Koty znane są z tego, że na sen i odpoczynek wybierają najróżniejsze, czasami bardzo dziwne miejsca. A jednym z ich ulubionych jest ich własny opiekun! I trzeba przyznać na to „legowisko” decydują się bardzo często. Dlaczego kot śpi na człowieku? Różne są tego wyjaśnienia – mniej lub bardziej prawdopodobne.
Dlaczego kot na mnie śpi?
Najbardziej prawdopodobnym chyba wyjaśnieniem tego, dlaczego kot śpi na człowieku, jest chęć bycia blisko osoby, z którą zwierzak jest mocno związany. Zauważmy, że przecież nasi pupile nie pokładają się na każdej osobie, tylko na bliskich sobie ludziach. A wbrew pozorom przedstawiciele tego gatunku wcale nie są takimi samotnikami, za jakie się je powszechnie uważa. Potrafią nawiązywać głębokie relacje nie tylko z osobnikami własnego gatunku, ale też z ludźmi i innymi zwierzętami.
Bliskość zaufanej osoby, zapewne daje też naszym pupilom poczucie bezpieczeństwa. To również wydaje się dobrym wytłumaczeniem, dlaczego nasi pupile tak chętnie kładą się na nas. Przecież jesteśmy o nich jest więksi i silniejsi. Jeśli tak, jest to raczej zachowanie instynktowne, a nie wyuczone, ponieważ w czterech ścianach mieszkania nie ma niczego, co stanowiłoby rzeczywiste zagrożenie, np. drapieżników.
Z pewnością też naszym mruczącym przyjaciołom jest cieplej, gdy tak przytulą się do człowieka. Jesteśmy więc dla nich trochę jak termofor lub kaloryfer, dzięki któremu koty podczas snu zużywają mniej energii na ogrzanie organizmu. I może jest im także po prostu miękko?
Ale dlaczego kot kładzie się na klatce piersiowej człowieka?
Dlaczego jednak tak chętnie kot śpi na klatce piersiowej swojego opiekuna? (Lub na plecach, gdy człowiek śpi na brzuchu?) Może mieć to związek z faktem, że u leżącej osoby ta część ciała jest zwykle najwyżej położona. Z tego więc miejsca zwierzak miałby najlepszy punkt obserwacyjny, z którego mógłby wypatrywać ewentualnego zagrożenia (to również należałoby uznać za zachowanie wrodzone).
Innym prawdopodobnym wyjaśnieniem, dlaczego kot kładzie się na klatce piersiowej człowieka jest również to, że z tej pozycji nasi pupile mają dobry widok na jego twarz – najważniejsze „narzędzie” wyrażania emocji! Można to uznać za przejaw przywiązania do opiekuna, ponieważ kochające swoich ludzi zwierzaki często wpatrują się im w oczy (z drugiej jednak strony, u kotów wpatrywanie się w kogoś jest groźbą, więc w niektórych przypadkach zachowanie może być przejawem konfliktu między człowiekiem a zwierzęciem).
Czasami nasi posuwają się jeszcze dalej i przytulają się do naszej twarzy lub nawet układają się na naszej głowie. Bezpośredni kontakt z ludzką skórą jest zapewne dla nich o wiele lepszym doznaniem niż pośredni, poprzez kołdrę lub ubranie. Ważnym czynnikiem są tu również ludzkie włosy, które przypominają zwierzętom ich własne futro, a poza tym są miękkie (co ciekawe my również lubimy dotykać włosy).
Czy to wszystkie powody, dlaczego kot śpi na człowiek?
Każdy z powyższych powodów wydaje się mieć dość solidne podstawy, by być prawdziwym. I zapewne mogą istnieć inne wyjaśnienia tego, dlaczego kot kładzie się na klatce piersiowej człowieka. Czy wyczuwa problemy zdrowotne i kładzie się, by je wyleczyć swoją energią, jak twierdzą niektórzy? Wydaje się mało prawdopodobne, choć mamy pewne dowody na to, że kocie mruczenie ma korzystny wpływ na nasze ciało. Cóż, wiele się jeszcze musimy dowiedzieć.
Ale dlaczego kot jakby ssie ludzie oko zapiera się łapkami i dosłownie ssie jak matczynego cycka.
To zachowanie Twojego kota🐱💭, polegające na ssaniu i zapieraniu się łapkami, jest dość powszechne i może być wywołane przez kilka czynników:
– Wczesne odseparowanie od matki: 🍼 Jeśli kot został oddzielony od matki w młodym wieku, może nie mieć wykształconych naturalnych zachowań i instynktów. Ssanie to próba naśladowania ssania matczynego sutka.
– Komfort i uspokojenie: 😌 Takie zachowanie może być dla kota źródłem pocieszenia i uspokojenia, podobnie jak u ludzi ssanie kciuka.
– Nawyk z dzieciństwa: 👶 Niektóre koty zachowują tego typu zachowania z okresu kocięctwa. To może być dla nich sposób na radzenie sobie ze stresem lub nudą.
– Szukanie uwagi i miłości: 💕 Kot może w ten sposób wyrażać swoje przywiązanie i szukać bliskości z ludźmi, którzy są dla niego jak rodzina.
– Zaburzenia zachowania: 🔄 W rzadkich przypadkach, takie zachowanie może wskazywać na zaburzenia zachowania, zwłaszcza jeśli jest obsesyjne lub prowadzi do samouszkodzeń.
Jeśli to zachowanie jest częste i wydaje się niepokojące, warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć problemy zdrowotne lub zaburzenia zachowania. Z reguły jednak jest to po prostu charakterystyczny i nieszkodliwy nawyk kota. 🐾👩⚕️
Jestem przed operacją serca, ciężko mi się oddycha, a mój nowy dorosły kotek, który jest u mnie od 5 miesięcy uparcie kładzie mi się na klatce piersiowej, nie daje się zgonić. I muszę przyznać że oddycham lepiej i ból złagodniał. Może on naprawdę mnie leczy i walczy o moje życie tak jak ja walczyłam 5 miesięcy temu o jego życie.
Moja kitusia tuli się do mnie bardzo często, a najbardziej wtedy, gdy za oknem deszcz.
Dramat opowieści dziwnej treści jest to zwykły przejaw milusinstwa kota a czasem chce dominacji pokazania gdzie kto jest pomimo zaufania. Koniec kropka.
Pozdrawiam razem z moją kotką na brzuchu 😀
👍🤘
Pozdrawiam wraz ze Shadow’em na mnie