Dieta niskotłuszczowa dla kota – co warto o niej wiedzieć?

Zapalenie żołądka, choroby związane z zapaleniem jelit czy biegunka to przypadłości, które dotykają zarówno młode, jak i dorosłe koty i są problematyczne nie tylko dla chorujących zwierzaków, ale również dla ich opiekunów. Odpowiednio zbilansowana, pełnoporcjowa karma może regulować prawidłową pracę przewodu pokarmowego kota. Co brać pod uwagę, planując dietę niskotłuszczową dla kota? Odpowiedzi udzielamy w poniższym artykule, zapraszamy do lektury!

Dieta niskotłuszczowa dla kota

Układ pokarmowy u kota – jak jest zbudowany?

U kotów, tak jak u wielu innych gatunków zwierząt, układ pokarmowy to połączenie przewodu pokarmowego i narządów dodatkowych. Przewód pokarmowy tworzą:

  • jama ustna,
  • gardło i przełyk,
  • żołądek i trzustka,
  • jelita cienkie,
  • jelita grube,
  • odbytnica i odbyt.

Układ pokarmowy kota uzupełniają wątroba z pęcherzykiem żółciowym oraz trzustka. Każde zwierzę może mieć nieco inny układ pokarmowy. Decydując się na konkretny pokarm, należy go dobrać, uwzględniając wiek zwierzęcia oraz jego stan zdrowia. Chwilowa lub długotrwała zmiana jadłospisu kota jest często wymuszona poprzez choroby układu pokarmowego. Jak rozpoznać, że kot choruje i potrzebuje zmiany diety? O tym piszemy w kolejnym akapicie.

Objawy chorób układu pokarmowego, czyli kiedy przejść na karmienie pełnoporcjową karmą weterynaryjną?

Biegunka to jeden z najłatwiej zauważalnych objawów problemów w obrębie układu pokarmowego kota. Jej pojawienie się może wynikać z infekcji przewodu pokarmowego lub innych chorób. Często jej przyczyną jest złe odżywianie, nieprawidłowo dobrane smakołyki lub zjedzenie resztek z ludzkiego stołu. Jeśli biegunka lub rozwolnienie pojawiają się sporadycznie i nie trwają długo, to nie powinny być powodem obaw. Gdy natomiast biegunka występuje razem z wymiotami lub trwa przez dłuższy okres, to warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i przeprowadzić odpowiednie badania, by zadbać o zdrowie zwierzęcia.

Często można zapobiec biegunce, zmieniając dietę kota. W przypadku zaburzeń związanych z układem pokarmowym warto zastosować pełnoporcjową karmę weterynaryjną z obniżoną zawartością tłuszczu – Brit Veterinary Diet Gastrointestinal – Low Fat. Odpowiednio dobrana dietetyczna sucha karma może okazać się niezwykle zbawienna w terapii młodych, starszych i dorosłych kotów.

dieta niskotłuszczowa u kota - czym karmić

Dietetyczna karma Brit Veterinary Diet Gastrointestinal – Low Fat – dobór diety weterynaryjnej

Karma Brit Veterinary Diet Gastrointestinal – Low Fat rekomendowana jest kotom, które mają długotrwałe problemy trawienne lub skłonność do otyłości. Poleca się ją jako wsparcie odżywcze w leczeniu zespołu triaditis u kotów, czyli zespołu trzech chorób: zapalenia dróg żółciowych, zapalenia trzustki i idiopatycznej choroby zapalnej jelit (IBD). Ta dietetyczna karma dla kotów stosowana jest w przypadku zaburzeń wchłaniania lipidów, enteropatii z utratą białka oraz zapalenia trzustki. Jej stosowanie ogranicza zaburzenia wchłaniania jelitowego oraz pozytywnie wpływa na wyrównywanie zaburzeń trawienia.

Karma weterynaryjna niejednokrotnie jest potrzebna, gdy zwierzęciu towarzyszy przerost flory bakteryjnej jelit lub choroba zapalna jelit. Odpowiednio wyważone składniki analityczne i odżywcze nie wzniecają ryzyka nadmiernego obciążenia żołądka.

Rola włókna pokarmowego

Dużą rolę w układzie pokarmowym kota odgrywa włókno surowe, należące do grupy związków chemicznych, które wchodzą w skład węglowodanów. Zwierzęta domowe nie posiadają enzymów, by trawić opisane związki – posiadają je z kolei bakterie znajdujące się w jelicie grubym. Fermentacja włókna pokarmowego prowadzi do powstania krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. To właśnie one stanowią podstawowe źródło energii dla komórek jelitowych. Samo włókno pokarmowe odgrywa również ważną rolę podczas procesu usuwania i odbudowy nabłonka jelitowego. Ma bezpośredni wpływ na skuteczność wchłaniania składników odżywczych, które są dostarczane do organizmu wraz z pokarmem. Opisane wyżej procesy są istotne podczas leczenia chorób przewodu pokarmowego, zaburzeń odżywiania oraz biegunek o różnej genezie.

Witaminy i odżywki dla kota - Sklep Zoologiczny Zooart

Tłuszcze jako źródło energii

Węglowodany, białka i tłuszcze – to z nich koci organizm czerpie energię. Ze względu na większą energetyczność i łatwiejszą przemianę tłuszczów w organizmie, to one stanowią podstawowe źródło energii dla kota. Energia, która powstaje z przemian białek i węglowodanów, jest nawet 15% mniejsza, niż energia, którą organizmowi kota dostarczają przemiany tłuszczowe. Ponadto tłuszcze biorą udział we wchłanianiu witamin A, D, E czy K. Z tego względu ich przyswajalność jest uwarunkowana obecnością tłuszczów w diecie. Mimo że koty dobrze tolerują tłuszcz, to jego nadmiar może być szkodliwy w przypadku choroby.

Choroba trzustki u kota – z jakiej karmy dietetycznej skorzystać?

Stany zapalne trzustki mogą pojawić się u kota w każdym wieku. Nieleczone zapalenie trzustki w 30% przypadków jest śmiertelne. W przypadku ostrego zapalenia trzustki konieczna jest natychmiastowa wizyta w klinice weterynaryjnej i konsultacja z lekarzem. W przeszłości tego typu schorzenia leczyło się całkowitym odcięciem kota od pożywienia (głodówka), co jest niezwykle niebezpieczne dla jego organizmu. Dziś zaleca się podzielenie posiłków na mniejsze porcje i podawanie ich częściej, jednak jednocześnie odpowiednio dobrana dieta ma niebagatelne znaczenie – powinno się ją stosować minimum miesiąc. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki może zajść konieczność stosowania jej dożywotnio.

Jaką karmę wybrać, by nie zaogniać objawów zapalenia trzustki u kota? W przypadku tego schorzenia u kotów poziom białka nie powinien przekraczać 25% zawartości w karmie, a poziom tłuszczu – 15%. Karma Brit Veterinary Diet Gastrointestinal – Low Fat spełnia podane warunki i może być bezpiecznie podawana kotom, które chorują na zapalenie trzustki lub inne zaburzenia tego delikatnego narządu.

Dietetyczna karma pełnoporcjowa Brit Veterinary Diet Gastrointestinal – Low Fat

Zalecenie dotyczące terapii z wykorzystaniem konkretnej diety podczas chorób układu pokarmowego często pokrywają się ze sobą. Wynika to ze ścisłej współpracy narządów wchodzących w skład układu pokarmowego. Dlatego też karma dietetyczna Brit Veterinary Diet Gastrointestinal – Low Fat zawierająca lekkostrawne składniki możne być stosowana zarówno w przypadku zapalenia trzustki, jak i innych jednostek chorobowych, np. przewlekłego zapalenia jelita grubego z objawami nawracającej biegunki. Dzięki dietetycznej karmie o obniżonej zawartości tłuszczu, długotrwałe problemy trawienne kotów mogą zostać złagodzone. Nawet w przypadku tak poważnych schorzeń, jak zapalenie trzustki czy zespół triaditis.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.