Co jedzą zeberki? Podpowiadamy, czym karmić te ptaki!

Zeberki to małe, egzotyczne ptaszki. Na wolności żyją głównie w Australii i ich stada tam są bardzo liczne. Ich populacja rozwija się także na Małych Wyspach Sundajskich. Są też ptaszkami bardzo chętnie hodowanymi w domach. Co jedzą zeberki? Jak często je karmić i czy istnieje dla nich dieta idealna? Przekonaj się!

odpowiednia dieta zeberek

Poznaj zeberkę! 

Zeberki zyskały sympatię ludzi, bo to naprawdę wesołe i energiczne ptaszki. Są też bardzo towarzyskie, dlatego jeden osobnik może czuć się samotny i szybko popaść w depresję. Mają całkiem spory apetyt i chętnie jedzą. Są wszystkożerne dlatego, choć głównym źródłem ich pożywienia są ziarna, nie pogardzą też na przykład owadami.

W ich diecie bardzo ważne miejsce zajmuje woda, dlatego to właśnie rozwój cywilizacyjny i dociągnięcie wody do suchych części australijskich lądów pozwoliły na powiększenie populacji zeberek w ich ojczyźnie i powiększenie obszaru ich występowania. Z tego powodu w naturze bardzo często w okolicy zwierząt hodowlanych występuje zeberka ptak.

Co jedzą te sympatyczne ptaszki i jak prowadzić ich dietę?

Co jedzą zeberki? 

Zeberki cenią sobie przede wszystkim zróżnicowaną dietę, bo w naturze sięgają po wiele różnych składników i rzadko żywią się wyłącznie tym samym. Dobrze zbilansowana dieta sprawia, że zeberki mają szanse zachować zdrowie i energię. Poznaj zeberki-ptaki, co jedzą, co lubią i jak komponować ich jadłospis, by mogły cieszyć się długim zdrowiem.

Ziarno i kiełki 

Ziarno to podstawa wyżywienia zeberek. Możesz kupować im gotowe sklepowe karmy lub komponować posiłki samodzielnie. Co jedzą zeberki?  Przede wszystkim nie pogardzą prosem senegalskim, czy rozplenicą. Proso senegalskie dostępne w Polsce jest w postaci kłosów, ale to bardzo dobrze dla zeberek – lubią sobie wyłuskiwać ziarno. W ich diecie powinno znaleźć się też miejsce na nasiona traw – w dużej mierze to właśnie one są podstawą ich wyżywienia na wolności – są bardzo bogate w składniki mineralne, za to zawierają niewiele tłuszczu.

Nasiona oleiste też są bardzo lubiane przez zeberki, ale te lepiej im dawkować w rozsądnych ilościach – siemię lniane, dynia i słonecznik w zbyt dużych ilościach mogą prowadzić do nadwagi. Ptaszki chętnie zjedzą też mak, ale on jest nie tylko bardzo bogaty w tłuszcz, ale też zawiera w sobie składniki opium, które mogą doprowadzić do spowolnienia układu pokarmowego, dlatego je też należy dawkować bardzo ostrożnie. Poza ziarnami, tym, co jedzą zeberki, są też kiełki.

To bardzo tanie i łatwo dostępne pożywienie, która jest bogata w witaminy i inne składniki odżywcze, przez co także może być używana jako podstawa wyżywienia zeberek. Kiełki możesz kupić lub przygotować samodzielnie – zeberki docenią zwłaszcza skiełkowane proso lub kanar. Jeśli chcesz możesz też podawać ziarno moczone.

Warzywa 

Warzywa są nieodzowną częścią diety zeberek, które nie mogą żywić się wyłącznie ziarnem. Nie wszystkie zeberki lubią to samo, jednak warto przekonywać je do warzyw. Bardzo wartościowa jest marchewka – jest nie tylko bogata w składniki odżywcze, ale też łatwo dostępna praktycznie o każdej porze roku, a przy tym też tania. Warto podawać im też buraki i ogórki. 

Nie warto za to podawać zeberkom szczawiu i szpinaku, a to przez obecność kwasu szczawiowego.

Owoce 

Owoce są z reguły bardziej lubiane przez zeberki niż warzywa, bo są słodsze i bardziej soczyste. Z tego powodu większość tych ptaszków je naprawdę lubi. Warto, by w jadłospisie zeberek znalazły się truskawki, banany, jabłka, gruszki czy arbuzy. Możesz podawać winogrona, jednak pod warunkiem bardzo dokładnego umycia skórki.

Brzoskwinie, morele i śliwki także mogą trafić do jadłospisu zeberek, ale tylko po usunięciu pestki i miąższu, który bezpośrednio go otacza.

Rośliny zielone 

Wiosną i latem warto uzupełniać jadłospis zeberek o rośliny zielone. Jeśli możesz zrywać je z terenów ekologicznych, wolnych od zanieczyszczeń, z dala od dróg i spalin – Twoje zeberki na pewno bardzo się ucieszą z takiego urozmaicenia diety. Możesz podawać im babkę, mniszka lekarskiego, krwawnika, czy gwiazdnicę, a także gałązki wierzby, razem z liśćmi i świeżymi pączkami. 

Pokarm żywy

To może być zaskakujące dla osób, które nigdy nie mały do czynienia z zeberkami, jednak te niewielkie ptaszki nie pogardzą też pokarmem żywym. Możesz podawać im larwy mącznika, niewielkie świerszcze tuż po wylince lub larwy mola woskowego. Poza owadami, możesz podawać im też kiełże – to niewielkie skorupiaki, które żyją w czystych rzekach.

Dostępne są też w formie suszonej, najczęściej jako pokarm dla żółwi. Nie podawaj zeberkom larw much, bo mogą one prowadzić do zatruć, przez to, że żywią się zepsutym mięsem.

Nabiał

Jeśli nie chcesz podawać zeberkom żywego pokarmu, z powodzeniem możesz zastąpić go nabiałem. Podawaj im biały ser, pozbawiony soli, jajko gotowane na twardo lub odrobinę jogurtu naturalnego, również pozbawionego soli i innych dodatków. Nabiał w menu zeberek powinien znaleźć się raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. 

Jak karmić zeberki? 

Zeberki to prawdziwe wulkany energii! Najlepiej zadbasz o nie, jeśli dopilnujesz, by zawsze miały coś do jedzenia – te małe ptaszki mają naprawdę spory apetyt, dlatego nie należy im ograniczać dostępu do pożywienia. Owoce i warzywa trzymaj w osobnych miseczkach i usuwaj na tyle szybko, by nie zaczęły się psuć.

Za podstawę ich diety możesz uznać ziarno wraz z kiełkami. Jeśli zauważysz, że zeberki wybierają sobie ulubione ziarna, zwłaszcza te oleiste, a na resztę nie zwracają uwagi, możesz im je wybrać, by mogły mieć bardziej zróżnicowaną dietę. Warzywa i owoce mogą uzupełniać ich dietę na co dzień, a nabiał lub pokarm żywy może być traktowany jako dodatek serwowany raz lub dwa razy na tydzień.

Poza karmami nie zapomnij też o suplementacji minerałów, szczególnie ważny jest tu wapń. Zapotrzebowanie na niego zaspokoją kostki mineralne.

Dieta zeberek – podsumowanie 

Bardzo energiczne, rozśpiewane, wesołe i towarzyskie – takie właśnie są zeberki. Co jedzą? Podstawą ich wyżywienia może być ziarno lub kiełki – bardzo chętnie będą jeść proso senegalskie, czy nasiona traw. Mogą też okazać się prawdziwymi miłośnikami nasion oleistych, ale te warto im dawkować, by nie zaczęły mieć problemów z nadwagą. Poza ziarnem w ich diecie bardzo ważne są warzywa, owoce, a także inne rośliny.

Owoców i warzyw nie wsuwaj między prętami klatki, tylko podawaj je w miseczce. Nie pogardzą też żywym pokarmem, białym serem czy jajkami, ale z nimi nie należy przesadzać i podawać je raz-dwa razy w tygodniu. Dobrze, by zeberki miały stały dostęp do pożywienia, by mogły jeść wtedy, gdy będą czuły taką potrzebę – to bardzo energiczne ptaszki, więc cechuje je spory apetyt. Poza jedzeniem zadbaj też o stały dostęp świeżej wody.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.