Czy koty się pocą? Odpowiadamy!

Koty słyną jako zwierzęta absolutnie ciepłolubne. Każdy kojarzy widok kota, który z przyjemnością wygrzewa się na słońcu lub szuka sobie wygodnego miejsca do snu przy piecu, grzejniku czy innym dowolnym źródle ciepła. Czy to znaczy, że koty uwielbiają, gdy jest im ciepło? Tak. Nie oznacza to jednak, że koty będą czuły się komfortowo w dowolnie wysokiej temperaturze otoczenia. Kotu też może być gorąco! Czy koty się pocą? Jak radzą sobie z ochładzaniem? Jak można przynieść ulgę kotu podczas upałów? Dowiedz się!

Koty i temperatura

Koty uwielbiają, gdy jest ciepło – wie o tym nie tylko każdy właściciel i opiekun kota, ale też każdy, kto chociaż raz obserwował kota. Koty z natury wybierają najcieplejsze miejsce do spania i uwielbiają się grzać. Jednak gdy temperatura otoczenia rośnie, to nie pozostaje bez wpływu też na koty. Do pewnego momentu będzie im bardzo przyjemnie, ale gdy zaczyna się fala upałów, a temperatura sięga rzędu ponad trzydziestu stopni, także koty nie są najszczęśliwsze.

Wtedy można zaobserwować zmianę w ich zachowaniu – nie będą już wybierać do spania miejsc nasłonecznionych, zaczną raczej chować się w cieniu i szukać chłodniejszych miejsc. Będą też więcej spać, mogą również w tym okresie mniej jeść. Większe pobudzenie można u nich zobaczyć wieczorami. Wtedy robi się chłodniej, a kot może spokojnie zjeść czy zażyć jakiejś aktywności fizycznej. Jednak, skoro także na nich działają upały to, czy koty się pocą? Czy może raczej szukają innego sposobu na ochłodzenie?

Czy koty się pocą?

Niektórzy mogą sądzić, że kotom nigdy nie jest gorąco, przecież lubią one wysokie temperatury. Nikt jednak nie lubi, gdy jest mu za gorąco, dotyczy to także kotów. Jednak, czy koty się pocą? Jak najbardziej! Nie szukaj jednak śladów potu na ich ciele – gruczoły potowe w przypadku tych zwierząt występują prawie wyłącznie na poduszkach łap. Ich śladowe ilości można znaleźć także przy kocich wargach i podbródku.

Pracę gruczołów potowych możesz zaobserwować u kota nie tylko wtedy, gdy kot próbuje się ochłodzić. Uaktywniają się także, gdy kot jest niespokojny i zestresowany, co możesz zauważyć na jego łapkach na przykład przy okazji wizyty u lekarza weterynarii.

Skoro gruczołów potowych u kota jest niewiele, jak ochładza on swe ciało podczas upalnych dni? Koty nauczyły się radzić sobie z problemem przegrzania, oczywiście do pewnego stopnia. Nie znaczy to jednak, że nie warto wiedzieć jak schłodzić kota w upalne dni – Twój pupil na pewno będzie Ci bardzo wdzięczny za pomoc. Jednak jak radzą sobie same koty w takich okolicznościach?

Po pierwsze szukają chłodniejszych miejsc do wypoczynku i upały starają się po prostu przespać. Budzą się wieczorami i wtedy są bardziej aktywne. Radzą też sobie przy pomocy własnej śliny. Jeśli czują, że zaczyna im się robić za gorąco, zaczynają się dokładnie wylizywać. Ślina potem paruje i zabiera ze sobą część ciepła, przez co kotom jest zwyczajnie chłodniej.

Czasami też, gdy kotu jest naprawdę bardzo gorąco, możesz zauważyć u niego bardzo „psi” rodzaj zachowania. Może otworzyć pyszczek i zacząć po prostu dyszeć, dokładnie tak jak pies, który próbuje się ochłodzić podczas upalnego dnia.

Jak pomóc kotu podczas upałów?

W dużej mierze koty radzą sobie same podczas upałów – a przynajmniej próbują to robić. Jednak koty domowe mogą liczyć na pomoc swoich opiekunów – jak schłodzić kota w upały? Możesz przygotować mu chłodne i przyjemne miejsce do wypoczynku. Nie zamykaj go w pomieszczeniu, nie zostawiaj na balkonie czy w wolierze. Pozwól mu swobodnie przemieszczać się po domu, wtedy będzie szukać sobie samodzielnie najchłodniejszego miejsca.

Możesz też umieścić pod legowiskiem zamrożone butelki z wodą. Przestaw też legowisko tak, by nie stało w pełnym słońcu. Kot może też chcieć wylegiwać się na zimnych kafelkach – pozwól mu na to. Możesz też dać mu wilgotny ręcznik, by mógł się na nim położyć. 

Dobrym pomysłem będzie też mata chłodząca – kot będzie mógł się na niej kłaść zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. Pamiętaj też, żeby nie zmuszać kota do tego, by kładł się na wilgotnym ręczniku, macie chłodzącej, czy w innych, specjalnie schłodzonych dla niego miejscach – pozwól kotu przemieszczać się swobodnie i korzystać z tej pomocy w razie potrzeby. Pamiętaj też o tym, by w misce dla kota zawsze znajdowała się świeża, chłodna woda.

Objawy przegrzania – co robić?

Czasami temperatura może kotu doskwierać tak mocno, że może to spowodować u niego problemy ze zdrowiem. Jeśli zwierzakowi nie uda się schłodzić w odpowiednim czasie lub nie uzyska przy tym pomocy swojego opiekuna, a temperatura otoczenia będzie naprawdę wysoka – zwierzak może dostać udaru cieplnego.

Udar cieplny u kotów objawia się problemami z równowagą, nadmiernym pobudzeniem lub całkowitą apatią, przeciągający się brak apetytu czy problemy z widzeniem. Pamiętaj, że to normalne, że w czasie upałów kot je po prostu mniej – dużo więcej śpi. Jednak, gdy kot całkowicie odmawia przyjmowania pożywienia, jest to bardzo poważny problem. Koty nie są dostosowane do głodówek i nawet ta krótka może mieć bardzo zły wpływ na ich zdrowie.

Jeśli podejrzewasz u swojego kota objawy udaru cieplnego, natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii. Wtedy też przyda się wiedza o tym, jak schłodzić kota. Jednak w tym przypadku samo schłodzenie nie wystarczy – udar cieplny jest bardzo groźny, dlatego konieczna będzie interwencja lekarza weterynarii.

Kot w upalne dni – podsumowanie

Koty bardzo lubią wysokie temperatury. Nie znaczy to jednak, że upały w ogóle im nie szkodzą. Gdy na zewnątrz zaczynają się upały, także koty zaczynają szukać sobie chłodniejszych miejsc, w których mogą wypocząć. Koty też się pocą, choć gruczołów potowych mają bardzo mało – występują one tylko na poduszkach łapek i w naprawdę śladowych ilościach na podbródku i przy wargach.

Koty próbują się więc schłodzić inaczej – robią to poprzez wylizywanie się. Ślina pomaga im się ochłodzić. Warto też jednak wiedzieć jak schłodzić kota podczas upałów, by umieć mu pomóc. Przygotuj mu chłodne miejsce, w którym będzie mógł wypocząć. Pamiętaj też o stałym dostępie do świeżej i chłodnej wody. Koty mogą też dostać udaru cieplnego – jeśli podejrzewasz udar u swojego pupila, zabierz go natychmiast do lekarza weterynarii.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.