Koty to tajemnicze stworzenia. Ich niezależny charakter sprawił, że narosło wokół nich wiele mitów i przesądów. Starożytni Egipcjanie otaczali je wręcz boską czcią. Czczone i rozpieszczane koty przynosiły im szczęście i dobrobyt. Ten mit ma dość prozaiczne uzasadnienie. Koty skutecznie walczyły z gryzoniami i broniły egipskich upraw. Skąd jednak wzięły się inne mity? W tym ten najpopularniejszy – o wielu kocich żywotach?
Ile żyć ma kot? 7 czy 9? Spotyka się też inne wersje, jednak te są rozpowszechnione najbardziej. I to na całym świecie! Skąd się wzięły? Kiedy się pojawiły? I czy faktycznie koty mają więcej żyć? Czy w kocie naprawdę zatopiony jest boski pierwiastek, który pozwala im wielokrotnie oszukiwać śmierć? Odpowiadamy!
Siedem kocich żywotów – magia zaklęta w liczbie 7
Pierwszą popularną wersją mitu o liczbie kocich żyć jest ten, który mówi, że tych żyć jest siedem. Dlaczego akurat siedem? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Faktem jednak jest, że liczba 7 jest symbolem, wręcz magicznym symbolem w wielu różnych kulturach. Właśnie z tą magią wiązać może się 7 żyć kota.
Trudno powiedzieć skąd wzięła się mistyczna moc, która przypisywana jest liczbie 7. Przez tysiące lat występowała – i nadal występuje! – w wielu kulturach i religiach świata. To symbol nierozerwalnego związku, który istnieje między czasem a przestrzenią. To też symbol doskonałości, boskości, całości i dopełnienia.
Choć trudno w to uwierzyć to siódemka cieszyła się poważaniem i otaczana była szczególnym kultem już w czasach prehistorycznych! Czcili ją też Sumerowie, Starożytni Egipcjanie, Grecy, Rzymianie i Hetyci. Szczególną rolę zajmuje w judaizmie, chrześcijaństwie, islamie i hinduizmie.
Koty przez wiele lat cieszyły się ogromnym poważaniem. Jak wiadomo, prym w tym wiedli zwłaszcza Egipcjanie. W tym świetle łączenie magicznej, mistycznej i boskiej siódemki z liczbą kocich żywotów wydaje się wręcz oczywistą konsekwencją. Te majestatyczne, arystokratyczne stworzenia, wręcz obdarzone boskim pierwiastkiem i będące wysłannikami bogów, po prostu musiały cieszyć się właśnie siedmioma kocimi żywotami. Bo doskonałe zwierzę zasługuje na doskonałą liczbę.
Dziewięć kocich żyć – poznaj genezę mitu
Opinia, że kot ma 9 żyć jest obecnie chyba nawet bardziej rozpowszechniona od wersji o siedmiu kocich życiach. Też na pewno o niej słyszałeś i to więcej niż raz. Bardzo dużo w rozprzestrzenianiu i utrwalaniu mitu zrobiła popkultura. Dzisiaj już nawet bardzo małe dzieci powtarzają ten mit. Jak to z nim jest?
Tutaj też nie można jednoznacznie stwierdzić skąd wziął się ten mit. Korzeni ponownie możesz dopatrywać się w mistycznej otoczce, która towarzyszy tej liczbie. Żeby zacząć od początku, trzeba ponownie cofnąć się do czasów starożytnych i ponownie odwiedzić Starożytny Egipt.
Jak wiesz koty miały ogromny wpływ na życie Egipcjan i łączone były z boską mocą. Najsilniejszy związek przypisywano im z boginią Bastet i Amon-Ra. I właśnie od niego może wywodzić się mit związany z dziewięcioma kocimi życiami. Amon-Ra symbolizowany był właśnie przez liczbę 9. Występował też, jak powszechnie wierzono, pod dziewięcioma wcieleniami.
Silny kult dziewiątki możesz zaobserwować też w chrześcijaństwie. 9 to przecież nic innego jak potrojona trójka. A liczba trzy związana jest z najświętszą dla chrześcijan tajemnic. Tajemnicą Trójcy Świętej. Przez wieki właśnie dlatego pełniła rolę szczęśliwej liczby, choć z biegiem lat została wyparta przez popularniejszą siódemkę.
Korzeni tego mitu możesz doszukiwać się też w systemach tradycyjnej magii, która występowała w wielu kulturach na całym świecie. Według tego systemu na wszechświat, na rzeczywistość jako taką, oddziałuje aż dziewięć magicznych sfer. A skoro koty to stworzenia boskie i magiczne to połączenie tych dwóch czynników było bardzo oczywiste.
Ile kot ma żyć? Odkryj prawdę
W takim razie ile kot ma żyć? Siedem? Dziewięć? Prawda jest dużo bardziej prozaiczna i nie ma zbyt wiele wspólnego z magią. Kot, jak każde żywe stworzenie, ma tylko jedno życie. Nie przeszkadza to jednak mitom żyć własnym życiem. Sam pewnie często obserwujesz swojego kota, podziwiasz jego wyczyny i zastanawiasz się, czy w tych mitach nie tkwi jednak ziarnko prawdy. Skąd się to bierze? Czy to tylko siła sugestii i wielka moc zakorzenionego w umyśle mitu? Niekoniecznie!
Koty to stworzenia niemalże doskonałe. Jako właściciel kota na pewno zgadzasz się z tym stwierdzeniem. Mają silnie rozwinięte zmysły, są wyśmienitymi łowczymi, poruszają się z gracją i są zupełnie bezszelestne. A poza tym mają niesamowite wręcz zdolności akrobatyczne i doskonale rozwinięty zmysł równowagi.
Uciekanie z niebezpiecznych sytuacji, czy ratowanie się od bolesnego upadku, opanowały niemalże do perfekcji. Ta umiejętność unikania niebezpieczeństw i wymykania się śmierci może być odpowiedzialna za przekonanie o wielu kocich życiach.
Niech jednak to przekonanie Cię nie zwiedzie. Koty to nadal bardzo delikatne stworzenia, które bardzo łatwo mogą zrobić sobie krzywdę. Ich wszechmoc jest tylko pozorna. Dbaj o swojego kota, a na pewno nie stanie mu się żadna krzywda.
Koty – ciągle tak samo boskie
Koty nie mają dziewięciu żyć. Ani siedmiu. Ani nawet dwóch. To Ile żyć ma kot? Jedno. I choć są bardzo sprytne, zwinne i mają ogromną zdolność do zachowywania równowagi i ratowania się z niebezpieczeństwa, nie znaczy to, że nic im nie grozi. Są narażone na kontuzje i choroby dokładnie tak samo, jak każde inne żywe stworzenie.
Nie znaczy to jednak, że powinieneś odmawiać im pierwiastka boskości. To nadal piękne i tajemnicze stworzenia, które przez wieki cieszyły się ogromnym uznaniem ludzkości. Broniły upraw, chroniły przed głodem i chorobami przenoszonymi przez gryzonie. Mają tylko jedno życie. Nadal jednak są boskie. Jako właściciel kota na pewno doskonale to rozumiesz.
Chciałam sprawdzić, które powiedzonko jest powszechniejsze i skąd się wzięły, a prócz tego znalazłam odpowiedz, że jednak mają jedno życie. No wow 😅 Mam nadzieję, że ludzkość nie jest aż tak tępa i inni również stosują te powiedzenia tylko w formie żartu. Oby…
Kot ma 7 rzyc