Drugi pies w domu – wprowadzanie nowego członka rodziny

Decyzja zapadła! W Twoim domu pojawi się nowy lokator na czterech łapach. Na pewno czujesz ogromne podekscytowanie i masz nadzieję, że będzie to początek pięknej przyjaźni. Nowy pies w domu to radość, ale i możliwe problemy adaptacyjne. Wprowadzając czworonoga do rodziny pamiętaj o kilku zasadach.

Podjąć decyzję można bardzo szybko. My jednak zachęcamy do tego, abyś zastanowił się jak wprowadzić drugiego psa do domu. Pamiętaj, że to może być duża zmiana dla całej Twojej rodziny, szczególnie dla czworonoga, który mieszka z Tobą już dłuższy czas. Odpowiednie działania podjęte przed adopcją lub zakupem drugiego zwierzęcia uchronią Cię przed stresującymi wydarzeniami.

Test dla psa-rezydenta

Dwa psy w domu to podwójne szczęście, ale i podwójna odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo oraz zrównoważone wychowanie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź jak Twój obecny pupil reaguje na inne czworonogi w różnych sytuacjach. Zabieraj go na spacery w miejsca, w których może mieć kontakt z wieloma innymi psami.



Jeśli Twoje zwierzę w neutralnym środowisku to dusza towarzystwa, przetestuj jak zareaguje na drugiego czworonoga we własnym domu. Zaproś na wizytę znajomego z psem. Niech zwierzęta poznają się najpierw na neutralnym gruncie.


Kolejnym krokiem będzie wejście „obcego” psa na teren Twojego pupila. Oczywiście cały czas kontrolujcie zachowanie obu czworonogów, zwracając szczególną uwagę na psa-rezydenta. Jeśli nie przejawia agresji związanej z obroną terytorium, śmiało możesz decydować się na drugiego pupila.

nowy pies w domu

Przygotuj domową przestrzeń

Drugim krokiem poprzedzającym wprowadzenie drugiego psa do domu jest przygotowanie mieszkania. Każde zwierzę powinno mieć swoją bezpieczną przestrzeń, w której znajdzie się legowisko oraz miski. Zapewnij również obu psom własne zabawki i akcesoria. Dobrym posunięciem może być również przygotowanie bramek rozporowych, które na początku znajomości fizycznie oddzielą psy od siebie, a jednocześnie pozwolą im na zachowanie kontaktu wzrokowo-węchowego.


Oba Twoje czworonogi muszą czuć, że mają w domowej przestrzeni własny kąt, w którym mają prawo do odpoczynku i relaksu. W pierwszych dniach nie zalecamy pozostawiać psów samych w domu, szczególnie jeśli są wobec siebie jeszcze niezbyt ufne.

Poznajemy się… na neutralnym gruncie

Pierwsze spotkanie psa-rezydenta z nowym pupilem powinno odbyć się na neutralnym, ale bezpiecznym gruncie. Niech oba czworonogi będą na smyczy lub lince treningowej. Warto poprosić o pomoc w zapoznawaniu psów domownika lub kogoś znajomego. Najlepszym byłoby, gdyby zwierzęta mogły podejść do siebie ze znacznej odległości i poznawały się stopniowo.


Unikaj gwałtownych ruchów, wybuchów emocji, staraj się im nie przeszkadzać. Niech mają czas, aby wzajemnie poznać swój zapach i odczytać mowę ciała. Jeśli oba dorosłe psy są zrównoważone i nie mają problemów z akceptacją przedstawicieli swojego gatunku, to jest ogromna szansa na to, że od razu się polubią i zaczną się bawić.

jak wprowadzić nowego psa

Nowy pies w domu – oswajamy rzeczywistość

Wprowadzenie drugiego czworonoga do domu, podobnie jak każda zmiana w życiu, będzie wymagało od Ciebie cierpliwości i zaangażowania. Jak już wspominaliśmy może się okazać, że w pierwszych dniach wspólnego mieszkania ktoś z domowników będzie musiał cały czas przebywać w domu.


Chociaż zapewne masz już zakupione zabawki dla swojego nowego pupila, wstrzymaj się z podrzuceniem ich na jego legowisko. Schowaj również akcesoria psa-rezydenta. Niech zwierzęta poznają się wzajemnie, a nie skupiają na zabieraniu sobie zabawek. Jeśli chcesz znaleźć psom zajęcie i zrelaksować je w domu, wybierz smakołyki do żucia. To nie tylko je odpręży, ale również nieco zmęczy.


Możesz zabierać oba czworonogi na wspólne spacery, w przypadku dorosłych psów jest to nawet wskazane. Unikaj jednak trzymania zwierząt na krótkiej smyczy, aby szły obok siebie. Dopóki nie będziesz mieć pewności, że nie popadną w konflikt, niech spacerują po obu Twoich stronach.


Gdy masz nowego psa w domu, musisz pamiętać o podstawowej zasadzie – traktuj zwierzęta tak samo od początku. To bardzo ważne, aby nie skupiać całej swojej uwagi na nowym domowniku. Nie rozczulaj się nad nim, a z drugiej strony unikaj strofowania tylko i wyłącznie psa-rezydenta. Podczas wspólnych zabaw rozdzielaj polecenia po równo, podobnie jak smakołyki. Dopóki Twoje czworonogi nie zaprzyjaźnią się ze sobą w 100%, unikaj zabaw, które mogłyby wywołać chęć rywalizacji, a w konsekwencji agresję. To równie istotne jak nie zmuszanie psów do określonych zachowań czy aktywności.

Drugi pies w domu a agresja

Oczywiście może się zdarzyć, że Twoje psy nie od razu przypadną sobie do gustu. Nowy domownik może czuć się spięty i zdenerwowany zmianami. Z kolei pies-rezydent może poczuć się zazdrosny, że jego opiekun nie poświęca mu już 100% swojej uwagi.   Pamiętaj jednak, że nie każde zachowanie, które Tobie wydaje się agresywne, takim właśnie jest. Psy wyrażają swoje emocje nie tylko mową ciała, ale również poprzez sygnały werbalne – popiskiwanie, warczenie czy szczekanie.


Jeżeli jeden z nich usilnie próbuje obudzić drugiego, nie zdziw się jeśli z posłania usłyszysz dobiegające warczenie. Tego typu sygnały ostrzegawcze zwierzęta mogą kierować do siebie nawet po latach wspólnego mieszkania.   Jeżeli niepokoi Cię zachowanie któregoś z Twoich pupili, pamiętaj, aby nie reagować gwałtownie.


Szczególnie istotne jest branie jednego z psów na ręce. Takie postępowanie może jedynie zaognić konflikt. W sytuacji, gdy nerwy biorą górę przywołaj oba psy do siebie i każ im wykonać komendę „siad” lub „waruj”. Niech skupią się na wykonaniu zadania, a jednocześnie zasygnalizujesz im, że każde tego typu zachowanie będzie natychmiast przerwane.

Szczeniak w domu – adaptacja

W przypadku, gdy do domu wprowadzamy drugiego dorosłego czworonoga zalecamy wspólne spacery od początku. Nieco inaczej sprawa się ma, gdy zdecydujesz się na wprowadzenie szczeniaka do domu, w którym jest dorosły pies. Obaj Twoi czworonożni podopieczni potrzebują zupełnie innej opieki. Szczeniak zazwyczaj nie jest jeszcze przyzwyczajony do smyczy, a co więcej potrzebuje czasu, aby przyswoić sobie zasady utrzymania czystości.


Należy go wyprowadzać często, ale spacery te trwają zazwyczaj krótko. Maluch nie jest przyzwyczajony do długich wędrówek, nie ma jeszcze takiej kondycji i wytrzymałości jak jego starszy kolega. Z kolei dorosłego psa-rezydenta nie usatysfakcjonuje kilkuminutowa przechadzka. Będzie wymagał od Ciebie solidnego spaceru, nierzadko połączonego np. z treningiem aportowania czy zabawą z innymi czworonogami. Nastaw się zatem na sytuację, w której będziesz musiał wyprowadzać swoje psy osobno, przynajmniej przez jakiś czas.


Jeśli zdecydujesz się zaadoptować szczeniaka, lepiej byłoby, gdyby pies-rezydent był już dorosły i zrównoważony. Zaleca się, aby różnica wieku między pupilami wynosiła około dwa lata. Wprowadzając szczeniaka do psa w podeszłym wieku nie będzie najtrafniejszym rozwiązaniem. Czworonożny senior potrzebuje spokoju i odpoczynku, a zaczepiający go szczeniak będzie go irytował. Z drugiej strony psie dziecko w towarzystwie młodego, nie do końca jeszcze zrównoważonego emocjonalnie zwierzęcia może nabrać niepożądanych przez Ciebie zachowań.

Przemyślana decyzja o wprowadzeniu drugiego psa do domu może być najlepszą jaką mogłeś podjąć. Jeśli przeprowadzisz proces adaptacyjny właściwie, Twoje czworonogi mogą stać się wspaniałymi przyjaciółmi i wiernymi towarzyszami Twojej rodziny. Pamiętaj, aby żadnego z etapów zapoznania zwierząt nie przeprowadzać na siłę i zbyt szybko.

Jeśli jednak natrafisz na problemy, z którymi nie będziesz umieć się uporać, zwróć się o pomoc do specjalisty. Psi behawiorysta z pewnością dostrzeże powody psiego nieporozumienia i pomoże Ci się z nimi uporać. 

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
8 komentarzy do “Drugi pies w domu – wprowadzanie nowego członka rodziny
  • Avatar

    Chcę Was zapytać o zdanie.Mamy w domu niemłodą sunię. Ostatnio żona postanowiła wziąć drugiego pieska. No i gotowy konflikt, bo ja się nie zgadzam . Mam poważne powody. Jak uważacie – czy nie jest tak, że OBOJE małżonkowie muszą chcieć nowego członka rodziny ? Bo moja żona uwaźa, że nie musi liczyć się z moim zdaniem.

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Decyzję o nabyciu nowego czworonożnego członka rodziny warto podejmować wspólnie. Liczymy, że uda się Państwu wypracować kompromis i dość do porozumienia 🙂

  • Avatar

    Mam mieć nowego domownika ale mój obecny pupil wiele przeszedł schronisko i kilka domów. Jedak znaleźliśmy wspólny język. Jest cudowny. Mądry posłuszny .Ale muszę przygarnąć suczke syna. Boję się jak Max zareaguje.Prosze o porade

  • Avatar

    Hej my wprowadziliśmy buldoga fracuskiego 3 miesieczna sunia do shitzu prawie 5 lotnia sunia napoczonktu rezydentka szczekala goniła mała broniła prawie wszystkiego ale tylko przez jeden wieczór. Teraz strasznie sie wycofala wrecz ucieka przed maluchem kiedy ta wchodzi do salonu rezydentka ucieka na pietro nieche sie bawic je tylko kiedy maluch niema w pobliżu nie reaguje na nic. Moje pytanie czy to normalne czy sie w końcu otworzy i bedzie znowu żywa czy moze to wynik naszego zlego podejcia jest jakis sposób zeby ta relacje naprawic

    • Avatar
      Wiktoria pisze:

      hej, mam podobna sytuacje aktualnie, chciałam się spytać jak to wyglada u pani po czasie mieszkania razem, pieski się oswoiły ze sobą?

    • Avatar
      Katarzyna pisze:

      Moja kiki ma już 7 lat w niedzielę po długich namysłach kupiliśmy nowego pieska wszyscy w domu traktujemy je obie tak samo ale kiki jest cały czas na nie i widzę że jest smutna nie wiem co robić

  • Avatar

    My mamy sytuację podobną, choc „inną”, ponieważ suczka rezydent ma 4 lata i obecnie rujkę, a w przypływie zachcianek moja siostra przygarnęła młodą sunię 4-miesięczną ze schronicka (pomijam fakt, że wogóle psa wydano!!!). Siostra z psem absolutnie sobie nie radzi, nie rozumie jego potrzeb ani konieczności pracy z nim, ja jeżdzę do nich gdy tylko mogę, kupiłam dłuższą smycz, legowisko, smaczki do nauki, wychodzę na spacer gdy tam jestem i uczę pieska bo jest chętna i podatna na naukę. Jednak docelowo u mojej siostry pies albo wpadnie w agresje lub dominację, bo siostra po prostu sie jej boi i unika argumentując że gryzie, skacze, nie słucha i wogóle mam go brac i już… Trudno znaleźć dom pieskowi, więc pomyslałam że ją przygarnę, ale druga sunia w domu… Ta młoda bardzo mnie polubiła, rezydentka również mnie traktuje z szacunkiem. Tyle, że jest pieskiem lękowym nad czym pracujemy i broni obejścia przed obcymi… Jak im pomóc, by się nie pozagryzały – radosny pełen życia szczeniak i rezydent lękowy…? Nie chcę, by piesek trafił do schroniska, bo sie zwyczajnie tam zapłacze….a ja w domu…

  • Avatar

    Dzień dobry,
    Co jeśli mój pies nie lubi innych zwierząt w domu. Ma 10 lat i rzuca się na psy, w domu. Znalalzlismy jednak taka przybłędę mająca 5 miesięcy i nikt nie chce jej przygarnąć. Czy istnieje szansa by nasz pies zaakceptował takie szczenie suczkę? Czy lepiej oddać ja do schroniska?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.