Choroba lokomocyjna u psa – 3 porady lekarza weterynarii jak pomóc pupilowi przetrwać podróż autem

Latem większość z nas myślami wybiega do długo wyczekiwanego urlopu. Miejsca noclegowe przyjazne zwierzętom są coraz szerzej dostępne. Nie wahamy się długo i zabieramy naszego czworonoga ze sobą – w końcu uwielbia zabawy w wodzie, w piasku i długie spacery. Rzadko jednak zastanawiamy się nad samopoczuciem psa w podróży samochodem, a przecież choroba lokomocyjna u psa jest bardzo częstą przypadłością. Jeszcze przed wyjazdem warto więc zastanowić się, co zrobić, by ułatwić pupilowi podróż. A może jednak nie brać go ze sobą?

Dla części zwierząt podróże, nawet te dalekie, to prawdziwa przyjemność. Uwielbiają podziwiać zmieniające się za oknem krajobrazy i z radością poznają nowe miejsca. Jednak czy zachowa się tak również nasz pies? Choroba lokomocyjna może pokrzyżować nam plany. Niektóre psiaki są nerwowe, a inne ślinią się, drżą lub nawet wymiotują. Podpowiadamy, co zrobić, by odpowiednio przygotować się do wyjazdów ze zwierzakiem.

Jak zadbać o spokój i komfort psa przed podróżą?

O tym, jak będziemy przewozić psa, warto pomyśleć na kilka dni przed wyjazdem. M.in. po to, by zaopatrzyć się w akcesoria ułatwiające nam i zwierzętom podróż. Mogą to być transportery, szelki, rolety do okien, koc. Koniecznie też trzeba sprawdzić stan klimatyzacji, zwłaszcza jeśli planujemy długą podróż w dzień.

Zwierzak powinien mieć zapewnione swoje miejsce w samochodzie, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Pamiętajmy, że w chorobie lokomocyjnej u psa, leczenie często przynosi ulgę. Odpowiednio dobrane preparaty są naprawdę pomocne. Warto jednak wiedzieć, że większością z nich, organizm nasyca się dopiero po 7-10 dniach, dlatego ważne jest wcześniejsze przygotowanie. Przy wyborze odpowiedniego specyfiku, pomocna jest informacja, czy pies w samochodzie jest zestresowany czy też dodatkowo wymiotuje.

Kiedy wszystko jest już przygotowane, a czas wyjazdu coraz bliżej, pamiętajmy, by na ostatnie 3-4 godziny przed podróżą nie podawać psiakowi nic do jedzenia – zminimalizuje to ryzyko wymiotów.

jak podróżować z psem?

Choroba lokomocyjna u psa – sposoby na spokojną podróż

Psy, które denerwują się w podróży, najczęściej reagują na zmieniające się obrazy czy przejeżdżające samochody – komfort zwierzaka powinna poprawić zatem roleta. Dobrze też, jeśli osoba, z którą pies jest związany emocjonalnie, usiądzie obok, by czuł się bezpieczniej. W przypadku kiedy nasz pies jest w transporterze, możemy odwrócić go w naszą stronę.

W podróży nie warto się spieszyć. Wskazane są częste postoje z krótkim spacerem w spokojnym miejscu. Jeśli pies nie wymiotuje można podać mu wodę, w przeciwnym wypadku wskazane jest wstrzymanie się od pojenia. W przypadku długiej podróży, podajemy wodę, ale też znacznie wydłużamy postój.

Pies w podróży samochodem – jak pomóc mu po dotarciu na miejsce?

Po dotarciu do celu podróży nie każdy pies będzie podzielał nasz entuzjazm. Dla niektórych zwierząt nowe miejsce, a nierzadko też obecność innych czworonogów, to kolejny, olbrzymi stres. Bądźmy wtedy z naszym pupilem, zapewnijmy mu własny, spokojny kąt i nie zmuszajmy od razu do spacerów po okolicy.

Jeżeli nasz pupil wyjątkowo źle znosi podróż i kiepsko przystosowuje się do nowych miejsc, warto rozważyć pozostawienie go w domu i zapewnienie mu odpowiedniej opieki na miejscu. W razie braku takich możliwości – przygotowanie samochodu, odpowiednio dobrane do choroby lokomocyjnej u psa leki oraz spokojne, wspólne poznawanie okolicy, powinny pomóc, by mógł cieszyć się wakacjami razem z nami.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
1 komentarz do “Choroba lokomocyjna u psa – 3 porady lekarza weterynarii jak pomóc pupilowi przetrwać podróż autem
  • Avatar
    Iwona Gruszka pisze:

    Moj pies bardzo żle znosi podróż samochodem zawsze wymiotuje ,chociaż lubi jeździć samochodem i chętnie do niego wsiada .Niestety te wyprawy prawie zawsze tak się kończą .To dorosły 4 letni Amstaf 30 kg .Jak możemy mu pomóc .Jaką tabletkę moze przyjąć bez powikłań .Bardzo proszę o odpowiedz ….dziękuje Iwona

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.