być przyczyną problemów. Barbet szybko wyczuje nasz brak konsekwencji i może wtedy stać się nieposłuszny. Pamiętajmy, że jasne ustalenie reguł oraz ich przestrzeganie jest bardzo ważne w pracy z psem tej rasy. Jego treningi powinny być urozmaicone, inaczej szybko się znudzi i nie będzie mógł się skupić na wykonywaniu konkretnych poleceń. Możemy również skorzystać z rad profesjonalnego trenera, który nauczy nas, jak szkolić swojego psa.
Metoda pozytywnych wzmocnień w szkoleniu – czy jest skuteczna?
Dobrym sposobem na zachęcenie barbeta do treningów jest podawanie smaczków treningowych w jego ulubionym smaku. Warto patrzeć na skład i wybierać takie bez konserwantów. Powinniśmy dbać również o różnorodność i serwować psu różne rodzaje przysmaków. Możemy wziąć pod uwagę osobiste preferencje naszego pupila i wybrać te, które lubi najbardziej.
Na początkowym etapie szkolenia warto nagradzać psa za każdy, nawet najmniejszy postęp. W związku z tym na początek najlepiej kupić mniejsze przysmaki i podawać je częściej. Kiedy pies opanuje proste komendy, z czasem smaczki możemy zastąpić pieszczotami, pochwałą słowną lub zabawą. Zbyt częste podawanie przysmaków treningowych można prowadzić do otyłości naszego pupila. Pamiętajmy, że smaczki powinny stanowić nie więcej niż 10% zapotrzebowania kalorycznego naszego psa.
Sporty dla barbeta
Barbet to pies, który uwielbia aportowanie i pływanie. Sprawdza się również w polowaniach. Te aktywne i żywiołowe psiaki, jeśli zostaną odpowiednio wychowane, mogą brać udział w rożnych psich dyscyplinach sportowych, a oto kilka z nich:
- agility (bieg z przeszkodami),
- obedience (posłuszeństwo sportowe),
- dock diving (skakanie do wody za aporterem).
Barbet, hodowla psa tej rasy od A do Z
Populacja barbetów nie jest zbyt liczna i dość rozproszona. Rasę można uznać za rzadką, mimo to w Polsce możemy spotkać się hodowlami tych psów. Z nami dowiesz się wszystkiego o hodowli barbetów.
Rodowód, metryka i co jeszcze? – czyli jak sprawdzić czy pies jest rasowy
Najlepszym potwierdzeniem faktu, że nasz barbet faktycznie jest psem rasowym, a nie tylko w typie danej rasy, będzie poproszenie hodowcę o wydanie dokumentów, które mówią o pochodzeniu konkretnego psa, a tym samym poświadczają jego rasowość. Metryka jest jednym z nich, znajdziemy w niej informacje odnośnie urodzenia szczeniaka, rodowód zaś przedstawia osiągnięcia przodków szczeniaka cztery pokolenia wstecz. Na jego podstawie będziemy mogli prognozować, jakie cechy będzie posiadał szczeniak i ocenić jego predyspozycje użytkowe.
Najważniejsze aspekty dobrej hodowli
Bez znaczenia czy zdecydujemy się na nabycie barbeta w Polsce, czy za granicą. W pierwszej kolejności zawsze warto osobiście odwiedzić hodowle, by na własne oczy przekonać się, jak traktowane są psy. Możemy sprawdzić, w jakich warunkach są trzymane szczeniaki i ich rodzice. Przebywając w cztery oczy ze szczeniakami będziemy mieli okazję bliżej je poznać i osobiście wybrać najlepszego dla nas. Dobry hodowca zapewnia odpowiednią opiekę swoim psom. Dba o ich prawidłowy rozwój, socjalizację, żywienie i zdrowie. W związku z tym oczywiste jest, że chce, by szczenięta trafiły w dobre ręce, na pewno zada nam kilka pytań, na ich podstawie będziemy mogli zdecydować, czy barbet to faktycznie pies dla nas. Jeśli poprosimy, udzieli nam cennych wskazówek na temat wychowania i pielęgnacji barbeta.
Barbet – zdrowie tej rasy psa
Barbet to silny pies, jest bardzo wytrzymały. W końcu został stworzony do pracy w różnych warunkach pogodowych. Z reguły nie zdarza mu się chorować częściej niż inne psy. Żyje ok. 13-15 lat, można go zatem uznać za rasę długowieczną. Jest niezwykle odporny na zimno i wilgoć. Niskie temperatury mu nie straszne, ale pamiętajmy, że we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek.
Ten pies nie zapada na żadne poważniejsze choroby genetyczne. Warto jednak poprosić hodowcę o okazanie badań rodziców szczeniaka, robionych w kierunku dysplazji bioder i łokci. U niektórych przedstawiciele rasy mogą być narażeni na jej występowanie. Powinniśmy zadbać o regularną dietę i suplementację swojego pupila, nie nadwyrężać jego stawów (zwłaszcza rozwijających się szczeniąt) oraz zabierać na kontrolne badania do lekarza weterynarii.
Niektóre barbety narażone są na występowanie entropium, czyli podwinięcie dolnej lub górnej powieki. W sporadycznych przypadkach u psów tej rasy może wystąpić zwichnięcie rzepki (w takim wypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii) i problemy z zębami (dlatego warto regularnie czyścić zęby naszego pupila szczotką i pastą dla psów).
Barbet – żywienie. Czym i jak karmić psa tej rasy?
Dieta typowego psa rasy barbet nie odbiega od żywienia innych psów. Barbet potrzebuje zbilansowanych posiłków, które dostarczą mu niezbędnych składników odżywczych.
Karma komercyjna i dieta BARF
Sposób żywienia barbeta zależy od indywidualnych preferencji psa i jego opiekuna. Barbeta możemy karmić dobrej jakości karmą, suchą lub mokrą. Karma sucha jest wydajna i można ją dłużej przechowywać, mokra natomiast dobrze nawadnia organizm psa i jest bardziej aromatyczna, przez co świetnie nadaje się dla psich niejadków. Warto jednak patrzeć na składy – wystrzegajmy się karm, w których zboża są na pierwszym miejscu.
Kolejna dobrą opcją żywienia jest dieta BARF, która opiera się na podawaniu surowego mięsa, kości podrobów oraz niektórych owoców i warzyw. Ta metoda żywienia ma wielu zwolenników, ponieważ bazuje na naturalnych składnikach, poza tym daje nam pełną kontrolę nad tym, co spożywa nasz pies. Z drugiej strony to duża odpowiedzialność. Jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia w sprawie żywienia psów dietą BARF, powinniśmy udać się do specjalisty, by nie zaszkodzić zdrowiu naszego pupila.
Co powinna zawierać dobra karma dla barbeta?
Ważną kwestią w żywieniu barbeta jest dostosowanie karmy do wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej oraz zdrowia psa. Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na dietę naszego psiaka. Młodemu barbetowi możemy zaproponować karmy o zwiększonej zawartości białka i tłuszczu, które zaspokoją jest potrzeby energetyczne. Powinny być podawane na początku ok. 4-5 razy dziennie w karmach dla dorosłych psów te składniki odżywcze powinny pojawić się w nieco mniejszych ilościach. Możemy serwować je ok. 2-3 razy dziennie.
Najlepiej wybierać karmy z prostym składem, o dużej zawartości mięsa. Dostarczy ono białka i tłuszczu, bogatego w cenne witaminy, które dodadzą sił naszemu pupilowi w zmaganiu z codziennymi trudnościami. Warto również zwracać uwagę na obecność glukozaminy i chondroityny, które biorą czynny udział w odbudowie chrząstki stawowej i pomagają chronić stawy naszego psa przed urazami.
Barbet – cena i koszty utrzymania
Hodowle barbeta w Polsce są rzadkością. Pewnie dlatego za psa tej rasy musimy zapłacić od ok. 4000 do 6000 tysięcy złotych. Do tego powinniśmy doliczyć koszty dodatkowe. Co obejmują i ile wynoszą? Podpowiadamy!
Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym
Miesięczne wydatki związane z barbetem obejmują w dużej mierze artykuły spożywcze, czyli karmę i smaczki treningowe. W koszty można wpisać dodatkowo worki na nieczystości. Wszystkie te produkty wyniosą nas ok. 200-300 zł.
Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
Barbet poza produktami ujętymi w wydatkach miesięcznych będzie potrzebował: misek na wodę i jedzenie, legowiska, zabawek, smyczy, obroży, szelek oraz artykułów higienicznych, czyli preparatów do czyszczenia uszu i oczu, obroży przeciwkleszczowej, szczoteczki i pasty do zębów dla psów, szczotki, szamponu, obcinaczek do pazurów. Za wszystko zapłacimy ok. 500-600 zł.
Ważną kwestią są także koszty związane z opieką weterynaryjną oraz usługami dodatkowymi, takimi jak szkolenie z trenerem i konsultacje u zwierzęcego dietetyka. W tym przypadku niestety ciężko podać konkretną kwotę, ponieważ dużo zależy od potrzeb konkretnego psa.
Barbet (francuski pies wodny) – podsumowanie
Barbet to wspaniały pies o ciekawej, bogatej historii. W niniejszym artykule opowiedzieliśmy trochę o jego pochodzeniu oraz najważniejszych cechach charakteru, które czynią go idealnym psem myśliwskim i towarzyszem rodzin. Niewątpliwym atutem barbeta jest jego gęsta, kędzierzawa sierść. W związku z tym nie pominęliśmy także kwestii związanych z wyglądem psa tej rasy. Podpowiedzieliśmy także, jak należy go szkolić, pielęgnować i żywić. Poruszyliśmy wszystkie najważniejsze tematy związane z barbetem. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi już wiesz, czy psiak ten pasuje do Twojego stylu życia i upodobań. Właściwa decyzja pomoże Ci zyskać przyjaciela na całe życie.