Domowe jedzenie dla kota to zdecydowanie nie są resztki z Twojego stołu. To sztuka właściwego komponowania składników tak, by kot dostał kompletny, dobrze zbilansowany pokarm, która zaspokoi jego potrzeby żywieniowe. Jak go przygotować?
Domowe jedzenie dla kota – poznaj jego zalety
W ostatnich latach naprawdę wiele się zmieniło w kwestii wiedzy na temat właściwego żywienia kotów. Już coraz mniej ludzi sądzi, że koty same polują, więc nie trzeba ich karmić, co najwyżej można im nalać do miski trochę mleka i niech radzą sobie same. Wiedza na temat zalet dobrze zbilansowanej diety jest coraz bardziej powszechna. Mimo ogromnej dostępności gotowych karm najróżniejszych rodzajów, coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się domowe jedzenie dla kota.
Takie jedzenie absolutnie nie oznacza resztek z ludzkiego stołu – takie jedzenie jest niewłaściwe i może mu bardzo zaszkodzić – ten sposób żywienia bardzo niekorzystnie odbije się na jego zdrowiu po pewnym czasie. Chodzi o samodzielne komponowanie posiłków, zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem konkretnego kota. Przygotowywanie kotu posiłków od zera ma swoje zalety. Główną jest posiadanie pełnej kontroli nad tym, co ląduje w kociej misce.
Samodzielnie kupujesz poszczególne składniki i jeśli robisz to w sprawdzonych źródłach, doskonale wiesz, co i w jakiej ilości dostaje Twój kot. To pozwala też na pilnowanie bardziej restrykcyjnej diety, na przykład jeśli kot jest alergikiem, ma wrażliwy przewód pokarmowy lub ma inne, bardzo specyficzne wymagania żywieniowe. Choć w takich przypadkach zawsze wcześniej warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym.
Wbrew pozorom nie jest to też bardzo czasochłonne i jeśli nabierzesz wprawy, będziesz przyrządzał kocie posiłki szybko i sprawnie.
Czego nie może zabraknąć w diecie Twojego kota?
Żeby domowa karma dla kota naprawdę służyła zwierzęciu i dostarczała mu wszystkich niezbędnych do życia składników i witamin, musi być odpowiednio zbilansowana. Zarówno jeśli chodzi o składniki, które lądują w kociej misce, jak i ich proporcje. To na początku może wydawać się nieco trudne, ale przy odrobinie chęci szybko nabierzesz wprawy. Nade wszystko nie bój się pytać i przyznawać, że czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewien.
Lekarz weterynarii lub dietetyk weterynaryjny na pewno pomogą Ci w nauce odpowiedniego komponowania posiłków. Co na pewno musi się znaleźć w kocim jadłospisie?
Mięso
Najważniejsza część kociego wyżywienia. Jedzenie dla kota domowej roboty pozbawione mięsa jest w stanie wyrządzić kotu tylko krzywdę. Dietę wegetariańską zdecydowanie lepiej zostawić wyłącznie na ludzkim talerzu.
Jakie mięso będzie dla kota odpowiednie? Najlepsze mięso dla kota to te poprzerastane – ze ścięgnami i żyłami. Jest dla niego najbardziej wartościowe, a przy tym dość twarde, więc kot przy okazji zadba też o stan swojego uzębienia. Jeśli tylko kot nie ma żadnej alergii ani nietolerancji, możesz podawać mu właściwie każdy rodzaj mięsa – drób, wołowinę, królika, jagnięcinę, a także ryby.
Jeśli chcesz podawać wieprzowinę, bądź ostrożny. To dość tłuste mięso, dlatego łatwo może zaszkodzić kotu. Wieprzowina uważana jest też za groźną z powodu groźby zarażenia włośnicą i zagrożenia chorobą Aujeszky’ego, ale jeśli kupujesz mięso z dobrych, sprawdzonych i legalnych źródeł nie musisz się tego obawiać. Mięso przeznaczone do sprzedaży jest bardzo dokładnie badane pod tym kątem, a w Polsce prężnie działa monitorowanie trzody chlewnej pod kątem występowania tej choroby.
Mięso możesz podawać surowe – choć tu musisz mieć absolutną pewność, że pochodzi z dobrego, sprawdzonego źródła – lub gotowane. Jeśli chodzi o ryby, więcej na temat ich podawania pisaliśmy w artykule: Czy koty mogą jeść ziemniaki, bób, oliwki? Warzywa dla kota.
Dowiedz się jakie rodzaje ryb i w jakiej formie są najlepsze dla Twojego kota.
Podroby
Jedzenie dla kota – domowe, zdrowe i zbilansowane – musi uwzględniać podroby. Najlepsze są serca i żołądki. Powinny stanowić około 15-20 procent takiej domowej karmy. Wątróbka jest również bardzo wartościowa, ale ją trzeba dawkować ostrożnie. Dlaczego i co się w niej kryje? Więcej na temat wątróbki w kociej diecie pisaliśmy w artykule: Wątróbka dla kota – czy podawać? Najpierw poznaj ten produkt.
Jeśli chcesz postawić na możliwie najbardziej naturalny sposób żywienia, możesz kupić kotu żołądki wraz z treścią. Nie dostaniesz tego po prostu w takim zwyczajnym sklepie mięsnym, ale są możliwe do zdobycia bez większych trudności. W naturze kot zjada żołądki swych ofiar wraz z ich treścią, co dostarcza mu dodatkowych składników.
Warzywa
Kot to stuprocentowy mięsożerca. Nie znaczy to, że nie przyswaja żadnych warzyw. Choć w naturze robi to raczej przez przyswojenie żołądków swych ofiar wraz z ich treścią. W domowym żywieniu powinieneś jednak uwzględnić dodatek warzywny. Zrób to jednak z założeniem, że to nadal niewielki dodatek i domowe jedzenie dla kota nie może opierać się na warzywach.
Najważniejsze jest mięso. Nie wszystkie warzywa też nadają się dla kota. O tym które z nich są dla kota wartościowe, a które szkodliwe pisaliśmy w artykule: Czy koty mogą jeść ziemniaki, bób, oliwki? Warzywa dla kota.
Domowa karma dla kota – przepis krok po kroku
Jeśli dotychczas dieta Twojego kota opierała się na sklepowych karmach, jednak chcesz spróbować czegoś innego, na pewno przyda Ci się wiedza jak zrobić mokrą karmę dla kota. Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne. Niżej znajdziesz przykładowy przepis. Zawsze dostosuj sposób żywienia Twojego kota do jego indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że 70% diety kota to mięso, 20% to podroby, a 10% warzywa i inne dodatki Jednym z najprostszych przepisów na smaczny i pożywny posiłek dla kota jest kurczak z serduszkami i marchewką.
Kurczak z sercami i marchewką dla kota – jak go przygotować?
Będzie Ci potrzebne kilka bardzo powszechnych i łatwo dostępnych składników: mięso z kurczaka, drobiowe serca, żółtko jajka i nieco wody. Mięso drobiowe i serduszka ugotuj. Starannie oddziel mięso od kości – podawanie kotu całych kości jest bardzo kontrowersyjnym pomysłem i jest zazwyczaj odradzane przez lekarzy weterynarii i bardziej doświadczonych hodowców kotów. Marchewkę również ugotuj lub upiecz, a potem pokrój lub – jeszcze lepiej – rozgnieć widelcem na papkę.
Wymieszaj ze sobą marchewkę, żółtko – może być surowe, choć przez zagrożenie salmonellą, bezpieczniej będzie jajko wcześniej ugotować, ugotowane serduszka drobiowe i kurczaka. Część mięsa możesz zmielić, część poszatkować – w ten sposób będzie mu łatwiej jeść, ale będzie też zmuszony do gryzienia. W ten sposób masz już gotowe domowe jedzenie dla kota.
Tak przyrządzone jedzenie warto też wzbogacić o suplementy – mączka ze skorupek jaj to doskonałe źródło wapnia, niezbędny będzie też dodatek tauryny – aminokwasu niezbędnego dla zdrowia kota. Przepisy nie należą do najtrudniejszych, z pewnością znajdziesz i dopasujesz coś, co będzie odpowiadać potrzebom Twojego kota.
Domowe posiłki dla kota – podsumowanie
Przygotowywanie domowych posiłków dla kota jest nieco bardziej czasochłonne, niż podanie kotu gotowej, sklepowej karmy, ale ma swoje zalety. Nade wszystko masz pełną kontrolę nad tym, co ląduje w misce Twojego kota. Posiłki komponuj, kierując się wiedzą na temat żywienia kota. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o radę Twojego lekarza weterynarii.
Dzień dobry. Mam pytanie czy koty mogą spożywać zioła. Okazało się że mój kotek ma cukrzycę i chciałabym spróbować podawać mu np. Morwę białą do karmy. Czy nie jest ona dla kotka niebezpieczna? Dziękuję bardzo za odpowiedź
Dzień dobry. Rozumiem Pani troskę o kotka z cukrzycą. Morwa biała nie jest toksyczna dla kotów, jednak przed dodaniem jakichkolwiek ziół do diety kota z cukrzycą należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Cukrzyca u kotów wymaga przede wszystkim odpowiedniego leczenia insuliną i specjalistycznej karmy, a samodzielne podawanie ziół może zakłócić leczenie i monitoring poziomu cukru.
Czy jest Pani pod stałą opieką weterynarza w związku z cukrzycą kotka?
Mam kotkę, znajdkę z lasu.
Kupiłam jej karmę w puszkach, ale zapach mnie poraził.
Więc kupiłam 20dkg wątróbki drobiowej, jedno duże udo i ok. 1,2 kg piersi z kurczaka. Wszystko zmieliłam z marchewką na grubych oczkach, skórę drobno posiekałam, zalałam jedną szklanką wody i ugotowałam. Gorące przełożyłam do wyparzonych słoiczków.
Kotka zapachem była urzeczona, a ja nie muszę wąchać zapachów z kuwety.
Następnym razem dodam zmielonych skopupek z jaj.
Czy mości też Pani mieli i daje kotuu?
Dziękuję za wszystkie rady. Mam trzy koty, same znajdki. Na karmę wydaję bardzo dużo. Miesięcznie około 400 złotych. Jutro próba stworzenia własnej karmy. Pozdrawiam serdecznie.
Wzięłam 2 kotki ze schroniska. 8 tygodniowe maluchy – 760gram i 660gram.
Czy takim małym kociakom też można podawać swojską karmę? W jakich ilościach?
Jakie są zalecane dzienne porcje (karmiąc tylko swojską karmą) na 1 kg wagi kota?
Czy powinno dodawać się do swojskiej karmy jakieś witaminy czy inne suplementy?
Czy do tego powinny jeść karmę suchą?
Każda podpowiedź jest na wagę złota 🙂 Dziękuję 🙂
Tak, można podawać swojską karmę, ale musi być zbilansowana. Na 1 kg wagi kota dzienne porcje powinny wynosić około 150-200 gramów. Do swojskiej karmy należy dodawać witaminy i suplementy, aby zapewnić wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Sucha karma nie jest konieczna, ale może być dodatkiem. Skonsultuj dietę z weterynarzem, aby upewnić się, że jest odpowiednia dla maluchów.
A jak przygotować domowa karmę dla kotka z cukrzycą? HELP!!!
Podstawą diety kota z cukrzycą powinny być wysokiej jakości białka (np. gotowane mięso drobiowe, wołowina, jagnięcina) oraz niewielkie ilości węglowodanów. Unikaj dodawania cukrów, tłuszczów i produktów zbożowych. Ważne jest, aby dodawać niewielkie ilości gotowanych warzyw dla błonnika, który wspomaga kontrolę glukozy. Posiłki należy podawać regularnie, w odpowiednich porcjach, dostosowanych do potrzeb kota. Obserwowanie reakcji zwierzęcia na dietę i dostosowywanie jej do potrzeb mruczka, w porozumieniu z lekarzem weterynarii, jest kluczowe dla utrzymania zdrowia kota z cukrzycą.
Kupuję mięso paczkowane w miarę najlepszej jakości. Głównie indyk, ale też kurczak.
Mięso z podudzi x 3 opakowania, 2x opakowanie wątróbki, 2x op. serc i 2x op, żołądków. Wszystko myję i wrzucam do szybkowaru 5l, dorzucam 3 marchewki i gałązkę rozmarynu, dodaje ok 300ml wody. Gotuję ok 30-40 min.
Jak wszystko ostygnie, wyciągam wszystko, wątróbkę wrzucam do miksera z kilkoma żołądkami sercami. Blenduję na pastę dodaję do wywaru z garnka. Powstaje ala sos.
Mięso i resztki podrobów kroję na kawałki drobne, ale odpowiednie do pogryzienia, jak zostanie cos większego to nie przeszkadza. Wszystko wraz z pastą mieszam z sosem. Ładuje do słoików 300-400g. Wekuję w piekarniku w 100c ok 1,5h.
Mam jedzenie na ok 4tyg dla dorosłego kota.
Nie licząc energii kosztuje to mnie ok 90zł.
Raz dziennie suplementuje go suchą karmą w niewielkiej ilości.
Miałem raz przerwę w robieniu jedzenie, musialem kupić puszkowane jedzenie. za 70zł mialem jedzenie na mniej niz 2tyg. A sprzątania kuwety po kocie było czuć w całym mieszkaniu.
Wrócilem bez zastanowienia do swojego jedzenia.
Bardzo pomocne w szukaniu „karmy dla kota” jest p. Marian zestawienie produktów .Postaram się wykorzystać jakoś tą poradę,choć wiem ze mój kot jest stary i bardzo wybredny ale muszę na starośc jemu zmieniać menu
A jak przechowujesz karmę ? 🙂
W lodówce. Myślę, że gdybym 2x wekował to normalnie w szafce mógłbym trzymać. Po otwarciu tylko w lodówce.
Witam, a ile tego mięsa jest – jaka waga?
Czy całe mięso i podroby Pan gotuje, czy np. wątróbka jest surowa.
Mój niespełna 4-letni kocurek jest chrupkojadem. Bardzo nie lubi mokrych karm ale ja cały czas walczę o to by codziennie zjadł choć łyżkę mokrej karmy, bo dość mało pije a kreatynina mu wzrosła do 172,4 (norma to: 1-168) Mocznik jest jeszcze w normie 9,35 [norma 5 – 11,3].
Poszukuję sposobu na prawidłowe karmienie mojego księciunia – chrupkojada.
Moja kotka też jadła tylko chrupki Spróbowała surowej wątróbki i serca baranie i od tej pory woli mokre Daje jej saszetki dobrej jakości i raz w tygodniu coś surowego Miska wylizana do ostatniego “okruszka”
Mój książe także stroni od mokrej karmy, próbowałam wszystkiego, toleruje tylko Felix soup, to małe saszetki, skład taki sobie, ale chociaż co nieco przemycę, proszę spróbować 😉
Hey mozesz podac w gramach ewentualnie w kg skladniki Dziekuje
a jak nie chce jeść takich wynalazków to co?
Zmieliłam część surowej wątroby wołowej , resztę posiekałam , do tego marchew z zupy ( nie solonej ) , z ogrodu garść kocimiętki i młodej natki pietruszki. Podzieliłąm na porcje 300 g ( 4 koty) i zamroziłam.
Wyjmuję paczuszkę wieczorem i rano mam rozmrożoną karmę o temp pokojowej.
Mięso 1 część( promocja karkówki z Biedronki ), bataty , marchew ciut selera pomielone, część podduszam z niewielką ilością wody i oliwy. Druga część mięsa surowa – zmielona i posiekana . Wymieszane, paczkowane w porcje 300 g.
Ryba surowa ( trafiona okazja ) – pomielona z natką pietruszki i gotowanym jajkiem . Miski aż dzwoniły 🙂
Można mrozić ale lekko podchodzi wodą, przed zamrożeniem odcisnąć nadmiar.
Czy Mięso myjesz przed przygotowaniem ?
Surowej ryby nie powinno się dawać.
Dziękuję za dawkę wiedzy 😊 Odnośnie „już coraz mniej ludzi sądzi, że koty same polują”, to akurat mój kot poluje, więc ciężko żebym tak nie sądził. Może w miastach koty same nie polują, ale na wsiach nadal są drapieżnikami. Mieszkam blisko natury i czasami nawet przynosi jeszcze żywą mysz 😳 Oczywiście karmię go, ale od czasu do czasu nie muszę, bo Kiteusz wszamie sobie małego, słodkiego gryzonia
Akurat koty muszą polować, więc tu nie chodzi o ty czy dostanie jedzenie czy nie , będzie polował dla rozrywki. I w miastach i na wsiach koty muszą polować, porostu natura drapieżników :p