Czy wiesz, ile śpi pies, a ile szczeniak?

Rzadko kiedy bywamy w ciągu dnia cały czas w domu, aby dokładnie sprawdzić, ile śpi pies. Sen psa jest dla niego tak samo ważny, jak dla człowieka, i w zależności od wieku jego długość przyjmuje różne wartości. Dlaczego tak się dzieje i ile tak właściwie powinien spać Twój pies, aby zregenerować siły i cieszyć się dużą witalnością?

Sen w życiu człowieka odgrywa bardzo istotną rolę. To dzięki niemu nasz organizm jest w stanie odrodzić się na nowo każdego dnia, zregenerować się i funkcjonować na pełnych obrotach. Taką samą wartość sen ma dla każdego innego żywego organizmu, zwłaszcza dla dobrze nam znanych zwierząt domowych. Twój pies, czy kot nie śpi dlatego, że nie interesuje go to, co dzieje się dookoła lub dlatego, że jest znudzony Twoim towarzystwem. Sen pozwala Twojemu pupilowi na odpoczynek, zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. To właśnie dlatego psy po dniu pełnym wrażeń padają na swoje legowisko i zasypiają zaledwie w kilka sekund. Podobnie jak Ty odczuwają zmęczenie, znużenie i potrzebę odpoczynku.

Ile śpi szczeniak?

Od czego zależy to, ile powinien spać pies? Czy wszystkie rasy i rodzaje psów śpią tyle samo godzin w ciągu dnia? Co ma wpływ na to, ile godzin snu potrzebuje Twój czworonóg? Podstawową kwestią jest wiek Twojego psa. Liczba godzin snu zmienia się w zależności od wieku. Jest to kolejne podobieństwo, które można zauważyć pomiędzy światem ludzi i zwierząt. Szczeniaki, tak samo jak małe dzieci, potrzebują więcej snu niż dorosłe osobniki.

jak długo śpi szczeniak?

Czy szczeniaki dużo śpią? Owszem. Liczba godzin ich snu w ciągu dnia sięga od 18 do 20 godzin, a więc jest to nieraz ponad 3/4 doby. Skąd wynika tak wysokie zapotrzebowanie na sen? Przede wszystkim z wysokiego poziomu aktywności, jaką cechują się młode pieski. Szczeniaki to przecież pierwsi towarzysze wszelkich zabaw i psot, a na to potrzeba dosyć sporo energii. Pierwszy rok psa to czas, kiedy poznaje on świat i wszystko, co znajduje się w jego najbliższym otoczeniu. Pies w tym czasie jest bardzo aktywny, chce się bawić, węszy, zagląda w każdy możliwy kąt i szuka czegoś, co zajmie mu czas, zwłaszcza kiedy jego pana nie ma w pobliżu. Wysoka aktywność plus niewielki organizm równa się dużemu zapotrzebowaniu na sen, który pozwala szczeniakowi zregenerować siły.

Czy szczeniaki dużo śpią, czy są po prostu bardzo aktywne?

Szczeniaki śpią więcej niż dorosłe psy również ze względu na swoją emocjonalność. Tak jak dzieci, przeżywają wszystko ze zdwojoną siłą, wszystko jest dla nich ekscytujące i niezwykle ciekawe. Nadmiar emocji potrafi wykończyć każdego, dlatego nie zdziw się, jeśli Twój szczeniak zaśnie w najmniej oczekiwanym momencie. Zdarza się, że małe pieski zasypiają w trakcie zabawy, jedzenia oraz wspólnego oglądania telewizji.

To, ile śpi szczeniak, zależy więc od jego aktywności w ciągu dnia oraz dostarczonych mu wrażeń. Z pewnością będzie potrzebował maksimum snu po całodziennej wycieczce lub spacerze, na którym poznał wielu psich kolegów, którzy okazali się chętni do zabawy.

Ile godzin śpi pies dorosły?

Skoro wiesz już, ile śpi szczeniak, warto porównać to z ilością snu u zdrowego dorosłego psa. Ile godzin śpi pies, który nie jest już szczeniakiem? Dorosły osobnik śpi zazwyczaj do 14, maksymalnie 15 godzin. Zdarza się, że niektóre psy śpią jeszcze mniej w ciągu doby, na przykład około 12 godzin. Wszystko zależy tu ponownie od dwóch wytycznych — przede wszystkim od aktywności, a po drugie od rasy i wielkości psa.

jak długo śpi pies?

Aktywność dorosłego psa jest bardzo ważnym, niestety często ignorowanym przez właścicieli tematem. Jeśli decydujesz się na dużego psa, zwłaszcza tego, który jest przedstawicielem aktywnej rasy, licz się z tym, że jego zapotrzebowanie na aktywność fizyczną będzie znacznie większe niż u kundelka. Psy, które wywodzą się z ras myśliwskich, potrzebują wybiegania, a to z kolei wiąże się ze sporą ilością snu, który pomaga zregenerować siły.

Ile śpi pies i jakie ma to znaczenie dla jego zdrowia?

Jeśli zaniedbasz kwestię aktywności fizycznej, nie zdziw się, kiedy u Twojego psa pojawią się problemy ze snem lub nawet z bezsennością. Brak odpowiedniej ilości ruchu w ciągu dnia sprawia, że pies nie jest odpowiednio zmęczony, a to wiąże się z brakiem ochoty na sen. Takie zaburzenia prowadzą jednak do rozstrojenia organizmu i mogą skutkować licznymi problemami zdrowotnymi. Jeśli więc widzisz, że Twój pies nie spędza przynajmniej 10 godzin na sen, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby bliżej zbadać tę kwestię.

Bardzo istotną kwestią dla dobrego i skutecznego wypoczynku Twojego pupila jest również atmosfera, która sprzyja spokojnemu relaksowi. Dotyczy to zarówno hałasu, jak i samego miejsca, w którym wypoczywa Twój pies. Po intensywnym spacerze, czy innym rodzaju wrażeń, postaraj się zarezerwować Twojemu pupilowi odrobinę spokoju i relaksującej atmosfery. Nie musisz oczywiście włączać nastrojowej muzyki i gasić światła w całym domu. Wystarczy ograniczenie hałasów, które można przełożyć na inny czas — dotyczy to na przykład odkurzania, czy innych głośnych czynności domowych.

Ile śpią psy? To zależy też od wygodnego legowiska!

To, ile śpią psy i jak bardzo skuteczny jest ich sen, zależy również od miejsca, w którym układają się do snu. Nawet jeśli Twój pies szczególnie upodobał sobie Twój ulubiony fotel lub konkretną część kanapy, spróbuj przekonać go do legowiska, które powinno spełnić jego oczekiwania. W sklepie ZooArt dostępne są legowiska o różnych rozmiarach i kształtach, tak abyś bez problemu dopasował je do potrzeb Twojego pupila. Znajdziesz tu zarówno sofy dla psa, jak i miękkie legowiska i przytulne kocyki, na których szczególnie lubią spać małe pieski.

jak długo śpi szczeniak a jak długo śpi pies?

Pamiętaj, że wraz z wiekiem psa należy zmienić legowisko, zwłaszcza jeśli pies szybko rośnie. Wygodne legowisko to podstawa skutecznego wypoczynku, który pozwala zregenerować siły. Ważne jest również umieszczenie legowiska w odpowiednim miejscu. Staraj się, aby nie znajdowało się ono w pokoju przechodnim, tak, aby pies, zwłaszcza szczeniak, mógł się odseparować od tego, co dzieje się w centrum domu. Przyzwyczajaj swojego pupila do korzystania z legowiska już od pierwszych tygodni. W ten sposób pozostanie więcej miejsca dla Ciebie na fotelu lub wyjątkowo wygodnej kanapie.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Ciekawostki na temat psów
Popularne wpisy
7 komentarzy do “Czy wiesz, ile śpi pies, a ile szczeniak?
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.