Cairn terrier – ekskluzywny piesek rodzinny

Cairn terrier, lub po prostu cairn jest rasą małych psów, która wywodzi się ze Szkocji. Cairny uchodzą za wesołe rodzinne pieski, które nie sprawiają większych kłopotów swoim opiekunom. W dodatku, odnajdują się zarówno w mieście jak i na wsi. W ich wyglądzie jest coś pierwotnego, niemniej jednak to urocze psy, potrafią oczarować. Zdecydowanie nie brakuje im elegancji. Jeżeli jesteś ciekawy ile żyje cairn terrier, lub gdzie kupić cairn terrier szczeniaki, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a także dowiesz się, czy masz zadatki na dobrego opiekuna cairna.

Cairn terrier hodowla

Cairn terrier – przedstawienie rasy

Cairn terrier jest brytyjską rasą małych psów. W klasyfikacji FCI rasa otrzymała nr 4 wzorca. Należy do grupy III – teriery, w której jest w sekcji 2 – teriery małe. Przyjrzyjmy się historii rasy oraz jej popularności w czasach współczesnych.

Organizacje kynologiczne

Cairn terrier jako rasa został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy II – Psy teriery (Terriers),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 3.19 w grupie terierów.

Przez inne większe organizacje:

  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy terierów (Terrier Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy terierów (Terrier),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec IV-8 i został przypisany do grupy terierów (Terriers)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy terierów (Terrier Group).

Cairn terrier – historia rasy

Cairn terrier wywodzi z terenów północno-zachodniej Szkocji. Rasa była znana już w XVIII wieku.
Słowo “cairn” pochodzi z języka starogalijskiego i oznacza kurhan, lub kamienny kopiec. W przeszłości, miejscowa ludność używała psów tej rasy do wypłaszania i tępienia szkodników takich jak: szczury, wydry i lisy, które niszczyły owe kopce, tworząc w nich swoje nory. Od cairn terriera wywodzi się terier szkocki i west highland white terrier.

Cairn terrier – dzisiaj

Cairn terrier przestał pełnić funkcję szeryfa kurhanów, obecnie uchodzi za eleganckiego psa do towarzystwa. Jest popularny na całym świecie, w szczególności w USA i Wielkiej Brytanii. W Polsce również jest rasą często pożądaną, a zarazem nie jest tak pospolity, jak inne popularne teriery – yorkshire terrier, lub west highland white terrier.

Cairn terrier – jak wyglądać zawadiacko i elegancko jednocześnie?

Cairn terrier to mały wesoły piesek o zawadiackim wyglądzie, który lubi się ruszać. W jego zachowaniu nie da się zauważyć agresji, ani lęku. A jak rozpoznać cechy charakterystyczne dla tej rasy? Zacznijmy od wyglądu.

Pies posiada obficie porośniętą, niemal okrągłą głowę. Na niej możemy zauważyć parę spiczastych uszu, średniej wielkości, ciemnoorzechowe i szeroko rozstawione oczy z krzaczastymi brwiami, a także czarny nos. Tułów cairna jest średniej długości. Pies porusza się swobodnie i płynnie na niedługich nogach, nosząc radośnie sterczący, krótki ogon.

Wielkość cairn terriera – waga i wzrost

Wzorzec przewiduje prawidłową wysokość, zarówno dla psów, jak i suk rasy cairn terrier – około 28 – 31 cm w kłębie (czyli od ziemi do szczytu łopatek). Wysokość powinna iść w parze z idealną wagą, również jednakową dla obu płci – od 6 do 7,5 kg.

Terrier cairn jest bardzo podobny wielkością i budową ciała do west highland white terriera. Najbardziej widoczną różnicą w wyglądzie tych dwóch ras jest barwa umaszczenia. Westie jest wyłącznie biały, a jaki może być cairn?

Właściwości sierści cairn terriera oraz jego umaszczenie

Sierść cairn terriera jest odporna na zmiany pogody. Składa się z obfitej, twardej lecz niegrubej sierści okrywowej i krótkiego, gęsto porośniętego podszerstka, który w dotyku jest miękki. Wzorzec dopuszcza umaszczenie jednolite lub pręgowane, dla barw:

  • kremowej,
  • pszenicznej,
  • czerwonej rudej,
  • szarej,
  • prawie czarnej.

W przypadku szaty cairna “prawie” robi wielką różnicę, gdyż zgodnie ze wzorcem, jednolicie umaszczony cairn terrier czarny lub biały jest niedopuszczalny, tak samo jak cairn terrier czarny podpalany. Charakterystyczne dla tej rasy są ciemne znaczenia na uszach i pysku.

Cairn terrier – jak pielęgnować sierść, by zachować jej dziki wygląd

Cairn terrier nie jest trudny w pielęgnacji. Okrywa powinna sprawiać wrażenie naturalnie rosnącej i bezładnej. To nie znaczy, że cairn ma być zaniedbany. Jego nieliniejąca sierść, powinna być regularnie szczotkowana i co jakiś czas trymowana. Przedstawiamy jak należy to robić prawidłowo.

Cairn terrier – szczotkowanie jako podstawa

Cairn terrier posiada sierść, która ma skłonności do plątania się – filcowania. Z tego względu powinien być szczotkowany dwa razy w tygodniu. Dzięki temu, jego włosy i skóra zachowają zdrowy wygląd. Przed rozpoczęciem spryskujemy sierść odżywką dla psów, która nie zmiękcza włosów. Do rozczesywania splotów, używamy specjalnej szczotki dla terierów, z gładko zakończonymi drutami. Martwe włosy i zanieczyszczenia usuniemy grzebieniami z rzadkim i średniej gęstości rozmieszczeniem zębów. Przy tym, powinniśmy uważać, żeby nie uszkodzić podszerstka. Szczotka włosiana dla psa przyda się na sam koniec, żeby rozczesać i ułożyć włosy na całym ciele.

Cairn terrier – trymowanie nie jest takie straszne

Trymowanie polega na ręcznym usuwaniu martwych włosów, których nieliniejący cairn nie jest w stanie sam się pozbyć. Jeżeli zaniechać tej czynności, sierść cairna straci swoją szorstkość i nie będzie wyglądać zjawiskowo. Strzyżenie nas nie wyręczy, ponieważ obcięte martwe włosy wciąż pozostają w ciele, w dodatku strzygąc możemy zniszczyć strukturę i barwę włosów. Do trymowania używamy specjalnych gumowych nakładek na palce, którymi będziemy wyskubywać, a raczej oddzielać martwe włosy. Wyciągamy tylko te włosy, które są obumarłe i wydzielają się spośród innych włosów. Zamiast nakładek możemy użyć specjalnego nożyka – trymera dla psa z tępymi zębami. Prawidłowe trymowanie nie przysporzy pupilowi bólu. Pierwsze powinno się odbyć, gdy szczeniak ma 3-4 miesiące wtedy, gdy zauważymy, że bez trudu możemy oddzielić pierwsze obumarłe włosy. Podczas pierwszego trymowania przygotujemy sierść i skórę na prawidłowy odrost, a także oswoimy psa z samym zabiegiem. Potem trymujemy cairna regularnie co 3 miesiące.

Cairn terrier – kąpiel

Terrier cairn powinien być kąpany raz na 2-3 miesiące. Przed tym powinien być dobrze rozczesany. Psa kąpiemy dwukrotnie, używając do tego szamponu dla psów szorstkowłosych. Uważamy przy tym, żeby nie wytworzyć zbyt dużo piany. Po spłukaniu i odsączeniu wody ręcznikiem nanosimy na sierść odżywkę, którą spłukujemy po paru minutach. Po wszystkim, delikatnie suszymy psa ręcznikami i suszarką z niezbyt gorącym strumieniem powietrza.

Pielęgnacja cairn terriera – więcej informacji

Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, strzyżenie źle oddziałuje na sierść, lecz nożyczek możemy użyć by przyciąć nadmiar włosów w pewnych miejscach, na przykład na uszach, między opuszkami, lub w miejscach intymnych – szczególnie w przypadku psa. Powinniśmy także pamiętać o tym, żeby chronić psa przed kleszczami i pchłami, w tym nas wyręczą krople lub obroże owadobójcze. Oprócz pielęgnacji szaty i skóry cairn terriera, nie możemy zapominać o higienie:

  • oczu,
  • uszu,
  • zębów,
  • pazurów.

Okolice oczu i wnętrze uszy przecieramy zwilżonymi wacikami. Zęby możemy czyścić specjalną pastą do zębów dla psa lub możemy użyć przysmaku dentystycznego, który skutecznie usuwa kamień nazębny. Pazurki przycinamy obcinaczem dla psów wtedy, gdy są zbyt długie. Warto także obserwować okolice intymne.

Cairn terrier – charakter przyjaznego pieska

Cairn terrier uchodzi za idealnego miejskiego psa rodzinnego. Jest towarzyski i zabawny, dla niego czułości nigdy nie jest zbyt wiele, ale pod maskotkowym obliczem, kryje się temperamentna natura terierów.

Jaki cairn terrier jest w domu?

Terrier cairn wśród rodziny jest duszą towarzystwa i stara się być w centrum uwagi. Jest bardziej cierpliwy i wyrozumiały dla dzieci od pozostałych terierów. Mógłby się bawić z nimi na okrągło. Odpowiednio prowadzony cairn jest przyjazny wobec innych zwierząt. Pomimo tego, że cieszy się kontaktem z każdym członkiem rodziny, szczególnie jest przywiązany do swojego opiekuna. Jest bardzo czuły i oddany, rozłąki łamią mu serce. Pozostawiony sam w domu może nieźle narozrabiać.

Zachowanie poza domem i wobec obcych

Cairn terrier na spacerach nie jest zaczepny. Nie czuje lęku wobec innych psów i potrafi to dumnie zaznaczyć, gdy napotkany pies nie uszanuje jego granic. Jako pies, który w przeszłości polował na gryzonie i lisy, może udać się w pogoń, gdy zauważy mysz, lub obcego kota. Wobec obcych ludzi jest przyjazny i serdeczny, stróżowanie zdecydowanie nie jest jego dziedziną.

Cairn terrier – wychowanie i szkolenie

Cairn terrier to energiczny piesek, który musi się wyszaleć. Pamiętajmy by szaleństwa były zachowane w ryzach, a słowo “stop” jest ich bezwzględnym wyznacznikiem. Powinniśmy cierpliwie prowadzić psa w procesie przyswajania panujących reguł.

Cairn terrier – wymarzony dom

Cairn terrier będzie czuł się dobrze w każdym domu, gdzie znajdzie uwagę i miłość domowników. Może to być zarówno mieszkanie w przestrzeni miejskiej, lub dom z ogrodem na wsi. Musimy zadbać, żeby teren posesji był odpowiednio ogrodzony, gdyż pies z instynktem łowczym może uciec, gdy wyczuje trop.

Jakie aktywności będą odpowiednie dla małego terriera?

Ważne jest, aby oprócz czułości zapewnić psu, także codzienną dawkę ruchu. Konieczne są spacery, nawet wtedy, gdy pies ma ciągły dostęp do ogrodu. Inną formą ruchu, jaką powinniśmy uwzględnić są zabawy.
Cairn dobrze poradzi sobie z takimi sportami jak tor przeszkód dla psów – agility, lub taniec z psem – dog dancing. Cairn może wykorzystać swoją myśliwską naturę w konkursie pracy norowców i przeczesywać sztuczne nory by dorwać jenota.

Jak nauczyć posłuszeństwa cairn terriera?

Terrier cairn jest pojętny, choć może stawiać opór podczas wychowania. Jeżeli będzie konsekwentnie uczony zasad panujących w domu, nie powinien stwarzać kłopotów. Cairn powinien przyswoić to, że gryzienie jest niegrzeczne i niedopuszczalne, a gdy padnie odpowiednia komenda pies musi wypuścić to co trzyma w pysku. Naukę posłuszeństwa powinniśmy rozpocząć od samego początku wspólnego życia, gdy pies jest jeszcze szczeniakiem. Prawidłowe szkolenie zależy także od naszego zachowania. Musimy bezwzględnie panować nad sobą, nie możemy pozwolić na agresję. Jest ona nieskuteczna, a przede wszystkim niebezpieczna dla zdrowia psychicznego wrażliwego cairna. O wiele lepszym rozwiązaniem jest motywacja i wynagradzanie pożądanego zachowania. Cairn jest inteligentny i w dodatku będzie dążył do ponownego uznania, szczególnie gdy nagroda będzie bardzo smaczna. Przysmaki dla psów, podobnie jak pieszczoty są odpowiednią nagrodą.

Cairn terrier – hodowla idealna i pułapki czyhające w internecie

Cairn terrier jest rasą modną. Wiele osób chce mieć w domu miłego i uroczego pieska rodzinnego. Nie powinniśmy mieć kłopotów, by zakupić swojego szczeniaka w Polsce. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę podczas poszukiwań odpowiedniej hodowli.

Cairn terrier – hodowla FCI

Z hodowli FCI otrzymujemy cairn terrier szczeniaki wraz z metryką, na podstawie której możemy wyrobić rodowód. Jeżeli zależy nam na zdrowym szczeniaku rasy cairn terrier, hodowla FCI nam może to zagwarantować, możemy także liczyć na otrzymanie wyprawki, a także rad związanych z utrzymaniem i wychowaniem rasy. Żeby zostać członkiem FCI, hodowla powinna spełniać szereg rygorystycznych wymogów, które w naszym kraju kontroluje Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Hodowcy decydujący się na uzyskanie i utrzymanie tego statusu często są prawdziwymi pasjonatami, którym nie zależy wyłącznie na zyskach z prowadzenia hodowli ekskluzywnych ras psów. U podłoża ich działalności leży przede wszystkim dobro i zamiłowanie do psów danej rasy.

Cairn terrier – olx i inne portale ogłoszeniowe

Przebierając oferty w internecie bądźmy uważni przy ogłoszeniach oferujących psy rasy cairn terrier, olx albo strony hodowli nie zrzeszonych w FCI, nie mogą należycie zagwarantować udanego zakupu. W części ogłoszeń oferujących psy rasy cairn terrier, cena może wydawać się kusząca, ale to może być “haczyk”. Oferowane w nich szczeniaki cairn terrier mogą mieć różne ukryte wady genetyczne, gdy ich rodzice zostali dobrani do rozrodu niesumiennie i nie byli wcześniej przebadani pod kątem chorób dziedzicznych. Czasem możemy natrafić na ogłoszenia o tytule “szczeniak w typie cairn terrier sprzedam”, w nich jest oferowany pies, który nie należy do rasy, a jedynie przypomina wyglądem cechy rasy. Takie podejście jest uczciwe, ponieważ z reguły podawana cena jest o wiele niższa, niż za psa rasowego. Pamiętajmy, zawsze przed zakupem powinniśmy sami zweryfikować wszystkie dokumenty dotyczące szczeniaków i ich rodziców, a także sprawdzić warunki hodowli. Nic nie może budzić w nas podejrzeń.

Na portalach ogłoszeniowych często oprócz ogłoszeń zatytułowanych “cairn terrier sprzedam” możemy znaleźć również “cairn terrier oddam”. W tym przypadku, również nie możemy działać pochopnie. Rozważając ogłoszenia o tytule “cairn terrier oddam” podobnie jak w przypadku “cairn terrier sprzedam”, powinniśmy zwrócić uwagę na stan zdrowia psa, a także przyczynę oddania.

Cairn terrier – zdrowie długowiecznych maluchów

Cairn terrier jest uznawany za rasę długowieczną. Ich średnia długość życia wynosi 12-16 lat, a niektóre osobniki, mogą osiągnąć wiek nawet 20 lat! Zatem warto wiedzieć pod kątem jakich przypadłości należy obserwować stan zdrowia tych żywotnych czworonogów, żeby cieszyć się wspólnymi chwilami jak najdłużej.

Jak już wcześniej wspominaliśmy dobrze zadbana sierść cairn terriera jest odporna na zmiany atmosferyczne. Cairny znoszą dobrze ciepło i zimno, jednak nie dotyczy to skrajnych temperatur. W trakcie mrozów psy nie mogą przebywać zbyt długo na zewnątrz, tak samo i podczas upałów. Latem powinny mieć dostęp do świeżej wody i do schronienia w cieniu.

Choroby, na które narażona jest ta rasa

Terrier cairn jest narażony na następujące schorzenia:

  • zwichnięcie rzepki – choroba która jest typowa dla psów ras małych.
  • osteopatia czaszkowo-żuchwowa – choroba dziedziczna, która powoduje nadmierne tworzenie kości wzdłuż żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego, przez co pies odczuwa ból i dyskomfort podczas otwierania szczęk, jest to dla niego najbardziej uciążliwe podczas picia i spożywaniu posiłków.
  • ektopia jąder, czyli choroba zaburzenia rozwojowego u samców, polegająca na nieprawidłowym umieszczeniu jądra w worku mosznowym,
  • choroby związane z oczami – jaskra i entropium, czyli podwinięta powieka.
  • choroby skóry
  • guz wątroby
  • torbielowatość nerek

Świadomy zakup i regularne kontrole u lekarza weterynarii, mogą wyeliminować ryzyko wystąpienia, bądź rozwoju wyżej wymienionych schorzeń.

Cairn terrier – żywienie łakomego pieska

Cairn terrier, to mały piesek z dużym apetytem. Niestety łakomstwo może doprowadzić do otyłości. Z tego względu jego żywienie powinno być odpowiednio porcjowane i podawane. Możemy sami przygotowywać posiłki dla naszego psa, albo zaufać karmom gotowym, które pozwolą zaoszczędzić nam czasu i zachodu.

Jak dostosować karmę sklepową do naszego cairn terriera?

Decydując się na karmy komercyjne suche lub mokre możemy zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Powinniśmy wybierać pośród pokarmów przeznaczonych dla ras małych. Taka karma będzie dostosowana nie tylko składnikami, ale także rozmiarami do szczęki małego psa. Oprócz tego, powinniśmy uwzględnić wiek, wagę i poziom aktywności cairn terriera. Porcje podajemy zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej gdy posiłki są podawane rano i wieczorem, nie bezpośrednio przed, lub po spacerze. Stosując przysmaki powinniśmy uwzględnić je w dziennym bilansie energetycznym, przy tym nie mogą przekroczyć 10% jego dziennej dawki pożywienia.

O czym należy pamiętać, gdy sami przygotowujemy posiłki dla cairn terriera?

Żywienie tradycyjne i dieta BARF – polegająca na podawaniu psu mięsa surowego, a także w mniejszym stopniu owoców i warzyw, jest również odpowiednim rozwiązaniem, pod warunkiem, że będziemy to robić prawidłowo, a posiłki – zarówno wielkość porcji i skład, będą dostosowane do naszego psa. Oprócz czasu na przygotowanie, będziemy potrzebować wiedzy i pomocy specjalisty na przykład weterynarza, który pomoże ustalić posiłki, a także będzie na bieżąco diagnozować krew pupila, pod kątem występowania niedoborów bądź nadwyżek substancji w organizmie. Przy tym rodzaju żywienia, dodatkowo musimy uzupełniać pokarm specjalnymi suplementami.

Cairn terrier – cena i koszty utrzymania małego terriera

Za szczeniaki rasy cairn terrier, cena w hodowli może wynosić około 4000 do 7000 złotych.

Miesięczne i roczne koszty utrzymania

Posiadając psa, w ciągu miesiąca powinniśmy na bieżąco uzupełniać karmę, w tym także przysmaki zwykłe lub dentystyczne oraz worki na śmieci. W przypadku cairn terriera, wydamy od około 100 do 200 zł. Jeżeli doliczymy cenę środków służących pielęgnacji cairna, takich jak:

  • szampon,
  • odżywka,
  • obroże owadobójcze

w ciągu roku wydamy na psa od około 1500 do 2800 złotych. W kosztach opieki powinniśmy uwzględnić koszty usług, z których zdecydujemy się skorzystać, takich jak wizyty u weterynarza i w salonie psiej urody, ubezpieczenie, psie przedszkole i rozmaite szkolenia dla psów rasy cairn terrier, cena takich usług może uszczuplić zasób naszego portfela.

Wydatki w ujęciu dwuletnim na terriera

Każdy pies, który z nami mieszka powinien mieć swoje akcesoria, takie jak:

  • miski,
  • obroża,
  • smycz,
  • szczotki i grzebienie,
  • obcinacz,
  • zabawki,
  • legowisko.

W przypadku psa rasy cairn terrier, cena ich zakupu wyniesie od około 250 do 350 zł. Te akcesoria warto jest wymieniać co rok, lub dwa lata, nawet jeżeli wydają się być niezużyte. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pełnią swoją funkcję niezawodnie i są bezpieczne dla naszego pupila. Łącząc wszystkie koszty w ciągu dwóch lat przeznaczymy na cairna od 3 250 zł do 6 000 zł.

Cairn terrier – czy będę odpowiednim opiekunem

To niewielki elegancki pies rodzinny. Jak już wiemy, żyje w nim szkocki duch. Poznaliście jego wygląd, jeżeli twierdzisz, że jest na tyle uroczy by zaprosić go do swojego domu, przemyśl czy jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę. Opisaliśmy jego charakter, a także to na co powinieneś zwrócić uwagę wychowując psa. Jeżeli będziesz odpowiednio pielęgnował i żywił cairna, może być towarzyszem Twojej rodziny przez długie lata. Pamiętaj, aby na bieżąco sprawdzać stan zdrowia pupila, wiesz na jakie choroby jest narażona jego rasa. Podejdź rozważnie do zakupu szczeniaka rasy cairn terrier, olx może być portalem, na którym znajdziemy dużo ofert, jednak polecamy korzystać z ofert tylko sprawdzonych hodowli zrzeszonych w FCI. Przed zakupem warto jest zapewnić psu wszystkie potrzebne akcesoria i uwzględnić wydatki, z którymi wiąże się opieka nad cairnem.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.