Choroby dróg moczowych u kotów – utrudnione oddawanie moczu, wielomocz czy załatwianie się poza kuwetą – to jedne z najczęstszych dolegliwości, które występują o tych zwierząt. By zapobiec negatywnym skutkom choroby, należy stosować specjalistyczne leczenie (niekiedy nawet do końca życia), którego istotną częścią jest właściwa dieta. Czym charakteryzują się choroby dróg moczowych u kotów i w jaki sposób dobrać odpowiednie żywienie, by zminimalizować ich negatywne skutki? O tym piszemy w dzisiejszym artykule, zapraszamy do lektury!
Choroby dróg moczowych – przyczyny, objawy i rodzaje
Większość chorób w obrębie układu moczowego (ok. 90%) u kotów to efekt infekcji, głównie bakteryjnych. Ponadto pojawienie się choroby oraz jej nawrót zwiększają takie czynniki jak: otyłość, nadwaga, nieodpowiedni stopień nawodnienia organizmu czy niewłaściwie dobrana dieta.
Apatia, mniejszy apetyt i wzmożone pragnienie to pierwsze objawy, które mogą sygnalizować chorobę dróg moczowych. Jeśli w moczu pupila opiekun znajdzie krew, kot ma problem z oddawaniem moczu lub nadmiernie interesuje się okolicą swoich narządów płciowych, a podczas czynności fizjologicznych wydaje niepokojące odgłosy, to jest to sygnał alarmowy, że drogi moczowe zwierzęcia należy niezwłocznie przebadać. Najlepiej od razu udać się na konsultację do gabinetu weterynaryjnego.
Choroby dróg moczowych mogą dotyczyć:
- górnych dróg moczowych (moczowody, nerki),
- dolnych dróg moczowych (np. zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego).
Często opiekunowie obawiają się, że zwierzęciu dokucza zapalenie pęcherza moczowego lub kamica układu moczowego. Przyczyny schorzenia nie należy szukać na własną rękę, gdyż tylko lekarz weterynarii będzie mógł stwierdzić ewentualne infekcje bakteryjne lub obecność kryształów.
Problemy w układzie moczowym – na czym opiera się diagnoza weterynarza?
Szereg czworonożnych pacjentów boryka się z chorobą dolnych dróg moczowych. Lekarz weterynarii, chcąc ustalić przyczynę choroby zwierzęcia, w pierwszej kolejności zbierze wywiad od opiekuna, który przyszedł z chorym kotem do kliniki. Dzięki temu będzie wiedział, jak długo trwa problem i czym się objawia. Następnie wykona szereg badań, wśród których mogą znaleźć się między innymi badanie USG jamy brzusznej czy analiza moczu w laboratorium.
Ostatnie badanie pozwala wykryć obecność bakterii w moczu oraz odczytać jego pH (odczyn moczu powinien oscylować między 6,2 a 6,4). Wyższe pH może sprzyjać rozwojowi infekcji i wytrącaniu się kryształów w moczu, co jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób dróg moczowych u kotów. To niebezpieczna choroba, która może prowadzić do zatkania cewki moczowej. Wtedy niezbędne staje się chirurgiczne usunięcie kryształów w niej tkwiących.
Należy pamiętać, że w skrajnych przypadkach kamienie moczowe mogą doprowadzić nawet do pęknięcia pęcherza moczowego, co zagraża bezpośrednio życiu zwierzęcia. Tak zwany syndrom urologiczny kotów (SUK) może dotknąć zwierzęta te w każdym wieku i każdej płci, niezależnie od przeprowadzenia zabiegu kastracji czy sterylizacji.
Problemy urologiczne kotów, które może zniwelować karma Brit VD Struvite
By utrzymać właściwe pH moczu, a tym samym zmniejszyć zagrożenie infekcją dróg moczowych, warto dbać o właściwą dietę swojego pupila. Odpowiednio dobrane żywienie kota pozwala nie tylko regulować odczyn moczu, ale również zawartość składników mineralnych, które odpowiadają za powstawanie kryształów i kamieni w pęcherzu moczowym.
Kotom z problemami dróg moczowych polecana jest dietetyczna karma pełnoporcjowa Brit VD Struvite. Dzięki zastosowaniu w niej związków zakwaszających i metioniny, karma ta pozwala utrzymać kwaśny odczyn moczu, w którym namnażanie bakterii i powstawanie kryształów i kamieni moczowych będzie utrudnione. Obniżenie zawartości magnezu, fosforu oraz wapnia wpłynęło pozytywnie również na ograniczenie wytrącania się kamieni moczowych i kryształów.
Kolejnymi, wartościowymi składnikami pełnoporcjowej karmy Brit VD Struvite, która została pozbawiona zbóż, są żurawina i sód. Właśnie te dwa składniki zwiększają zapotrzebowanie kota na wodę, a im więcej jej wypije, tym jego mocz będzie mniej zagęszczony. Ponadto żurawina, w połączeniu z kwasami omega-3, witaminą C, E oraz selenem ma kojący wpływ na reakcje zapalne błony śluzowej pęcherza, co zmniejsza poziom bólu podczas infekcji i łagodzi objawy zapalenia.
Dodatkowo obecny w karmie Brit VD Struvite L-tryptofan wpływa na większą produkcję hormonów takich jak serotonina. Ten “hormon szczęścia” przyczynia się do redukcji stresu u kota i daje pozytywne rezultaty. Jest to o tyle istotne, że stres wpływa na cały organizm kota i zwiększa ryzyko występowania chorób dróg moczowych u tych zwierząt.
Dietetycznej karmy Brit VD Struvite nie należy stosować w przypadku:
- przewlekłej niewydolności nerek,
- chorób serca,
- razem z innymi substancjami zakwaszającymi mocz.
Podsumowanie, czyli jak dbać o kota podczas infekcji dróg moczowych
Właściwe leczenie pod okiem specjalisty oraz starannie dobrana dieta wspólnie dają większe szanse na pokonanie chorób dróg moczowych u kotów. Każdy opiekun chorego kota powinien wiedzieć, że to często długa i wymagająca walka, w której odpowiednio dobrane i zbilansowane żywienie odgrywa znaczącą rolę. Dlatego warto korzystać z bezzbożowej karmy Brit VD Struvite, która ma najlepsze właściwości wspomagające leczenie chorób dróg moczowych u kotów.
Dobrze jest też pamiętać, by w miarę możliwości nie wystawiać pupila na czynniki stresogenne, zapewniać mu stały dostęp do świeżej wody i pamiętać o regularnym sprzątaniu kuwety. Mając na uwadze te często drobne, choć istotne, zachowania, ułatwisz swojemu pupilowi przejście przez chorobę dróg moczowych, co prowadzi do wyleczenia nieprzyjemnych dolegliwości zwierzaka.