Osiem na dziesięć kotów powyżej trzeciego roku życia ma problem z uzębieniem i dziąsłami. Jeśli nie zadbamy o naszego pupila i nie będziemy przywiązywali wagi do czyszczenia zębów, zbierający się na nich osad przekształci się w kamień nazębny, który może przysporzyć bardzo wielu problemów. Dlatego, upewnij się, że zapewniasz swojemu kotu odpowiednią opiekę dentystyczną. Ile kot ma zębów? Jak przebiega ząbkowanie u kota? Czym jest kamień nazębny? Jak przekonać kota do mycia zębów? Kiedy zgłosić się do lekarza weterynarii? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
- 1. Po co kotu zęby? Trochę informacji na temat kocich zębów
- 2. Ząbkowanie u kociąt
- 3. Co to jest kamień nazębny?
- 4. U kogo występuje kamień nazębny?
- 5. Czy kamień nazębny jest niebezpieczny?
- 6. Jak mogę poznać, że w jamie ustnej mojego kota dzieje się coś niepokojącego?
- 7. Jak dbać o zęby kota – profilaktyka
- 8. Jak przekonać kota do mycia zębów?
- 9. Jak często myć kotu zęby?
- 10. Zęby kota – leczenie
- 11. Jak dbać o kocie zęby? – podsumowanie

Po co kotu zęby? Trochę informacji na temat kocich zębów
Uzębienie to jeden z elementów przewodu pokarmowego, który służy jako narzędzie do obrony, ataku, polowania w celu zdobycia pożywienia. Głównym zadaniem zębów jest także rozdrabnianie, nacinanie, kruszenie i miażdżenie pokarmu. Kocięta rodzą się bez zębów, następnie pojawiają się zęby mleczne, które zastępowane są przez zęby stałe. Pierwsze mleczne zęby pojawiają się około 3-4 tygodnia życia. Na uzębienie mleczne składa się 26 zębów- 12 siekaczy, 4 kły i 10 przedtrzonowców. Pierwsze zęby stałe mogą pojawić się już w wieku 3,5 miesiąca. Komplet stałych zębów (czyli 30: 12 siekaczy, 4 kły, 10 przedtrzonowców i 4 trzonowce) powinien pojawić się około 6 miesiąca życia.

Ząbkowanie u kociąt
Podobnie jak u dzieci, okres ząbkowania u kotów może powodować u nich spory dyskomfort. Podczas wymiany zębów na stałe, możesz zaobserwować u swojego kota takie objawy jak:
- ślinienie się,
- spadek apetytu,
- nagła potrzeba gryzienia,
- bolesność i zaczerwienie dziąseł,
- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
W tym okresie postaraj się delikatniej bawić się ze swoim pupilem (nie ciągnij mocno za zabawkę, którą kot trzyma w pyszczku), nie myj w tym czasie kotu zębów – zaczerwienione dziąsła mogą być bardzo wrażliwe na ból, zmień karmę na bardziej miękką lub namocz chrupki wodą. Wiele kotów niechętnie w tym okresie pobiera suchą karmę, ponieważ podrażnia ona rozpulchnione i bolesne dziąsła.
Co to jest kamień nazębny?
Codzienne osadzanie się na zębach resztek pokarmowych oraz bakterii jest procesem naturalnym. W ten sposób tworzy się tak zwana płytka nazębna. Przy braku odpowiedniej higieny oraz pod wpływem substancji mineralnych zawartych w ślinie, płytka twardnieje, tworząc kamień nazębny. Takiego kamienia niestety nie jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie. Dlatego tak ważne jest pozbywanie się z zębów osadu, czyli płytki nazębnej.

U kogo występuje kamień nazębny?
Kamień nazębny pojawi się z czasem u większości kotów. Tak jak pisałam wcześniej, problem pojawia się u 8 na 10 kotów. Kamień nazębny tworzy się nie tylko u starszych zwierzaków. Problem może pojawić się nawet u dwu-trzy letnich pacjentów. Duże znaczenie mają także wady zgryzu, skład śliny, czy nieodpowiednie karmienie. Częściej i szybciej zęby pokrywają się osadem, a potem kamieniem u kotów ze skróconą trzewioczaszką (persy, koty egzotyczne). Powoduje to paradontozę, odsłanianie się szyjki zębów i uszkodzenia dziąseł. Proces resorpcji tkanki zęba toczy się w ukryciu, pod kamieniem.
Czy kamień nazębny jest niebezpieczny?
Bakterie znajdujące się na płytce nazębnej wydzielają dużo toksyn. Dochodzi do zapalenia dziąseł. Dziąsła stają się czerwone, bolesne, z czasem dochodzi do ich zaniku. Zostają odsłonięte szyjki zębowe, zęby stają się ruchome, przez co mogą wypadać. Bakterie znajdujące się jamie ustnej, wraz z przełykaną śliną wędrują po całym organizmie. Mogą przyczynić się do chorób serca, nerek czy wątroby.

Jak mogę poznać, że w jamie ustnej mojego kota dzieje się coś niepokojącego?
Oddech kota może stać się bardziej nieprzyjemny. Możemy zauważyć żółto-brązowy nalot na zębach, zaczerwienione dziąsła. Kot może mieć zmniejszony apetyt oraz mniejszą ochotę na zabawę. Może stracić ochotę na suchą karmę, może więcej się ślinić, odczuwać dyskomfort podczas głaskania go w okolicach pyszczka. Jeśli zauważymy takie objawy u naszego pupila, nie odkładajmy wizyty u lekarza weterynarii.
Jak dbać o zęby kota – profilaktyka
Jak wiadomo, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Co w takim razie możesz zrobić, aby pomóc kotu uniknąć zabiegu sanacji jamy ustnej?
- Kontrole u lekarza weterynarii – Bardzo ważna jest kontrola stanu zębów u lekarza weterynarii przynajmniej raz na pół roku. Warto zapytać swojego weterynarza o sposoby zapobiegania tworzenia się płytki nazębnej.
- Mycie zębów – Obecnie jest duży wybór specjalnych szczoteczek do zębów, przeznaczonych również dla kotów. Pasta do zębów dla kota również jest produktem, który możemy spotkać na rynku, podobnie jak dodatki o działaniu czyszczącym do karmy i do wody. Działają one przeciwbakteryjnie i spowalniają proces tworzenia się kamienia. Można zakupić także nakładki na palec, które nasączone są solami srebra i nie wymagają dodatkowej pasty. Można je stosować przez kilka tygodni, potem trzeba je wymienić. Stosować można także specjalne żele, nakładane na dziąsła. Nie ma wtedy potrzeby szczotkowania. Wystarczy nałożyć małą ilość żelu na dziąsła. Są one bardzo adhezyjne, czyli mocno przylegają do dziąseł. Kot, próbując pozbyć się takiego żelu, rozprowadzi go językiem po całej jamie ustnej. Możemy także stosować odpowiednie zabawki czy gryzaki, które mechanicznie usuwają osad z zębów.
- Odpowiednia karma – Obecnie coraz więcej opiekunów przechodzi tylko i wyłącznie na karmy mokre. Jednak taka dieta sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego. Sucha karma mechanicznie usuwa osad z zębów. Ważny jest także odpowiedni kształt, wielkość i stopień twardości karmy. Jeśli sami przygotowujemy posiłki w domu i karmimy kota mięsem, pamiętajmy, żeby dawać kotu większe kawałki. Wtedy kot, zanim połknie taki kawałek, będzie zmuszony do pogryzienia go na mniejsze części, co spowoduje mechaniczne usunięcie osadu z zębów.

Jak przekonać kota do mycia zębów?
Nie każdy kot pozwoli sobie na mycie zębów. Dlatego będzie najlepiej, jeśli zaczniemy przyzwyczajać go do tego od jak najwcześniejszych chwil. Szczoteczka do zębów dla kota? Na początku nie musimy jej używać, wystarczy nakładka na palec lub nawet sam palec, po prostu musimy przyzwyczaić kota do manewrowania przy jego jamie ustnej. Wystarczy delikatnie masować okrężnymi ruchami zęby i dziąsła, zwracając szczególną uwagę na kły i zęby trzonowe.
Po takim zabiegu możemy nagrodzić kota jego ulubionym smakołykiem. Jeśli mamy kota, który mimo naszych usilnych prób nie pozwala sobie na takie rzeczy, możemy spróbować stosować żel do nakładania na dziąsła lub preparat, który dodaje się do wody lub proszek, który można mieszać także z karmą. Na rynku dostępnych jest też wiele past do zębów, które mają dla kotów bardzo atrakcyjny smak.
Jak często myć kotu zęby?
Idealnie oczywiście byłoby czyścić zęby codziennie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy czyścić zęby 2-3 razy w tygodniu, a w pozostałe dni stosować żele na dziąsła lub dodatki do wody, lub jedzenia.

Zęby kota – leczenie
Profilaktyka dotyczy miękkiego osadu pojawiającego się na zębach. Jeśli dojdzie już do wytworzenia się twardego kamienia, należy umówić się do lekarza weterynarii na zabieg. Zabieg sanacji jamy ustnej wykonywany jest w narkozie. Polega na usunięciu kamienia tworzącego się na zębach oraz pod linią dziąseł za pomocą ultradźwięków.
Właściciele często boją się takiego zabiegu, ze względu na znieczulenie ogólne i szukają innych sposobów usuwania kamienia nazębnego. Niestety nie ma możliwości usunięcia kamienia nazębnego takimi metodami, ponieważ kamień nazębny wchodzi także pod kieszonki dziąsłowe i nie da się go dokładnie usunąć na nieznieczulonym kocie.

Jeśli chcemy, żeby zabieg przebiegł bez komplikacji i był bezpieczny, można wcześniej zrobić badania krwi i echo serca. Tak jak powiedziała kiedyś doktor Sumińska, przy dzisiejszym rozwoju medycyny weterynaryjnej, prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia życia podczas takiego zabiegu jest mniej więcej takie jak szansa trafienia szóstki w totolotku.
Jak dbać o kocie zęby? – podsumowanie
Zaglądajmy regularnie do jego pyszczka. Zdrowe dziąsła są różowe, ciasno przylegające do zębów, zęby powinny być białe, bez żółtego czy brązowego nalotu i przebarwień. Zapach z pyszczka powinien być neutralny. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości lub jeżeli coś Cię zaniepokoi, skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii.
Wbrew jeszcze starym przekonaniom weterynarzy, ktorzy za bardzo dietetyki nie studiuja na uczelni, sucha karma jest ogromnie szkodliwa dla kota. Jest bardzo szkodliwa na zeby , na nerki i ogolnie zdrowie zwierzecia. Dobrze by bylo aby weterynarze wreszcie siegneli po najnowsze artykuly naukowe i przestali zalecac sucha karme i szkodzic zwierzeciu. Sucha karma wrecz powoduje psucie zebow, jest wysoko przetworzona i ma bardzo duzo weglowodanow, ktore przyczyniaja sie do odwodnienia zwierzecia i nadwaga, a nawet cukrzycy. Frustrujace jest ze pacjenci sa bardziej doinformowani, kiedy wielu weterynarzy nadal powiem a wiedze chyba z lat 80 🤦🏻
Mój kot jadł suchą karmę, a i tak zrobił mu się kamień na zębach .
Dzień dobry,
Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Widocznie akurat u Pana kota podawanie suchej karmy okazało się niewystarczające. Niektóre rasy mają większe predyspozycje do pojawiania się kamienia nazębnego. Polecamy skorzystanie ze specjalnych past i szczoteczek do zębów dla kotów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: https://zooart.com.pl/pol_m_Koty_Zdrowie_Higiena-jamy-ustnej-1409.html
„Sucha karma mechanicznie usuwa osad z zębów” – serio??
Jedząc chrupki, będziemy mieć zdrowe zęby ii pozbędziemy się kamienia?
Sucha karma nie czyści psich ani kocich zębów
Krokieciki suchej karmy/przysmaków na zęby są albo połykane w całości, albo rozgryzane na pół. Kruchość suchych chrupek nie pozwala zębom wbić się w nie wyżej niż na poziomie czubka korony zęba.
A kamień tworzy się przy dziąśle.
Sucha karma nie jest zdrowym żywieniem kota!