Co je wąż zbożowy? Hodowla węża w domu

Hodowla węży nadal uważana jest za zajęcie egzotyczne, a więc też takie, które wzbudza spore zainteresowanie wśród ludzi. Jednak ma też całkiem spore grono miłośników, którzy zrzeszają się, na przykład na forach internetowych, by podzielić się swoją wiedzą i pochwalić hodowanymi gadami. Jednym z częściej hodowanych węży jest wąż zbożowych. Jak o niego dbać? Co je wąż zbożowy? Czego potrzebuje, by dobrze się czuć w terrarium? Sprawdź!

co je wąż zbożowy?

Wąż zbożowy – poznaj go bliżej

Węże zbożowe to małe węże. Na ogół osiągają długość około stu dwudziestu do stu pięćdziesięciu centymetrów i ważą około 500-900 gramów. Nazywane powszechnie zbożówkami słyną jako mało wymagające w hodowli, przez co zdobyły popularność jako zwierzęta do terrarium.

Występują w wielu różnych odmianach, co odbija się na ich wyglądzie – możesz spotkać się z wężem zbożowym w naprawdę wielu odmianach kolorystycznych – jest ich nawet kilkaset. W Polsce najpowszechniejsze są odmiany: Classic, Ghost, Anerythristic, Alemanistic, występuje też wiele innych. Wśród węży zbożowych znane są też wersje wzorzyste, między innymi: Zig-Zac, Aztec, Motley, Striped.

Ta ogromna różnorodność sprawia, że bardzo trudno jest znaleźć dwa identyczne osobniki – to praktycznie niemożliwe. Każdy wąż jest silnie zindywidualizowany pod względem swojego wyglądu, dlatego łatwo jest je rozróżniać nawet komuś, kto nie ma w tym zbyt wielkiego doświadczenia.

W naturze można je spotkać na południowo-wschodnich i środkowych terenach Stanów Zjednoczonych, między innymi w Luizjanie, Kolorado czy na Florydzie. W warunkach hodowlanych są tak rozpowszechnione, że z powodzeniem można je znaleźć na całym świecie.

wąż zbożowy – co je i jak go karmić?

Terrarium dla węża zbożowego

Węże zbożowe nie są bardzo wymagające w hodowli – słyną jako odpowiednie zwierzęta do terrarium nawet dla początkujących hodowców. Nie znaczy to jednak, że w ogóle nie mają swoich wymagań, żeby wąż był w stanie żyć długo i zdrowo. W warunkach hodowlanych, przy odpowiedniej opiece i dobrych predyspozycjach zdrowotnych, są w stanie przeżyć nawet dwadzieścia lat. Trzeba wężowi zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza i temperaturę wyspy, a także dbać o różnice temperatury pomiędzy dniem i nocą. Bardzo istotna jest też odpowiednia wilgotność powietrza.

Minimalny rozmiar terrarium dla węża zbożowego to 80x40x40 centymetrów, choć zalecane jest większe. Dorosłe osobniki należy trzymać osobno i łączyć tylko na porę ewentualnych godów. W przypadku dorosłych osobników wewnątrz terrarium w chłodniejszej części musi panować temperatura około 25-28 stopni Celsjusza, a w cieplejszej w ciągu dnia około 31-33 stopni Celsjusza. W nocy możesz utrzymywać wewnątrz terrarium temperaturę pokojową, czyli około 24 stopni. W przypadku młodych osobników ważne jest utrzymywanie stałej temperatury około 27-28 stopni, a na wyspie około 31-32 stopni Celsjusza przez całą dobę.

W środku terrarium musi znaleźć się basen z wodą, dla ochłody, ale głównie dla utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgoci wewnątrz. Najlepsze podłoże to chipsy kokosowe, włókno kokosowe, kora, trociny lub drewienko bukowe.

Węże zbożowe potrzebują też kryjówek i miejsc, na które mogłyby się wspinać – w naturze potrafią wejść one nawet na drzewo, dlatego należy im umożliwić wspinaczkę w warunkach, które panują w terrarium.

Co je wąż zbożowy?

Co je wąż zbożowy? To – jak każdy wąż – drapieżnik, który wymaga karmienia ofiarami w całości. Nie istnieją karmy dla węża, granulki, którym zaspokoisz jego apetyt czy specjalistyczne jedzenie dla węża zbożowego, produkowane w fabryce i estetycznie pakowane. Jeśli chcesz hodować węża, musisz być gotów na to, że będziesz karmić go innymi, żywymi stworzeniami.

Żywią się niewielkimi zwierzętami stałocieplnymi. Przyjmuje się, że wielkość jego ofiary musi być mniejsza niż szerokość węża w najszerszym miejscu, choć starsze dusiciele mogą mieć większą ofiarę. Przyjmuje się też kryterium wagi ofiary – nie może ona przekraczać 1/10 wagi węża. W innym wypadku, gdy ofiara będzie zbyt duża, wąż może ją zwymiotować, może też poranić węża. W takim wypadku nie należy mu potem podawać pokarmu przez około czternaście dni, a po upływie tego czasu podać mu małego mysiego oseska.

Jeśli masz kilka węży, powinny być one karmione osobno, najlepiej w innych pojemnikach niż docelowe terrarium. Czego potrzebuje wąż zbożowy? Pokarm jest zależny od jego wielkości. Możesz podawać mu mysie oseski – jednodniowe lub kilkudniowe. Z biegiem czasu można zacząć podawać też szczurze oseski, nieco już podrośnięte myszki, myszki bieguski czy nawet dwu-czterotygodniowe szczurki. Gdy wąż będzie już dorosły i osiągnie odpowiednie rozmiary, mogą też zjadać starsze szczury, takie, które mają nawet pięć czy sześć tygodni.

Pokarm dla węża zbożowego na ogół jest żywy – wąż sam upoluje stworzenie, które mu podasz. Jednak, jeśli bardzo tego chcesz, możesz nauczyć węża spożywać pokarm martwy, podawany pęsetą. Wymaga to trochę wprawy i mnóstwo cierpliwości, ale jest to wykonalne.

Jak często go karmić?

Wiesz już czym, ale czy wiesz jak często karmić węża zbożowego? Dorosłe osobniki nie potrzebują być karmione zbyt często. Raz na dwa-trzy tygodnie w tym przypadku w zupełności wystarczy. Młode osobniki natomiast należy karmić około dwóch razy w tygodniu.

Czasami zdarza się, że wąż nie chce jeść. Wtedy należy sprawdzić dlaczego. Węże mogą odmawiać jedzenia tuż przed wylinką lub – w przypadku samic – są one w zaawansowanej ciąży. Wąż może też nie chcieć jeść, bo ofiara jest zbyt duża lub bo coś mu dolega. Dlatego zawsze obserwuj swojego węża, by móc odpowiednio zareagować w przypadku ewentualnej choroby, na którą może cierpieć Twój wąż zbożowy.

Co je i jak często już wiesz. Musisz jednak wiedzieć jeszcze coś – nie łap dla niego ofiar na wolności. Nie poluj na myszy czy szczury – możesz dostarczyć mu osobnika chorego lub zatrutego. Dużo lepszym pomysłem jest zakup specjalnych zwierząt karmowych ze sprawdzonego źródła.

jak często karmić węża zbożowego?

Hodowla węża zbożowego – podsumowanie

Co je wąż zbożowy? Jak każdy drapieżnik potrzebuje mięsa swoich ofiar. Wąż pożera ofiarę w całości i w przypadku dorosłych osobników, wystarczy mu jedna na dwa-trzy tygodnie. Węże zbożowe słyną jako dość niekłopotliwe w hodowli, ale nadal trzeba zapewnić im odpowiednie warunki do życia.

Wymagają odpowiedniego, dobrze wyposażonego terrarium z warunkami, które jak najlepiej odwzorują te naturalne. Potrzebują też żywienia dostosowanego do ich wieku i wielkości. Średnica ofiary nie może być większa niż średnica węża w najszerszym miejscu. Na ogół podaje mu się żywe ofiary, ale możesz spróbować nauczyć węża zjadać martwy pokarm z pęsety.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
10 komentarzy do “Co je wąż zbożowy? Hodowla węża w domu
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.