Właściwe karmienie psa niektórym opiekunom wydaje się skomplikowanym obowiązkiem, inni z kolei uważają, że to nic trudnego. Jednak, jak to często bywa, prawda leży pośrodku. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna opierać się na solidnej wiedzy z zakresu żywienia czworonogów. Z drugiej strony, dzięki dokonywaniu odpowiednich wyborów, komponowanie diety pupila można sobie ułatwić. Dowiedz się, jak karmić psa, i zapewnij swojemu przyjacielowi wszystko, czego potrzebuje!
Co powinien jeść pies?
Jak karmić psa? Przede wszystkim odpowiednimi produktami. Co to oznacza? Należy mieć świadomość, że te czworonogi, w przeciwieństwie do kotów, są względnie mięsożerne. Oznacza to, że w ich diecie mogą znaleźć się zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Ich proporcje oraz ilość, a nawet rodzaj, nie są jednak łatwe do ustalenia.
To, jak karmić psa, będzie zależało od wielu czynników, w tym:
- wieku zwierzęcia – szczenięta z pewnością będą potrzebować większej ilości składników odżywczych oraz energii w mniejszej ilości pokarmu niż psy dorosłe. Z kolei psi seniorzy zwykle wymagają podawania posiłków o niższej kaloryczności, zapobiegających nadmiarowym kilogramom;
- aktywności fizycznej – największe różnice występują u tak zwanych “kanapowców” i psów pracujących i sportowych. Pomiędzy tymi skrajnościami mieści się jednak całych wachlarz różnych opcji. Znaczenie ma tu wszystko, w tym: liczba, długość oraz intensywność spacerów;
- rasy pupila – jednym z ważniejszych parametrów będzie wielkość zwierzęcia. Nie jest to jednak jedyny czynnik wpływający na zapotrzebowanie na kalorie czy składniki odżywcze. Istotny jest nawet typ okrywy włosowej – psy o długiej i gęstej sierści zwykle potrzebują więcej białka w diecie niż krótkowłose;
- stanu fizjologicznego psa – na sposób odżywiania czworonoga będą mieć wpływ kastracja bądź sterylizacja, oraz ciąża u suki lub okres laktacji;
- wszelkich innych, indywidualnych potrzeb, jak alergie czy nietolerancje pokarmowe, inne choroby, a nawet upodobania pupila. Nie ma sensu zmuszać zwierzęcia do jedzenia pokarmu, którego po prostu nie lubi.
Jak zatem skomponować dietę idealną? Najlepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na podawanie zwierzęciu odpowiednio dobranej karmy pełnoporcjowej. Dzięki temu można mieć pewność, że czworonóg dostaje wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeśli nie masz pewności, jaki pokarm wybrać, na przykład ze względu na schorzenie pupila, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Jak karmić psa? Pokarmem suchym czy mokrym?
Zwykle zaleca się, aby pies otrzymywał zarówno karmę mokrą, jak i suchą w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. Potrzeba podawania obu typów posiłków wynika z odmiennych zalet obu typów pożywienia. Pokarm mokry, zazwyczaj występujący w formie smakowitych kawałków w galarecie lub pysznym sosie, jest nawet czterokrotnie mniej kaloryczny od tego w formie granulek. Często jest też bardziej smakowity i aromatyczny. Dzięki wysokiej zawartości wody wspomaga między innymi funkcjonowanie układu moczowego czworonoga.
Karma w granulkach jest dla psów atrakcyjna ze względu na możliwość chrupania, co większość psów uwielbia. Z punktu widzenia opiekuna jej ogromną zaletą jest łatwość przechowywania i dłuższy niż w przypadku posiłków mokrych termin przydatności do spożycia po otwarciu opakowania. Nie bez znaczenia jest również wpływ pokarmu suchego na stan jamy ustnej zwierzęcia. Chrupanie granulek stymuluje ukrwienie psich dziąseł, a jednocześnie pomaga w usuwaniu osadu nazębnego, co ułatwia ochronę zębów przed powstawaniem na nich kamienia.
Jak żywić psa – produkty zakazane w diecie pupila
Chociaż najlepszym, a jednocześnie najprostszym sposobem na to, jak karmić psa, jest podawanie mu gotowej pełnoporcjowej karmy, odpowiednio dopasowanej do potrzeb czworonoga, wielu opiekunów nie może odmówić swoim podopiecznym drobnych smakołyków. Najlepiej, aby były to produkty przygotowane specjalnie z myślą o tych zwierzętach. Smaczki doskonale sprawdzają się choćby podczas treningów. Jeśli jednak pies błagalnie patrzy w kierunku jedzenia przeznaczonego dla ludzi, należy zachować szczególną ostrożność.
Przede wszystkim absolutnie nie powinniśmy dzielić się z pupilem obiadem. Wszelkie produkty z ludzkiego stołu mogą być dla niego wyjątkowo szkodliwe i prowadzić do problemów ze zdrowiem. Co więcej, z całą pewnością nie będą dla psa kompletne i zbilansowane.
W żywieniu psa nie zaleca się również podawania surowego mięsa i podrobów. Może to bowiem prowadzić do groźnego zakażenia bakteriami, np. E.coli czy Salmonella, a także zarażenia pasożytami. Jest to niebezpieczne zarówno dla czworonoga, jak i dla ludzi w jego otoczeniu, szczególnie osób o obniżonej odporności, czyli dla dzieci, seniorów, kobiet w ciąży czy osób przewlekle chorych
Czarna lista produktów w diecie psa
Do zabronionych produktów należą:
- czekolada i kakao – zawarta w nich teobromina jest dla psów trująca;
- ksylitol – ten zamiennik cukru w mniejszych dawkach wywołuje u tych zwierząt hipoglikemię na skutek nagłego wyrzutu insuliny, co może prowadzić u psa do zapaści. Z kolei większe dawki ksylitolu mogą być przyczyną niewydolności wątroby;
- cebula, czosnek i szczypiorek – przez zawartość dwusiarczków potrafią zniszczyć prawidłowe struktury czerwonych krwinek, co wywołuje anemię u zwierzęcia. Ich spożycie może też prowadzić do niewydolności nerek;
- winogrona – w tym również w formie rodzynków. Nie wiadomo, jaka substancja w nich zawarta jest szkodliwa dla psa, jednak ich spożycie skutkuje u niego problemami ze strony układu pokarmowego oraz nawet niewydolnością nerek;
- awokado – zawiera stosowany w jego uprawie persin, który powoduje zatrucie. Objawia się ono się początkowo ospałością i problemami gastrycznymi, a po pewnym czasie zastojem wody w organizmie. Kłopoty z wydalaniem wody często kończą się między innymi groźnym obrzękiem płuc;
- pestki owoców – rozgryzione mogą spowodować zatrucie cyjanowodorem, co prowadzi do śmierci zwierzęcia. Połknięte w całości często ranią układ pokarmowy lub wywołują jego niedrożność.
Lista szkodliwych produktów jest dłuższa i obejmuje głównie produkty surowe, w tym ryby i jajka, a także przetwory mleczne. Przed podaniem zwierzęciu jakiegokolwiek pokarmu spoza tych przygotowanych z myślą o czworonogach koniecznie więc sprawdź, czy taka przekąska nie zaszkodzi Twojemu pupilowi.
Dawkowanie karmy dla psa
W sposobie na to, jak karmić psa, znaczenie ma nie tylko sam rodzaj pokarmu, lecz także jego ilość i częstotliwość podawania. Zazwyczaj zaleca się, aby karmić zwierzę od 2 do 3 razy dziennie o stałych porach. Wyjątkiem będą szczenięta, które powinny dostawać posiłki nawet 4–5 razy na dobę, a także suczki w szczycie laktacji, dla których zwykle zaleca się nielimitowany dostęp do posiłków.
W przypadku zwierząt dorosłych często pojawia się pytanie o możliwość karmienia zwierząt wyłącznie raz dziennie. Zwykle nie jest to dobry pomysł. Istnieje wtedy spore zagrożenie, że pies po prostu zje wszystko za jednym razem, co może wywołać problemy gastryczne. Duże znaczenie ma także regularność posiłków, które powinny być podawane zawsze o tej samej porze.
Ilość karmy, jaką należy podawać zwierzęciu, zależeć będzie od wielu czynników, w tym również od rodzaju pożywienia. Tabele z wytycznymi można znaleźć na opakowaniach gotowych karm pełnoporcjowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej poradzić się lekarza weterynarii. Samodzielne ustalanie ilości podawanego pożywienia, bez odpowiedniej wiedzy na temat żywienia psów, nie jest dobrym pomysłem i może zaszkodzić Twojemu pupilowi.
Kiedy karmić psa, rano czy wieczorem?
Pies powinien otrzymywać od 2 do 3 porcji pokarmu na dobę. Najlepiej karmić go rano, a następnie po południu i/lub wieczorem. W sposobie, jak karmić psa, bardzo ważne jest jednak, aby nie otrzymywał on pożywienia bezpośrednio przed i po większym wysiłku fizycznym. Niewłaściwie jest więc karmienie czworonoga przed spacerem i natychmiast po powrocie do domu. Od zjedzenia przez zwierzę posiłku do spaceru czy innej podobnej aktywności powinna minąć co najmniej godzina, chociaż najlepiej, aby przerwa wynosiła przynajmniej dwie godziny. Z kolei po aktywności fizycznej pupil powinien odpocząć minimum 15-30 minut.
Karmienie psa nie musi być trudne. Wszystko zależy od właściwych wyborów opiekuna, w tym dobrania odpowiedniej karmy, a także konsekwencji.