Greyhound – najszybszy pies na świecie

Greyhound to bardzo dystyngowany pies, który prezentuje się nader elegancko. Jest zdecydowanie typem sportowca, potrafi biegać z prędkością ponad 70 km/h. Oprócz tego jest bardzo wrażliwym i łagodnym czworonogiem. Lubi towarzystwo ludzi i szybko się do nich przywiązuje. Pies na torze wyścigowym – taki widok w przypadku greyhounda nie jest rzadkością, to sprinter oraz towarzysz domu w jednym. Ile kosztuje greyhound? Czy wszystkie psy wyścigowe są takie same? Jaka jest charakterystyka tej rasy psów? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Greyhound niebieski

Greyhound – informacje ogólne

Greyhound pochodzi z Wielkiej Brytanii, według klasyfikacji FCI pochodzi z grupy 10 – chartów, należy do sekcji 3 – chartów krótkowłosych, jego numer wzorca to 158. Można zaliczyć go do grupy najszybszych psów świata, krótkie dystanse pokonuje w zadziwiająco szybkim tempie. Greyhoundy to psy stworzone do biegania, kiedyś dobrze sprawdzały się też w polowaniach, jednak dziś czynność ta z ich udziałem jest zakazana. Wbrew pozorom czworonogi te są bardzo spokojne, chętnie spędzają czas na kanapie w towarzystwie rodziny.

Organizacje kynologiczne

Greyhound jako rasa został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy VI – Psy tropiące oraz ogary (Hounds),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 4.37 w grupie psów myśliwskich.

Przez inne większe organizacje:

  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów tropiących oraz ogarów (Hound Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów tropiących oraz ogarów (Hound),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec II-14 i został przypisany do grupy psów tropiących oraz ogarów (Hounds)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy charty i psy pół-dzikie (Sighthound and Pariah Dog Group)

Greyhound – wygląd

Chart greyhound to potężny pies, ma smukłą sylwetkę, a jego postawa sprawia wrażenie wyniosłej, jest wysoki i dobrze umięśniony. Zwierzęta te wykazują dymorfizm płciowy, który objawia się różnicą we wzroście, oznacza to, że samice są nieco mniejsze od samców. Pies powinien mieć od 71 do 76 cm w kłębie, natomiast suka od 68 do 71 cm. We wzorcu nie został określony przedział wagowy dotyczący tej rasy, jednak przyjmuje się, że samiec może ważyć od 29 do 32 kg, a samica od 27 do 29 kg.

Głowa greyhounda jest stosunkowo długa, ma umiarkowaną szerokość. Szyja jest dobrze umięśniona i smukła, prezentuje się nadzwyczaj elegancko, co nadaje im dystyngowanego wyglądu. Uszy psa nie są duże i delikatne, mają kształt płatka róży. Dodatkowo posiada oczy o bardzo inteligentnym wyrazie, mają one owalny kształt (najlepiej, gdyby były ciemne). Grzbiet tych czworonogów jest szeroki i długi, a klatka piersiowa dość głęboka. Ogon jest długi, a także cienki i nisko osadzony, zwęża się ku końcowi. Kończyny psów również są długie, a także dobrze umięśnione. Sierść jest delikatna i gęsta, ściśle przylega do ciała. Greyhound może mieć różne kolory umaszczenia: czarne, białe, czerwone, niebieskie, płowe, a nawet pręgowane i łaciate.

Chart angielski greyhound – charakter i wychowanie

Greyhound pies jest na co dzień bardzo spokojny i zrównoważony, nie ma tendencji do nadmiernego szczekania. To bardzo czuły i oddany zwierzak, towarzystwo ludzi nie jest mu obce. Lubi spędzać czas na kanapie w objęciach opiekuna. Nie oznacza to, że nie potrzebuje ruchu – zamiast biegów długodystansowych zdecydowanie woli szybki sprint po polanie. Najszybsze psy, takie jak greyhound, muszą otrzymywać codzienną dawkę aktywności. Nie potrzebują do szczęścia wielogodzinnych spacerów, jednak w ciągu dnia musimy zapewnić im intensywny wysiłek.

Możemy trzymać go w domu (najlepiej z ogrodem, by miał szansę się wybiegać, ciasne mieszkania zdecydowanie nie są dla niego) Jeśli chcemy, by mieszkał z nami w bloku, powinniśmy zapewnić mu minimum trzy spacery dziennie (w tym jeden półgodzinny, przeznaczony na bieganie). Poza tym warto wiedzieć, że jeżeli będzie socjalizowany, z pewnością zaprzyjaźni się z innymi psami.

W jego żyłach płynie krew psów myśliwskich, więc trzymanie pod jednym dachem tego czworonoga z mniejszymi zwierzętami lub kotami nie jest dobrym pomysłem. Ze wszystkimi dziećmi obchodzi się delikatnie, jest do nich przyjaźnie nastawiony. Musimy pamiętać, że wspólne zabawy powinny odbywać się pod okiem osoby dorosłej. Dodatkowo, powinniśmy uczulać pociechy, by traktowały psa z należytym szacunkiem. Greyhoundy to bardzo wrażliwe istoty, dlatego trzeba postępować z nimi delikatnie i troskliwie. Krzyki i hałasy zdecydowanie nie sprzyjają jego dobremu wychowaniu. Chart greyhound ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki, pamiętajmy o tym zwłaszcza podczas spacerów. Najlepiej nie spuszczajmy go ze smyczy, zwłaszcza przy ruchliwej ulicy.

Greyhound – szkolenie

Chart greyhound to bardzo szybki pies, szybkość, jaką potrafi osiągać podczas jednorazowego biegu jest zadziwiająca. Nic dziwnego, więc że wyścigi z jego udziałem są tak popularne. Zwierzę to chętnie będzie współuczestniczyć w coursingu – to sport, który polega na ściganiu się chartów za wabikiem ciągniętym po ziemi przy pomocy żyłki. Jeśli chcemy, by nasz pupil uczestniczył w tego typu zawodach, naukę najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, w pierwszych miesiącach życia szczeniaka. Greyhound puppy powinien być stopniowo przyzwyczajany do intensywnego wysiłku, dzięki temu szybko wyrobi sobie dobrą kondycję.

Greyhoundy to również psy wystawowe, poszczególne osobniki są w tym celu odpowiednio selekcjonowane. Te przeznaczone do wystaw prezentują się nadzwyczaj dystyngowanie i elegancko za to, w przeciwieństwie do psów wyścigowych, nie osiągają tak dobrych wyników w bieganiu. Jeśli chcemy, by nasz pupil brał udział w wystawach, musimy go najpierw do celu odpowiednio przygotować. Pies na ringu wystawowym powinien być nauczony stania przed dłuższą chwilę oraz swobodnego poruszania się przy nodze opiekuna. Musi być pozytywnie nastawiony do sędziów oraz innych psów, i potrafić przybierać odpowiednią pozycję wystawową. Powinniśmy zasięgnąć rady od oddziału ZKwP, gdzie zostaną nam udzielone informacje na temat właściwego przygotowania psa do wystawy.

Podczas treningów powinniśmy wykazywać się dużą dozą cierpliwości, nie możemy narażać psa na stres. Pamiętajmy, że chart angielski greyhound jest bardzo wrażliwy i źle reaguje na krzyk. Traktujmy go łagodnie, a na pewno szybko osiągniemy zamierzony efekt. Jeżeli sami nie wiemy jak zabrać się za szkolenie, najlepiej, abyśmy zapisali się z czworonogiem do psiej szkoły, gdzie nauczą nas właściwie się z nim obchodzić. Odpowiednia socjalizacja zwierzęcia jest podstawą – nieposłuszny i agresywny pies nie będzie mógł brać udziału w wyścigach ani wystawach.

Greyhound – cena i hodowla

Greyhound to rasa psa, którego nabycie kosztuje około od 2000 do 3000 tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od renomy hodowli, predyspozycji wystawowych psa i genów. Wydatki na tym się nie kończą, greyhound to duży pies, który potrafi dużo zjeść. Miesięczny koszt karmy może wynieść ok. 300 zł, do tego należy doliczyć cenę za pozwolenie trzymania charta (82 zł), opiekę weterynaryjną (ok. 200 zł w górę w skali roku), dodatkowe akcesoria takie jak: miski, smycze, adresówki, woreczki na nieczystości, zabawki (ok. 140 – 200 zł) i artykuły pielęgnacyjne: szampony, szczotki, odżywki (ok. 100 – 150 zł).

Dobra hodowla greyhound wydaje psy wyłącznie z metryką, która stanowi podstawę do wyrobienia rodowodu. Poza tym zapewnia zwierzętom dobre warunki do życia, a także dba o to, by miały komplet szczepień. Cena za greyhounda nie jest mała, ale mimo wszystko warto zainwestować, ponieważ psy pochodzące z pseudohodowli mogą być lękliwe lub agresywne.

Greyhound pies – zdrowie

Greyhound dog potrafi pokonywać określony dystans w bardzo szybkim tempie, generalnie jest wytrzymały. To bardzo sprawny pies, który na ogół cieszy się dobrym zdrowiem, ma jednak pewne słabości – źle znosi niskie temperatury (w zimę najlepiej zaopatrzmy go w kurtkę dla psów). Przedstawiciele tej rasy standardowo żyją od 10 do 14 lat.

Zdarza się, że greyhound dog bywa narażony na niektóre choroby, np. niedoczynność tarczycy. Niezwłocznie musimy skonsultować się wtedy z lekarzem weterynarii. Zrobienie niezbędnych badań i podanie odpowiednich leków to podstawa w leczeniu tego schorzenia. Objawy, które mogą wystąpić to: łyse placki na bokach ciała, nadwaga, apatia i ogólne osłabienie, u suk pojawiają się problemy z zajściem w ciążę.

Rasa psa greyhound może borykać się też ze szmerami w sercu, w tym wypadku konieczne jest dokładne badanie i właściwa diagnoza, ponieważ psy te mają większe serce w porównaniu do innych czworonogów o tej samej wadze.

Greyhound dog sporadycznie choruje na nowotwory kości, mogą pojawiać się w okolicach kończyn lub szczęki. Pies odczuwa wtedy ból podczas chodzenia i ma problemy ze swobodnym przemieszczaniem się. Dodatkowo ma trudności z otwieraniem i zamykaniem szczęk, nadmiernie się ślini, a także ciężko mu przełknąć ślinę. W takim przypadku konieczne jest wycięcie guza i zastosowanie chemioterapii.

Greyhound pies czasem cierpi na nadwrażliwość niektórych leków, zwłaszcza tych stosowanych w narkozie. Jeżeli u charta będzie konieczny zabieg z użyciem znieczulenia, warto wcześniej zrobić zwierzęciu badania krwi, które pomogą wykluczyć lub potwierdzić tę przypadłość. Dzięki temu lekarz weterynarii będzie mógł najlepiej dobrać sposób, w jaki narkoza zostanie podana.

Greyhound, charcik włoski i chart polski – krótkie porównanie

Greyhounda, charcika włoskiego (ang. italian greyhound) i charta polskiego (ang. polish greyhound) łączy zamiłowanie do ruchu i silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Pierwsza rasa jest najłatwiejsza do wychowania, chart greyhound szybko się uczy i jest podatny na szkolenie. Charcik włoski (italian greyhound) również chętnie wykonuje polecenia swojego opiekuna pod warunkiem, że treningi są krótkie, ponieważ szybko się nudzi i nie lubi monotonii. Szkolenie charta polskiego przysparza najwięcej problemów, to zwierzę bardzo dumne i niezależne, nie lubi wykonywać poleceń i robi to niechętnie.

Chart greyhound podobnie jak charcik włoski nadaje się na psa do towarzystwa. Obie rasy lubią pieszczoty, to bardzo oddane zwierzęta w przeciwieństwie do charta polskiego (polish greyhound). Ten z kolei w stosunku do ludzi raczej zachowuje dystans, jest bardzo nieufny i nie nadaje się do życia wśród niedoświadczonych opiekunów. Z jego wychowaniem poradzi sobie jedynie osoba, która zna specyfikę tej rasy psów i potrafi się z nimi obchodzić.

Charcik włoski (italian greyhound) uważany jest za miniaturową wersję greyhounda. Jest najmniejszy ze wszystkich ras chartów. Greyhounda z chartem polskim (polish greyhound) łączy wzrost. Oba te psy zaliczane są do ras dużych, ich wielkość w kłębie nie przekracza 80 cm. Mimo wszystko charty polskie są kilka centymetrów wyższe. Wszystkie te zwierzęta charakteryzuje smukła budowa ciała, która pomaga osiągać im duże prędkości.

Zobacz również nasz ranking najszybszych psów na świecie

Chart greyhound – ciekawostki

Greyhound pies nazywa się tak samo, jak firma autobusowa (greyhound bus), która oferuje usługi przewozowe w Stanach Zjednoczonych. W logo widnieje wizerunek charta. Czy to celowy zabieg, by przedsiębiorstwo było kojarzone z szybkim i sprawnym docieraniem do celu? Tego możemy się tylko domyślać, jedno jest pewne – obie te nazwy są łudząco do siebie podobne.

Chart angielski greyhound nazywa się tak samo jak utwór z płyty “Until Now”, która została wydana przed szwedzki zespół muzyczny, specjalizujący się w tworzeniu muzyki house. Na plakacie promującym tę piosenkę również możemy zobaczyć postać greyhounda. Piosenka słynnej grupy Swedish House Mafia o tytule “Greyhound” została wydana w 2012 roku.

Podsumowanie

Greyhound to rasa psa, która zaliczana jest do najszybszych czworonogów na świecie. Zwierzę potrzebuje dużej dawki intensywnego ruchu, by po powrocie do domu móc odpocząć i zregenerować siły. Po dużym wysiłku uwielbia wylegiwać się na kanapie.

Charty greyhound to psy sportowe i wystawowe, śmiało mogą brać udział m.in. w coursingu (pieczę nad tą dyscypliną sportową trzyma ZKwP) oraz w wystawach psów rasowych. Czworonogi te są bardzo przyjacielskie, potrafią okazywać czułość. Greyhound pies nie jest trudny w szkoleniu, jednak potrzebuje konsekwentnego i zrównoważonego opiekuna, który byłby w stanie go dobrze wyszkolić.

Musimy pamiętać o tym, że cena za rasowego psa nie jest mała, jednak warto wybierać hodowle zarejestrowane w ZKwP. Hodowcy, którzy zajmują się legalną sprzedażą tych zwierząt, zapewniają im dobre warunki bytowe i dbają o ich zdrowie.

Sprawdź również ranking najszybszych psów na świecie.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.