Czesanie kota od A do Z. Jak dbać o sierść kota?

Czesanie kota należy do jednej z tych czynności, których nie można zaniedbać, mając w domu włochatego pupila. Sierść potrafi być przykrym skutkiem ubocznym posiadania zwierzaka, jednak regularnie wyczesywanie kota może pomóc Ci uporać się z jej ilością.

Jesień to pora roku, kiedy koty gubią znacznie więcej sierści. Czesanie kota pomaga nie tylko zmniejszyć ilość wszechobecnych włosów, ale także przyczynia się do poprawy kondycji sierści. Kiedy pozbywasz się obumarłych włosów, na ich miejsce wyrastają nowe, lśniące i wytrzymałe, które sprawiają, że Twój kot zdrowo się prezentuje.

Inną istotną zaletą regularnego wyczesywania sierści jest zmniejszenie ilości kul włosowych gromadzących się w kocim przełyku. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego, jak często czesać kota i jakich produktów najlepiej używać.

jak zadbać o sierść kota?
czlowiek wyczesuje kota furminatoirem na lozku

Jak często czesać kota?

Pielęgnacja sierści kotów powinna być przede wszystkim regularna. Regularność ma tutaj największe znaczenie, ponieważ to ona wpływa na widoczne efekty zarówno w domu, jak i na sierści zwierzaka. Częstotliwość czesania powinna zależeć od rodzaju sierści kota oraz od pory roku. Na jesień i wiosnę koty gubią znacznie więcej sierści niż w innych okresach.

Jeśli chodzi o rodzaj sierści, to nie jest tajemnicą, że koty krótkowłose sprawiają pod tym względem najmniej problemów. Wystarczy czesać je raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od ilości sierści. Ich sierść jest krótsza, mniej widoczna i dlatego nie stanowi takiego wyzwania, jak w przypadku kotów długowłosych. U tych czesanie powinno się odbywać co kilka dni, najlepiej co drugi dzień. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy do tej pory nie wyczesywałeś swojego kota regularnie.

Koty długowłose posiadają dużą ilość starych, obumarłych włosów, które nie tylko hamują wzrost nowych, ale także zostają pozostawione w każdym zakątku domu.

czesanie kota

Czesanie kota — jakich produktów używać?

Jak czesać kota i jakich produktów najlepiej używać? Wszystko zależy od rodzaju sierści Twojego pupila. Popularne szczotki są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ zazwyczaj nadają się do każdego rodzaju sierści. Ważne, aby ich końce były elastyczne i nie podrażniały skóry kota. W przeciwnym razie Twój pupil skutecznie będzie unikał rytuału czesania

Czym czesać kota krótkowłosego? Oprócz szczotki dobrze sprawdzają się tutaj także gumowe rękawice, które nie są skuteczne przy długiej sierści. To wygodny i szybki sposób na pozbycie się nadmiaru sierści. Kot długowłosy wymaga już większego zachodu i więcej ilości produktów. Niezbędny będzie metalowy grzebień, który poradzi sobie z rozczesywaniem splątanych długich włosów oraz szczotka lub furminator, który skutecznie pozbędzie się podszerstka.

Furminator to popularny ostatnio wynalazek, który posiada bardzo wielu zwolenników. Jest skuteczny, jednak należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie, ponieważ w łatwy sposób można usunąć zbyt dużą ilość sierści. Dużą zaletą furminatora jest jego uniwersalność — nadaje się zarówno dla kotów krótkowłosych, jak i dla tych o bardzo długiej sierści.

jak wyczesać kota?

Jak dbać o sierść kota rasowego, a jak o sierść dachowca?

Przy wybieraniu odpowiedniego produktu, warto pamiętać także, że rasa kota również ma znaczenie. Jak dbać o sierść kota rasowego? Koty perskie, które mogą sprawiać najwięcej problemów, wymagają szczególnego podejścia do kwestii wyczesywania sierści. Z racji tego, że linieją przez cały rok, należy codziennie wyczesywać ich futro za pomocą kilku narzędzi.

Przede wszystkim niezbędny jest grzebień o długich zębach, który poradzi sobie z kołtunami. Następnie można przejść do wyczesywania przy użyciu sprawdzonej szczotki lub furminatora. Persy należy czesać od grzbietu w dół i nie można pominąć żadnej części ciała, ponieważ każda z nich pokryta jest długim futrem.


Czesanie kota dachowca jest mniej wymagające, jednak w zależności od długości sierści należy powtarzać czynności raz lub kilka razy w tygodniu. Dobrze jest także jak najwcześniej przyzwyczaić kota do zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ starsze koty bardzo ciężko znoszą spotkanie ze szczotką i grzebieniem.

Wyczesywanie kotów to bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny. Ma on przede wszystkim korzystny wpływ na zdrowie kota oraz na kondycję jego sierści. Dodatkową zaletą jest widocznie mniejsza ilość fruwającej sierści w każdym zakątku domu. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do czesania kotów i z ostrożnością zacząć regularne wyczesywanie domowego pupila.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
1 komentarz do “Czesanie kota od A do Z. Jak dbać o sierść kota?
  • Avatar

    Dzien dobry
    Mam pytanie… Moja kotka zrzuca siersc co jest normalne.. Jednak za kazdym razem gdy ja czesze sa takie kulki na koncu siersci. Nie wiem co to jest. Wybieram sie do vet bonaprawde mnie to niepokoi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.