Czym karmić kota brytyjskiego? To pytanie nieraz może wydawać się zadane na wyrost, bo przecież na sklepowych półkach nie brakuje karm dla każdego rodzaju kotów. Jednak brytyjczyk, jak często nazywa się największego kota krótkowłosego, z racji tego, że jest kotem rasowym, wymagać może nieco innego traktowania, opartego również na starannie dobranej diecie.
Co je kot brytyjski? To zależy. W różnym okresie jego życia podawać należy mu posiłki bogate w różnorodne witaminy i składniki niezbędne dla zdrowia i rozwoju. Inną karmę trzeba podawać młodemu kotkowi do 12 miesięcy, a inną wykastrowanemu, dorosłemu osobnikowi.
Na każdym etapie życia brytyjczyka kluczową rolę odgrywają jednak aminokwasy oraz składniki pochodzenia zwierzęcego, które powinny stanowić główną składową diety każdego kota, w tym także kota brytyjskiego.
Kot brytyjski – żywienie kota rasowego
Dobrym sposobem na sprostanie wymogom diety kotów rasowych jest podawanie im karmy dedykowanej. W ofercie producentów znajdują się zarówno mokre, jak i suche karmy. Dla przykładu karma sucha Royal Canin British Shorthair zawiera składniki niezbędne dla odpowiedniego rozwoju kota dorosłego: białko pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, tłuszcze i oleje oraz źródła aminokwasów, które zapewniają dobrą kondycję zdrowotną kota.
Jeśli podajesz kotu suchą karmę, bardzo istotne jest sprawdzanie składu pokarmu, którym żywi się kot brytyjski. Karmienie kota przede wszystkim suchą karmą jest zalecane jedynie wtedy, kiedy dostarcza ona wszelkich niezbędnych składników dla jego zdrowia. Co należy do tych składników? Przede wszystkim te pochodzenia zwierzęcego.
Należy pamiętać, że koty to zwierzęta mięsożerne, znacznie bardziej niż psy, dlatego tak istotna jest wysoka zawartość białka zwierzęcego w ich codziennej diecie. Mięso może być wieprzowe, drobiowe lub z cielęciny, najważniejsze, aby jego ilość w podawanej karmie była wystarczająca dla kota przebywającego w domu. 30%-40% zawartości mięsa świadczy o tym, że sucha karma jest dobrej jakości i może być serwowana każdej rasie kota.
Czym karmić kota brytyjskiego? Pełnowartościową karmą
Istotnymi składnikami diety, zarówno młodego, jak i dorosłego kota są także aminokwasy, których kot nie potrafi sam wytworzyć. Należą do nich m.in. tauryna, luteina, metionina oraz lizyna. Ich zawartość w karmie, którą serwujesz kotu brytyjskiemu, zapewnia mu zdrowy rozwój i kondycję zdrowotną przez cały okres życia.
Purina Pro Plan House Cat Chicken to karma, która oprócz mięsa z kurczaka zawiera niezbędne witaminy, oleje gwarantujące zdrową sierść, aminokwasy oraz wysoki poziom białka przyspieszającego reakcje obronne organizmu zwierzaka. To pełnowartościowa karma, którą polubi kot brytyjski. Whiskas to z kolei inny znany producent karm. Choć w swoim asortymencie nie posiada produktów dedykowanych konkretnym rasom, oferuje karmy, które można podawać kotom wtedy, gdy uzupełniamy ich dietę o cenne dla zdrowia kota składniki.
Mokra karma w formie mięsnych kawałków od Royal Canin dla kotów brytyjskich to doskonały sposób na urozmaicenie kociej diety o smaczną mokrą przekąskę. Oprócz zbilansowanego poziomu tłuszczów mokra karma od Royal Canin zapewnia ochronę układu nerkowego, który przy stosowaniu wyłącznie suchej karmy jest narażony na podwyższone ryzyko wystąpienia komplikacji. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie zróżnicowanej karmy do diety każdego kota, w tym także brytyjskiego oraz zapewnienie mu stałego dostępu do wody.
Kot brytyjski – karmienie dostosowane do wieku
Jak powinien jeść kot brytyjski? Żywienie tej rasy powinno opierać się na podawaniu karmy dostosowanej do wieku kota. Młodym kotom do pierwszego roku życia należy serwować posiłki oparte o karmę dedykowaną kociętom rasy brytyjskiej. Zawierają one dużą ilość wspomnianej tauryny i luteiny oraz cennych witamin, które pomagają budować układ odpornościowy. Są również łatwiej przyswajalne dla młodych kotów i nie powodują problemów trawiennych.
Dorosłe koty brytyjskie po kastracji powinny z kolei dostawać dedykowaną karmę, która pomoże im regulować rezerwy tłuszczu, ochroni ich układ moczowy oraz dzięki wysokiej zawartości białka zapewni zdrowe funkcjonowanie na co dzień.
Jak karmić kota brytyjskiego? Wysokiej jakości karmą suchą oraz mokrą, które dostosowane są do jego wieku. Bardzo istotne jest, aby karma zawierała także odpowiednie ilości białka zwierzęcego, tłuszczy, olejów oraz witamin i aminokwasów, które wspierają odpowiednie rozwój oraz ochronę młodych oraz dorosłych kociąt.
Witam, jak karme mokra i sucha polecanie dla mlodej kotki rasy brytyskiej? Chodzi o dokładne ich nazwy .Pozdrawiam
Dzień dobry Panie Rafale,
Czy kotka jest na coś chora? Jeśli tak, najlepszą karmą będzie ta na konkretną chorobę, którą choruje kotka! Możemy również polecić Panu dedykowaną karmę dla tej rasy kotów. Podrzucam tutaj link: https://zooart.com.pl/pol_m_Koty_Karma-dla-kotow_Karma-dedykowana-rasowa_Kot-brytyjski-krotkowlosy-1638.html, żeby wybrał Pan odpowiednią karmę dla swojej kotki 🙂
Mam dwa brytyjczyki dł i barmankę wcale mięsa nie lubią jedyne co uwielbiają to tuńczyk z ryżem i wodorostami ew krewetki z ryżem a podstawa to sucha josera próbowałem im mielić żołądki serca mięsa drobiowe cielęce schab warzywa z rosołu typu seler marchew pietruszka lipa inne koty za takie żarcie to by się dały pociąć te moje dwa brytyjczyki niekoniecznie natomiast birmanka je jak leci czasem labanosiki cięcie wieprzowe po małym kawałeczlu
Nasza kotka rasy brytyjskiej nie chce wcale jesc suchej karmy, trzeba ją przekupowac mokrą karmą, mieszać suche z mokrą lub suchą karmę polewać specjalnym sosikiem dla kotów. Czy jest jakiś cudowny sposób aby zaczęła jesc samą suchą karmę?
Dzień dobry,
Na wybredny koci gust nie ma rady. Stosowane przez Panią metody są dobre i jeśli się sprawdzają, warto je kontynuować. Można ewentualnie delikatnie namoczyć suchą karmę.
By całkowicie przestawić kota na jedzenie suchej karmy, trzeba uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Najlepiej robić to stopniowo, na początek może Pani wsypać kilka granulek i codziennie dokładać coraz więcej, aż w końcu sucha karma całkowicie zastąpi mokrą.