Choroby oczu u chomików – jak je rozpoznać i jak leczyć?

Chomiki są często wybierane na zwierzątka domowe. Są niewielkie, stąd ich klatka zapewniająca optymalną przestrzeń do ruchu, nadal zajmuje niewiele miejsca. Chomiki to też delikatne zwierzaki, z którymi trzeba się odpowiednio obchodzić. Choroby oczu u chomików to jedna z problemów, z którą możesz się spotkać. Jakie problemy z oczami może mieć Twój pupil? Jak mu pomóc? Sprawdź to!

Zbliżenie na oczy chomika siedzącego na orzechach.

Chomik jako zwierzę domowe

Chomiki już dawno zajęły ważne miejsce wśród często wybieranych zwierząt domowych. Są stosunkowo niedrogie, w dodatku są też tanie w utrzymaniu. Żyją około 2 lat, dlatego nie bierzesz na siebie zobowiązania na kilkanaście lat. Nie znaczy to jednak, że nie należy im się odpowiedni poziom opieki.

Chomiki to stworzenia, które prowadzą nocny tryb życia. Raczej nie masz co oczekiwać, że będą aktywne w ciągu dnia – wtedy będą po prostu spać, zakopane w sianie lub schowane bezpiecznie w swojej kryjówce. Dlatego w nocy, gdy budzi się i zaczyna swoją aktywność, może być hałaśliwy. Musisz to wziąć pod uwagę, wybierając dla niego miejsce.

Chomiki są też samotnikami. Nie dokupuj drugiego chomika w obawie, że temu pierwszemu będzie smutno. Większa liczba chomików w klatce może prowadzić ze sobą krwawe wojny, będzie też stale zestresowana bliską obecnością pobratymca.

Chomik może i jest niewielki, ale w naturze potrafi przemierzać naprawdę spore obszary swojego terytorium – jest bowiem bardzo terytorialny. Dlatego klatka dla gryzonia powinna być całkiem spora. Minimalne pole powierzchni takiej klatki to około 3200 centymetrów kwadratowych.

Choroby oczu u chomików. Chomik patrzy w obiektyw.

Dieta chomika

Chomiki są wszystkożerne, oznacza to, że w swojej diecie potrzebują też białka pochodzenia zwierzęcego, co dla wielu osób może być zaskoczeniem. Podstawą wyżywienia chomika jest ziarno. Chętnie zjedzą proso, owies i pszenicę. Mogą wprost przepadać za nasionami słonecznika czy dyni, bo to nasiona oleiste, czyli tłuste. Są bardziej smakowite dla chomików, ale należy dawkować je w rozsądnych ilościach.

Bardzo ważne w wyżywieniu chomika jest też siano – to ono dostarcza mu mnóstwa składników odżywczych, a przy tym pozwala zwierzakowi ścierać zęby. Pamiętaj, bo to bardzo ważne – zęby chomików muszą być regularnie ścierane, bo rosną przez całe życie.

W dalszej kolejności warto podawać chomikowi warzywa – marchewki, buraki, dynie, rzepy i pomidory, to przykładowe warzywa bezpieczne dla tych zwierząt. Dalej na liście są owoce – truskawki, jagody, maliny, jabłka lub gruszki. Te jednak traktuj jak jako okazjonalny dodatek i smakołyk. Pamiętaj, że warzywa i owoce szybko się psują, więc nie jest wskazane, żeby chomik przetrzymywał gdzieś taki pokarm. Nie może też dużo zjeść od razu, bo może to doprowadzić do problemów z przewodem pokarmowym. Możesz podawać mu też suszone warzywa i owoce. Nie możesz też zapominać o zieleninie – chomik chętnie zje rumianek, babkę lancetowatą, mniszek lekarski, szałwię, bazylię, stokrotki czy koniczynę.

Skoro to zwierzę wszystkożerne, potrzebuje też białka zwierzęcego. Możesz mu go dostarczyć poprzez podawanie zwierzakowi larw – na przykład mącznika. Możesz też podawać mu odrobinę niesolonego twarogu lub naturalnego jogurtu albo kawałki gotowanego kurczaka. Nieprawidłowa dieta zwierzaka może doprowadzić do rozwoju wielu chorób.

Infekcja oka u chomika - portret gryzonia.

Przeczytaj także: Chomik u weterynarza – jak wygląda wizyta z chomikiem u weterynarza?

Choroby oczu u chomików

Oczy chomika są bardzo delikatne i wrażliwe. Choroby się jednak zdarzają niezależnie od poziomu opieki i musisz być na to przygotowany. W wielu sytuacjach liczy się szybka pomoc lekarza weterynarii. Jakie choroby oczu u chomika warto znać, by móc szybko rozpoznać ewentualne problemy i być w stanie szybko pomóc chomikowi.

Infekcje bakteryjne oczu

Infekcja oka u chomika to problem, który stosunkowo często występuje. Jeśli zauważysz, że pojawia się ropna wydzielina z oka, chomik często je mruży lub przeciera, a powieki i spojówki są zaczerwienione – może to być znak tego, że w oku rozwija się infekcja bakteryjna. Tutaj bardzo ważna jest wizyta u lekarza weterynarii, bo to właśnie on może zaproponować odpowiednie leczenie, a jeśli konieczny będzie antybiotyk – wskaże właściwy i wyjaśni jak go dawkować.

Niektórzy samodzielnie starają się leczyć chomika, przecierając mu oczy różnymi domowymi specyfikami, ale to bardzo ryzykowny pomysł. Preparat może uczulić zwierzę i tylko pogorszyć stan oczu, może też nie przynieść efektu, a choroba będzie postępowała. Możesz w ten sposób również przenieść infekcję na drugie oko i sprawić chomikowi wiele bólu.

Jeśli Twój chomik ma problemy z zębami, także może to doprowadzić w końcu do infekcji bakteryjnej oczu – w końcu organizm to skomplikowana, połączona ze sobą biologiczna maszyneria i jedna kwestia wpływa na inną.

Czerwone oko u chomika albinosa.

Zapalenie spojówek

Czerwone oko u chomika występuje naturalnie u albinosów. Zaczerwienione spojówki i powieki natomiast mogą oznaczać zapalenie spojówek. Oko może wtedy też silnie łzawić, a chomik będzie mrużył powieki.

Winnym zapalenia spojówek mogą okazać się niewłaściwe warunki panujące w klatce – niedostateczny poziom czystości czy pyląca ściółka. Chomik może też się zranić – może dojść do zranienia powieki, spojówki, a nawet rogówki, co może wywołać też zapalenie spojówek. Może być ono wywołane również alergią lub wadliwą/niewystarczającą produkcją łez

W tym przypadku w pierwszej kolejności należy zabrać chomika do gabinetu weterynaryjnego, by lekarz właściwie zajął się jego oczami. W zależności od przyczyny czasem konieczne będzie dokładne przepłukanie worków spojówkowych, czasem usunięcie z nich ciała obcego, a czasem zastosowanie odpowiednich leków. Następnie należy znaleźć i wyeliminować przyczynę problemu – na przykład zmienić ściółkę lub zadbać o wyższy poziom higieny w klatce.

Wytrzeszcz

To zauważysz bardzo łatwo, jeśli spojrzysz na chomika z góry. Z tej perspektywy szybko dostrzeżesz, czy któreś oko nie uwypukla się za bardzo poza oczodół. Oczy chomika nie powinny być nadmiernie wystające ani niesymetryczne względem siebie.

Do wytrzeszczu może dojść przez infekcję. Doprowadzić do tego mogą infekcję zagałkowe lub nowotwory, które są umiejscowione właśnie za gałką oczną. W przypadku wytrzeszczu wizyta u lekarza weterynarii jest konieczna, by pomóc zwierzątku.

Do wytrzeszczu może dojść na przykład wtedy, gdy chomik zostanie zbyt mocno ściśnięty, bo nie obchodzisz się z nim tak delikatnie, jak trzeba. Za taki stan rzeczy może odpowiadać też nieostrożne dziecko, a nawet pies czy kot, jeśli zdecydują się zaatakować chomika. W takich przypadkach wytrzeszcz jest raczej chwilowy, jeśli jest stały, doszło do wypadnięcia gałki ocznej. Jeśli masz wątpliwości, zabierz zwierzaka do lekarza. 

Wrzody

Jeśli rogówka oka zostanie uszkodzona – na przykład przypadkowym zadrapaniem, silnym podrażnieniem lub otarciem, czy wbiciem ciała obcego – rozwija się na niej owrzodzenie. Problem bolesny, który zlekceważony będzie tylko postępował.

Do tego typu urazów rogówki dochodzi stosunkowo często, jeśli chomik ma zbyt ostrą lub pylącą ściółkę, która może regularnie podrażniać oczy, a nawet się wbić w spojówki lub rogówkę. Jeśli podejrzewasz owrzodzenie, zabierz zwierzaka do lekarza. Nie zobaczysz wrzodu gołym okiem, do tego potrzebne są badania. Chore oko u chomika w tym przypadku będzie albo zupełnie mętne, albo całkowicie zamknięte.

Chore oko u chomika trzymanego na rękach dziecka.

Choroby oczu u chomika – podsumowanie

Chomiki to bardzo popularne zwierzaki, które słyną jako raczej niekłopotliwe w utrzymaniu – są niewielkie, zajmują stosunkowo mało miejsca i nie trzeba ich wyprowadzać na spacery. W dodatku ich dieta należy do tych tańszych. To nadal jednak żywe stworzenie, które potrzebuje odpowiedniego poziomu opieki, a w razie problemów zdrowotnych także wizyt u lekarza weterynarii.

Oczy chomika są w dużym stopniu narażone na urazy i infekcje. Ich wystąpienie sygnalizują specyficzne dla chorób oczu objawy, które zwykle są mocno wyrażone. Problemy okulistyczne mogą jednak mieć inny, bardziej ukryty charakter. Zdarza się, że objawy są bardzo subtelne i tylko uważna obserwacja pomoże wykryć problem.

lek. wet. Hanna Pietruszka

Choroby oczu u chomików to całkiem powszechne problemy. Chomiki mogą cierpieć z powodu infekcji bakteryjnych, urazów okolicy oczu, owrzodzeń rogówki, zapalenia spojówek lub rozwijających się w okolicy gałki ocznej zmian nowotworowych. Choroba może też dać o sobie znać jedynie przez wytrzeszcz gałki ocznej, co może zostać pominięte, jeżeli nie obserwujemy naszego pupila. Jeśli zauważysz coś niepokojącego w zachowaniu Twojego chomika, udaj się do lekarza weterynarii. Najlepiej poszukaj takiego, który specjalizuje się w małych zwierzakach.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.